A Csendes-óceán ázsiai és amerikai partjain, valamint számos csendes-óciáni szigeten végighúzódó hegységrendszer. Kialakulás a Jura időszakban kezdődött, és mind a mai napig tart, ami összefügg a térséget érintő gyakori földrengésekkel és vulkanizmussal.
Földünk egyik leghosszabb hegységrendszere. Észak-Afrikától Dk-Ázsiáig húzódik. Kialakulása a földtörténeti középkor Kréta korszakában kezdődött és még napjainkban is tart. Legfontosabb tagjai: Atlasz, Pireneusok, Alpok, Appenninek, Kárpátok, Dinári-hg., Kaukázus és a Himalája.
Gyűrődés következtében kialakuló negatív forma, amelyben a környező magasabb térszínek hordaléka összegyűlik és diagenezis (kőzetté válás) során kőzetté alakul.
Olyan redő, melyben a kőzetrétegek folytonossága megszakad és a redő egyik része a másik fölé csúszik egy eltolódási síkon, az egyoldali (aszimmetrikus) nyomóerő hatására.
A földkéreg belső erők erőhatásainak következtében történő meggyűrődése. A gyűrődés során kialakuló szerkezeti formák a redők, amelyek az erőhatások irányától és nagyságától függően lehetnek álló, ferde, fekvő vagy áttolt redők.