A térítői öv
Az északi és déli szélesség 20. és 30. foka között, a Rák- és a Baktérítő vidékén, a szárazföldek belsejében, évi egy-két hónap kivételével a passzát szélrendszer leszálló ága uralkodik.
A forró, száraz nappalokat derült, hideg éjszakák váltják föl, az erős kisugárzás miatt fagyhat is. A napi hőingadozás nagy (25-30 °C). Itt mérték Földünkön a legmagasabb hőmérsé
kletet (+ 57,8 °C, San Luis, Mexikó; El Azizia, Szahara).
A hőingadozás okozta aprózódás a hegyek lábát durva szikla- (hammada-) és éles kavics- (szerrir-) sivatagokkal takarja be. A fő felszínformáló erő a szél. Pusztítási területét széltépte tanúhegyek, szélvájta medencék, szélmarta sziklatornyok jelzik. A finom törmeléket tovaszállítva, majd lerakva vándorbuckákból és vándordűnékből álló homoksivatagokat (erg) épít.
A csapadék a Nap legmagasabb delelését követően rövid, heves záporok alakjában hull le; évi mennyisége a félsivatagokban 200-300 mm, a sivatagokban 100-200 mm, sőt esőtlen évek is előfordulnak. A szárazságot néhol hideg tengeráramlások (Atacama–, Namib-sivatag) vagy a tengertől elzáró hegységek is fokozzák (Mojave–, Gila-sivatag, Kalahári). A levegő páratartalma egész évben alacsony. Az időszakos folyók (vádi, aszó, creek) ágyát durva törmelék, az időszakos tavak medrét sós agyag tölti meg. A csapadékot némileg pótolja az erős éjszakai harmatképződés. A harmat a kőzetek vas- és mangánvegyületeit föloldja; ezek a gyors reggeli párolgás miatt a sziklákon kicsapódva barnásvörös sivatagi mázként maradnak vissza.
A nagy szárazság miatt a térítőkörök környékén összefüggő növénytakaró nem alakulhatott ki. A félsivatagok növényei a párolgás ellen különböző módon védekeznek. Az évelő bozótok apró leveleiket hamar lehullatják, levelek helyett tüskéket, töviseket, pikkelyeket viselnek; mélyreható gyökérzetük, vízraktározó száruk vagy gyökerük van (pozsgásság). A lágyszárú egyévesek tenyészideje nagyon rövid.
A kurta nyári záporok után néhány napra kizöldül és virágba borul a félsivatag; a magok azonban hamar megérnek és a színes virágú növények napok alatt zörgő, gubancos kórókká aszalódnak.
Csapadék és összefüggő növényzet híján a térítői félsivatagokban és sivatagokban csak fejletlen szerkezetű sivatagi váztalajok képződnek. A fölaprózott kőzetek nem mállanak, a szervesanyag utánpótlás lassú, sőt az év döntő részében szünetel. A és B szint nem jöhet létre. Az időszakos vizek mellékét szikeseinkre emlékeztető sós, agyagos talajok borítják.
Az elsivatagosodás
Minden évben hatmillió hektár termékeny terület válik sivataggá. Három évtized alatt ez egy Szaúd-Arábia nagyságú terület elsivatagosodásához vezet.
A száraz vagy időszakosan száraz területeken a csapadékhiány hatását a túlzott legeltetés, az erdőirtás és a helytelen földművelési módszerek is súlyosbítják.
A népesség rohamos gyarapodása maga után vonja az állatállomány gyors növekedését és a növényzet megújulóképességét meghaladó túlzott legeltetést vált ki. Ehhez gyakran a földművelésre alkalmas területek meghódítása érdekében folytatott erdőirtás és túlzott tűzifa-kitermelés járul.
A helyzet Észak-Amerika füves pusztaságain (préri), Közép-Ázsia sztyeppéin és Afrikában a Száhel-övezetben a legsúlyosabb. A Száhel-övezet, amely a Föld legnagyobb éhségövezete is egyben, a Szahara és a füves szavanna határán fekszik. Az itt élő nagyszámú népesség zöme nomád állattartást folytat. Az intenzív legeltetés következtében a Szahara évi 60 ezer km2-t (nagyjából kétharmad magyarországnyi terület) terjeszkedik a szavanna rovására. Minden esztendőben tízezrek halnak éhen.
A Föld második legnépesebb országában, Indiában furcsa módon az öntözés okozott nagymértékű elsivatagosodást. A rossz lefolyási viszonyok következtében ugyanis megemelkedett a talajvíz szintje, majd az erős párolgás következtében kicsapódtak a vízben oldott sók (a talaj sóssá válása, szikesedés következett be). 7 millió hektár (a megművelt terület 13%-a) megművelésével kellett felhagyni, ami súlyos élelmezési problémákat okoz az amúgy is élelmiszer-behozatalra szoruló országban.
A vízforrásokkal való gazdálkodás szabályait megszegő öntözés szintén elsivatagosodást eredményezhet. Ez történt Üzbegisztánban (Közép-Ázsia) is, ahol az Amu-darja és a Szir-darja folyók vizét túlzott mértékben használják a gyapot öntözéséhez. A folyamat következtében az Aral-tó lassan teljesen kiszárad, pedig egykor a Föld negyedik legnagyobb tava volt.
A szárazzá vált és a növénytakarótól megfosztott területeken már szabadon garázdálkodhat a szél, ami a továbbiakban nagymértékben elősegíti a szomszédos vidékek elsivatagosodását.
Napjainkban mintegy 20 millió km2-t és kb. fél milliárd embert érint az elsivatagosodás problémája, ráadásul ott a legveszélyesebb a helyzet, ahol a népesség növekedése a legnagyobb. Ésszerű vízgazdálkodással és legeltetéssel, a tűzifagyűjtés mérséklésével és helyette napenergia felhasználásával, az erdők újratelepítésével a jövőben talán megállíthatjuk, de legalábbis mérsékelhetjük bolygónk kietlen pusztasággá válását.