Napjaink többközpontú világgazdaságának egyik legfontosabb központja az Európai Unió, amely egyben a legsikeresebb, legbonyolultabb nemzetközi integráció is, amely azonban több versenyképességi problémával is küzd, például az innovációra költött összegek alacsony voltával, az elöregedő népességgel, vagy a mezőgazdaságra költött összegek nagyságával.
Európa, mint a világ egyik centrum térsége
Korunk világgazdaságának három fontos központja van, amelyek meghatározzák a világgazdasági és politikai folyamatait. Ez a három központ az Amerikai Egyesült Államok, az Európai Unió és Japán. A világ többi része valamilyen módon ezekhez a központokhoz kapcsolódik: vagy nyersanyaglelőhelyként, vagy befektetési célpontként, vagy pedig felvevőpiacként. A három központi területen koncentrálódnak a legdinamikusabb iparágak, a legtöbb tőke, és itt születik a legtöbb találmány is. Ezekben a centrumokban vannak a legfontosabb döntési központok is, ahol a világ egészét érintő döntések nagy része születik. A gazdasági és politikai erejüknek köszönhetően e területeken az életszínvonal is magasabb, mint a világ többi részén.
Európa összehasonlítása más centrumterületekkel
Népességét tekintve a kis híján 500 milliós lakosságszámával az Unió az első a centrumtérségeket tekintve, a területet nézve az Egyesült Államok mögött a második, 4,3 millió km2-es nagyságával. A 2006-os adatok alapján az EU az árukereskedelmet tekintve világelső: a világ árukereskedelmének 17,1-át adja, míg a 2. helyezett USA 16%-ot, a 3. Kína pedig 9,6%-ot.
Lemaradni látszik viszont az Unió a kutatásra és fejlesztésre költött összegeket tekintve: a GDP-ből mind Japánban, mind az Egyesült Államokban nagyobb mértékben részesül a K+F, mint Európában. Demográfiai helyzetét tekintve Európa a két másik centrumtérség között helyezkedik el: Japán népessége jobban elöregedő, míg Amerikáé fiatalosabb szerkezetű.
Az EU legfontosabb gazdasági mutatói
Az Európai Unió a világ legnagyobb gazdaságának számít, hiszen országai együttesen a legmagasabb GDP-vel rendelkeznek: 14,8 billió dollárral, míg az USA értéke 14,25 billió dollár. Az egy főre jutó GDP 28 213 dollár, ami nagy regionális különbségeket takar.