- Természetföldrajz
- Bolygónk, a Föld
- Térképészeti alapismeretek
- 1 foglalkozás
- 2 gyűjtemény
- 1 tesztfeladatsor
aránymérték
A térkép méretarányának megfelelő km távolságok ábrája, amely a leggyakrabban a jelmagyarázat mellett található. Segítségével a térképi távolságok gyorsabban meghatározhatók.
kúpvetület
Olyan vetület amit úgy kapunk, hogy a Föld pontjait a forgástengely egy pontjából, egy forgástengely középvonalú kúppalástra vetítjük. Típusai: pl. de l’Isle-féle, Lambert-Gauss-féle, Albers-féle.
színfokozatos domborzatábrázolás
Olyan térkép, melyben a különböző magasságú területeket más színnel ábrázolnak. Általában a zöld és a barna árnyalatait használják, oly módon
szintvonalas domborzatábrázolás
Olyan térkép, amelyen az azonos magasságú területeket önmagukba visszatérő vonalakkal ábrázolják.
Google Earth
Az 1998-ban alapított amerikai Google (jelenleg részvénytársaság) által kifejlesztett internet alapú, a Föld teljes felületéről műholdfelvételeket tartalmazó térképi adattár illetve ezen alapuló összetett, sokcélú alkalmazás, magyaroknak szánt változata a Google Föld.
névrajz
A térképen megjelenő nevek, számok, magyarázatok összessége.
méretarány
A térkép kicsinyítési aránya, megmutatja, hogy a térképen 1 cm-es távolság a valóságban hány centiméternek felel meg.
többlencsés, színszűrős felvétel
Több fényképezőgéppel készített felvétel, az egyes lencsék elé más-más színszűrőket helyeznek, amelyek adott esetben már az emberi szem számára láthatatlan tartományokat is rögzíteni tudják. Az így kapott képek a felszíni tereptárgyakról, domborzati viszonyokról, felszínfedettségről pontosabb, részletesebb képet adnak.
kézikamerás felvétel
Az űrhajózás kezdeti korszakában, a hatvanas években az űrhajósok még hagyományos fényképezőgépekkel (kézikamerákkal) készítettek felvételeket a Földről. a kézikamerás felvételeknek két hátránya volt, az egyik, hogy ezek a felvételek torzítottak, másrészt a légkör zavaró hatása miatt nehezen lehetett a felszíni formákat megkülönbözetni.
tematikus térkép
Bizonyos természeti, társadalmi, gazdasági jelenségek területi leoszlását, mennyiségi, minőségi sajátosságait bemutató térképek, pl.: éghajlati térképek, a népesség területi eloszlását bemutató térképek.
kontinentális tábla (self)
Szerkezetileg és morfológiailag a kontinensekhez tartozó, 200 m-nél sekélyebb tengerrel borított kontinentális talapzat.
mélytengeri árok
Az alábukó lemezszegélyeknél kialakuló, a lemezszegéllyel párhuzamos árok. Az óceánfenék legmélyebb pontjai a mélytengeri árkokban találhatók. A föld legmélyebb pontja a Csendes-óceánban található Marianna-árok kb. 11 034 m
domborzatárnyékolás
A domborzati viszonyok, magasságkülönbségek térképi (grafikus) ábrázolásának az a fajtája, ahol a felszínt, egy elképzelt ferde irányú megvilágítás esetén megjelenő fény-árnyékhatásoknak megfelelően ábrázolják.
nagy méretarányú térkép
Olyan térkép, amelynek méretaránya 1:500–1:10 000 között van.
szaktérkép
Valamely szakágat érintő terveknek és adatoknak az elhelyezkedését szemléltető térképmű, pl. közműtérkép, városrendezési térkép.
LANDSAT
Amerikai műholdtípus, a földfelszínről akár 30 m-es felbontású képeket is képes készíteni. 1972 és 2000 között hét LANDSAT műholdat lőttek fel.
magashegység
Olyan hegységek, amelyek magassága meghaladja az 1500 m-t. Pl.: Alpok, Kárpátok, Andok, Himalája.
térkép hálózata
A térképi tájékozódás alapjául szolgáló koordinátarendszer.
topográfiai térkép
A különböző tájelemeket, domborzatot, vizeket, növényzetet ábrázoló térkép, méretaránya 1:5 000 és 1:1 000 000 között van.
kis méretarányú térkép
Olyan térkép, amelynek méretaránya 1:200 000 felett van.
meteorológiai műhold
Meteorológiai megfigyelések céljából, továbbá a Föld felszíne jellemzőinek vizsgálatára felbocsátott berendezés.
- 9 hivatkozás
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)