A szolgáltatói szektor túlsúlya
A szolgáltatói szektor az USA-ban a GDP 70%-át teszi ki, a foglalkozási szerkezet tekintetében a dolgozók 80%-a dolgozik ebben a szektorban.
A szolgáltatói szektor dominanciájával összefügg az „új gazdaság” kialakulása, amely jelentős átrendeződést mutat a foglalkozási szerkezeten belül, és maga után vonja az erős területi átrendezéseket. Az „új gazdaságban” olyan húzóágazatok kerültek előtérbe, amelyek erős fejlődése indukálja az egész USA fejlődését. Ilyen ágazatok pl. szoftver- és hardvergyártás, turizmus, filmgyártás, biotechnológia, elektronika, stb.
Az információs gazdaság
Az információs gazdaság alapfeltétele az információs technológia továbbfejlesztése.
Mindazokat az ágazatokat, amelyek az információ feldolgozásával, közvetítésével, és ezekhez szükséges technológia fejlesztésével foglalkoznak információs gazdaságnak nevezzük.
Legfőbb ágazatai a tömegkommunikáció, komputeriparágak, távközlés, háztartási elektronika. Legfontosabb jellemzői: előnyben részesítik a minél magasabb képzettségi szinttel rendelkező foglalkoztatottakat, megjelenik a távmunka, megváltozik a földrajzi helyzet fontossága, kevésbé akadályozó tényező a távolság, gazdasági élet szétterjedését okozza, felértékelődik a nagyvárosok szerepe.
A mezőgazdaság szerkezete
A mezőgazdaság az amerikai lakosság mindössze 2-3%-át foglalkoztatja. Jellegét tekintve nagyüzemi, magas fokú gépesítéssel. A szántók jelentős részén takarmánynövényeket termesztenek. Az Egyesült Államok a világ legnagyobb élelmiszer- és takarmányexportőre.
Az ezredforduló mezőgazdasági politikájának célkitűzései között szerepelt az amerikai élelmiszerellátási és mezőgazdasági termelési rendszerek megerősítése, a vidékfejlesztés és ehhez kapcsolódóan a gazdálkodók jóllétének előmozdítása, a farmerek és a mezőgazdasági termelők felzárkóztatása és az egyre globalizálódó dinamikus értékesítési piaci feltételekhez való alkalmazkodásuk elősegítése.
Az ipari termelés és a K+F
K + F tevékenység dominanciája is az USA gazdasági jellemzője. A világon a K + F ráfordítások fele az USA-ban realizálódik. A K + F összetevői két szintből állnak. Az egyik az állami finanszírozás, mely kiemelkedő jelentőségű anyagi hátteret és infrastrukturális hátteret épít ki. A másik a vállalati tevékenység. Az amerikai vállalatok TNC-i a legjövedelmezőbbek, megvan az anyagi hátterük ahhoz, hogy pénzt „pumpáljanak” az USA-ba. A K + F szorosan összefügg a húzóágazatokkal, ezért szükséges nagy kutatóbázisok fenntartása, ahol hatalmas team-ekkel dolgoznak. Az amerikai K+F fellegvára a Szilícium-völgyben található. A mikroelektronikától az orvosi műszerek, gyógyszerek fejlesztéséig nagyon sokrétű a kutatási tevékenység. A nagyszámú magasan kvalifikált munkaerőnek köszönhetően a térségben az átlagos munkabér is közel kétszerese az amerikai átlagbérnek.