- Társadalomföldrajz
- A világgazdaság jellegzetes szerepkörű régiói
- 12 foglalkozás
centrumtérség
A világgazdaság térbeli elrendezésének egyik fontos eleme. A centrumtérségek központi szerepet töltenek be a világ gazdasági, ipari fejlődésében, folyamatában.
félperiféria
A félperiféria a centrum országok viszonylatában periféria, a periféria vonatkozásában viszont centrum módjára viselkedik - kizsákmányolják, de maga is kizsákmányol. A félperifériába a XX. század végén Kelet-Európa, Kína, Brazília illetve Mexikó tartoznak.
globalizáció
A társadalmi-gazdasági jelenségek egész Földet átfogó hálózatba szerveződése, amely az egész Földre és népességére kihat (nemzetközi pénzpiac, multinacionális vállalatok, idegenforgalom, kultúrák keveredése, járványok terjedése).
aperiféria
lokalizáció
A globalizáció ellentéteként termékek, eljárások stb. igazítása a helyi adottságokhoz.
globális világgazdaság
Globalizáción a nyugati civilizáció kezdeményezésére történő világszintű egységesedési, univerzalizálódási folyamatokat, és azok következményeit értjük az élet számos területén.A gazdaság vagy gazdasági rendszer a szükségletek kielégítésére alkalmas javak és szolgáltatások előállításának, szétosztásának és fogyasztásának mechanizmusát jelenti egy adott társadalomban.
monopolkapitalista
Nagytőkés vállalkozó. Részt vesz a monopóliumok irányításában s szinte korlátlan gazdasági és politikai hatalma van.
regionális gazdaság
A regionális integráció folyamata során az államok nemzetek feletti (supranational) területi alapú szervezetekbe tömörülnek, hogy javítsák együttműködésüket és csökkentsék a köztük fennálló feszültségeket. Több kísérlet történt ilyen együttműködések létrehozására a személyek, a munkaerő, az áruk, a termékek, a tőke szabad áramlásának biztosítása érdekében. A regionalizmus erős szálakkal kötődik a globalizmushoz és a globalizációhoz, de nem azonosak.
lokális gazdaság
HGT szervezet elsősorban egy adott földrajzi egység - település - területén a helyi termékeket, szolgáltatásokat teljes körűen lefedő, vagy a lokális gazdasághoz kötődően tevékenykedő vállalkozások, szervezetek, önkormányzatok stb. együttműködésével jön létre. Fő célja a helyi termékek versenyképességének növelése.
monopólium
Olyan gazdasági vállalat, amely egyes termék termelésében, forgalmazásában az egész piac feletti ellenőrzést biztosító helyzetben áll. Szélsőséges esetben a vállalat egy másikkal nem helyettesíthető, nagy keresletű termék kizárólagos termelője. Állami monopólium esetén egy termék előállítása, vagy szolgáltatás biztosítása felett az állam közvetlen felügyeletet gyakorol.
transznacionális vállalatok
Ország, nemzetek fölötti nagyvállalatok, amelyneknek legalább egy teljesen, vagy részlegesen birtokolt leányvállalata van más országokban.
globális városok
Széles körben globális városok. Nagyon nagy szereppel bíró városok: London és New York.Kisebb szereppel és kulturális befolyással rendelkező városok: Los Angeles, Párizs és San Francisco.Kedvező helyzetben lévő globális városok: Amszterdam, Boston, Chicago, Madrid, Milánó, Moszkva, Toronto.
globális városok
Széles körben globális városok. Nagyon nagy szereppel bíró városok: London és New York.Kisebb szereppel és kulturális befolyással rendelkező városok: Los Angeles, Párizs és San Francisco.Kedvező helyzetben lévő globális városok: Amszterdam, Boston, Chicago, Madrid, Milánó, Moszkva, Toronto.
