- 11 téma
acélgyártás
Az az eljárás melynek során a nyersvasból a szennyező anyagok (foszfor, kén) és a feleslegben lévő szén eltávolításával valamint az acéltípusnak megfelelő ötvöző anyagok (pl. mangán, nikkel) hozzáadásával acélt állítanak elő.
Adriai-tenger
A Földközi-tenger része, annak az Appennin- és a Balkán-félszigetek által határolt öble, egyben legészakibb nyúlványa. A medence teljes hossza 820 kilométer, átlagos szélessége 160 kilométer. Délen a 71 kilométer széles Otrantói-szorossal kapcsolódik a Jón-tengerhez.
Afrika
A Föld második legnagyobb területű (30,2 millió km²) és második legnépesebb kontinense (Becsült népessége 2005-ben: 1 milliárd fő). A legszegényebb és gazdasági értelemben a legelmaradottabb kontinensnek számít.
Aggteleki-karszt
Magyarország legészakibb kistája; a Gömör–Tornai karsztvidék magyarországi része. A „karszt” elnevezés arra utal, hogy a hegység területének legnagyobb részén többé-kevésbé karsztosodó kőzetek (különböző mészkőfajták) bukkannak a felszínre, és ezekben szembeötlően kifejlődtek a karszt felszíni és felszín alatti formaelemei.
Alföld
Az Alföld Magyarország legnagyobb területű, tökéletes síkságként jellemezhető nagytája. Természetföldrajzi értelemben az országhatárokon át Szlovákiába, Ukrajnába, Horvátországba, Romániába és Szerbiába is átnyúlik. A felszínét a folyók munkája alakította, lösz és homok borítja.
Alföldi régió
További két területre osztható: Észak- és Dél- alföldi régiókra. Észak-Alföld a hét magyarországi statisztikai régió egyike; az ország északkeleti részében helyezkedik el. Régióként Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéket foglalja magába. Dél-Alföld az ország délkeleti részében helyezkedik el. Régióként Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyéket foglalja magába.
alkoholfogyasztás
Az alkoholfogyasztás az etil-alkohol (továbbiakban: alkohol, etanol) emberi elfogyasztása, általában alkoholos italok formájában. Az alkoholfogyasztás szorosan beépült a nyugati kultúrkör társadalmi szokásrendszerébe.
állattenyésztés
A mezőgazdasági tevékenység egy ágazata, haszonállatok tartása és szaporítása. Az állattenyésztésnek különböző típusai vannak, ezek elterjedése alapvetően az adott ország természeti és gazdasági adottságaitól függ, pl.: külterjes állattenyésztés, istállózó állattenyésztés. Az állattenyésztés feladata az új fajták, hibridek kitenyésztése is.
Almásfüzitő
Község Komárom-Esztergom megyében, a Komáromi kistérségben található. Komárom-Esztergom megye északi részén a Duna jobb partján fekszik, a legközelebbi város Komárom (10 km. A két településrész: Almásfüzitő-felső (kolónia=lakótelep) és Almásfüzitő gyártelep.
Alpok
Az Alpok Európa egyik nagy hegylánca, amely keleten Szlovéniából és Ausztriából Olaszországon, Svájcon, Liechtensteinen és Németországon keresztül nyugaton Franciaországig nyúlik. Az Eurázsiai-hegységrendszer tagja, fő tömege, az újidő harmadidőszakában keletkezett. Legmagasabb csúcsa a francia-olasz határon található. Franciául: Mont Blanc, vagy olaszul: Monte Bianco (4807 m).
Alpok lánchegység
Európa egyik nagy hegylánca, amely keleten Szlovéniából és Ausztriából Olaszországon, Svájcon, Liechtensteinen és Németországon keresztül nyugaton Franciaországig nyúlik. Az Eurázsiai-hegységrendszer tagja, az újidő harmadidőszakában keletkezett. Legmagasabb csúcsa a francia-olasz határon található Mont Blanc (4807 m).
