- Természetföldrajz
- A Föld légköre
- A légkörrel kapcsolatos fogalmak gyűjteménye
A légkörön keresztül érkező sugárzás visszaverődésének mértéke, melyben kiemelkedő szerepe van az adott tárgy színének. Kiszámítása: a beeső és a visszavert fénymennyiség aránya. A világosabb árnyalatú színek jobb fényvisszaverő képességgel rendelkeznek mint a sötétek.
Olyan magas nyomású légköri képződmény, melyet majdnem kör alakú izobárok határolnak. Mozgása az északi félgömbön az óramutató járásával megegyező irányú, spirálisan szétáramló. Nagy kiterjedésűek, kialakulásuk okai lehetnek termikusak vagy dinamikusak. Leszálló légáramlásaik miatt derült időt okoznak, napsütéssel. Lassan haladnak.
Olyan légnyomásképződmény, amelynek a belseje felé csökken a légnyomás. A levegő áramlása benne az északi félgömbön az óramutató járásával ellentétes. Kialakulása a futóáramok meanderezése következtében gyakori.
Légköri áramlatok körforgása olymódon, hogy a mozgásban résztvevő levegőrészecske nem tér vissza a kiindulási helyére.
A Föld forgása következtében fellépő kitérítő erő, melynek hatására a mozgások az északi félgömbön jobb, a déli félgömbön bal kéz felé térnek ki.
Azon légköri gázok, amelyek mennyisége a légkörben néhány nap alatt is jelentősen megváltozhat. Ilyen többek között a vízgőz, a szén-monoxid, az ammónia és a kén-dioxid.
A légkör átlaghőmérsékletének az egész Földre kiterjedő emelkedése az emberi tevékenység miatt. Elsősorban a fosszilis tüzelőanyagok felhasználása okozza.
A légkör fizikai tulajdonságainak és folyamatainak egy adott helyen rövidebb időszak (néhány óra vagy nap) során meghatározott állapota.
Az atmoszféra azon része, mely a sztratoszféra felett van ionizált állapotban, valamint az elektromos áramot vezeti. Okozója lehet természetes ibolyántúli, röntgen, kozmikus, neutron vagy más sugárzás. Mérőszámai: 1. sűrűsége 2. talajtól mért magassága. Az ionoszférához sorolhatók a Van Allen-övek is. A hőmérséklet az ionoszférában növekszik, akár több ezer Celsius-fok is lehet.
Atmoszféra, a Föld gázburka. Tömege és sűrűsége jóval kisebb a Föld többi szférájánál. Kiterjedésének felső határa kb. 36 000 km, ahol a molekulák képesek kilépni a kozmikus térbe, azonban a légköri összetétel e határig eléggé változatos. Anyagi összetételében az alapgázok, a vendéggázok és a szennyeződések adnak fontos szerepet. Az alapgázok a nitrogén, oxigén, a nemesgázok, melyek az argon, kripton, xenon, neon, hélium, radon, valamint a hidrogén. A vendéggázok az ózon, a széndioxid, és a vízgőz. Szennyeződések a por, a sókristályok, füst, hamu, korom, virágporszemek, baktériumok. A légkör tömegének 99%-a az alsó 80 km-es vastagságú részben helyezkedik el.
Egységnyi felületre eső levegőoszlop súlya, melynek értéke a tengerszinten négyzetcentiméterenként 1033 g (1 atmoszféra = 1013 mbar).
Az exoszféra (a felső légkör egyik része) tartományai közül egy. A benne lévő elektromosan töltött részecskék mozgását a Föld mágneses tere határozza meg. A Föld középpontjától kb. 5 földsugár távolságra kezdődik és 11-20 földsugár távolságig tart.
