- Általános kémia
- A kémiai reakciók általános jellemzése
- 6 foglalkozás
folyamathő
A folyamathő a fizikai változásokat és a reakciókat kísérő hőváltozás. Ilyen változások például a halmazállapot-változások, így megkülönböztetünk olvadáshőt, szublimációs hőt, stb. Jelölése ∆H-val történik. Alsó indexbe a kiindulási anyag, felső indexbe a végtermék halmazállapotának rövidítését írjuk. A különböző fizikai oldódásokat kísérő hőváltozások, például az oldódáshő is folyamathő.
szublimációs hő
1 mol anyag szublimálásához szükséges hő. Mértékegysége: kJ/mol.
exoterm reakció
Abban az esetben is, ha egy reakció lejátszódása után a rendszer energiája csökken (hőt ad le a környezetének), szükség van aktiválási energiára. A kiindulási anyagokból átmeneti aktivált komplex keletkezik, ami mindig magasabb energiájú, mint a kiindulási anyagok. Ezért szükséges az aktiválási energia közlése. Az átmeneti komplex tovább alakul végtermékké és a rendszer energiája valóban csökken a kiindulásihoz képest.
moláris energiaváltozás
Az atom vagy molekula energiaszintjének olyan változása, amit egy mol anyagmennyiségre vonatkoztatnak. Például: Az ionizációs energia a szabad atomról a legkönnyebben eltávolítható elektron leszakítását kísérő moláris energiaváltozás.
reakciómechanizmus
A reakciómechanizmus azon folyamatok, illetve elemi lépések összessége, amelyek során a reagensek, a kiinduló anyagok végtermékké alakulnak. A reakciómechanizmus leírja a kémiai átalakulás egyes lépéseit az átmeneti állapotokkal együtt. Megadja az átmeneti állapotok kialakulásakor és megszűntekor a kötések felszakadásának és kialakulásának lépéseit, és ezek sebességeit.
elemi reakció
Olyan kémiai átalakulás, amely egy ütközés következtében végbemenő átalakulás. Például egy molekula átalakulásával vagy két molekula ütközésekor játszódik le. A reakciók ezen egyszerű, elemi reakciók sorozatán keresztül játszódnak le.
hatásos ütközés
Olyan ütközés, ami megfelelő irányból és megfelelő energiával történik ahhoz, hogy a kémiai kötések felszakadhassanak és újak alakulhassanak ki. Az ehhez szükséges kinetikai energiát például melegítéssel lehet közölni.
láncreakció
A láncreakció olyan folyamat, amelyben a kiindulási anyagokból olyan termékek jönnek létre, amelyek egyik komponense képes új reakciót kiváltani. Például az U-235 magok hasadási reakciója során keletkező neutronok képesek újabb hasadási reakció iniciálására. A láncreakció lehet állandó intenzitású (pl. a hasadás során keletkezett 3 neutronból, csak egy indít újabb reakciót), de lehet divergens is, ha a hasadások során keletkezett minden neutron újabb reakciót indít (a maghasadások száma exponenciálisan növekszik).
reakciósebességi állandó
A reakciósebesség és a reagáló anyagok koncentrációja közötti arányosságra jellemző mennyiség. Egy adott reakcióra jellemző érték, amely a reakcióban részt vevő anyagok anyagi minőségétől és a hőmérséklettől is függ. Jele: k.
egyensúlyi állandó
A kémia egyensúlyra jellemző, az egyensúlyi koncentrációkból megfelelő módon képzett tört. Értéke függ a hőmérséklettől. Jele: K. Mértékegysége változó.
kémiai egyensúly
A kémiai reakciókban részt vevő anyagok közötti dinamikus jellegű állapot. A két ellentétes irányú folyamat egyenlő sebességgel játszódik le. Mennyiségi leírására az egyensúlyi állandó szolgál.
egyensúlyi koncentráció
A kémiai egyensúlyban a reakcióban részt vevő anyagok koncentrációja.
megfordítható kémai folyamat
A kémiai reakciók közül némelyik könnyen végbemegy az ellenkező irányban is. Valójában valamennyi reakció megfordítható, az egyensúly azonban számos reakciónál eltolódik valamelyik irányban. Példa a megfordítható reakcióra: az ammónia és a sósav egymásra hatása során keletkező ammónium-klorid. Az ammónium-klorid (szalmiáksó) hevítésekor keletkező fehér füst ammóniát és sósavgázt tartalmaz és ezek el is választhatók egymástól.
dinamikus egyensúly
Olyan állapot, amelyben két ellentétes irányú folyamat egyszerre, egyenlő sebességgel zajlik.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)