Amazonas-medence
Dél-Amerika azon része, mely az Amazonas vízgyűjtő területére esik. Északról a Guyanai-felföld, nyugatról az Andok, míg délről a Brazil-felföld szegélyezi. Itt található a világ legnagyobb összefüggő trópusi esőerdeje, mely hatalmas biológia sokféleségével és endemikus állat -és növény fajaival a Föld egyik legfontosabb megóvandó természeti értéke.
Andalúzia
Spanyolország európai részének legdélebbi tájegysége és autonóm közössége. A Gibraltárral és Portugáliával is határos tartomány a Sierra Nevada több ezer méteres csúcsaitól egészen a Costa del Sol homokos tengerpartjáig terjed.
Andrássy út
Az Andrássy út Budapest 2310 m hosszúságú sugárútja, mely Budapest VI. kerületében, a Terézvárost szeli át. Az út a Belvárost köti össze a Városligettel.
Appalache
Az Észak-Amerika keleti partvidékével párhuzamos futású ókori röghegység. Északi része a kaledóniai, déli része a variszkuszi hegységrendszer részét képezi. Feketeszén bányászata és az erre épülő hagyományos nehézipar még ma is jelentős. Nevét a spanyol hódítók által Apalachen-ként leírt faluról kapta.
Appennini-félsziget
Egyike Dél-Európa három nagy félszigetének. A Pó völgyétől indul és mintegy 1000 km hosszan, déli irányban benyúlik a Földközi-tengerbe. Jellegzetes alakja miatt gyakran az olasz csizmaként (olaszul Lo Stivale) emlegetik. Nyugaton a Ligur-tenger és a Tirrén-tenger határolják, délen a Jón-tenger, keleten pedig az Adriai-tenger. A félsziget gerincét a névadó Appenninek hegyvonulat alkotja.
Arab-ősföld
Az ősföldek (más néven ősmasszívumok) a földkéreg legkorábban (az Archaikumban) megszilárdult darabjai. Az Arab-tábla északi határait az Ázsiával való találkozásánál húzódó hegységek jelzik (Zagrosz, Toros-hegység), azonban a félsziget esetében nem jelölhető ki éles határ: belesimul a Szíriai-sivatagba.
Arad
Város Romániában. Az egykori Arad vármegye, ma Arad megye székhelye. A 20. században Kisszentmiklós, Mikelaka, Újarad és Zsigmondháza településeket csatolták hozzá.
Ardennek
Kiterjedt erdős régió Belgiumban és Luxemburgban, de átnyúlik Franciaországba is. Legmagasabb pontja a belgiumi Botrange (694 m).
Argentína
Dél-amerikai állam. Fővárosa Buenos Aires. Államformája elnöki köztársaság. Hivatalos nyelve a spanyol. Területe 2 776 890 km². Becsült népessége 40 134 425 fő (2010-es adat szerint). Dél-Amerika egyik legfejlettebb állama.
Arhangelszk
Város Oroszország északi részén, az Északi-Dvina folyó partján, közel a fehér-tengeri torkolathoz. Az Arhangelszki terület fővárosa. Népessége 355 500 fő (2002).
árpa
Az árpa (Hordeum vulgare) a hideg mérsékelt öv legősibb és ma is legfontosabb gabonaféléje. A pázsitfűfélék közé tartozó gabona az egyik legrégebben háziasított növény. Ma főleg állati takarmányként használják, illetve a sör alapanyagaként. Európában mindenütt termesztik, de főleg az északi és nyugati területeken van nagyobb jelentősége.
Atacama-sivatag
Kavics- és homoksivatag Chile és Peru területén, az Andok és a Csendes-óceán között. Átlagos szélessége (kelet-nyugat) kevesebb mint 160 km, hossza 1000 km. A Csendes-óceáni parti hegység az óceánhoz közel fekszik, átlagos magassága 800 m. A Domeyko Kordillera, az Andok előhegysége keleten terül el.
Atlanta
Georgia tagállam (USA) fővárosa. Georgia állam nagyvárosa, hatalmas repülőtérrel, óriási ipari üzemekkel. A legfontosabb látnivalói a Coca-Cola kiállítása (a World of Coca-Cola) és a CNN stúdiói.
