Óceáni medence akkor zárul be, ha olyan szárazföldi kőzetlemezek fogják közre, amelyek egymáshoz való közeledése erősebb, mint az óceán hátság menti szétnyílása. Ilyenkor az óceáni med
ence mindinkább összeszűkül, majd megsemmisül az egymás felé tartó szárazföldi kőzetlemezek szegélye alatt. Eközben az aljzatát borító üledékes kőzetek a szárazföldi kőzetlemezek peremeihez préselődve összegyűrődnek, majd, mivel a peremek fajsúlya kisebb lesz, azokkal együtt hegységgé emelkednek. Óceáni medence összezárulásakor képződött hegységrendszerek jellegzetes példája az Eurázsiai-hegységrendszer, amely Eurázsia és Afrika közeledő kőzetlemezei között a hajdani Tethys-óceán üledékeiből keletkezett.
Az ütközés miatt a lemezszegélyek széttöredeznek, feldarabolódnak, kis területű kőzetlemezek alakulnak ki. A továbbiakban egymáshoz viszonyítva igen bonyolult mozgásokat végeznek és meghatározzák az üledék felgyűrődésének irányát. Ezzel magyarázható az Eurázsiai-hegységrendszer tagjainak változatos csapásiránya.