A globális vállalat
A globalizáció korában a globális színtéren megjelenő vállalatokra az jellemző, hogy erőforrásaikat (nyersanyagok, tőke, munkaerő) a világ bármely részéről beszerezhetik. A világra, mint egységes üzleti térre tekintenek és globális üzleti stratégiákat alakítanak ki. Megpróbálják lebontani a külső és belső határokat, hogy minél szabadabban folytathassák tevékenységüket a világ bármely pontján és arra törekszenek, hogy minél több helyen jelen legyenek.
A globális város
A globális városoknak jelentős szerepük van a globális gazdaság világméretű hálózatában. Úgy mondhatjuk, hogy ennek a világméretű hálózatnak kisebb, vagy nagyobb csomópontjait jelentik.
Szigorú definíció nincs, de a globális városokra jellemző, hogy
• globális értelemben sem jelentéktelen pénzügyi központok,
• területükön multinacionális vállalatok székhelyei találhatóak,
• fontos nemzetközi politikai és üzleti események, rendezvények színterei,
• jelentős nemzetközi kulturális szerepük van
• könnyen megközelíthetők, fejlett infrastruktúrával rendelkeznek.
A globális vidék
A városokat övező vidéki területek sem maradnak ki a globalizációs folyamatból. Ha az infrastrukturális fejlettség megengedi a vidéken élők is hasonló esélyekkel kapcsolódhatnak be a globális gazdasági, kulturális vérkeringésbe, mint a városi ember. Ugyanakkor a globalizációs folyamat révén egyes vidéki területek átalakulnak, falvak néptelenednek el, vagy bizonyos területek hatalmas mezőgazdaság, ipari vagy egyéb területekké válnak a globális gazdaság kiszolgálásának érdekében, a helyiek megkérdezése nélkül, vagy azok rovására.
A globális kormányzat
A globalizáció egyik leglényegesebb következménye, hogy egyre több olyan társadalmi és gazdasági kérdés, illetve probléma jelentkezik, melynek megoldására helyben nincs lehetőség. A globális intézményi struktúrák azonban nem erősek, és nincsen olyan közösen kialakított normarendszer, amelyek alapján ezeket a kérdéseket és problémákat meg lehetne oldani (pl. egészségügyi, környezeti problémák).
Ezen kérdések kezelésére olyan szervezetnek, vagy szervezeteknek kellene létrejönniük, amelyek képesek egyfajta globális kormányzásra, ami ebben az esetben a problémák megoldását, kezelését jelenti.
A globális társadalom
A globalizációs folyamat a társadalmakra is hatást gyakorolt és egyre több olyan társadalmi jelenség létezik, melyek hátterében globális tényezők állnak, illetve egyre több olyan lokális jelenséggel találkozunk, amelynek hatósugara jóval nagyobb az adott régiónál, sok esetben globális. A globális társadalomban elhalványulnak az országhatárok, a legkülönfélébb csoportosulások jöhetnek létre, melynek tagjai különböző országok állampolgárai (pl. nemzetközi Facebook csoportok). A globális társdalomban a társadalmi folyamatok már nem csak az államhatárokon belül, esetleg egy-egy ország között, hanem az glóbuszon zajlanak.
Globális környezeti problémák
A globális környezeti problémák száma, jelentősége és veszélyessége is egyre inkább növekszik a globalizációs folyamat révén. A légkör és a vizek elszennyezése a természeti folyamatok miatt (légkörzés, tengeráramlások) is eljutnak a Föld legtávolabbi pontjaira, de az olyan jelenségek, mint például az erdőirtás, sem kizárólag a helyieknek okoznak problémát.
A környezeti problémák világméretűvé válása az emberiség egyik legsúlyosabb problémája lett a 21. században.