- 6 téma
adóparadicsom
Adóparadicsom alatt olyan helyszínt értünk, amely rendkívül kedvező adózási feltételeket biztosít a különböző cégek és gazdasági társaságok számára. Nagyon sok olyan ország van szerte a világon, amely komolyabb ipar vagy mezőgazdaság hiányában turizmusból vagy a tőke számára alacsony adókból tartja fenn magát.
adósságválság
Totális fizetésképtelenség, államcsőd.
agglomeráció
Az agglomeráció egyik elnevezése. Egy nagyobb város és vonzáskörzetének, a nagyváros által ellátott településeinek összessége.
agrárgazdálkodás
A mezőgazdaság a termelőszféra azon ágazata, amely magába foglalja a földművelést (növénytermesztést) és az állattenyésztést. A mezőgazdasági termelés folyhat önellátó, tőkés illetve kollektív keretek között. Az úgynevezett minimum művelésű mezőgazdálkodás alapvetően abban különbözik a hagyományostól, hogy a mezőgazdasági munkálatok során a lehető legkevesebbet forgatják a talajt.
AIDS
Az AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome = szerzett immunhiányos tünetegyüttes) a HIV (Human Immunodeficiency Virus = emberi immunhiány vírusa) által előidézett, gyakorlatilag 100%-os letalitású tünetegyüttes,[1] amelyet 1981-ben azonosítottak, de már jóval régebben megjelent. A vírus az immunrendszer sejtjeit, elsősorban a CD4 receptorral rendelkező T-limfocitákat pusztítja.
APEC
Az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC, Asia-Pacific Economic Cooperation) egy az ázsiai és a csendes-óceáni térségben létrejött gazdasági és politikai szövetség. A tagállamok államfői (kivétel képez Tajvan) évente az „APEC Gazdasági Vezetők Találkozóján” tárgyalnak egymással, amelyet mindig az egyik tagállam rendez. A szövetség híres arról a szokásáról, hogy a vezetők a találkozókon a szervező ország nemzeti öltözetét viselik.
aperiféria
árupénz
Az árupénz olyan áru, ami a pénz mai funkcióinak egy részét képes betölteni, alkalmas csereeszköznek, illetve értékmérő vagy értékőrző funkcióit is ellát. Hiperinfláció vagy tartós pénzhiány idején gyakran megjelenik az árupénz, például cigaretta vagy törtarany formájában.
ASEAN
A Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN – Association of Southeast Asian Nations) egy regionális nemzetközi szervezet, amely a Délkelet-Ázsiában található országok politikai, gazdasági és kulturális együttműködését segíti elő. A szövetség 1967. augusztus 8-án jött létre, alapító tagjai a Fülöp-szigetek, Indonézia, Malajzia, Szingapúr és Thaiföld.
átmeneti övezet
Az átmeneti vagy szavanna öv a trópusi sivatagi és az egyenlítői között alakult ki, a 8° és 16° szélességi körök között. Az évi középhőmérséklet 20-27 °C, a hőingás már magasabb, elérheti az évi 10 °C-t is. A csapadék kevesebb, általában 400-800 mm között mozog. Két évszak alakult ki, a száraz és a nedves, ezek váltakozását a felszálló és leszálló légáramlatok szabják meg.
autógyártás
Az autóipar személygépkocsik előállításával foglakozó ága. Az ipar egyik legnagyobb jövedelmet előállító ága, emellett a sok beszállítón illetve a viszonylag jentős munkaerőigényen keresztül az autógyártás jelentős szereplője egy adott ország/térség gazdaságának.
bányaváros
Azok a városok tekinthetők bányavárosoknak, ahol bányászat vezetett a város kialakulásához. Sok bányaváros esetében a bányászat ma már nem játszik kiemelt szerepet a város életében (pl. Körmöcbánya) inkább történelmi hagyományi miatt sorolhatók ide, míg a jelenleg is aktív bányászattal rendelkező bányavárosokban a lakosok jelentős része közvetve vagy közvetlenül ma is a bányászatból él (pl. Lubin a lengyelországi Alsó-Sziléziában)
belső lakóöv
Városszerkezeti tagolás. A városmagot körülvevő, lakóházakkal sűrűn beépített övezetet nevezzük így. A házak többsége leromlott állapotban van, folyamatos felújítást és fejlesztést igényel a városrész.
belterjes (intenzív) gazdálkodás
A külterjes gazdálkodással szemben olyan termelési eljárás, melyet a területegységre jutó nagyobb ráfordítás és nagyobb hozam jellemez. A belterjesség tehát a mezőgazdaságnak a föld-ráfordítás-hozam hármas összefüggéséből eredő tulajdonsága.
bevásárlóturizmus
A különleges turizmus egyik alfaja: az utazás célja a vásárlás, a célországban az alacsonyabb árakon elérhető áruk beszerzése.
bilaterális segély
Szociális ellátási rendszer fogalma. Pénzbeli juttatás a szociálisan hátrányos helyzetű egyéneknek, csoprtoknak. Kétoldalú segély. A bilaterális segélyek közé tartozik a különböző programok finanszírozása, a szakértők küldése/fogadása/képzése
biogazdálkodás
Olyan gazdálkodás melynek célja a vegyszermentes élelmiszerek előállítása illetve ezzel összhangban a mezőgazdasági környezetterhelés minimálisra csökkentése. Az ilyen gazdaságokban nem használnak szintetikus növényvédő szereket és műtrágyát sem. A talajerő utánpótlást szerves trágyával oldják meg, a növényvédelmet természetes anyagokkal illetve módszerekkel végzik.
biomassza
A biomassza kifejezés alatt tágabb értelemben a Földön lévő összes élő tömeget értjük. A mai elterjedt jelentése: energetikailag hasznosítható növények, termés, melléktermékek, növényi és állati hulladékok.
biotechnológia
Biológiai eljárások ipari termelés céljából történő felhasználása. Tágabb értelemben a növénynemesítés, állattenyésztés, és az élelmiszergyártás bizonyos ágazatiban alkalmazott eljárás. Ebben az értelemben az emberiség már kb. 8000 éve alkalmazza a biotechnológiai eljárásokat, már ekkor ismerték a mikroorganizmusok szerepét bizonyos erjesztéssel készülő ételek italok előállításában. Szűkebb értelemben az 1970-es évektől rendkívül dinamikusan fejlődő ipari húzóágazat. Eredményeit leginkább a gyógyszergyártás, gyógyászat (génsebészet), élelmiszeripar, környezetvédelem, újabban az informatika hasznosítja.
Brazília
Dél-amerikai állam. Fővárosa Brazíliaváros (Brasilia). Államformája Szövetségi köztársaság. Hivatalos nyelve a portugál. Területe 8 547 404 km². Becsült népessége 187 078 805 fő (2008-es adat szerint). Dél- és Latin-Amerika legnépesebb és legnagyobb kiterjedésű országa, ipari agrárország, melynek gazdaságában, hatalmas potenciál rejlik, bőséges természeti erőforrásainak is köszönhetően.
BRIC országok
A BRIC egy mozaikszó, a gazdaságtanban használják. A gyorsan fejlődő Brazília, Oroszország, India és Kína kezdőbetűiből áll össze az angol mozaikszó. A BRIC szót Goldman Sachs 2001-től használta elsőnek. Goldman Sachs bebizonyította, hogy mióta gyorsan fejlődnek 2050-re a BRIC országok egyesített gazdasági eredményei túlszárnyalhatják a napjainkban leggazdagabbnak számító országok által jelenleg leadott teljesítményt.
buddhizmus
A buddhizmus filozófiai, illetve gyakorlat-alapú világnézet, vallás. A buddhizmus nagy mértékben Gautama Sziddhártha, közismertebb nevén a Buddha, tanításain alapszik, aki az indiai szubkontinens észak-keleti részén az i.e. 5 század környékén élt és tanított. Tanításának lényege a tökéletes létforma, a nirvána állapotának elérése, a vágyak, a harag és a tudatlanság okozta szenvedés legyőzésével.
centrum térségek
A világgazdaság térbeli elrendezésének egyik fontos eleme. A centrumtérségek központi szerepet töltenek be a világ gazdasági, ipari fejlődésében, folyamatában.
centrumtérség
A világgazdaság térbeli elrendezésének egyik fontos eleme. A centrumtérségek központi szerepet töltenek be a világ gazdasági, ipari fejlődésében, folyamatában.
CIA (Central Intelligence Agency, USA)
A Központi Hírszerző Ügynökség (angolul Central Intelligence Agency, rövidítve CIA) az Amerikai Egyesült Államok szövetségi hírszerző szervezete. Az 1947-ben alapított ügynökség feladata a külföldi országok kormányairól szóló hírszerzés, illetve a világ összes országának vállalatairól és állampolgárairól szóló információk beszerzése és elemzése az amerikai kormány számára.
csúcstechnológia
Csúcstechnológiának nevezzük azokat a technikai újításokat, találmányokat, melyek messze meghaladják a saját korukat. A különleges technológiákkal, érdekességekkel foglalkozik, amelyek a tudomány mai állása szerint a technológia élvonalába tartoznak.
