Az idegenforgalom jellemzői
Az idegenforgalom vagy turizmus az egyik legdinamikusabban fejlődő, a tercier szektorhoz tartozó gazdasági ágazat.
Az idegenforgalom egy-egy ország gazdaságában kiemelkedő jelentőségű, meghatározó nemzetgazdasági ágazat. Az idegenforgalmi szolgáltatások egyre népszerűbbek és a turizmushoz kapcsolódó iparágak egyre jobban fellendülőben vannak.
A turizmus fajtái
A turizmus többféleképpen csoportosítható. Általában szabadidős tevékenységként tartjuk számon, de létezik az ún. hivatásturizmus, amikor az idegenforgalmi szolgáltatások egy-egy az üzleti út, kongresszus, konferencia, kiállítás nemzetközi vagy belföldi vásár, diplomáciai-, tanulmányi úthoz kötődnek. Nem tekinthető csupán szabadidős tevékenységnek a vallási tevékenységekhez kapcsolódó (pl. zarándokút) turizmus sem.
A földrajzi térhez kapcsolódóan megkülönböztetünk belföldi, vagy nemzetközi turizmust, az utazás időtartama szerint pedig a hosszú és rövid turizmust. Az előbbi akkor teljesül, ha a vendég minimum négy vendégéjszakát töltött el egy idegen helyen, míg az utóbbira átutazás, tranzitút, vagy hétvégi kirándulás keretében kerül sor.
A turizmus célja lehet nagyon sokféle, mint például
• az üzleti turizmus,
• a konferenciaturizmus,
• a kulturális turizmus,
• a vallási turizmus,
• a természetjárás,
• a gyógyturizmus,
• a bevásárlóturizmus,
• a sportturizmus,
• vagy a kalandturizmus.
Ha a természeti-társadalmi környezet fontos a látogató számára, akkor beszélhetünk falusi, öko- vagy városi turizmusról is.
Ritkán utaznak az emberek egyedül, de ma már egyre gyakoribb, hogy egy-egy ember egyedül veszi nyakába a világot. Ennek az az előnye, hogy nyitottabb az őt körülvevő új hatásokra, embertársaira. Hátránya, hogy magányosnak érzi magát az ember, de ez természetesen személy és helyzetfüggő. Az egyedülállók utazása mellett egy-egy család vagy társaság önállóan is megszervezheti útját, amit egyéni turizmusnak nevezünk. Társas turizmus esetén a csoportok szervezett út keretében látogatnak el különböző helyszínekre. Tömegturizmusnak azt nevezzük, amikor az emberek jelentős tömegei használják a turisztikai szolgáltatásokat egy-egy területen. A tömegturizmusnak számos negatív hatása is van.
A közlekedési eszközök használata szerint megkülönböztethetünk autós, repülős, autóbuszos, hajós, kerékpáros utazásokat, továbbá a közlekedési eszköz használata nélküli gyalogtúrákat.
A turisták életkora szerint megkülönböztethetünk ifjúsági, nyugdíjas, stb. turizmust.
Az idegenforgalmi szolgáltatás infrastrukturális és egyéb feltételei
Az idegenforgalom feltételrendszere összetett: természeti és társadalmi tényezők egyaránt befolyásolhatják.
A természeti tényezők között szerepel az elfogadható éghajlat, mert az emberi szervezet által nehezen elviselhető éghajlati területekre nem szívesen mennek az emberek. Igen lényegesek a természeti tényezők mellett az infrastrukturális ellátottság feltételei. Megfelelő úthálózat, víz- és csatorna ellátottság hiányában a turisták elkerülik az adott területet. Lényeges szempont még a politikai és társadalmi stabilitás, a biztonság és a nyugalom.