Atlanti-óceán
A Föld második legnagyobb óceánja, a bolygó felszínének kb. 20%-át foglalja el. Az óceán medencéje megközelítően Észak-Déli irányban, elnyújtott S alakban húzódik végig a nyugati féltekén. Két jelentős területre szokás osztani, az Északi- és Déli Atlanti-óceánra.
Augusto Pinochet
Chile 30. elnöke. Hivatali ideje1974. december 17. – 1990. március 11. Katonai államfő. Pinochet elnökségét ezzel párhuzamosan sokszor zavarták meg és tették bizonytalanná lázadások, és elszigetelt erőszakos zendülések. A merényletkísérletek mindennaposak voltak, ami viszont a kormányzatot csak egyre határozottabbá tette.
autogyártás
Az első benzinmotoros automobilt Karl Friedrich Benz készítette Mannheimben 1886-ban. Az autók régebben még kézzel, egyenként készültek, ma már futószalagokon haladnak, és eközben egy fémvázra szerelik az alkatrészeket. (Például az elektronikát, az üléseket, a motort, a felfüggesztéseket stb.) Az első futószalagon gyártott autó a Ford T-modell volt.
autógyártás
Az autóipar személygépkocsik előállításával foglakozó ága. Az ipar egyik legnagyobb jövedelmet előállító ága, emellett a sok beszállítón illetve a viszonylag jentős munkaerőigényen keresztül az autógyártás jelentős szereplője egy adott ország/térség gazdaságának.
Ayers Rock
Más néven Uluru egy óriási homokkő sziklatömb Ausztrália közepén, az Északi területen. Ausztrália sivatagos középső területén, közigazgatásilag az Északi Területen, Alice Springstől 450 km-rel délnyugatra található nagy, vörös monolit. Ausztrália közepén élő őslakók egy része ma is elzarándokol ide vallási (és más) okokból. Az Uluru egyike a világ legszentebb helyeinek.
Badacsony
ATapolcai-medence legmagasabb tanúhegye, a Balaton két öble közé ékelődve magasodik. A csaknem kerek hegy kerülete 11 km, észak-déli irányban kissé megnyúlt tetőrégiójának átmérője 1–1,5 km, legmagasabb pontjának tengerszint feletti magassága 437,4 m.
Bajkál-tó
A Bajkál-tó Dél-Szibériában, Oroszországban található. A világ legmélyebb tava (1642 m), mely a Bajkál-árokban jött létre. Magában foglalja a Föld édesvízkészletének egyötödét. Élővilága különleges, az állatfajok közül kiemelkedik a bajkáli fóka. Különleges természeti értékei miatt 1996 óta a világörökség része.
Bakony
A Bakonyerdő mintegy 4000 négyzetkilométer kiterjedésű karsztos röghegység, a Dunántúli-középhegység legnyugatibb és legnagyobb tagja. A Bakonyt a Devecser és Várpalota között húzódó, nyugat–keleti irányú törésvonal (amelyben a 8. számú fő közlekedési út is halad) két részre osztja: az Északi-Bakonyra és a Déli-Bakonyra. Tágabb értelemben a Bakony részének tekinthető a Déli-Bakonytól a Tapolcai-medence által elválasztott Keszthelyi-hegység és a Balaton-felvidék is.
Baktay Ervin
(Dunaharaszti, 1890. június 24. – Budapest, 1963. május 7.) festőművész, művészettörténész, orientalista, asztrológus, író, műfordító. Az 1920-as évek elején fordítások, könyvek közreadása útján igyekezett megismertetni az indiai kultúrát. 1926–1929 között Indiában tanulmányozta az indiai vallásokat és kultúrát. 1928-ban felkutatta Kőrösi Csoma Sándor egykori tartózkodási helyeit és emlékeit.
Balaton
Közép-Európa legnagyobb tava, Magyarország vízrajzának meghatározó eleme. Típusa a Fertő-tóhoz és a Velencei-tóhoz hasonlóan szikes tó, ezek Eurázsia legnyugatabbra fekvő ilyen jellegű tavai. 77 km hosszú, szélessége 1,3–14 km között ingadozik, átlagosan 7,8 km, felülete 594 km².