Kínai Kommunista Párt
A Kínai Kommunista Párt (KKP) a Kínai Népköztársaság kormányzó pártja. Kína legfontosabb politikai szervezete a Kínai Kommunista Párt, amelynek vezető szerepét a jelenleg hatályos alkotmány preambuluma is rögzíti. A KKP gyakorlatilag a hatalom kizárólagos birtokosa, s bár a KNK-ban hivatalosan „többpártrendszer” van, a többi politikai párt jelentéktelen bábszervezetnek mondható.
gazdaság erősödés
adóparadicsom
Adóparadicsom alatt olyan helyszínt értünk, amely rendkívül kedvező adózási feltételeket biztosít a különböző cégek és gazdasági társaságok számára. Nagyon sok olyan ország van szerte a világon, amely komolyabb ipar vagy mezőgazdaság hiányában turizmusból vagy a tőke számára alacsony adókból tartja fenn magát.
Karib-térség
A Karib-térség vagy Karibi-térség (más néven Karib-szigetek vagy Karibi-szigetek) észak-, illetve közép-amerikai szigetcsoport. Három fő részre osztható: Bahama-szigetek, Nagy-Antillák, Kis-Antillák.
gyarmat
A gyarmat valamely állam fennhatósága alatt álló terület. A gyarmat közigazgatásának legfelsőbb szintjét a gyarmatosító ország ellenőrzi, és nincs saját nemzetközi képviselete. A gyarmaton élő lakosság sok esetben nem rendelkezett ugyanazokkal a jogokkal, mint a gyarmatosító ország lakossága.
Brazília
Dél-amerikai állam. Fővárosa Brazíliaváros (Brasilia). Államformája Szövetségi köztársaság. Hivatalos nyelve a portugál. Területe 8 547 404 km². Becsült népessége 187 078 805 fő (2008-es adat szerint). Dél- és Latin-Amerika legnépesebb és legnagyobb kiterjedésű országa, ipari agrárország, melynek gazdaságában, hatalmas potenciál rejlik, bőséges természeti erőforrásainak is köszönhetően.
kávéültetvény
A kávé az egyik legismertebb növény, a belőle készült ital pedig világszerte a legnépszerűbb élvezeti cikk. A kávé a kávécserje nevű örökzöld növény termésének, a kávébabnak a feldolgozott magja, az ebből készített kesernyés ízű, élénkítő hatású italt kávénak nevezzük. A kávécserjék fejlődéséhez a tökéletes feltételeket csak 900 méter feletti trópusi területeken lehet biztosítani, hiszen nélkülözhetetlen számukra a termékeny talaj, a nagy és egyenletes csapadékmennyiség és a 15-24 °C közötti hőmérséklet.
mezőgazdaság
A gazdaság első szektorába tartozó ágazat, amely élelmiszer és ipari nyersanyagokat egyaránt termel.
Tokió
Tokió (japánul 東京, kiejtése✩, Hepburn-átírással Tōkyō) Japán közigazgatási központja, a japán kormány és a császár székhelye. Egyike Japán 47 prefektúrájának, nem egyetlen városként kormányozzák. Hozzávetőlegesen 12 millió ember – az ország lakosságának 10%-a – él Tokióban, míg a Nagy Tokió Agglomerációban 33-36 millióan laknak, és ezzel ez a világ legnépesebb urbanizált területe.
csúcstechnológia
Csúcstechnológiának nevezzük azokat a technikai újításokat, találmányokat, melyek messze meghaladják a saját korukat. A különleges technológiákkal, érdekességekkel foglalkozik, amelyek a tudomány mai állása szerint a technológia élvonalába tartoznak.
technopolisz-program
A technológiai park terve a „kereszteződéssel való megtermékenyítésnek” koncepcióján alapszik, amelyet számos szerző, köztük Pierre Laffitte (a Sophia Antipolis megalapítója) így írta le: „A legfejlettebb technológia, a kutatás, a vállalatok és az egyetemek központjainak és a pénzügyi szervezeteknek találkozása ugyanazon a helyen, amely megkönnyíti a személyes kapcsolatok felvételét. Ez szinergia-hatást hoz létre, amely hozzásegít az új gondolatok, a technikai innovációk megszületéséhez és az új vállalatok létrehozásához
Oszaka
Oszaka (japánul 大阪市, Ószaka-si) település Japánban. Ez az ipari, kereskedelmi és közlekedési központ a fő szigeten, Honsún alakult ki, ott, ahol a Jodo-gava folyó beletorkollik az Oszakai-öbölbe. Közigazgatásilag a Kanszai régió Oszaka prefektúrájában helyezkedik el, amelynek egyben székhelye is.