Dél-Korea
A Koreai Köztársaság, köznapi elnevezés szerint Dél-Korea (koreaiul: 대한민국, kiejtése: tehan minguk), elnöki köztársaság Kelet-Ázsiában, a Koreai-félsziget déli részén. Egyetlen szárazföldi határa demilitarizált övezet, amely Észak-Koreával közös. A két Korea 1945. augusztus 15-éig egy államot alkotott.
demográfia
A demográfia az emberi populációdinamikával foglalkozó tudomány. Kiterjed a népesség méretére, szerkezetére és eloszlására, valamint a születések, halálozások, vándorlás és öregedés hatására történő változására. A demográfiai elemzés vonatkozhat a teljes társadalomra, vagy annak egyes – oktatási, nemzetiségi, vallási vagy etnikai szempontok alapján lehatárolt – csoportjaira.
demográfiai probléma
Társadalomföldrajzi fogalom. Népességfogyás, ill. A túlzott népességnövekedés is demográfiai probléma.
dengue láz
Csonttöréses láz egy fertőző betegség, melyet a Flaviviridae család Flavivirus nemzetségbe tartozó dengue vírus okoz. A trópusi területeken elterjedt; az Aedes aegypti szúnyogfaj terjeszti legnagyobb mértékben.
deviza
A deviza pénzhelyettesítő eszköz, valamely külföldi ország pénzére szóló, külföldön fizetendő követelés – illetve külföldi pénznemben jelentkező tartozás –, melynek megjelenési formája lehet: csekk, váltó, hitellevél, folyószámlakövetelés.
dezurbanizáció
A városodás (urbanizáció) folyamatának harmadik szakasza, amikor a nagyváros és az elővárosok népessége is csökken, és a falusi térségek lélekszáma nő. A falvakban egyre inkább tejredő városi életforma (városiasodás) a javuló közlekedési és telekommunikációs lehetőségek teszik lehetővé, hogy az emberek a várostól távolabb lakhassanak.
diftéria
A diftéria (torokgyík) fertőző, néha halálos kimenetelű betegség, amelyet a Corynebacterium diphteriae baktérium okoz. Először a felső légutakban jelenik meg bőrre emlékeztető, kékesfehér hártya, ezt enyhe láz, torokfájás és levertség követi. Immunizált állatok véréből készített védőoltással előzhető meg.
eladósodás
A világgazdasági korszakváltás közel 120 országban indított el eladósodási folyamatot. A XX. század utolsó két évtizedének vitathatatlanul az egyik legnagyobb gazdasági problémája az eladósodás. A világban jelenleg felhalmozott adósságállomány a piaci feltételekkel már nem visszafizethető. Az eladósodást kezdetben pénzügyi problémaként kezelték, a valóságban azonban ez csak egy tünete, felszíni megjelenése egy világméretű átrendeződési folyamatnak, egy világgazdasági korszakváltásnak, mely a fejlődő világ 90% -t súlyos válságba sodorta
elektronika
Az elektronika olyan eszközökkel foglalkozik, amelyek az elektronok áramlásának szabályozását, fizikai mennyiségek elektromos jellé alakítását végzik. Az elektronikus áramkörök fő felhasználási területei a szabályozás és vezérlés, az információfeldolgozás, a műsorszórás. Az elektromos áram ebben az esetben nem energia-, hanem jelhordozóként funkcionál. Az elektronikai eszközök közé tartozik a rádió, televízió, a telefon, a mikrofon és hangszóró, az erősítő, a vezérlő és szabályzó áramkörök.
élelmiszeripar
Az feldolgozóipar egy ágazata, amely az élelmiszerek előállítását végzi. Az élelmiszeriparon belül számos alágazatot különböztethetünk meg, pl.: malomipar, húsipar, cukoripar.
emigráció
Magyarul: kivándorlás. A szónak alapvetően két jelentése van: 1. főként politikai okokból történő kivándorlás. A kivándorlás a haza, lakóhely politikai, gazdasági, vallási vagy egyéb okokból való önkéntes, vagy kikényszerített, tartós vagy időszakos elhagyása. 2. Valamely országban élő emigránsok összessége.
energiagazdaság
A gazdaság energiatermelő szektora.
energiahordozó
Azok a természeti erőforrások, melyekből a társadalom energiát nyer.
energiaipar
Azon iparágak összefoglaló neve, melyek az energiahordozók kitermelésével és értékesítésével foglalkoznak beleértve a bányászatot, finomítást, szállítást és értékesítést.
energiaszolgáltatás
Az energia általános értelemben a változtatásra való képességet, a fizikában a testek pillanatnyi állapotát leíró mennyiség, állapotjelző. Az emberiségnek, ipari társadalomként szüksége van energiára eszközei, gépei működtetéséhez, aminek biztosítása az energiafejlesztés feladata. Az energiafejlesztés nemcsak a minél több energia megtermelését, hanem a felhasználás ésszerűsítését, a takarékoskodást is jelenti, az élhető környezet megőrzése érdekében.
ENSZ
Az Egyesült Nemzetek Szervezete, röviden ENSZ (angol rövidítése UN(O) franciául és spanyolul ONU) nemzetközi szervezet, amely az államok közti együttműködést hivatott elősegíteni a nemzetközi jog és biztonság, a gazdasági fejlődés, a szociális ügyek és az emberi jogok terén, valamint a világbéke elérésében.
erdőirtás
Az erdőirtás az erdőknek a szakszerű erdőgazdálkodás, újratelepítés nélküli elpusztítása. Az erdőirtás oka lehet a fakitermelés, az urbanizáció és a mezőgazdasági területek növelése. Az erdőirtás elsősorban a trópusi övezet országaiban intenzív, ami globális méretű ökológiai károkat okoz (globális felmelegedés, biológiai sokféleség csökkenése, talajerózió).
értékpapír
Az értékpapír vagyonjogot vagy követelést megtestesítő okirat. Az értékpapír tehát olyan okirat, amely a benne tanúsított alanyi jogot úgy testesíti meg, hogy azt a papír nélkül sem érvényesíteni, sem bizonyítani, sem átruházni nem lehet.
Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény (North American Free Trade Agreement)
Az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi egyezmény (North American Free Trade Agreement, NAFTA) az Amerikai Egyesült Államok, Kanada és Mexikó között 1992 augusztusában aláírt, és 1994. január 1-jén életbe lépett szabadkereskedelmi egyezmény. Célja elsősorban a tagországok közötti kereskedelmi és beruházási akadályok lebontása. Célkitűzései: piac létrehozása a tagországok áruinak és szolgáltatásainak, új munkalehetőségek teremtése és a vállalataik versenyképességének erősítése a világpiacon.
Euró
Az euró egy egységes, európai fizetőeszköznek szánt pénznem, amely a bevezető országokban a korábbi nemzeti valuták helyébe lép. Elszámolási pénzként 1999 óta, készpénzként 2002 óta van jelen a bevezető országokban. Az Európai Unió közös valutája. Bevezetésének célja a forgalom megkönnyítése, az árak összehasonlíthatóságának növelése valamint az átváltási költségek és az árfolyam-kockázatok megszüntetése révén az EU belső piaca fejlődésének elősegítése volt. 2010-ben 16 európai ország volt az eurót használó eurozóna tagja. Ekkor Magyarország csatlakozási időpontja még bizonytalan volt.
Európai Bizottság
(European Commission) Az Európai Unió javaslattevő, döntés előkészítő, bizonyos esetekben végrehajtó és ellenőrző szerve, elsődleges feladata a közösségi érdekek és politikák összehangolása. Az Európai Bizottság dolgozza ki és terjeszti a Minisztertanács elé az integrációs intézkedéseket, majd azok elfogadása után végre is hajtja őket.
Európai Gazdasági Térség (EEA – European Economic Area)
Az Európai Gazdasági Térség az Európai Unió és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás tagjai által létrehozott intézmény, az Európai Unió Egységes Piacának kiterjesztése. Az Európai Gazdasági Térség kiterjeszti az Európai Közösség egységes közös piacát azoknak az országoknak a piacgazdaságával, amelyek nem kívánnak az Európai Unió politikai közösségében tagként részt venni. Az Egységes Piacra vonatkozó szabályozás, illetve az Európai Bíróság joghatósága többnyire kiterjed az egész Európai Gazdasági Térségre.
Európai Parlament
(European Parliament - EP) Az EU képviselőtestülete, amelynek tagjait közvetlenül a tagországok állampolgárai választják. Kezdetben kevés hatáskörrel rendelkezett, de ma már az Európai Tanács mellett fontos döntéshozó szervezetté vált.
export
Áruk, szolgáltatások külkereskedelem útján történő kivitele.
Fair Trade mozgalom
FAIR TRADE-et magyarul méltányos keresekedelemnek fordítjuk. A Fair Trade mozgalomnak az a fő célja, hogy a termelők méltányos árat és biztos jövedelmet kapjanak az áruikért. A civil társadalom egy olyan mozgalmáról van szó, ami a kritika mellé a megoldást is odateszi. Talán éppen ezért az egyik leggyorsabban fejlődő és legnépszerűbb civil mozgalom ma Magyarországon.
FAO
A FAO azaz The Food and Agriculture Organization of the United Nations 1945. október 16-án alakult meg a kanadai Quebec-ben, 44 állam kormánya hozta létre és írta alá a Chateau Frontenac-ban az alapító okiratot. A szervezetnek jelenleg 192 tagja (191 tagország és az EU, mint tag-szervezet) és 1 társult tagja (Feröer-szigetek) van.
favela (nyomornegyed)
Nyomornegyed. Még mielőtt az első "Favela" jött létre, szegény állampolgárok szorultak távol a belvárostól és kénytelenek élni a messzi külvárosban. A favela portugál szó, jelentése kalyiba.
fejlett ország
Azon országok csoportja, melyek az ENSZ adatai szerint a legalacsonyabb szocioökonómiai fejlettségi mutatókkal, a legalacsonyabb emberi fejlettségi indexszel rendelkeznek az összes ország közül.
fejlődő ország
A pozitívan hangzó elnevezés szemben valójában a világ gazdasági értelemben elmaradott országait jelenti, amelyek nem minden esetben fejlődnek. Besorolásukról, a fejlett országokéhoz hasonlóan, nincs egységes kritérium rendszer. Afrika gyakorlatilag minden országa, Latin-Amerika legtöbb országa valamint Ázsia országainak többsége ide tartozik. Az országcsoport alternatív elnevezései: „kevésbe fejlett országok”, vagy a ma már csak ritkán használt "harmadik világ országai". A leghelyesebb elnevezés a "gazdaságilag kevésbe fejlett országok" kifejezés.
feldolgozóipar
A feldolgozóipar tartalmazza az alapanyagok alkatrészek kémiai, vagy fizikai átalakítását új termékekké. A feldolgozóipar kibocsátása lehet fogyasztásra alkalmas késztermék, vagy további feldolgozásra váró félkész termék. Pl. a nyersbőrt (alapanyag) egy cserzőműhelyben cserzik (félkész termék) majd egy cipész cipőt készít belőle (kész termék).
félperiféria
A félperiféria a centrum országok viszonylatában periféria, a periféria vonatkozásában viszont centrum módjára viselkedik - kizsákmányolják, de maga is kizsákmányol. A félperifériába a XX. század végén Kelet-Európa, Kína, Brazília illetve Mexikó tartoznak.
fémfeldolgozás
A nyers fémek (vas, alumínium, réz stb.) megmunkálása, ezekből az anyagokból való mechanikai eszközök előállítása.
féregfertőzés
A szervezetben adott esetben élősködőként (parazitaként) megjelenő férgek közé tartoznak a mételyférgek, horogférgek, galandférgek, fonálférgek és ostorférgek. A férgek különféle utakon juthatnak a szervezetbe: Széklettel/talajjal szennyezett étel fogyasztásával, mely utóbbi esetben pl. orsóférgek és ostorférgek kerülhetnek egy fertőzött személy székletéből a talajba és onnan egy másik személy szervezetébe. Ahol nincs modern közegészségügyi hálózat, a széklet naturális formájában trágyaként kerül felhasználásra és gyakran jut a talajba féregtartalmú ürülék.
fiskális politika
Fiskális politika, más néven költségvetési politika, a gazdaságpolitika egyik eszköze, melyet rendszerint az [állam]? gyakorol. Részét képezi az adóztatás, a közkiadások és az államadósság tervezése és kezelése.
fogyasztói társadalom
A modern társadalmak termelés-elosztás-fogyasztás körforgására épülő szemléletét kifejező társadalomtudományi fogalom. A fogyasztói társadalomban az egyén fő célja a javak megszerzése, birtoklása, elfogyasztása, élvezete.
