Az infrastruktúra, mint a szolgáltatások háttere
Az infrastruktúrán a szolgáltatások működéséhez szükséges műszaki létesítményeket értjük. Napjainkban a legfontosabb ipartelepítő tényező. Az infrastruktúra értelmezése igen heterogén. Latin eredetű szó, jelentése alapszerkezet, alépítmény. A fogalmat sokáig csak a hadászatban használták. A harci egységek kiszolgálását biztosító létesítményeket, tevékenységeket értették alatta.
Napjainkban az infrastruktúra fogalom alatt olyan eszközöket, berendezéseket, létesítményeket, intézményrendszereket, valamint ezek működését és az általuk nyújtott szolgáltatásokat értik, melyek a termelési folyamatokhoz nélkülözhetetlenek. Megkülönböztetünk gazdasági és szociális infrastruktúrát.
A gazdasági infrastruktúra
A gazdasági infrastruktúrán olyan hosszú élettartamú berendezéseket értünk, amelyek a termelő és a háztartási tevékenységeket lehetővé teszik. A gazdasági szolgáltatások közé tartozik a közlekedés, a távközlés, a kereskedelem, a pénzügyi szolgáltatások, és a turizmus. A gazdasági infrastruktúrán belül elkülönítjük a közhasznú infrastruktúrát, (áram-, víz-, gázvezetékek, szennyvízcsatorna, telefon és telekommunikációs hálózatok), a közhasznú utakat.
Azok a települések, ahol az elemi infrastruktúra hiányzik, előbb-utóbb elnéptelenednek. A gazdaságilag fejlett és fejletlen országok infrastrukturális berendezések alapján is jelentősen eltérnek egymástól.
A szociális infrastruktúra
Szociális infrastruktúrán a létesítmények, vállalatok, és intézmények olyan egységét értjük, mely a termelésben részt vevő népesség számára biztosítja a szükséges élet- és kulturális feltételeket. Az infrastruktúra az a keret, amely nem vesz részt az anyagi termelésben, de nélküle az anyagi termelés is lehetetlen lenne. Ide tarozik még az emberek szaktudása, termelési tapasztalata. Ebbe a csoportba tartozik az oktatási rendszer, az egészségügyi ellátottság, a közigazgatás mellett a rendőrség, a hadsereg és az állami adminisztráció is.
Infrastrukturális ellátottság
Az infrastrukturális beruházások nagyon költségigényesek, s lassan térülnek meg.
A teljes gazdaságot segítik, s az egyéni életfeltételeken is javítanak. Ugyanakkor jelentős piacbefolyásoló tényező is. Hiányában nem fejlődik a gazdaság, mert nem vonzza a terület a befektetőket.
A területfejlesztés egyik lehetősége, ha a kiépített infrastruktúrával vonzóvá teszik a területet.
A különböző gazdasági fejlettségű országok különböző fejlettségű infrastruktúrával rendelkeznek. Az infrastrukturális ellátottság a gazdasági fejlettség mutatója. Legfontosabb
elemei a vonalas infrastruktúrák (víz-, szennyvíz-, egyéb vonalas rendszerek), valamint a
közlekedési hálózatok. A közművekkel és az intézményekkel való ellátottság meghatározza, hogy az adott területen milyen az életminőség.
A gazdaságilag fejletlen országok pl. nem rendelkeznek vezetékes vízellátással, míg a gazdaságilag fejlett országokban vezetékes vizet használnak az öntözésre is. A gazdaságilag fejletlen országokban gyakran hiányzik a kiépített elektromos és úthálózat is ezzel is nehezítve a globalizációs folyamatokba való bekapcsolódást.