Indonézia
Indonézia (indonézül Republik Indonesia) független, demokratikus állam Délkelet-Ázsiában. Fővárosa Jakarta (ejtsd: dzsakarta). A világ negyedik legnépesebb országa, egyben a legnépesebb muszlim-többségű ország is. Az 1998-as gazdasági válság és a rúpia megrendülése miatt kitört zavargások eredményeként az 1967 óta kormányzó Suharto elnök lemondásra kényszerült, és az ország a demokratizálódás útjára lépett.
Malajzia
Malajzia délkelet-ázsiai ország az Egyenlítő közelében, tizenhárom államból és három szövetségi területből álló államszövetség. Fővárosa Kuala Lumpur, de a szövetségi kormány székhelye Putrajaya.
Dél-Korea
A Koreai Köztársaság, köznapi elnevezés szerint Dél-Korea (koreaiul: 대한민국, kiejtése: tehan minguk), elnöki köztársaság Kelet-Ázsiában, a Koreai-félsziget déli részén. Egyetlen szárazföldi határa demilitarizált övezet, amely Észak-Koreával közös. A két Korea 1945. augusztus 15-éig egy államot alkotott.
Koreai Köztársaság
A Koreai Köztársaság, köznapi elnevezés szerint Dél-Korea (koreaiul: 대한민국, kiejtése: tehan minguk), elnöki köztársaság Kelet-Ázsiában, a Koreai-félsziget déli részén. Egyetlen szárazföldi határa demilitarizált övezet, amely Észak-Koreával közös.
Tajvan
A Kínai Köztársaság (台灣, hivatalosan 中華民國, pinjin: Zhōng huá Mín guó, magyarosan Csunghua Minkuo), ismertebb nevén Tajvan, a csendes-óceáni Tajvan szigetén és pár kisebb szigeten fekszik, a kontinentális Kína partjaitól kb. 200 km-re délkeletre.
Thaiföld
Thaiföld délkelet-ázsiai ország. Keleten Laosz és Kambodzsa, délen Malajzia és a Thai-öböl (Sziámi-öböl), nyugaton az Andamán-tenger és Mianmar határolja. 1949. május 11-éig az ország hivatalos neve Sziám.
Vietnám
A Vietnami Szocialista Köztársaság (Cộng hòa Xã hội Chủ nghĩa Việt Nam) délkelet-ázsiai ország. Északról Kína, nyugatról Laosz és Kambodzsa, keletről pedig a Vietnami-öböl határolja.Vietnam tagja az ENSZ-nek, a Frankofónia Nemzetközi Szervezetének, az ASEAN-nak, az APEC-nek és a WTO-nak.
"kistigrisek"
Az 1960-as és 1990-es évek között tapasztalt gyors és nagymértékű gazdasági fejlődésnek eredményeképpen az ázsiai térségben négy ország: Tajvan, Dél-Korea, Hongkong, Szingapúr gazdasági befolyása.
Szingapúr
Ázsia déli részén, a Maláj-félszigettől a Johori-szoros által elválasztott területen fekvő városállam. Államformája parlamentáris köztársaság, 1965-ben vált függetlenné Malajziától. Területe 697 km2, lakossága 5 076 700 fő (2010).
újonnan iparosodó ország
Az újonnan iparosodó országok első hulláma (Dél-Korea (Koreai Köztársaság), Tajvan, Hongkong, Szingapúr) A szerepük sok vonatkozásban már a legfejlettebb országokéhoz hasonló a világgazdaságban.
csúcstechnológia
Csúcstechnológiának nevezzük azokat a technikai újításokat, találmányokat, melyek messze meghaladják a saját korukat. A különleges technológiákkal, érdekességekkel foglalkozik, amelyek a tudomány mai állása szerint a technológia élvonalába tartoznak.
Fülöp-szigetek
A Fülöp-szigetek (filippínó (tagalog) nyelven Repúbliká ng̃ Pilipinas) független, demokratikus állam Délkelet-Ázsiában. Fővárosa Manila. Szigetállam 7107 szigetet foglal magába, ebből nagyjából 800 lakott.