Forbes ranglisták
Forbes egy amerikai kiadó és média vállalat, melynek legjelentősebb publicisztikája a kéthetente megjelenő forbes magazin, mely a legrégebbi nemzeti üzleti magazin Amerikában. 2007-ben ünnepelte fennállásának 90. évfordulóját. A Forbes az iparág egyik legnagyobb és legsikeresebb családi vállalkozása, mely a múlt években tovább bővült: Forbes.com, Forbes Konferencia Csoport, Forbes Egyéni Média, Amerikai Örökség. Forbes után szabadon: „A kapitalizmus jó!”.
fordista termelés
Fordizmus – világ gazdasági tevékenységének összefoglaló elnevezése. A fordista termelés jellemzői: Nemzetgazdaság - Ipar, Természeti erőforrások Méretgazdaságosság - Tömegtermelés Homogén termékek - Raktározás Késztermékek ellenőrzése Nem összehangolt termelés Vertikális integráció Horizontális integráció – Iparvidékek
Fortune ranglisták
A Fortune 500 egy lista, amely az Egyesült Államok ötszáz legnagyobb árbevételű nyílt részvénytársaságát sorolja fel. A listát minden évben a Fortune gazdasági hetilap szerkesztői állítják össze. Néha használják a Fortune 100 és a Fortune 1000 kifejezéseket is, ezek szintén az árbevétel alapján megállapított sorrendek.
földrajzi tényező
Meghatározó, befolyásoló geográfiai tulajdonság.
Fülöp-szigetek
A Fülöp-szigetek (filippínó (tagalog) nyelven Repúbliká ng̃ Pilipinas) független, demokratikus állam Délkelet-Ázsiában. Fővárosa Manila. Szigetállam 7107 szigetet foglal magába, ebből nagyjából 800 lakott.
GATT
Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény (General Agreement on Tariff and Trade) a nemzetközi kereskedelem egyezménye. 1947-ben 23 ország kötötte meg Genfben. Tevékenységében ma már több mint 100 ország vesz részt. Ezek a világkereskedelemnek mintegy 80%-át bonyolítják le. Mo. 1973-ban lett tagja a szervezetnek. A tagországok vámkedvezményeket nyújtanak egymásnak és kötelezettséget vállalnak, hogy alkalmazzák egymás irányában a legnagyobb kedvezmény elvét.
gazdaság erősödés
gazdasági globalizáció
Globalizáción a nyugati civilizáció kezdeményezésére történő világszintű egységesedési, univerzalizálódási folyamatokat, és azok következményeit értjük az élet számos területén. A globalizáció kulcsa az integráció, valós és virtuális hálózatokkal összekapcsolja a világ összes országának gazdaságát, társadalmát és kultúráját.
gazdasági infrastruktúra
gazdasági növekedés
A gazdasági növekedés a gazdaság fogyasztási, szükségletkielégítési lehetőségeinek bővülését, a nemzetgazdaság jólétének növekedését jelenti.
gazdasági unió
A kereskedelmi integráció legmagasabb foka a közös piac. Megvalósulása mellett az országok közös gazdaságpolitikákat fogalmaznak meg és hajtanak végre.
gázszolgáltatás
A földgáz energiának feldolgozása és hasznosítása a lakossági szükségletek kielégítésére.
GDP
Bruttó hazai termék (gross domestic product, GDP) a közgazdaságtanban egy bizonyos terület – többnyire egy ország – adott idő alatti gazdasági termelésének a mérőszáma. Méri a nemzeti jövedelmet és teljesítményt. Gyakran használják az országban élők átlagos életszínvonalának mutatójaként az egy főre jutó GDP-t, ami azonban túlzott leegyszerűsítésnek tekinthető.
geotermikus energia
A Föld belsejében keletkező, meghatározott szintig feljutó, a kőzetekben és pórusvízben tárolódó energiamennyiség. Szűkebb értelemben a felszín alatti víz hőtartalmában rejlő energia, amely elsősorban hévíz közvetítéssel hasznosítható.
globális kormányzat
Modern világunkban a globális kormányzás egy nemzetközi szervezetekből, agytrösztökből, multikból, nemzetekből, nem kormányzati és filantróp szervezetekből, katonai szövetségekből, hírszerzési hivatalokból, bankokból és érdekcsoportokból álló bonyolult, összefonódásokkal és átfedésekkel teli háló.
globális vállalat
A multinacionális vállalat (magyar közbeszédben multi) kifejezés olyan vállalatot jelöl, amely számos országban (gyakran több földrészen) rendelkezik telephellyel. Gyakran merül fel az a vád ezen vállalatokkal szemben, hogy a gazdasági versenyt korlátozni törekszenek.
globális város
A világváros vagy globális város olyan város, amelynek az élet valamely területén kézzel fogható, meghatározó befolyása van. Ez lehet társadalmi-gazdasáig, kulturális és politikai. A globalizáció térnyerésével a szó egyre hétköznapibbá válik.
globális városok
Széles körben globális városok. Nagyon nagy szereppel bíró városok: London és New York.Kisebb szereppel és kulturális befolyással rendelkező városok: Los Angeles, Párizs és San Francisco.Kedvező helyzetben lévő globális városok: Amszterdam, Boston, Chicago, Madrid, Milánó, Moszkva, Toronto.
globális világgazdaság
Globalizáción a nyugati civilizáció kezdeményezésére történő világszintű egységesedési, univerzalizálódási folyamatokat, és azok következményeit értjük az élet számos területén.A gazdaság vagy gazdasági rendszer a szükségletek kielégítésére alkalmas javak és szolgáltatások előállításának, szétosztásának és fogyasztásának mechanizmusát jelenti egy adott társadalomban.
globalizáció
A társadalmi-gazdasági jelenségek egész Földet átfogó hálózatba szerveződése, amely az egész Földre és népességére kihat (nemzetközi pénzpiac, multinacionális vállalatok, idegenforgalom, kultúrák keveredése, járványok terjedése).
GNEI
Globális Új E-Gazdaság Index. Nemzetgazdaságokat, az információs versenyre való felkészültségük alapján rangsoroló index. Főbb vizsgált paraméterek: tudásalapú munkakörök aránya, beiskolázási mutatók, technológiai innovációs kapacitás, gazdasági dinamizmus, globalizációban való részvétel, digitális gazdaság elterjedtsége.
GNI
Egy nemzetgazdaság gazdasági szereplőinek 1 év alatt az elsődleges elosztás során megszerzett összes bruttó jövedelme.
gyarmat
A gyarmat valamely állam fennhatósága alatt álló terület. A gyarmat közigazgatásának legfelsőbb szintjét a gyarmatosító ország ellenőrzi, és nincs saját nemzetközi képviselete. A gyarmaton élő lakosság sok esetben nem rendelkezett ugyanazokkal a jogokkal, mint a gyarmatosító ország lakossága.
gyémántcsiszolás
A csiszolás és fényezés azon eljárások, melyek során a gyémánt természetes rejtett szépségeit, tüzét, színszórását a legjobban érvényre juttatják. Az európaiak arra törekednek, hogy a csiszolással a lehető legtöbb szépséget hozzák ki a kőből, így az sokat is veszít súlyából, míg a keleti csiszolási mód arra helyezi a fősúlyt, hogy a kő súlyából minél kevesebbet veszítsen.
gyógyszergyártás
Gyógyszeripari tevékenység; betegségek megelőzésére és gyógyítására alkalmas készítmények, vitaminok, tápszerek stb. előállítása.
gyógyturizmus
A gyógyturizmus az állandó lakóhelyen kívül, gyógyüdülőhelyen vagy gyógyászati létesítményben való ideiglenes - de meghatározott minimális idejű - tartózkodás, amelynek célja orvosi gyógymódok alkalmazásával valamilyen meglévő betegség gyógyítása.
gyorssegély
Szociális ellátási rendszer fogalma. Pénzbeli juttatás a szociálisan hátrányos helyzetű egyéneknek, csoprtoknak.
haditechnika
Katonai tudomány, haditechnika vagy más néven hadtudomány a hadi tudományok összefoglaló neve. A hadviselés és annak stratégiai, taktikai és logisztikai elveinek elméleti tudománya. A hadtudomány az ókortól a mai, számítógépes hadijáték „programokig” olyan változatlan elvekkel foglalkozik, mint a cél kitűzése, az erő összpontosítása, az erővel való gazdálkodás, a meglepetés és a manőver.
hajógyártás
A közlekedési ipar egyik ágazata, amely különböző rendeltetésű vízi szállítóeszközöket állít elő. A hajógyártás legfontosabb telepítő tényezője a vízközelség.
