A regionális gazdasági integrációk kialakulásához vezető okok
A világgazdaságban való részvétel rengeteg kihívás elé állítja a különböző országokat. A kisebb méretű országok nem rendelkeznek akkora piaccal és befolyással, mint a nagyobbak, és bizonyos esetekben érdemes a nemzetközi munkamegosztás lehetőségét is kihasználni. Ha egy-egy régió nemzetgazdaságai képesek egymásba integrálódni, akkor növelhetik versenyképességüket. Közösen növelhetik piacaikat, vállalkozóik és munkavállalóik előtt pedig nagyobb lehetőségek nyílnak meg.
A regionális gazdasági integrációk kialakulásának korlátai
A gazdasági integrációnak lehetnek korlátai is. Természetesen nehéz akkor a kölcsönös bizalomra és kapcsolatokra építeni az integrálódás folyamatát, ha nem jók az országok közti politikai kapcsolatok, vagy a térségben háborús konfliktus kialakulása fenyeget. Az sem segíti elő az integráció létrejöttét, ha a felek kizárólag riválisként tekintenek egymásra. Végül pedig lényeges az is, hogy az országok, a gazdaságot is befolyásoló kulturális szokásai hasonlóak legyenek. Általában az sem jó, ha az országok közti gazdasági fejlettség nagyon jelentős, mert ebben az esetben inkább hierarchikus, nem pedig egyenrangú viszony jöhet létre.
A regionális gazdasági integrációk kialakulásának előmozdítói
Elősegíti a regionális gazdasági integráció létrejöttét, ha viszonylag kis piacok fognak össze, mert így a nagyobb versenytársakkal is fel tudják venni a versenyt, egyedül pedig ez nehezebb lenne. A nagyobb méretű vállalatok, nemzetközi összefogást is igénylő projektek gyakorivá válása is elősegíti az integrációk kialakulását. Ha térségben béke, és politikai stabilitás van, illetve az egymás között folytatott külkereskedelem volumene is egyre nagyobb, akkor logikus, hogy az áruk, a tőke és a munkaerő szabad áramlását biztosítsák az országok egymás számára.
Szabadkereskedelem és protekcionizmus
A regionális gazdasági integrációk ugyanúgy élhetnek a protekcionizmus eszközével, mint a nemzetállamok, ezt azonban egymással szemben nem, vagy csak rendkívül ritkán alkalmazzák. A gazdasági integráción belül megpróbálják kialakítani a szabadkereskedelem feltételeit, míg az integrációba „kívülről” érkező árukkal szemben pl. védővámokat alkalmaznak.