geofizika
A Földet és környezetét (pl. Föld és a Naprendszer viszonya, Föld belső szerkezete, tektonika, oceanográfia stb.) fizikai (esetenként kémiai) módszerekkel vizsgáló természettudomány-ág. Két fő ága: általános, illetve alkalmazott geofizika (ezen belül környezeti geofizika).
kőzetburok (litoszféra)
A földkéreg teljes és a földköpeny felső szilárd része alkotja. Vastagsága a szárazföldek alatt 70-100 km, az óceánok alatt 50 km.
földpálya
A Föld ellipszis alakú keringési pályája, amelynek egyik gyújtópontjában van a Nap. A földpálya excentricitásának értéke: 0,0176. Emiatt a Föld - Nap távolság évente 5 millió km-t ingadozik. A földpálya Nap közeli pontja a perihélium, itt XII. 22-én tartózkodik a Föld, míg a Naptól legtávolabbi pont az afélium, melyet bolygónk VI. 22-én ér el.
geoid
A Föld elméleti alakja, a gravitációs erő azon szintfelülete, amely a nyugalmi tengerszinttel esik egybe. A geoidfelület a nehézségi erőtér nívófelülete, amely minden pontjában merőleges a pontra állított függőleges irányra, és egy, a közepes tengerszint magasságban kijelölt ponton halad át. A függőleges irány azonban a tömegeloszlástól függ, és a tömeg szabálytalan eloszlást mutat, ezért a geoid felülete nem szabályos, hanem - (geometriailag) szabálytalanul - gyengén hullámos.
tengelyferdeség
Egy égitest keringési pályasíkja és forgástengelye által bezárt szög
vízburok (hidroszféra)
A Föld vízburka. A Földön előforduló, természetes eredetű különböző halmazállapotú vizeket magába foglaló geoszféra.
éghajlattan (klimatológia)
A légkör fizikai és kémiai jellemzői hosszú távú (több évtizedre kiterjedő) változásainak folyamataival foglalkozó tudományág.
vízföldrajz (hidrogeográfia)
a vizek földrajzi sajátosságait kutató tudományág, a természetföldrajz része
asztenoszféra
A földköpeny litoszféra alatt elhelyezkedő izzó, viszonylag képlékeny, lágy része, amelyen a kőzetlemezek úsznak. Az asztenoszféra kb. 250 km-es mélységig tart.
kőzetlemez
A kőzetburok (litoszféra) önálló, állandóan mozgásban lévő nagy egységei. A litoszféra ma 6 nagyobb és több kisebb kőzetlemezre tagolódik: 1. Afrikai-lemez, 2. Eurázsiai-lemez, 3. Észak-Amerikai-lemez, 4. Dél-amerikai-lemez, 5. Pacifikus-lemez, 6. Indoausztráliai-lemez, a kisebbek: Arab-lemez, Nazca-lemez, Fülöp-lemez, Karibi-lemez stb.
geológia
Földtan. A Föld belső szerkezetét, azon belül is leginkább a litoszféra történetét, felépítését, folyamatait vizsgáló tudomány.
NOAA
Teljes angol neve: National Oceanic and Atmospheric Administration. Nemzeti Óceán és Légkör Megfigyelő Intézet. Az amerikai kereskedelmi minisztérium keretei között működő kutatóintézet, amely elsősorban az óceánt és a légkört vizsgálja. Éghajlati, időjárási, vízállási előrejelzéseket közöl a saját mélytengeri hangfigyelő rendszerei, önálló meteorológiai műholdjai, továbbá más csúcstechnikák alkalmazásával nyert adatok alapján, és egyúttal tevékeny részt vesz a környezet monitorozásában.
LANDSAT
Amerikai műholdtípus, a földfelszínről akár 30 m-es felbontású képeket is képes készíteni. 1972 és 2000 között hét LANDSAT műholdat lőttek fel.
kis méretarányú térkép
Olyan térkép, amelynek méretaránya 1:200 000 felett van.
meteorológiai műhold
Meteorológiai megfigyelések céljából, továbbá a Föld felszíne jellemzőinek vizsgálatára felbocsátott berendezés.
mélytenger
Olyan tenger, melynek mélysége meghaladja a 800 métert.
térkép hálózata
A térképi tájékozódás alapjául szolgáló koordinátarendszer.
közepes méretarányú térkép
Olyan térképek, amelyek méretaránya 1:10 000 – 1:200 000 között van.