HDI
Az emberi fejlődés indexe (angolul: Human Development Index, rövidítése: HDI) egy mutatószám, amely a világ országainak összehasonlítását teszi lehetővé a várható élettartam, az írástudás, az oktatás és az életszínvonal alapján. Általánosan elfogadott eszköze a jólét mérésének, különösen a gyermekjólétének.
hídváros
Gazdaságföldrajzi kategória. Fontos közlekedési útvonalak mentén települt városok tartoznak ebbe a kategóriába.
himlő
A himlő, vagy másnéven feketehimlő emberi fertőző betegség, amelyet a Poxvirus variolae vírus okoz. Ez volt az emberiség egyik legpusztítóbb ragályos kórokozója. A fertőzöttek körében rendszerint magas (az Óvilágban 15-20%, az Újvilágban gyakran 40-80%-os) mortalitást okozott, és a túlélők közül sokan (mint például Kölcsey Ferenc) megvakultak.
hinduizmus
A hinduizmus, vagy korábban brahmanizmus Elő-India ősi "bennszülött" vallása. Az Indiai Köztársaság lakosainak közel 83 százaléka követi ma is ezt a vallást, de hindu vallásúak élnek Nepálban, Pakisztánban, Bangladesben, Srí Lankán, Hátsó-Indiában, Indonéziában, Délkelet- Afrikában, Dél-Amerikában és Óceániában is. A világ népességének több mint 13 százaléka, körülbelül 600 millió ember hindu vallású.
hitelkamat
A bankok klasszikus bevételi forrása a kamatrés, ami a betéti, és a hitel kamat közötti különbség. A hitelkamat jól működő gazdaság esetén nem lehet nagyobb az ipari átlag tőkemegtérülésnél (mivel a termelés hasznából kell a kamatot visszafizetni).
Hongkong
Hongkong Különleges Igazgatású Terület a hivatalos elnevezése. A Kínai Népköztársaság része. 260 szigetből áll. Önálló fővárossal nem rendelkezik. Hivatalos nyelve a kínai és az angol. Területe1104 km2. Becsült népessége 7 041 000 fő (2005). A Föld egyik legsűrűbben lakott területe. A világ egyik gazdasági és kereskedelmi központja.
hosszú távú fejlesztési segély
A nemzetközi kapcsolatokban olyan szociális segélyezési módszer, amelyben a donor (az adományozó ország) azzal a céllal adományoz pénzbeli és egyéb juttatást, hogy a kérelmező ország fejlődését elősegítse.
idegenforgalom
Nemzetgazdasági ágazat. Az emberek szabad akaratból, általában szabadidő eltöltés céljából való utazással, átmeneti tartózkodással kapcsolatos tevékenységek összessége. Az idegenforgalom jelentős nemzetgazdasági bevételi forrás.
IMF
International Monetary Fund, magyarul: Nemzetközi Valutaalap. 1945-ben létrehozott washingtoni székhelyű szervezet, amely jelenleg (2010) 187 tagországot számlál. A nemzetközi monetáris rendszer központi intézményét a nemzetközi pénzügyi együttműködés és az árfolyamstabilitás elősegítése, a gazdasági növekedés fokozása és a magas szintű foglalkoztatás megteremtése céljából alapították, illetve nem kis részben azért, hogy átmeneti pénzügyi segítséget nyújtson fizetési mérleggel kapcsolatos problémákkal küzdő tagországainak.
immigráció
Társadalomföldrajzi fogalom. Bevándorlás, telepedési folyamata a populációnak.
import
Áruk, termékek, szolgáltatások külkereskedelem útján történő behozatala.
indoeurópai
Az indoeurópai nyelvcsalád (elavult elnevezéssel indogermán nyelvcsalád) a természetes nyelvek egyik nyelvcsaládja. Közel 150 nyelvből áll, amelyet kb. 3 milliárd ember beszél a Földön.
Indonézia
Indonézia (indonézül Republik Indonesia) független, demokratikus állam Délkelet-Ázsiában. Fővárosa Jakarta (ejtsd: dzsakarta). A világ negyedik legnépesebb országa, egyben a legnépesebb muszlim-többségű ország is. Az 1998-as gazdasági válság és a rúpia megrendülése miatt kitört zavargások eredményeként az 1967 óta kormányzó Suharto elnök lemondásra kényszerült, és az ország a demokratizálódás útjára lépett.
influenza
Az influenza (grippe) egy vírus által okozott fertőző betegség. A kórokozók emlősöket (pl. ember, sertés, ló) és madarakat (pl. vadkacsa) képesek megfertőzni. A betegség az emberek között cseppfertőzéssel vagy közvetlen érintkezés (pl. váladékkal szennyezett kéz) útján terjed. Fő tünetei a hirtelen kezdődő láz, izomfájdalom, elesettség, később pedig száraz köhögés.
információs gazdaság
Az információs gazdaság és társadalom szerepe egyre hangsúlyosabb a gazdasági növekedés és termelékenység alakulásában. Az információs gazdaság alatt az infokommunikációs eszközök és szolgáltatások előállítását értjük.
információs társadalom
Az elnevezés arra utal, hogy a legfejlettebb társadalmakban a termelés alapja a tudás, az információ. A termékek kereskedelme mellett az információ kereskedelme is egyre nagyobb fontosságot nyer.
interkontinentális migráció
Társadalomföldrajzi fogalom. Ha a migráció országhatárokat lép át, és kontinensek között valósul meg, akkor kontinensek közötti (interkontinentális.)
iparváros
Gazdaságföldrajzi kategória. Iparvárosoknak nevezzük azokat a városokat,amelyeknek elsősorban az ipara jelentős és ahol a lakosság többsége a városban működő ipari termelés szférájában dolgozik.
iszlám
A föld nagy világvallásainak egyike. Arab, zsidó és keresztény hittel közös tőről fakadó monoteista vallás, amelyben Mohamed prófétáé a vallási és politikai vezetőszerep. Hívői, a muszlimok azonban az iszlámot az első, az egyetlen igaz, a világ keletkezése óta létező vallásnak tekintik.
K+F tevékenység
A kutatás-fejlesztés, röviden K+F a kreatív tudásbázis célzott, szisztematikus bővítése. Új termékek tervezése és piacra dobása kulcsfontosságú a piacgazdasági környezetben működő vállalkozások számára. A technológiai fejlődés, a versenytársak tevékenysége és a fogyasztók változó preferenciája változó környezetet teremt, amihez csak folyamatos fejlesztéssel tud egy vállalat alkalmazkodni.
kalandturizmus
A turizmus extrémebb fajtái közé tartozik, célja a különlegesen veszélyes élmények (túlélő-túra pl.:dzsungel), a társadalomból való kiszakadás (kis tengeri sziget).
kanyaró
Egy vírus által okozott emberi megbetegedés. A vírus a beteg ember váladékaival ürül, s cseppfertőzésként terjed. A fertőződés után 9–11 nap múlva hirtelen fellépő nátha, láz, köhögés és kötőhártya-gyulladás jelentkezik, valamint a szájüregi nyálkahártyán úgynevezett Koplik-foltok jelennek meg.
Karib-térség
A Karib-térség vagy Karibi-térség (más néven Karib-szigetek vagy Karibi-szigetek) észak-, illetve közép-amerikai szigetcsoport. Három fő részre osztható: Bahama-szigetek, Nagy-Antillák, Kis-Antillák.
kasztrendszer
Jogok vagy előjogok öröklődésén alapuló, rendkívül zárt társadalmi csoportokból felálló társadalmi rendszer. A világ különböző részein a kasztokat az alacsony társadalmi mobilitás, az endogámia, a meghatározott foglalkozás, illetve megélhetési forrás, és a kasztbeliek identitását erősítő vallási, kulturális vagy ideológiai háttér jellemzi. Az egyik legismertebb kasztrendszer az indiai, ahol a társadalom egésze szigorúan elkülönült kasztokra tagolódik.
kávéültetvény
A kávé az egyik legismertebb növény, a belőle készült ital pedig világszerte a legnépszerűbb élvezeti cikk. A kávé a kávécserje nevű örökzöld növény termésének, a kávébabnak a feldolgozott magja, az ebből készített kesernyés ízű, élénkítő hatású italt kávénak nevezzük. A kávécserjék fejlődéséhez a tökéletes feltételeket csak 900 méter feletti trópusi területeken lehet biztosítani, hiszen nélkülözhetetlen számukra a termékeny talaj, a nagy és egyenletes csapadékmennyiség és a 15-24 °C közötti hőmérséklet.
kék banán
A kék banán (angolul blue banana) egy nem folytonos városiasodott övezet Nyugat-Európában, amely nagyjából Birminghamtől Milánóig ível. Ez az ív (amelynek alakjáról a „banán” nevet kapta) lefedi többek között Londont, Brüsszelt, Amszterdamot, Kölnt, Frankfurtot, Bázelt és Zürichet.
kémhálózat
Olyan titkos csoportosulás, hírszerző szervezet, amely titkos katonai és nemzetbiztonsági információk kiszolgáltatásával aktív kémtevékenységet folytattak- folytatnak.
Kereskedelmi Világszervezet (WTO)
A Kereskedelemi Világszervezet, rövidítve WTO (World Trade Organization) egy multilaterális kereskedelmi szervezet, melynek célja a nemzetközi kereskedelem liberalizációja az úgynevezett tarifális kereskedelmi akadályok (vámok, exportszubvenciók) és a nem tarifális kereskedelmi akadályok (beviteli engedélyek) fokozatos leépítése illetve megszüntetése révén.
keresztény
A név a görög khrisztianosz, a khrisztosz, "fölkent" szóból ered, latinul Christianus. Olyan megkeresztelt személy, aki Jézus Krisztusban hisz, s az Ő Szentírásban megőrzött tanítását követi.
kézműipar
Árutermelő termelési mód, melyre nem jellemző a gépek használata, csak a kézi munka.
KGB (Komityet Goszudarsztvennoj Bezopasznosztyi – Állambiztonsági Bizottság, Szovjetunió)
Az Állambiztonsági Bizottság, rövidítve KGB (oroszul: КГБ – Комитет государственной безопасности, magyar átírásban Komityet goszudarsztvennoj bezopasznosztyi) a Szovjetunió állambiztonsági feladatokat ellátó szerve volt 1954 és 1991 között. Formálisan a Szovjetunió Minisztertanácsa alárendeltségébe tartozott, vezetője miniszteri rangban volt, ténylegesen azonban a pártállami rendszer logikájának megfelelően a Szovjetunió Kommunista Pártja irányította.
