A kémiai egyensúly megzavarásával kapcsolatos általános tapasztalati törvényszerűség a legkisebb kényszer elve (amit leíróiról Le Chatelier-Braun elvnek is neveznek).
Haegyegyensúlyirendszertvalamilyenkülsőhatásér,abbanolyanfolyamatokerősödnekfel,amelyekazavaróhatástkompenzálniigyekeznek.
A koncentrációk változtatása úgy módosítja a kémiai egyensúlyt, hogy közben az egyensúlyi állandó változatlan marad. Ha a kiindulási anyagok koncentrációja nő, nő a termékek mennyisége is, ugyanis ezzel csökken az egyensúlyt megzavaró reagens mennyisége.
A legkisebb kényszer elve alapján a hőmérséklet emelése olyan reakciónak kedvez, amely a betáplált hőt elnyeli.
A nyomás változtatása csak azokat az egyensúlyokat változtatja meg, amelyek esetén térfogatváltozás következik be. A nyomás növelése a térfogatcsökkenés (zsugorodás), a nyomás csökkentése a térfogat-növekedés (tágulás) irányába tolja az egyensúlyt.
A katalizátorok a megfordítható reakciók egyensúlyi koncentráció viszonyait nem befolyásolják, mivel az aktiválási energia csökkentésével mindkét irányú folyamatot egyaránt gyorsítják. Katalizátor alkalmazásakor azonban gyorsabban beáll az egyensúlyi állapot.