Izrael helyzete a világ országai között
Izrael a világ gazdaságilag legfejlettebb országai közé tartozik, az egy főre jutó GDP alapján a gazdag országok között foglal helyet (28 365 USD - 2009). Fejlett ipari ország, a gazdasági növekedés jelentős. A 2008-ban kezdődő világgazdasági válság Izraelre is hatott, de sikerült gyorsan kiheverni ezt a gazdaságnak és az ország újra növekedési pályára állt (2010).
A gazdaság szerkezete
Izrael fejlett ipari állam. A feldolgozóipar magas technológiai fejlettségű, az „új gazdaságnak” is jelentős szerepe van az ország gazdaságában. Mivel Izraelben a hadikiadások elég magasak, a haditechnikához kapcsolódó kutatási tevékenység is jelentős, ami a polgári gazdaságra is kihat.
Az izraeli mezőgazdaság
Az izraeli mezőgazdaság az ország GDP-jének csak alacsony százalékát adja, a mezőgazdasági termelés rendkívül magas fokú. A vízhiány okozza a legfőbb problémát, amit csepegtető berendezésekkel oldanak meg, és a Jordán folyóból szállítják el a vizet az ország belseje felé. A kevés termőföld miatt a mezőgazdaság kizárólag belterjes. A déli gyümölcsök mellett zöldségeket és gabonaféléket is termesztenek.
Az izraeli mezőgazdaság sajátos működési egységei a kibucok és a moszavok. A kibucokban a termelést közösen irányítják. Aki a kibuc közösségébe belép, lemond minden vagyonáról, mert a magántulajdon helyett csak közösségi tulajdon létezik. A kibucoknak védelmi feladatai is vannak az érzékenyebb határmenti régiókban. A kibucok tehát nem csak a mezőgazdaság termelőegységei, hanem kisközösségek, amelyekben a közösségi létforma a meghatározó.
A moszavok szövetkezeti alapon szerveződő földműves közösségek, ahol a drágább gépeket, berendezéseket közösen vásárolják meg a tagok, de mindenkinek saját földje van.
Az izraeli ipar
Az izraeli iparra magas technológiai fejlettség, a K+F tevékenység és versenyképesség jellemző.
Energiaforrását import kőolajból és napaenergiából fedezi. Jellemző a fémfeldolgozás, az elektronika, a gyógyszergyártás és a világhírű gyémántcsiszolás.
A gazdaságilag fejlett országokhoz hasonlóan Izraelben is a szolgáltatásé a vezető szerep, a pénzügyi és egyéb szolgáltatások rendkívül fejlettek.
Izrael és szomszédjai
Izrael a szomszédjaival vívott háborúk után érthetően nincs mindenkivel jó viszonyban. A legjobb helyzet Egyiptom és Izrael között alakult ki a békeszerződés megkötése után. Egyiptom a mai napig is közvetítő szerepet tölt be Izrael és az arab világ között.
Jordániával is sokat javult a viszony, de itt a politikai problémákon túl a Jordán folyó vízmegosztásával is foglalkozni kell, mert a száraz területen a vízhiány mindkét országot érinti.
Szíriával a Golán-fennsík és egyéb viták miatt rendkívül feszült a viszonya Izraelnek, de Libanonnal sem mondható túl jónak, mert az ország területéről induló (feltehetően iráni vagy szír segítséggel megszervezett) támadásokat Izraelnek rendre vissza kell verni (ld. Helzbollah tevékenysége).
Izrael és az arab világ
Izrael és az arab világ viszonya rendkívül rossz. Mivel a palesztinok is arabok, az arab világ Izraelre, mint a palesztinok elűzőjére tekint. Izrael szerint pedig az arab világ nem engedi, hogy saját országában berendezkedjen.
Izrael és Irán
Irán nem arab ország, mégis Izrael egyik legnagyobb ellenségének számít. Az iráni vezető politikusok többször kifejtették, hogy Izrael államot el kell törölni a földfelszínéről. Ezt sokszor háborús fenyegetésnek is fel lehet fogni. Vannak olyanok, akik szerint a következő közel-keleti háború Izrael és Irán között fog kitörni.
Izrael és az USA, illetve Európa
Izrael a diaszpóra miatt is igen jó kapcsolatokat ápol az Egyesült Államokkal, de hagyományosan jó a viszony a legtöbb európai országgal is.
Az izraeli közel-keleti politikának sok a bírálója, de támogatói is vannak Európában és az USA-ban egyaránt. A bírálatok között szokott szerepelni, hogy Izrael a palesztin kérdést kizárólag saját biztonsága szempontjából vizsgálja, az emberi jogi és humanitárius szempontok nem vagy alig érdeklik.