Kínai Kommunista Párt
A Kínai Kommunista Párt (KKP) a Kínai Népköztársaság kormányzó pártja. Kína legfontosabb politikai szervezete a Kínai Kommunista Párt, amelynek vezető szerepét a jelenleg hatályos alkotmány preambuluma is rögzíti. A KKP gyakorlatilag a hatalom kizárólagos birtokosa, s bár a KNK-ban hivatalosan „többpártrendszer” van, a többi politikai párt jelentéktelen bábszervezetnek mondható.
kitermelőipar
Bányászat. Az ásványkincseket kitermelő iparág.
kommunikáció
A kommunikáció az információcsere folyamata általában egy közös jelrendszer segítségével. A commmunicatio latin eredetű szó: közzétételt és teljesítést jelent. Minden élőlény kommunikál.
konferenciaturizmus
A turizmus, és azon belül a hivatásturizmus egyik ága, amely keretében egy adott településre az ott megrendezett szakmai rendezvény, konferencia kedvéért érkeznek más településekről turisták (a konferencián résztvevők, és a nem résztvevő kiszolgáló stáb).
konurbáció
A konurbáció olyan több település által alkotott városi terület, ahol a lakosszám növekedése és a beépített területek ebből fakadó bővülése miatt a települések fizikai határai elmosódnak, és összefüggő beépített területet alkotnak.
Koreai Köztársaság
A Koreai Köztársaság, köznapi elnevezés szerint Dél-Korea (koreaiul: 대한민국, kiejtése: tehan minguk), elnöki köztársaság Kelet-Ázsiában, a Koreai-félsziget déli részén. Egyetlen szárazföldi határa demilitarizált övezet, amely Észak-Koreával közös.
korfa
A lakosság nemenkénti eloszlását ábrázoló grafikon. Adott esetben a korfát a családi állapottal is kiegészítik. Három jellegzetes korfa alak van: piramis, harang, urna vagy hagyma.
korrupció
A korrupció (a latin corruptĭo, romlás, rontás szóból) vagy megvesztegetés olyan törvénybe vagy közerkölcsbe ütköző cselekedet, aminek során valaki pénzért vagy más juttatásért vagy juttására való kilátásért cserébe jogosulatlan előnyhöz juttat másokat. Attól függően, hogy milyen pozícióban van az előnyhöz juttató, beszélhetünk például politikai, közigazgatási, rendőri, katonai vagy gazdasági korrupcióról.
könnyűipar
Általában fogyasztási cikkeket termelő iparágak (textilipar, bőripar, fafeldolgozó-ipar, papíripar, nyomdaipar).
kőszén
Egykori növények pusztulásával keletkezett fosszilis energiahordozó (tőzeg, lignit, barnakőszén, feketekőszén, antracit).
Közel-Kelet
Nyugat-, Délnyugat-Ázsia. Elsősorban politikai szóhasználatban elterjedt kifejezés. Leginkább az Arab-félsziget államait, Irakot, Izraelt és szomszédait értik alatta. Bizonyos értelmezések Iránt vagy Törökországot is a Közel-Kelethez sorolják.
Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás (Central European Free Trade Agreement)
A Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás (Central European Free Trade Agreement, CEFTA) egy közép- és délkelet-európai országokat tömörítő nemzetközi kereskedelmi szervezet. CEFTA-nak jelenleg nyolc tagja van. Horvátország, Macedónia, valamint a 2007. május 1. után a szervezetbe felvételt nyert Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Moldova, Montenegró és Szerbia.
közös piac
Európiai Gazdasági Közösség (EGK). Az Európai Szén- és Acélközösség gazdasági térre való kiterjesztésével 1957-ben létrehozott (Római szerződés) szervezet, az első tagállamok (Belgium, Franciaország, Hollandia, Luxemburg, az NSZK és Olaszország) gazdasági uniója. Később több országgal bővült. A Maastrichti Szerződés óta hivatalos elnevezése: Európai Unió.
központi üzleti negyed
A város funcionális tagolódása. Cégek, üzletek egymás közelében találhatóak a nagyvárosokban.
köztársaság
Az államformák egyik típusa, amelyben a választások során kialakított parlament kezében van a legfőbb hatalom. Két formája van: 1. parlamentáris köztársaság, ahol a mindenkori kormány a parlamentnek tartozik elszámolással, 2. prezidenciális köztársaság, ahol a kormányzat az államfőnek felel, és az államfőnek jelentős döntési jogköre van. A modern demokráciákban a három hatalmi ág (törvényhozás, ellenőrzés, végrehajtás) egymástól függetlenül működik.
közúti közlekedés
A közlekedés személyek és áruk szállítását különböző műszaki eszközökkel végző gazdasági, szolgáltató tevékenység. Ágazatai: közúti közlekedés, vasúti közlekedés, légi közlekedés, vízi közlekedés (hajózás), sodronykötélpálya (libegő), vezetékes szállítás.
kullancsencephalitis
A kullancsok által terjesztett vírusos agyvelő és agyhártyagyulladás kórokozója a Kullancs encephalitis vírus, a Flaviviridae vírus család tagja. Más besorolás szerint az arbovírusok közé tartozik (arthropod-borne, azaz ízeltlábú hordozón keresztül fertőző). A vírus a központi idegrendszert támadja, tehát az agyat (encephalitis), vagy az agyhártyát (meningitis), vagy mindkettőt (meningoencephalitis).
kulturális turizmus
A kulturális turizmus körébe tartozik minden olyan szegmens, amely nem a tömegturizmus bázisát erősíti. A turisták megfelelő motivációval felvértezve kívánja megismerni egy másik kultúra tájértékeit.
külső lakóöv
Városszerkezeti tagolás. A külső lakóövbe helyezkednek el a nagyobb lakótelepek. Itt kialakított többemeletes házakban él a városi lakosság egy jelentős része.
külterjes (extenzív) gazdálkodás
Olyan termelési eljárás, amelyben a területegységre jutó ráfordítás kicsiny. A befektetett tőke és munka csak alárendelt szerepet játszik.
légi közlekedés
A legfiatalabb, és egyben a legdinamikusabban fejlődő közlekedési szakág. Személy-, áru-, és posta forgalom légi úton történő lebonyolítása. Repülőgéppel, helikopterrel és más repülő eszközzel történő közlekedés.
logisztika
A logisztika anyagok, információk, személyek, energia rendszereken belüli és közötti áramlásának tervezése, szervezése, irányítása, ellenőrzése.Leggyakrabban a katonaságnál és az üzleti életben használják. Más nézetek szerint a logisztika nem csak az anyagáramlások optimalizálása, illetve az ehhez szükséges erőforrások biztosítása, koordinálása, hanem tudomány is.
lokális gazdaság
HGT szervezet elsősorban egy adott földrajzi egység - település - területén a helyi termékeket, szolgáltatásokat teljes körűen lefedő, vagy a lokális gazdasághoz kötődően tevékenykedő vállalkozások, szervezetek, önkormányzatok stb. együttműködésével jön létre. Fő célja a helyi termékek versenyképességének növelése.
lokalizáció
A globalizáció ellentéteként termékek, eljárások stb. igazítása a helyi adottságokhoz.
Lyme-kór
Lyme-kór a Borrelia nemzetségbe tartozó baktériumok által okozott megbetegedés, amelyet e kórokozóval fertőzött kullancsok (Ixodes ricinus) terjesztenek. Nevét a Connecticut állambeli Lyme városáról kapta, ahol 1976-ban leírták (noha már a 20. század elejéről vannak leírásaink a tünetekről), a baktériumot pedig Willy Burgdorferről nevezték el, aki 1982-ben kullancsokból izolálta azt.
Madárinfluenza
A madárinfluenza vírusos megbetegedés, amelyet valamely, a madarak szervezetéhez alkalmazkodott influenzavírus okoz. Nem kizárólag madarakat betegíthet meg. Az emberre legveszélyesebb változatának a HPAI (angolul highly pathogenic avian influenza, azaz „magas patogenitású madárinfluenza”) H5N1 törzseket tartják.
Malajzia
Malajzia délkelet-ázsiai ország az Egyenlítő közelében, tizenhárom államból és három szövetségi területből álló államszövetség. Fővárosa Kuala Lumpur, de a szövetségi kormány székhelye Putrajaya.
malária
A malária (régies nevén: váltóláz) az Anopheles szúnyog nőstényei által terjesztett kórokozók által kiváltott betegség. A világon népbetegségnek számít, főleg trópusi vidékeken fordul elő. Évente kb. 350-500 millió megbetegedés történik, ezek közül a halálos kimenetelűek száma egymillió feletti, és csupán Afrikában 25% az éves mortalitás az 5 éves kor alatti gyermekpopulációban
megacity
Megalopolisz. Az egymáshoz közel fekvő, majdnem összeépült, és így szinte egyetlen óriási települést alkotó városok halmaza.
megalopolisz
Legalább 25 millió fős lélekszámú, több városösszenövés (konurbáció) együtteséből álló óriásváros, vagy városövezet. Magas szintű közlekedési és kommunikációs kapcsolatok jellemzik. A világon általában 6 megalopoliszt különítenek el.