Hongkong
Hongkong Különleges Igazgatású Terület a hivatalos elnevezése. A Kínai Népköztársaság része. 260 szigetből áll. Önálló fővárossal nem rendelkezik. Hivatalos nyelve a kínai és az angol. Területe1104 km2. Becsült népessége 7 041 000 fő (2005). A Föld egyik legsűrűbben lakott területe. A világ egyik gazdasági és kereskedelmi központja.
kasztrendszer
Jogok vagy előjogok öröklődésén alapuló, rendkívül zárt társadalmi csoportokból felálló társadalmi rendszer. A világ különböző részein a kasztokat az alacsony társadalmi mobilitás, az endogámia, a meghatározott foglalkozás, illetve megélhetési forrás, és a kasztbeliek identitását erősítő vallási, kulturális vagy ideológiai háttér jellemzi. Az egyik legismertebb kasztrendszer az indiai, ahol a társadalom egésze szigorúan elkülönült kasztokra tagolódik.
Európai Parlament
(European Parliament - EP) Az EU képviselőtestülete, amelynek tagjait közvetlenül a tagországok állampolgárai választják. Kezdetben kevés hatáskörrel rendelkezett, de ma már az Európai Tanács mellett fontos döntéshozó szervezetté vált.
periférikus térségek
centrum térségek
A világgazdaság térbeli elrendezésének egyik fontos eleme. A centrumtérségek központi szerepet töltenek be a világ gazdasági, ipari fejlődésében, folyamatában.
Római Szerződés
1957 márciusában Franciaország, a Benelus államok, Olaszország és az NSZK vezetői által aláírt egyezmény, aminek értelmében 1958. január 1-jén megalakult az Európai Gazdasági Közösség.
kék banán
A kék banán (angolul blue banana) egy nem folytonos városiasodott övezet Nyugat-Európában, amely nagyjából Birminghamtől Milánóig ível. Ez az ív (amelynek alakjáról a „banán” nevet kapta) lefedi többek között Londont, Brüsszelt, Amszterdamot, Kölnt, Frankfurtot, Bázelt és Zürichet.
Európai Bizottság
(European Commission) Az Európai Unió javaslattevő, döntés előkészítő, bizonyos esetekben végrehajtó és ellenőrző szerve, elsődleges feladata a közösségi érdekek és politikák összehangolása. Az Európai Bizottság dolgozza ki és terjeszti a Minisztertanács elé az integrációs intézkedéseket, majd azok elfogadása után végre is hajtja őket.
OPEC tagállamok
Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezetének (OPEC, angolul Organization of the Petroleum Exporting Countries) elsődleges célja a tagországok nyersolajkitermeléssel kapcsolatos politikájának koordinálása. Jelenlegi tagjai: Algéria, Angola, Indonézia, Irán, Irak, Kuvait, Líbia, Nigéria, Katar, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Venezuela és Ecuador.
Oroszország
Hivatalos nevén Oroszországi Föderáció, a Föld legnagyobb területű állama, amely Ázsia északi területén található, területe Európa keleti részétől a Csendes-óceánig terjed. Államformája szövetségi köztársaság, fővárosa Moszkva. Területe 17 075 200 km2, becsült népessége 139 390 205 fő (2010), hivatalos nyelve az orosz.
Brazília
Dél-amerikai állam. Fővárosa Brazíliaváros (Brasilia). Államformája Szövetségi köztársaság. Hivatalos nyelve a portugál. Területe 8 547 404 km². Becsült népessége 187 078 805 fő (2008-es adat szerint). Dél- és Latin-Amerika legnépesebb és legnagyobb kiterjedésű országa, ipari agrárország, melynek gazdaságában, hatalmas potenciál rejlik, bőséges természeti erőforrásainak is köszönhetően.
Öböl-menti államok
A Perzsa öböl menti arab térség államai.
Venezuela
Ország Dél-Amerikában. Az ország nevének jelentése: kis Velence (a Venecia kicsinyítőképzős alakja spanyolul).Dél-Amerika északi részén terül el. Természetes határa a tengerpartja a Karib-tenger illetve az Atlanti-óceán mentén, mintegy 2 800 km hosszan.Délen Brazíliával 2200 km hosszú határszakasza van; kelet felé a Guyanai Köztársasággal 743 km hosszú a határa, nyugaton Kolumbia a szomszédja, mintegy 2050 km hosszú szakaszon.Északon tengerpart (a Karib-tengeren), keleten Guyana, délen Brazília, nyugaton Kolumbia határolja.
