- Természetföldrajz
- A Föld légköre
- Globális légköri problémák
- 1 foglalkozás
- 1 gyűjtemény
porszennyezés
Más néven: poremisszió, porkibocsátás. Szilárd halmazállapotú részecskék, por (természetes vagy antropogén eredetű) légkörbe juttatása. A légkörbe jutott por általában rövid idő alatt kiülepedik a környezetében.
ózonritkulás
Az a folyamat, amelynek során a sztratoszférában elhelyezkedő ózonréteg vékonyodik. A napsugárzás hatására folyamatosan szétbomló és keletkező ózonból felszabaduló szabad oxigénatomokat a légkörbe jutott egyéb anyagok megkötik, így azok nem tudnak ózonná alakulni.
szmog
Nagyvárosokban az erősen szennyezett levegő és a kedvezőtlen meteorológiai körülmények találkozásakor kialakuló füstköd. Nevét az angol smoke (füst) és fog (köd) szavak összevonásából kapta. Két alapvető szmog típus létezik: a London-típusú vagy redukáló, és a Los-Angeles-típusú vagy fotokémiai szmog.
ultraibolya sugárzás (UV)
Ibolyántúli-sugárzás. A látható fénynél tartományán kívül eső hosszúhullámú sugárzás a napsugárzás egy tartománya, amely a légkörben, legnagyobbrészt az ózonrétegben elnyelődik. A csillagok jelentős mértékű ibolyántúli sugárzást bocsátanak ki.
szén-dioxid kibocsátás
A legfontosabb üvegházhatású gáz (szén-dioxid) légkörbe történő juttatása, különböző mesterséges folyamatok, antropogén hatások (pl. ipari termelés, közlekedés, stb.) révén.
- 2 tesztfeladatsor
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)