Mercosur
A Dél–amerikai Közös Piac (spanyolul Mercado Común del Sur, portugálul Mercado Comum do Sul) egy nemzetközi kereskedelmi szervezet Dél-Amerikában. A Brazília és Argentína között 1986-ban megkötött kereskedelmi szerződés Uruguay és Paraguay csatlakozásával nemzetközi szervezetté fejlődött, melynek célja a tagországok közötti kereskedelmi akadályok lebontása és az egységes vámtarifa kialakítása.
mezőváros
Olyan város, amelynek lakosai túlnyomórészt a mezőgazdasági ágazatból élnek. Általában nagy kiterjedésű, nagyobb lakosszámú faluból fejlődött ki.
migráció
Vándorlás. A népesség térbeli mozgásainak összessége. Statisztikai értelemben az számít vándorlásnak, ha az egyén ideiglenesen vagy tartósan átlépi települése határát.
monarchia
Olyan államforma, amelynek élén az uralkodó áll, akinek jogköre életfogytig tart és rendszerint öröklődik. Régen a monarchia uralkodója egyben korlátlan hatalommal bírt, napjainkban a legtöbb monarchia már alkotmányos monarchia, ami az jelenti, hogy az uralkodónak csak szimbolikus hatalma és funkciója van.
monetáris politika
A monetáris politika egy gazdaságpolitikai tevékenység, melynek során az állam a gazdaságban lévő pénzmennyiség mértékét befolyásolja. A legtöbb országban a központi bank, vagy más néven jegybank a monetáris politikáért felelős állami intézmény. A monetáris politika kivitelezésének legfontosabb eszköze a legtöbb modern jegybank gyakorlatában az irányadó kamatláb szintjének meghatározása.
monopólium
Olyan gazdasági vállalat, amely egyes termék termelésében, forgalmazásában az egész piac feletti ellenőrzést biztosító helyzetben áll. Szélsőséges esetben a vállalat egy másikkal nem helyettesíthető, nagy keresletű termék kizárólagos termelője. Állami monopólium esetén egy termék előállítása, vagy szolgáltatás biztosítása felett az állam közvetlen felügyeletet gyakorol.
monopolkapitalista
Nagytőkés vállalkozó. Részt vesz a monopóliumok irányításában s szinte korlátlan gazdasági és politikai hatalma van.
multilaterális segély
Szociális ellátási rendszer fogalma. A multilaterális segély többoldalú segély.
multinacionális vállalat
A multinacionális vállalat (magyar közbeszédben multi) kifejezés olyan vállalatot jelöl, amely számos országban (gyakran több földrészen) rendelkezik telephellyel. Gyakran merül fel az a vád ezen vállalatokkal szemben, hogy a gazdasági versenyt korlátozni törekszenek.
nacionalizmus
A nacionalizmus a nemzetek kialakulásának, a nemzetté válás folyamatának ideológiája. Az egyik legtöbbet vitatott politikai nézetrendszer.
napenergia
Megújuló energiaforrás. A Napból érkező energia hasznosításának két alapvető módja létezik: a passzív és az aktív energiatermelés. Naperőművekben alakítják át a napenergiát elektromos árammá.
NATO
Észak-atlanti Szerződés Szervezete. 28 észak-amerikai és európai ország szövetsége, amelyet a II. világháború után 1949. április 4-én alapítottak Washingtonban.
nehézipar
A modern indusztrializmusban a vas- és fémipari fél- és készgyártmányfeldolgozó nagyüzemek közkeletű, német eredetű elnevezése.
nemzetállam
A nemzetállam olyan államot jelent, amely népessége összetétele etnikai szempontból homogén. Ez olyan esetben jön létre, amikor egy állam határai egybeesnek a többségét alkotó nemzet etnikai határaival.
Nemzetközi Vöröskereszt
A Nemzetközi Vöröskereszt (angolul International Committee of the Red Cross, rövidítése ICRC) a pártatlanság, semlegesség, emberiesség, egyetemesség és önkéntesség egység elvei alapján működő nemzetközi segélyszervezet.
Nemzetközösség
A Nemzetközösség (angolul: Commonwealth of Nations) olyan nemzetközi szervezet, amelyet a Brit Birodalomból kialakult független államok hoztak létre. Ezen a néven 1948 óta működik, 54 szuverén állam a tagja (egy jelenleg felfüggesztve).
népcsoport (etnikum)
Etnikum alatt történelmileg kialakult, az összetartozás tudatával, valamint közös nyelvvel, kultúrával és hagyományokkal rendelkező népességet értünk. Ezen belül a kisebb létszámú, zártabb etnikumokat az etnikai közösség, törzs vagy néprajzi csoport (etnikai csoport, etnokulturális csoport, helyi népcsoport), míg a nagyobb embertömeget képviselő, kiterjedtebb földrajzi területeken élő etnikumokat a nép, illetve nemzet kifejezéssel jelölhetjük
népesedési ciklus
A demográfiai átalakulás egy szakasza.
népesség arány
Társadalomföldrajzi fogalom. Egy adott ország népességének etnikai hovatartozás szerinti csoprtosítása.
népesség összetétel
Társadalomföldrajzi fogalom. Egy adott ország népességének valamilyen szempontból történő kategóriákba csoportosítása (kor, nem, vallás, etnikai hovatartozás stb.) szerint.
népesség területi eloszlása
Társadalomföldrajzi fogalom. A népesség megoszlása a városok és a falvak között.
népességkoncentráció
Társadalomföldrajzi fogalom. A népesség megoszlása a városban és a falvakban.
népességrobbanás
A népesség rendkívül gyors ütemű gyarapodása, amely az életkörülmények javulásából és ebből adódóan a halálozási arányszám csökkenéséből, valamint ezzel párhuzamosan a születési arányszám változatlanul magas mértékéből, illetve csak kis mértékű csökkenéséből következik.
nomád pásztorkodás
Alapvetően vándorló állattenyésztés, olyan területeken, ahol az éghajlat nem tette lehetővé megfelelő növényzet kialakulását az egész év folyamán, s így az állatok számára szükséges legelőmennyiség biztosítása érdekében az év során folyamatosan vagy időszakosan az állatok, és velük együtt a gazdálkodók is vándorlásra kényszerülnek. Főbb területei: félsivatagi, sztyepp és tundra területek.
nukleáris energia
Az atomenergia a magreakció kontrollált felhasználása munka, hő és elektromosság formájú energia létrehozásának céljából. Az atomenergia egy irányított láncreakció után keletkezik,és hőt hoz létre. Ezt a hőt a víz felforralására, gőz előállítására vagy egy gőzturbina meghajtására használják.
olajkatasztrófa
Civilizációs eredetű (technikai) katasztrófa. Nagy mennyiségű olaj kiömlése a tengerbe, vagy óceánba.
OPEC
Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezetének (OPEC, angolul Organization of the Petroleum Exporting Countries) elsődleges célja a tagországok nyersolajkitermeléssel kapcsolatos politikájának koordinálása. Jelenlegi tagjai: Algéria, Angola, Indonézia, Irán, Irak, Kuvait, Líbia, Nigéria, Katar, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Venezuela és Ecuador.
OPEC tagállamok
Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezetének (OPEC, angolul Organization of the Petroleum Exporting Countries) elsődleges célja a tagországok nyersolajkitermeléssel kapcsolatos politikájának koordinálása. Jelenlegi tagjai: Algéria, Angola, Indonézia, Irán, Irak, Kuvait, Líbia, Nigéria, Katar, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Venezuela és Ecuador.
Oroszország
Hivatalos nevén Oroszországi Föderáció, a Föld legnagyobb területű állama, amely Ázsia északi területén található, területe Európa keleti részétől a Csendes-óceánig terjed. Államformája szövetségi köztársaság, fővárosa Moszkva. Területe 17 075 200 km2, becsült népessége 139 390 205 fő (2010), hivatalos nyelve az orosz.
Oszaka
Oszaka (japánul 大阪市, Ószaka-si) település Japánban. Ez az ipari, kereskedelmi és közlekedési központ a fő szigeten, Honsún alakult ki, ott, ahol a Jodo-gava folyó beletorkollik az Oszakai-öbölbe. Közigazgatásilag a Kanszai régió Oszaka prefektúrájában helyezkedik el, amelynek egyben székhelye is.
Öböl Menti Együttműködési Tanács
Az Öböl Menti Együttműködési Tanács (angolul 'Cooperation Council for the Arab States of the Gulf', hat Perzsa-öböl-menti arab olajmonarchia által létrehozott közös piac. Tagjai: Kuvait, Bahrein, Katar, Egyesült Arab Emírségek, Omán, Szaúd-Arábia.
Öböl-menti államok
A Perzsa öböl menti arab térség államai.
ökofarm
Önfenntartó falu. Lásd: ökogazdálkodás.
öntözéses gazdálkodás
Közel-Kelet, Dél- és Kelet-Ázsia nagy folyóvölgyeiben alakult ki évezredekkel ezelőtt. Ezeken a rendkívül sűrűn lakott területeken elaprózódott parcellákon primitív eszközökkel elsősorban rizst, a szárazabb éghajlatú területeken búzát termelnek.
periférikus térségek
piacgazdaság
Olyan gazdasági rendszer, amelynek működését a piac elemeinek (kereslet, kínálat) működése határozza meg. A kereslet és a kínálat egymással szoros kölcsönhatásban mozogva határozza meg az árakat, a piaci forgalom nagyságát.
politikai unió
Az EGK-t létrehozó szerződés tartalmában meglehetősen kibővült a maastrichti szerződés révén: az együttműködés elmélyült és egyre több területre terjedt ki.
posztfordista vállalat
posztindusztriális társadalom
Más néven: szolgáltatói társadalom. Olyan társadalom, ahol a foglalkoztatottak több mint 50%-a már nem az iparban, hanem a tág értelemben vett szolgáltatások területén dolgozik.
preferenciális vámövezet
Olyan gazdasági integráció,tmelyben a tagok egymásnak vámpreferenciát nyújtanak.A kereskedelmi biztonság gátjait nem alkalmazzák.
primer szektor
A különböző gazdasági ágazatok hármas felosztása szerinti rendszerben az első szektor, amely magában foglalja a mezőgazdaságot, halászatot, erdőgazdálkodást (egyes szerzők szerint a bányászatot is).
protekcionizmus
A gazdaságpolitikai stratégia, melynek során az állam különböző eszközökkel (védővámok, kvóták) korlátozza az importot, és/vagy támogatja az exportot. A protekcionizmus célja a hazai gazdaság megóvása a nemzetközi áruversenytől. Protekcionizmust alkalmazhat egy állam, de egy integráció is.
Ratkó-korszak
Ratkó Anna népjóléti, majd egészségügyi miniszter nevével fémjelzett korszak, amelyben a politikai a nagyobb születésszámot, a népszaporulat növekedését abortusz tilalmának hatékony ellenőrzésével, és a gyermektelenek megadóztatásával kívánta elérni. A korszakban számottevően megnőtt a születő gyermekek száma, őket hívta a köznép Ratkó-gyerekeknek.
regionális gazdaság
A regionális integráció folyamata során az államok nemzetek feletti (supranational) területi alapú szervezetekbe tömörülnek, hogy javítsák együttműködésüket és csökkentsék a köztük fennálló feszültségeket. Több kísérlet történt ilyen együttműködések létrehozására a személyek, a munkaerő, az áruk, a termékek, a tőke szabad áramlásának biztosítása érdekében. A regionalizmus erős szálakkal kötődik a globalizmushoz és a globalizációhoz, de nem azonosak.
regionális gazdasági integráció
A gazdasági integráció egy folyamat, amely során az abban részt vevő országok között egyre szorosabb gazdasági együttműködés jön létre.
reurbanizáció
Az urbanizációs folyamat negyedik szakasza, amikor a városból kiköltözött népesség az újra felértékelődő városközpontba visszaköltözik.