Mintegy 3,5 milliárd évvel ezelőtt a Föld elvesztette elsődleges, szoláris eredetű légkörét (H2 és nemesgázok), majd a vulkáni tevékenységből felszabaduló gázokból alakult ki a Föld másodlagos légköre. (H2O, SO2, N, CO, CO2, NH3, CH4) A légköri oxigén eredete azonban nem vulkáni, hanem fotodisszociációs és biogén.
A hőmérsékleti egyenlítő vándorlása és a tenger és a szárazföld egyenlőtlen felmelegedése okozta légnyomáskülönbségekre meginduló légmozgás, a szél irányának gyakorlatilag 180 fokos megváltozása. Téli és nyári változatai fejlődtek ki. Télen a szárazföld felől fúj a szél, a kontinens felett magas, az óceán fölött alacsony a légnyomása. Hidegek a légtömegek. Nyáron ellentétes a helyzet. Megkülönböztetünk trópusi és szubtrópusi monszunt.
Háromatomos oxigén. A légkör magasabb részében (ozonoszféra) van jelen. Kék színű, jellegzetes szagú gáz. Nagy szerepe van a napsugárzás élőlényekre káros alkotóinak kiszűrésében.
A légkör 20-50 km magasan lévő ózontartalmú része. Hőmérséklete elérheti a 60 Celsius-fokot is. A földi élet számára rendkívül fontos, mert kiszűri az UV sugarak legnagyobb részét.
A Föld keletkezése idején létrejött ősatmoszféra lényegesen különbözött a maitól. Kialakulásában elsősorban a vulkánkitörések eredményeként légkörbe kerülő gázok játszottak szerepet: nitrogén, víz, szén-dioxid, szén-monoxid, ammónia és metán. Az oxigénkoncentráció a mainak mindössze 0,1%-a volt.
A föld felszíne fölött, azzal párhuzamosan vízszintesen áramló levegőtömeg, mely az alacsonyabb légnyomású hely felé halad a magas légnyomású hely felől. Jellemezhető az iránya, mely mindig azt a világtájat vagy mellékvilágtájat jelenti ahonnan fúj. Erőssége a Beaufort szélskálával meghatározható. Építő és pusztító munkája a defláció és az eolikus akkumuláció. Nedvességtartalma, hőmérséklete, váltakozása is megadható.
A tropopauzától 50 km magasságig terjedő része a légkörnek. Itt egyesülnek a kétatomos oxigénmolekulák háromatomosakká, azaz ózonná. Hőmérséklete emelkedik, felhőképződés kivételes esetekben zajlik. Vízgőztartalma rendkívül alacsony. A vízszintes irányú mozgások erősek, a szélsebesség eléri a 360 km/h értéket is. Itt találhatók a futó áramok is (jet stream). A levegő összetétele nem változik, de a térfogategységre számított levegő alkotórészek mennyisége jelentősen kisebb, mint a troposzféra alsó tartományaiban.
A légkör alsó, sűrű, felszíntől átlagosan 12 km magasságig terjedő része. A felhőképződés, csapadékjelenségek itt zajlanak. Felső határa a tropopauza. A légmozgások iránya vízszintes vagy függőleges. A légkör tömegének 4/5-ét foglalja magában.
A levegő hővisszatartó, hőtároló képességén alapuló jelenség. Lényege, hogy a Napból érkező rövidhullámú sugarakat a légkör jól átengedi, ezeket a felszín elnyeli és ezáltal felmelegszik. A felmelegedett felszín az alacsonyabb hőmérséklete miatt hosszúhullámú sugárzást bocsát ki, amivel szemben a légkör nagy mértékben elnyelőképes. Így a kisugárzott hőmérséklet jelentős részét a légkör visszatartja. Nem maga a levegőanyag, hanem annak vízgőz és egyéb anyagtartalma (pl. CO2) idézi elő az üvegházhatást.
Azok a légköri gázok, amelyek mennyisége néhány éven vagy évtizeden belül észrevehetően változik. Ilyenek a szén-dioxid, a metán, a hidrogén, az ózon.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)