viszkózus láva
Nagy SiO2 tartalmú, dácitos-riolitos láva, amely nagyobb sűrűségéből adódóan csak lassan mozog, így gyakran hoz létre lávakúpokat, ún. dagadókúpokat, dómokat, lávatűket.
lakkolit
Kőlencse. Általában savanyú kémhatású, részben kristályos, részben porfiros szerkezetű szubvulkáni test, amely ha a felszíni üledékek lepusztulnak dómszerű kiemelkedéssel jelenik meg a felszínen, pl.: Csódi-hegy andezitkúpja.
Teleki-vulkán
Afrika keleti részén, a Turkana-tó déli partján, Kenya területén található 646 méter magas vulkán, amelyet 1887-ben fedezett fel gróf Teleki Sámuel .
Kamcsatka
Oroszország távol-keleti részén fekvő, közel 1250 kilométer hosszú félsziget a Csendes-óceánban. A félsziget a Pacifikus-hegységrendszer tagja, komoly vulkáni működés figyelhető meg itt. A hegységrendszer részeként mintegy kétmillió éve alakult ki, amint a Csendes-óceáni kőzetlemez az Eurázsiai kőzetlemez alá bukott, ezáltal erős vulkáni tevékenységet létrehozva a környéken. A tektonikus mozgás még mindig észlelhető, így a Csendes-óceán környékét ölelő un. „Tűzgyűrű” részeként Kamcsatkán aktív vulkáni tevékenység és földrengések jellemzők.
Chimborazo
Chimborazo egy kialudt, 6267 m magas rétegvulkán az Andokban, Ecquador területén. Volt idő, amikor a Chimborazo volt a világ legmagasabb ismert hegye.
Vezúv
Olaszországban, Nápolytól 9 km-re elhelyezkedő, napjainkban is aktív vulkán, amely az Afrikai és Eurázsiai kőzetlemez ütközésének eredményeként jött létre. Kr.u. 79-ben elpusztította Pompei városát.
Hawaii-szigetek
A Csendes-ócaánon található szigetcsoport, amely az USÁhoz tartozik. Népszerű túristaparadicsom.
Popocatepetl
"Füstölgő hegy". Mexikó második legmagasabb, hósipkával, jéggel borított hegycsúcsa (5462 m), egy ma is igen aktív sztratovulkán, amely a fővárostól mintegy 70 km távolságra fekszik.
rétegvulkán
Olyan vulkáni kúp, amelyet a vulkáni törmelék és a vulkáni láva egymásra halmozódó rétegei építenek föl.
Krakatau
Indonéziában, a Szunda-szorosban, Szumátra és Jáva szigetei között fekvő vulkanikus sziget illetve vulkán. A vulkán 1883-as kitörése, a hiroshimai atomrobbantás mintegy 5000-szeresének megfelelő energiát szabadított fel, és hatása (az atmoszférába került vulkáni por) éveken át globális méretű volt.
Fuji
Japán legmagasabb hegye, a Honsú- (Honshu-) sziget csendes-óceáni partján fekszik. Magassága 3776 m. Vulkáni hegy, legutolsó kitörése 1707-ben volt. Japán egyik jelképe.
hasadékvulkán
A vulkánosságnak az a formája, amelynek során a magma a földkéreg hasadékán keresztül éri el a felszínt. Ezek a hasadékok rendszerint tektonikai eredetűek. Hasadékvulkánok mind a tengerfenéken, mind pedig a szárazföldön kialakulhatnak, lávájuk rendszerint hígan folyós bazaltláva, amely nem épít meredek vulkáni kúpokat. Ilyen vulkánok alakították ki Földünk nagy bazalttakaróit.
Hekla
Izland egyik aktív vulkánja. A szigetország déli részén helyezkedik el, magassága 1491 m, a többi izlandi vulkántól eltérően andezit sztratovulkán. I. sz. 874 óta több mint 20 alkalommal tört ki, utoljára 2000 februárjában.
Kilimandzsaro
Az afrikai kontinens legmagasabb hegycsoportja (Kibo-csúcs, 5895 m), Tanzánia területén, közel a kenyai határhoz. Sztratovulkán, anyaga főként bazalt. Becslések szerint a csúcsát fedő hótakaró a globális felmelegedés következtében 2015-re teljesen eltűnik.
mofetta
Vulkáni területeken keletkező folytonos, CO2 és CO tartalma miatt erősen mérgező hatású kigőzölgés, amely a vulkáni utóműködés eredményeképpen lokálisan jön létre.
szén-dioxidos forrás
Szénsavas (vízben oldott szén-dioxidos) források, utóvulkáni működések eredményei. További megnevezései: savanyúvíz, csevice (Cserhát, Mátra), borvíz (Erdély).
solfatara
Az utóvulkáni működés egy fajtája, 90-300 oC-os kénes kigőzölgés.
mélységi magmás ércképződés
A mélyben rekedt magma megszilárdulása során kiváló ércek.
mélytengeri füstölők
A mélytengeri utóvulkáni működés egy formája.
főkristályosodás
A magma kihűlésének, kikristályosodásának fő fázisa, 1000 oC-800 oC között megy végbe, ekkor alakulnak ki magmás kőzetek, pl.: gránit, diorit, gabbró.
forróvizes oldat
Hidrotermás oldat. A mélységi magmás ércképződés folyamatánál, 3-400 oC-on a gázok oldatokká válnak, és ezek törnek a felszín felé. A forróvizes oldatokból kiváló anyagok alkotják a különböző ércteléreket (pl. réz, cink, ólom, ezüst stb.).
fumarola
Fumarola 200 - 900 oC-os, főleg vízgőzből álló kigőzölgések a vulkán repedésein keresztül, amelyekhez különféle vegyületek (pl. NaCl, KCl) társulhatnak. Számos szunnyadó vulkán kísérő jelenségeként megfigyelhetjük az aktív fumarolákat.
borvíz
A borvíz a szénsavat tartalmazó, többnyire savanykás forrásvíz erdélyi neve. A borvíz rendszerint nátrium-karbonátot tartalmaz. A forrás neve borkút. Nevét onnan kapta, hogy savanykás íze a borra emlékeztet. Az utóvulkáni működések egyik utolsó megnyilvánulása azokon a területeteken, ahol a vulkanizmus már megszűnt.
- 2 tesztfeladatsor
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)