Közel-Kelet
Nyugat-, Délnyugat-Ázsia. Elsősorban politikai szóhasználatban elterjedt kifejezés. Leginkább az Arab-félsziget államait, Irakot, Izraelt és szomszédait értik alatta. Bizonyos értelmezések Iránt vagy Törökországot is a Közel-Kelethez sorolják.
elektronika
Az elektronika olyan eszközökkel foglalkozik, amelyek az elektronok áramlásának szabályozását, fizikai mennyiségek elektromos jellé alakítását végzik. Az elektronikus áramkörök fő felhasználási területei a szabályozás és vezérlés, az információfeldolgozás, a műsorszórás. Az elektromos áram ebben az esetben nem energia-, hanem jelhordozóként funkcionál. Az elektronikai eszközök közé tartozik a rádió, televízió, a telefon, a mikrofon és hangszóró, az erősítő, a vezérlő és szabályzó áramkörök.
hajógyártás
A közlekedési ipar egyik ágazata, amely különböző rendeltetésű vízi szállítóeszközöket állít elő. A hajógyártás legfontosabb telepítő tényezője a vízközelség.
kézműipar
Árutermelő termelési mód, melyre nem jellemző a gépek használata, csak a kézi munka.
autógyártás
Az autóipar személygépkocsik előállításával foglakozó ága. Az ipar egyik legnagyobb jövedelmet előállító ága, emellett a sok beszállítón illetve a viszonylag jentős munkaerőigényen keresztül az autógyártás jelentős szereplője egy adott ország/térség gazdaságának.
elektronika
Az elektronika olyan eszközökkel foglalkozik, amelyek az elektronok áramlásának szabályozását, fizikai mennyiségek elektromos jellé alakítását végzik. Az elektronikus áramkörök fő felhasználási területei a szabályozás és vezérlés, az információfeldolgozás, a műsorszórás. Az elektromos áram ebben az esetben nem energia-, hanem jelhordozóként funkcionál. Az elektronikai eszközök közé tartozik a rádió, televízió, a telefon, a mikrofon és hangszóró, az erősítő, a vezérlő és szabályzó áramkörök.
gyémántcsiszolás
A csiszolás és fényezés azon eljárások, melyek során a gyémánt természetes rejtett szépségeit, tüzét, színszórását a legjobban érvényre juttatják. Az európaiak arra törekednek, hogy a csiszolással a lehető legtöbb szépséget hozzák ki a kőből, így az sokat is veszít súlyából, míg a keleti csiszolási mód arra helyezi a fősúlyt, hogy a kő súlyából minél kevesebbet veszítsen.
gyógyszergyártás
Gyógyszeripari tevékenység; betegségek megelőzésére és gyógyítására alkalmas készítmények, vitaminok, tápszerek stb. előállítása.
haditechnika
Katonai tudomány, haditechnika vagy más néven hadtudomány a hadi tudományok összefoglaló neve. A hadviselés és annak stratégiai, taktikai és logisztikai elveinek elméleti tudománya. A hadtudomány az ókortól a mai, számítógépes hadijáték „programokig” olyan változatlan elvekkel foglalkozik, mint a cél kitűzése, az erő összpontosítása, az erővel való gazdálkodás, a meglepetés és a manőver.
fémfeldolgozás
A nyers fémek (vas, alumínium, réz stb.) megmunkálása, ezekből az anyagokból való mechanikai eszközök előállítása.
schengeni övezet
Schengeni Egyezmény az Európai Unió (EU) első és harmadik pillérének része, amely elsősorban a belső határőrizet megszüntetését és a külső határok közös ellenőrzését jelenti. Az egyezménynek nem minden unióbeli ország a tagja, és vannak nem EU-beli tagjai is.
transznacionális vállalat
Olyan vállalatok, amelyek működése egyszerre több országra terjed ki.A transznacionális vállalatok tulajdonosai egy nemzetből kerülnek ki, gyakran egy elég szűk, behatárolható csoportból vagy akár egyetlen embertulajdonában vannak.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)