Transznacionális és multinacionális vállalat fogalma
A világgazdaság egyre jelentősebb szereplői azok a hatalmas vállalatok, amelyek tevékenységi köre már nem csak egy országra korlátozódik. Ezeket a vállaltokat szokták „multinacionálisnak” vagy „transznacionálisnak” nevezni. A kettő között lehet átfedés, de nem feltétlen ugyanarra a vállalttípusra vonatkoznak.
A multinacionális kifejezés arra utal, hogy a vállalat tulajdonosi köre több országból kerül ki. A legtöbb, a nemzetközi részvénypiacokon is jegyzett nagyvállalat multinacionálisnak tekinthető, mert részvényeiket különböző államokból származó befektetők birtokolják.
Ha egy vállalat tevékenységét több országban végzi, akkor nevezzük transznacionálisnak. Az ilyen cégek leányvállalatokat, gyártó, kiszolgáló vagy összeszerelő egységeket hoznak létre a különböző országokban. A transznacionális vállalatok egy része nem multinacionális, mert a tulajdonosi kör nem nemzetközi. Sokszor egy-egy család, vagy szűk baráti társaság birtokolja a vállalatot és az sem ritka, hogy nem részvénytársaság formájában tevékenykedik, tehát a lehetősége sincs meg annak, hogy multinacionálissá váljon.
A TNC-k tevékenysége
A transznacionális vállalatokra jellemző, hogy tevékenységük sohasem egy nemzetgazdaságra terjed ki és különös figyelmet fordítanak arra, hogy az egyes régiók közti különbségeket kihasználják. Ezekből következően nagymértékű rugalmasság és alkalmazkodóképesség jellemzi a transznacionális vállalatok tevékenységét.
Mindezek azt eredményezik, hogy a költségeket a lehető legalacsonyabbra képesek lefaragni, a vállalat által termelt profit pedig a lehető legmagasabb lesz.
A transznacionális vállalat számára az egész világ jelenti a piacot és részegységei is megtalálhatók bárhol. Ha az olcsó munkaerő a legfőbb szempont egy-egy részegység szempontjából, akkor oda telepíti azokat, ahol a legolcsóbb a munkaerő. Ha a szaktudás fontossága az elsődleges, akkor pedig oda, ahol megvan a megfelelő szaktudás. Lényeg, hogy a vállalat hatékonyan működjön és a lehető legmagasabb profitot termelje.