Római Szerződés
1957 márciusában Franciaország, a Benelus államok, Olaszország és az NSZK vezetői által aláírt egyezmény, aminek értelmében 1958. január 1-jén megalakult az Európai Gazdasági Közösség.
rozsdaövezet
A használaton kívül került, vagy alulhasznosított, általában leromlott fizikai állapotban lévő, és/vagy környezetszennyezéssel terhelt egykori iparterület, gazdasági terület, illetve elhagyott, használaton kívüli laktanyaterület. Az egykori ipari övezetek nagy részén találhatóak, kisebb vagy jelentősebb környezeti problémákkal sújtott területek, valamint műemlékvédelem alatt álló, egykori ipari épületek.
schengeni övezet
Schengeni Egyezmény az Európai Unió (EU) első és harmadik pillérének része, amely elsősorban a belső határőrizet megszüntetését és a külső határok közös ellenőrzését jelenti. Az egyezménynek nem minden unióbeli ország a tagja, és vannak nem EU-beli tagjai is.
sino-tibeti
A természetes nyelvek egyik nyelvcsaládja, melynek nyelveit Kelet- és Délkelet-Ázsiában beszélik – beszélői számát tekintve – az indoeurópai után a második legnagyobb nyelvcsalád, elsősorban a több mint egymilliárd kínai anyanyelvű révén. Besorolása vita tárgya.
SIS (Secret Intelligence Service, Nagy-Britannia)
A Schengeni Megállapodás és a Schengeni Végrehajtási Egyezmény lehetővé teszi a személyek szabad mozgását biztosító térség létrehozását, ahol a tagállamok közötti belső határokon megszűnik az ellenőrzés, a schengeni térségbe történő belépés esetén pedig minden külső határátkelőhelyen azonos szabályok szerint történik a határellenőrzés.
sportturizmus
Olyan alapvetően nem kereskedelmi célú utazás, melynek fő célja valamilyen sporttevékenység végzése vagy annak szemlélése az otthoni környezettől különböző helyszínen.
szabadkereskedelem
Az egyes országok közötti áruk áramlását semmilyen intézkedés nem korlátozza.
szabadkereskedelmi övezet
A szabadkereskedelmi övezet a kereskedelmi integráció azon típusa, ahol a szerződő országok nem alkalmaznak vámokat, kereskedelmi korlátozásokat egymással szemben.
szállítás
A szállítmányozás az árutovábbítás folyamatának megszervezése, melynek célja hogy a küldemény a lehető legkisebb költséggel, legbiztonságosabban, a megfelelő időben a legoptimálisabban jusson el a rendeltetési helyre. A logisztika egyik ágának tekinthető.
szárazgazdálkodás
A száraz viszonyokra kidolgozott eke nélküli talajművelés „magyar szárazgazdálkodás”, „magyar dry farming”, néven terjedt el Európában. Az eke nélküli talajművelő eszközökkel lehetségessé vált, hogy tarlóhántással a talajok nagyobb kiszáradásakor is sekélyebb, aprómorzsás szerkezetet alakítanak ki.
szekunder szektor
A gazdaság három szektorra történő felosztásának második szektora. A gazdaság ipari-feldolgozó szektora.
szélenergia
A szélenergia megújuló energiafajta, amelynek termelése környezetvédelmi és költségelőnyei miatt rohamos ütemben nő a világban, főleg Európában. 2006-ban a szélerőt felhasználó generátorok 74 223 megawatt energiát termeltek világszerte, mely még mindig kevesebb, mint a világ áramfelhasználásának 1%-a.
Szingapúr
Ázsia déli részén, a Maláj-félszigettől a Johori-szoros által elválasztott területen fekvő városállam. Államformája parlamentáris köztársaság, 1965-ben vált függetlenné Malajziától. Területe 697 km2, lakossága 5 076 700 fő (2010).
szmogfelhő
A nagyvárosok fullasztó levegőjében lerakódó nagy mennyiségű széndioxid, szénmonoxid, por keverékéből kialakult "felhő", amely akár életveszélyes is lehet.
szociális infrastruktúra
Az infrastruktúra fogalmát több gazdasági ágazatban – esetenként némileg eltérő jelentéstartalommal – értelmezik. A szociális infrastuktúra alatt a szolgáltatási szférába eső javakat, intézményeket értik.
szoftverfejlesztés
Szoftver alatt a legszűkebb értelemben elektronikus adatfeldolgozó berendezések (például számítógépek) memóriájában elhelyezkedő, azokat működtető programokat értünk. Alapvetően minden szoftverfejlesztést egy konkrét projectként érdemes kezelni.
szolgáltatási tevékenység
Szolgáltatások a gyűjtőneve a szükségletek kielégítésére létrejött tevékenységek megnevezésének. A szolgáltatási szektor, (tercier szektor, vagy harmadlagos szektor) egyike a fejlett gazdaságok három legfontosabb gazdasági ágazatának.
szórványtelepülés
Olyan, elsősorban mezőgazdasági funkciójú település típus, ahol a lakóépületek egymástól elkülönülve, vagy kisebb csoportokban állnak.
szuburbanizáció
A szuburbanizáció a módosabb középrétegek kiköltözésének a folyamata, amely egy nagyobb város külső területeire vagy a város környéki agglomerációba irányul. A szuburbanizáció a városszétfolyás jelenségének egyik fő okozója. Tágabb értelmezésben: az a folyamat, amikor először a népesség, később az ipari termelés és a szolgáltatások kiáramlanak a szuburbán térbe (a város környékére).
születési arányszám
Társadalomföldrajzi fogalom. Az újszülöttek számát a felnőtt népesség számához viszonyítják.
születésszabályozás
Társadalomföldrajzi fogalom. A családtervezés hagyományos eljárásainak összessége.
Tajvan
A Kínai Köztársaság (台灣, hivatalosan 中華民國, pinjin: Zhōng huá Mín guó, magyarosan Csunghua Minkuo), ismertebb nevén Tajvan, a csendes-óceáni Tajvan szigetén és pár kisebb szigeten fekszik, a kontinentális Kína partjaitól kb. 200 km-re délkeletre.
taoizmus
A taoizmus Kína egyik legnagyobb autentikus ősi vallása, mely jelentős mértékben befolyásolta a kínai kultúrát, filozófiát, politikát, gazdaságot, irodalmat, zenét, a kínai orvoslást, kémiát, a harcművészeteket, geográfiát és táplálkozástudományt. A kínai filozófiában az állandóan mozgó és szakadatlanul változó valóságot taónak (道, pinyinben dào) nevezik, és olyan kozmikus folyamatnak tekintik, amelyben minden dolog benne foglaltatik.
távközlés
Más néven telekommunikáció. Különféle jelek, jelzések, írás, hang, kép, és ezekből képzett kommunikációs anyagok továbbítása vezetékes, rádió, optikai vagy egyéb elektromágneses rendszerek segítségével.
technopolisz
Technológiai park. A technopolisz tágabb fogalma olyan globális folyamatokhoz fűződik, amely kihat a termelés-újratermelés közgazdasági, társadalmi és politikai feltételeire: a „monopolváros (monopolville)” modernizált változata ez, a neoliberalizmus és a decentralizáció időszakában. A technopolisz egyszerre technológiai park és a regionális polarizáció funkcióinak kiemelt városa
technopolisz-program
A technológiai park terve a „kereszteződéssel való megtermékenyítésnek” koncepcióján alapszik, amelyet számos szerző, köztük Pierre Laffitte (a Sophia Antipolis megalapítója) így írta le: „A legfejlettebb technológia, a kutatás, a vállalatok és az egyetemek központjainak és a pénzügyi szervezeteknek találkozása ugyanazon a helyen, amely megkönnyíti a személyes kapcsolatok felvételét. Ez szinergia-hatást hoz létre, amely hozzásegít az új gondolatok, a technikai innovációk megszületéséhez és az új vállalatok létrehozásához
tengerek elszennyezése
Tengerek és óceánok ipari és egyéb hulladékkal (fáradtolaj, vegyi anyagok) történő nagymértékű beszennyezése, ami kihat az ott élő organizmusokra, populációra. Súlyos mértékű szennyezés a fajok kipusztulását okozhatja.
tengerek kifosztása
A tengerek és óceánok élőlényforrásainak kizsákmányolása, a populáció kihalásának figyelembevétele nélkül.
tercier szektor
Gazdasági szektor. Harmadlagos szektor: (vagy tercier szektor) ide tartoznak a tágabb értelemben vett szolgáltatások. Ez a mai posztindusztriális gazdaság meghatározó szektora, elérheti a gazdaság teljesítményének 80%-át.
természetjárás
A természetjárás során az emberek kiszakadnak városi környezetükből, és a természetes környezetben töltik el idejüket. Ennek leggyakoribb módja a gyalogos kirándulások és gyalogtúrák, de ide tartoznak a vízitúrák, sítúrák és más, fizikai igénybevétellel járó, csoportos, nem egyszer versenyként lebonyolított túrák is.
Thaiföld
Thaiföld délkelet-ázsiai ország. Keleten Laosz és Kambodzsa, délen Malajzia és a Thai-öböl (Sziámi-öböl), nyugaton az Andamán-tenger és Mianmar határolja. 1949. május 11-éig az ország hivatalos neve Sziám.