felbontóképesség
Valamilyen érzékelő eszköz, leggyakrabban optikai berendezésekre jellemző mennyiség. Az a legkisebb szögtávolság, aminél közelebbi pontok már nem különböztethetők meg egymástól. Az emberi szem felbontóképessége pl. 1´ (szögperc). Ez azt jelenti, hogy ha két pontból a szemünkbe érkező fénysugarak által bezárt szög egy szögpercnél nagyobb, akkor a két pontot különálló pontként érzékeljük, ha viszont a két pont távolsága olyan kicsi, hogy a szemünkbe érkező fénysugarak által bezárt szög egy szögpercnél kisebb, akkor a két pontot már egynek látjuk, tehát szemünk felbontóképessége már nem elegendő a két pont megkülönböztetéséhez.
nagy méretarányú térkép
Olyan térkép, amelynek méretaránya 1:500–1:10 000 között van.
domborzatrajz
A földfelszín szintkülönbségeinek (grafikus) térképi ábrázolása. Többféleképpen történhet: szintvonalas térkép, magassági szinteknek megfelelő színezés, domborzatárnyékolás stb..
tematikus térkép
Bizonyos természeti, társadalmi, gazdasági jelenségek területi leoszlását, mennyiségi, minőségi sajátosságait bemutató térképek, pl.: éghajlati térképek, a népesség területi eloszlását bemutató térképek.
aránymérték
A térkép méretarányának megfelelő km távolságok ábrája, amely a leggyakrabban a jelmagyarázat mellett található. Segítségével a térképi távolságok gyorsabban meghatározhatók.
szilikátok
A földkéreg leggyakoribb ásványainak gyűjtőneve. Általában nagy keménységű nagy formakincsű ásványok tartoznak ide: kvarc, földpátok, csillám stb. Alaki sokféleségüket a SiO4 molekulák többféle kapcsolódási lehetősége eredményezi.
sivatagi rózsa
1. Természetes úton, a sivatagokban kialakuló, rozettás gipszkristály. Az intenzíven elpárolgó vízből kiváló gipszkristályok laposak, alakjuk virágszirmokra emlékeztet. A keletkezés során gyakran a sivatag sárga homokszemcséit is magukba zárják, ezért színük jellegzetes sárgás-barnás. 2. A tárnicsvirágúak rendjébe és a meténgfélék családjába tartozó kétszikű, évelő növény, őshazája Afrika és a szubtrópusi éghajlatú területeken fordul elő elsősorban. Fásszárú, örökzöld, a virágzata bogas, virága fehér, piros széllel. Minden része mérgező.
karbonátok
A szénsav sói, ásvány és kőzetalkotó vegyületeket alkotnak, pl.: mészkő (kalcium-karbonát), dolomit (magnézium-karbonát)
szulfidok
A kén más elemekkel alkotott vegyületeinek egy csoportja. A kén-hidrogén (H2S) sói. A természetben előforduló legfontosabb szulfid a kénsav gyártás egyik alapanyaga a pirit (vas-szulfid FeS2).
magma
A felszín alatt keletkezett kőzetolvadék.
magmás kőzet
A folyékony magam kihűlésével és megszilárdulásával keletkező kőzet. A magmás kőzeteket többféleképpen csoportosíthatók: kiömlési vagy mélységi magmás kőzetek, illetve kémhatás szerint savanyú, semleges, bázikus.
metamorf kőzet
Átalakult kőzet, amelynek fizikai és kémiai tulajdonságai nagy nyomás vagy magas hőmérséklet hatására megváltozik, és új kőzettípus alakul ki.
terméselemek
A természetben elemi állapotban előforduló kémiai elemek ásványtani összefoglaló neve.
gipsz
Tengerből kivált sóanyag, telepeket alkotó, kőzetalkotó ásvány. Másodlagos képződéssel ott jön létre, ahol a szulfidásványok oxidálódnak és kalcium is jelen van. Monoklin prizmás rétegrács szerkezetű. Kristályai leggyakrabban táblásak, prizmásak vagy tű alakúak, gyakran ikerkristályok. Üvegfényű áttetsző, színtelen sárgás vagy fehéres árnyalatú.
hematit
Képlete: Fe2O3. Acélszürke színű, aggregátumokban vörös, 5-6 keménységű, egyenetlen, félig kagylós törésű oxid ásvány. Járulékos ásvány savanyú és intermedier magmás kőzetekben; vulkáni kőzetekben szublimációs termék.
kalcit
Képlete: CaCO3. Színtelen, fehér, szürke, sárga és más színű, 3-as keménységű, kagylós törésű karbonát ásvány. Fő kőzetalkotó ásvány mészkövekben, márványokban, írókrétákban; gyakori cementásvány törmelékes üledékes kőzetekben; meddő ásvány hidrotermás telérekben; alkáli és bázisos magmás kőzetekben (pl. karbonatitok fő ásványa lehet); a barlangi képződmények (pl. cseppkövek) gyakori alkotója.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)