Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (North Atlantic Treaty Organisation – NATO) a II. világháború után, 1949-ben létrejött katonai szervezet, amelynek fő célja az összefogás és a tagországok védelme egy külső fegyveres támadás ellen. A hidegháború idején a kommunista blokk országai által alkotott Varsói Szerződés nevű katonai tömb ellensúlyaként működött, a kölcsönös elrettentés árnyékában. A Szovjetunió összeomlása és a Varsói Szerződés megszűnése után szerepe megváltozott és nagyobb hangsúlyt kap a békefenntartás. A NATO a világ legerősebb katonai szövetsége, mert tagjai között tudhatja az USA mellett a szintén jelentős katonai potenciállal rendelkező Nagy-Britanniát és Franciaországot, de komoly haderőt képvisel a szintén NATO tag Törökország is. Magyarország (Csehországgal és Lengyelországgal együtt) 1999-ben lett a NATO teljes jogú tagja. A NATO székhelye Brüsszelben van, de természetesen legjelentősebb befolyása a világ legerősebb katonai (és gazdasági) hatalmának, az Egyesült Államoknak van a szövetségen belül.
A Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold
A Nemzetközi Vöröskereszt (International Committee of the Red Cross – ICRC) egyik fontos célja a természeti katasztrófákban vagy valamilyen társadalmi konfliktusban (pl. háború, polgárháború) megsérült emberek orvosi ellátása, továbbá egészségügyi és humanitárius akciók megszervezése és lebonyolítása. A szervezet 1863-ban alakult, székhelye Genf.
1919-ben alapították a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaságokat (International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies), amely összehangolja a muszlim és keresztény országok nemzeti szervezeteit. Ez a szövetség része a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Mozgalomnak (International Red Cross and Red Crescent Movement), mely a muszlim és a keresztény hagyományú országok közös mozgalma, és a világ leghatalmasabb hálózatával rendelkező humanitárius szervezetének tekinthető.
Máltai Szeretetszolgálat
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat a Szuverén Máltai Lovagrend részeként látja el humanitárius tevékenységét. Az egészségügyi ellátás (a szervezet mentőszolgálatot is működtet) mellett a szegények megsegítése is céljaik között szerepel, továbbá egyéb szociális és gyermekjóléti tevékenységet is folytatnak.
A katolikus szervezet múltja, kb. 1050-ig nyúlik vissza, a középkori Jeruzsálembe. A már akkor is ápoló és segítő tevékenységet folytató Johannita rend a keresztes háborúk során katonai feladatokat is ellátott. Az iszlám terjeszkedés miatt előbb Rodoszra, majd Máltára kerültek, ahonnan végül nevük ered. Később Máltát is el kellett hagyniuk. Mai központjuk Rómában van.
A Szent János Szuverén Máltai Lovagrend független államnak tekinti magát, diplomáciai kapcsolatokat tart fenn a világ sok országával, többek között Magyarországgal is. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat megalakulása az 1980-as évek végén történt és az 1990-es évek közepére építette ki országos szervezetét.
Amnesty International
Az Amnesty International egy olyan nemzetközi szervezet, amely emberek állampolgári jogaiért küzd szerte a világon. Nagy figyelmet fordítanak arra, hogy az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában leírt jogok valóban megvalósuljanak, illetve ha valahol ez nem teljesül, akkor arra felhívják a figyelmet. Függetlenségüket megőrzendő, nem fogadnak el pénzt egyetlen kormánytól vagy politikai szervezettől sem. Céljuk a diszkriminációmentes világ megteremtése, ahol maradéktalanul érvényesülnek az emberi jogok. Kiadványaikra, kutatásaikra ma már odafigyelnek, megkerülhetetlen tényezőkké és nemzetközileg elismertekké váltak.
A WWF
A Természetvédelmi Világalap (World Wide Fund for Nature – WWF) a világ egyik leghatalmasabb természetvédelemmel, kutatással és helyreállítással foglalkozó független civil szervezete. Elődje a Vadvédelmi Világalap volt (World Wilde Fund), mely megnevezés leginkább az állatok védelmére utal, de értelemszerűen a szervezet tevékenysége kiterjed az állatok élőhelyéül szolgáló természet védelmére is. A szervezet 1961-ben alakult, székhelye a Genfi-tó partján fekvő Gland városában található, Svájcban.
A Green Peace
A Green Peace a világ egyik legnagyobb környezetvédelmi civil szervezete. Céljuk a környezettudatos szemléletmód terjesztése és a természetpusztításokra való figyelemfelkeltés, továbbá a különböző társadalmi csoportok (közemberek, politikusok, üzletemberek, cégtulajdonosok, stb.) környezet iránti felelősségének felkeltése. Gyakran – tudatosan - illegális tevékenységgel hívják fel magukra a figyelmet, de soha sem okoznak kárt, csupán a médiafigyelem ingerküszöbét próbálják ezekkel a módszerekkel átlépni (japán bálnavadász hajók zavarása, önmaguk kerítéshez való bilincselése, hatalmas transzparensek elhelyezése közterülten, stb.).
Éghajlati Egyezmény
Az ENSZ éghajlat-változási keretegyezménye (United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCCC) azért jött létre, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátását csökkentsék, és ezzel kiiktassák, vagy legalábbis csökkentsék az emberi tényező jelenlétét a globális klímaváltozás folyamatában. Az éghajlati egyezményt 1992-ben Rio de Janeiróban írták alá, röviden „riói egyezményként” emlegetik. A riói konferencia óta több „klíma konferenciát” tartottak már, ahol a Földön tapasztalható klímaváltozás emberi vonatkozásait és az országok cselekvési lehetőségeit vitatják meg. A klímaváltozás egész Földre kiterjedő tudományos kutatását az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) koordinálja, mely a világ rengeteg kutatóintézetével és tudósával tartja a kapcsolatot és bizonyos időközönként közzé teszi jelentését. Időnként tudományos és egyéb bírálat is érte az IPCC tevékenységét, ami nem kérdőjelezte meg a kutatómunka jogosságát. Az adatok egyébiránt azt mutatják, hogy - amióta megbízható mérések vannak az emberiség történelmében - a Föld két legmelegebb éve a 2005-ös és a 2010-es volt.
A PETA
A PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) a világ egyik legjelentősebb állatvédelmi civil szervezete. Legfőbb céljuk az állatokkal való etikus bánásmód elterjesztése, az állati jogok képviselete. Tevékenységük révén feltárultak a nagyüzemi állattartás, a prémtenyésztés és az állatkereskedés, illetve állatszállítás szörnyű körülményei. Aktivistáik felkutatják a legsúlyosabb állatkínzások helyszíneit, és a sokkoló eredményeket közzéteszik.
A szervezet 1980-ban alakult, székhelye az USA-ban, Virginia államban, Norfolkban található.