Tokió
Tokió (japánul 東京, kiejtése✩, Hepburn-átírással Tōkyō) Japán közigazgatási központja, a japán kormány és a császár székhelye. Egyike Japán 47 prefektúrájának, nem egyetlen városként kormányozzák. Hozzávetőlegesen 12 millió ember – az ország lakosságának 10%-a – él Tokióban, míg a Nagy Tokió Agglomerációban 33-36 millióan laknak, és ezzel ez a világ legnépesebb urbanizált területe.
transznacionális vállalat
Olyan vállalatok, amelyek működése egyszerre több országra terjed ki.A transznacionális vállalatok tulajdonosai egy nemzetből kerülnek ki, gyakran egy elég szűk, behatárolható csoportból vagy akár egyetlen embertulajdonában vannak.
transznacionális vállalatok
Ország, nemzetek fölötti nagyvállalatok, amelyneknek legalább egy teljesen, vagy részlegesen birtokolt leányvállalata van más országokban.
túlnépesedés
A populációk túlnépesedése alapvetően ökológiai (etológiai) folyamat, amelynek pozitív és negatív hatásai egyaránt lehetnek: adott területen az erőforrások túlhasználata a populáció összeomlásához vezethet, ugyanakkor a (kényszerű) elvándorlás révén hozzájárulhat a faj elterjedési területének növekedéséhez.
turizmus
A világgazdaság egyik legkésőbb kialakult, de mára az egyik legjelentősebb ágazata. "A turizmus magában foglalja a személyek lakó- és munkahelyen kívüli minden szabad helyváltoztatását, valamint az azokkból eredő szükségletek kielégítésére létrehozott szolgáltatásokat" (World Tourism Organization, 1989).
újonnan iparosodó ország
Az újonnan iparosodó országok első hulláma (Dél-Korea (Koreai Köztársaság), Tajvan, Hongkong, Szingapúr) A szerepük sok vonatkozásban már a legfejlettebb országokéhoz hasonló a világgazdaságban.
UNASUR
Dél-Amerikai Nemzetek közötti kormányközi unió. 2008-ban írta alá a szerződést 12 tagú állam, többek közt Brazília, Bolívia, Ecuador, Venezuela az Európai Unió mintájára.
UNESCO
Az UNESCO – (angolul: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete 1945. november 16-án alakult meg. Tevékenységének célja, hogy megteremtse a civilizációk, kultúrák és emberek közötti, a közös értékek iránti tiszteleten alapuló párbeszédhez szükséges körülményeket.
UNICEF
Az UNICEF az Egyesült Nemzetek Gyermekalapjának szokásos rövidítése. Az ENSZ Közgyűlése 1946. december 11-i ülésén hozták létre, majd 1953-ban rövidítették a nevét United Nations Children's Fundra (az Egyesült Nemzetek Gyermekalapja), de máig is az eredeti betűszaváról ismerik.
urbanizáció
A városodás és városiasodás együttese.
üdülőváros
Olyan város, amelynek helyi politikája és gazdasági élete jelentős mértékben az odalátogató bel- és külföldi turisták részére, megfelelő szintű üdülési létesítmények, és szolgáltatások biztosításán alapul.
űrutazás
Az űrkutatás a földi légkörön túli környezetnek a világűrbe juttatott eszközökkel történő kutatásával foglalkozó tudomány. A tágabb értelmű űrtanhoz tartozik még a világűr hasznosításának tudománya is. Hasonló értelmű szó az asztronautika és a kozmonautika.
üzleti turizmus
Az üzleti turizmus a külországi piacok megnyílásának köszönhetően fellendülőben lévő idegenforgalmi ág. Az üzleti utak egy vállalat számára a dolgozók bérezése, a bérleti kiadások, és valószínűleg a számítástechnikára és kommunikációra költött összeg után a harmadik vagy a negyedik legnagyobb költséget jelentik.
vallási turizmus
Vallási turizmus alatt azokat az utazásokat értjük, amelyek célja a vallási, szakrális műemlékek (templomok, kolostorok, bemutatóhelyek) meglátogatása, vallási rendezvényeken (hitélethez kapcsolódó ünnepek, egyházi kulturális, zenei programok, egyházi személyek látogatása) való részvétel, zarándoklat, lelkigyakorlat (ifjúsági táborok, missziós táborok).
valuta
A valuta valamely ország törvényes fizetőeszköze egy másik ország fizetési forgalmában. A valuta tehát nem más, mint a tényleges külföldi pénz, készpénz.
vámunió
A gazdasági integráció egyik fokozata. A vámunió azt jelenti, hogy a benne részt vevő országok egymás áruira nem vetnek ki importvámot, a külső országok termékeire pedig közösen megállapított vámokat alkalmaznak.
városiasodás
Az urbanizáció egyik részfolyamata, amely a települések infrastrukturális fejlődését, a lakosság életkörülményeinek javulását, a lakosság életszokásaiban, magatartásformáiban, életviszonyaiban megnyílvánuló változásokat, összességében a települések minőségének, városias képének fejlődését foglalja magában.
vásárlóerő paritás
Vásárlóerő-paritás (angolul „purchasing power parity”, rövidítve PPP) egy közgazdasági módszer egy alternatív árfolyam kiszámítására két valuta között. A vásárlóerő-paritás méri, hogy mennyi terméket és szolgáltatást lehet vásárolni egy valutában egy másik valutához mérve, ezzel figyelembe véve a különböző országokban eltérő árakat. Az említett jószágok (termékek és szolgáltatások) egy úgynevezett kosarat alkotnak, aminek a tartalmát megfontoltan kell összeválogatni.
vásárváros
Gazdaságföldrajzi kategória. Fontos közlekedési útvonalak mentén települt városok tartoznak ebbe a kategóriába.
vasúti kötöttpályás közlekedés
A vasút kötöttpályás közlekedési rendszer, amelynek az elemei a vasúti pálya és a köré épülő vasúti infrastruktúra, illetve a többnyire vonatban közlekedő vasúti járművek. A vonat vontatását többnyire mozdony végzi. A vasúti infrastruktúra hálózatba rendeződik, amelynek csomópontjaiként a vasútállomások és pályaudvarok szolgálnak. A vasút egyaránt alkalmas személy- és teherszállításra.
védővám
Egy adott ágazat termékeire a hazai termékek árának védelmében kivetett vám.
Venezuela
Ország Dél-Amerikában. Az ország nevének jelentése: kis Velence (a Venecia kicsinyítőképzős alakja spanyolul).Dél-Amerika északi részén terül el. Természetes határa a tengerpartja a Karib-tenger illetve az Atlanti-óceán mentén, mintegy 2 800 km hosszan.Délen Brazíliával 2200 km hosszú határszakasza van; kelet felé a Guyanai Köztársasággal 743 km hosszú a határa, nyugaton Kolumbia a szomszédja, mintegy 2050 km hosszú szakaszon.Északon tengerpart (a Karib-tengeren), keleten Guyana, délen Brazília, nyugaton Kolumbia határolja.
Vietnám
A Vietnami Szocialista Köztársaság (Cộng hòa Xã hội Chủ nghĩa Việt Nam) délkelet-ázsiai ország. Északról Kína, nyugatról Laosz és Kambodzsa, keletről pedig a Vietnami-öböl határolja.Vietnam tagja az ENSZ-nek, a Frankofónia Nemzetközi Szervezetének, az ASEAN-nak, az APEC-nek és a WTO-nak.
Világbank
Washingtonban székelő, öt nemzetközi intézményből álló bankcsoport, amelyet 1945. december 27-én, a Bretton Woods-i egyezmények aláírása után alapítottak.
világháló
Világháló (angol eredetiben World Wide Web, WWW vagy röviden Web) az interneten működő, egymással úgynevezett hiperlinkekkel összekötött dokumentumok rendszere. A rendszert webböngésző program segítségével lehet elérni.
vízenergia
A vízenergia felhasználásakor egy folyó gravitációs esését egy helyre koncentrálják duzzasztógáttal, vagy malomárokkal. Ezen a helyen turbina vagy vízkerék segítségével generátort, malmot vagy más gépet (régebben például szövőgépet) hajtanak meg, hogy elektromos áramot fejlesszenek, vagy mechanikai munkát végezzenek.
vízi közlekedés
Vízi közlekedési eszköz egyik pontból a másikba vízi úton történő eljutása.
vörösiszap-katasztrófa
Az ajkai vörösiszap-katasztrófa tíz[1] emberéletet követelő ipari szerencsétlenség és környezetkárosító katasztrófa, amit az okozott, hogy 2010. október 4-én átszakadt a MAL Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. tulajdonában lévő Ajkai Timföldgyár Kolontár és Ajka között létesített, 300 m × 500 m-es vörösiszap-tárolójának gátja.
WHO
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organisation, WHO) az Egyesült Nemzetek Szervezetének egyik szervezete, a nemzetközi közegészségügy koordináló hatóságaként működik. Székhelye a svájci Genf városban található. A szervezet alapokmánya 1948. április 7-én lépett életbe, s e nap óta minden évben ez az egészségügyi világnap. A WHO a felhatalmazását és forrásait döntő mértékben a Nemzetek Szövetsége Egészségügyi Szervezetétől (Health Organisation, HO) örökölte.
WTO
Kereskedelemi Világszervezet, rövidítve WTO (World Trade Organization) egy multilaterális kereskedelmi szervezet, melynek célja a nemzetközi kereskedelem liberalizációja az úgynevezett tarifális kereskedelmi akadályok (vámok, exportszubvenciók) és a nem tarifális kereskedelmi akadályok (beviteli engedélyek) fokozatos leépítése illetve megszüntetése révén. A WTO 1995. január 1-jén jött létre az 1947-ben megkötött GATT (Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény) utódaként.
WWF
WWF (World Wide Fund for Nature, magyarul Természetvédelmi Világalap), a világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete, amely 96 országban tevékenykedik, tagsága meghaladja a 4,7 millió főt.
zöld forradalom
Mezőgazdasági forradalom. Mezőgazdasági forradalom a Föld történetében többször is történt. Ugyanakkor a kifejezés igencsak bizonytalan, sok esetben a forradalmi átalakulást megállapító állításokat a történészek vitatják. Zöld forradalom (1945-től) az ipari trágya bevezetése és az új termények nagyban növelik a világ mezőgazdasági termelését.
zsidó
Más néven: héber, izraelita. Elsősorban a Közel-Keleten, Izrael és környékéről származó, a világ csaknem minden részén élő nép, illetve a világ egyik legősibb vallása.
"kistigrisek"
Az 1960-as és 1990-es évek között tapasztalt gyors és nagymértékű gazdasági fejlődésnek eredményeképpen az ázsiai térségben négy ország: Tajvan, Dél-Korea, Hongkong, Szingapúr gazdasági befolyása.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)