Balkán-félsziget
Délkelet-Európa egyik földrajzi régiója. Három oldalról tenger veszi körül: keleten a Fekete-tenger, délen és nyugaton a Földközi-tenger (Márvány-tenger, Égei-tenger, Jón-tenger, Adriai-tenger) mossa partjait. Kis-Ázsiától két szoros, a Boszporusz és a Dardanellák választja el. A régiót történelmi-kulturális vonatkozásban egyszerűen a Balkán névvel szokás jelölni.
Balkán-hegység
A Kárpátok meghosszabbítása a Duna déli oldalán, a Balkán-félszigeten. A hegység 560 kilométer hosszúságban vonul Szerbia keleti részéből keleti irányban Bulgária középső részén keresztül a fekete-tengeri Emine-fokig.
Balti pajzs
Így nevezik az európai kontinens ősi magvát; geológiai és morfológiai értelemben a kanadai pajzs párja. Magában foglalja Finnország és Skandinávia nagyobb részét az archaikum óta gyűretlen, gneiszból, kristályos palákból granitból és régi vulkanikus kőzetekből álló tömeg.
Balti-pajzs
Így nevezik az európai kontinens ősi magvát; geológiai és morfológiai értelemben a kanadai pajzs párja. Magában foglalja Finnország és Skandinávia nagyobb részét az archaikum óta gyűretlen, gneiszból, kristályos palákból granitból és régi vulkanikus kőzetekből álló tömeg.
Balti-tenger
Keleti-tenger.Észak-Európában található tenger, északról a Skandináv-félsziget, keletről és délről az európai kontinens, nyugatról a dán szigetek határolják.
Banglades
Dél-ázsiai állam. Fővárosa Dakka. Államformája köztársaság. Hivatalos nyelve a bengáli. Területe 147,570 km². Becsült népessége 162,221,000 fő (2009-es adat szerint). A világ egyik legnagyobb népsűrűségű állama. Ázsia egyik legszegényebb és gazdasági értelemben legelmaradottabb országa.
bantu
1. A bantu nyelv változatait beszélő népcsoportok összefoglaló neve. 2. Afrika déli országaiban több száz változatban beszélt nyelv. Közéjük tartozik szuahéli, illetve a zulu nyelv is.
bányaváros
Azok a városok tekinthetők bányavárosoknak, ahol bányászat vezetett a város kialakulásához. Sok bányaváros esetében a bányászat ma már nem játszik kiemelt szerepet a város életében (pl. Körmöcbánya) inkább történelmi hagyományi miatt sorolhatók ide, míg a jelenleg is aktív bányászattal rendelkező bányavárosokban a lakosok jelentős része közvetve vagy közvetlenül ma is a bányászatból él (pl. Lubin a lengyelországi Alsó-Sziléziában)
Barack Obama
(Honolulu, Hawaii, 1961. augusztus 4. – ) amerikai jogász és politikus, az Amerikai Egyesült Államok elnöke 2009. január 20-a óta. Pártja jelölését hosszú előválasztási küzdelem után szerezte meg. Obama volt az első, nagy politikai párt színeiben induló afroamerikai elnökjelölt az Egyesült Államokban, és ő lett az ország első színes bőrű elnöke.
Baranyai-dombság
A Baranyai-dombság tájegység a Dunántúl déli részén, Baranya megyében. Északról a Mecsek, keletről a Duna határolja. Leghíresebb területe a Villányi-hegység, mely az ország egyik legismertebb és legnagyobb múltra visszatekintő borvidéke. A Baranyai-dombság részei a Pécsi-síkság, a Geresdi-dombság és a Dél-Baranyai-dombság. Települései közül néhány: Villány, Mohács, Szederkény, Palotabozsok., Siklós.
barnakőszén
Növényi üledékes kőzet, túlnyomórészt a földtörténeti harmadidőszakban keletkezett. Fűtőértéke 12 000 - 18 000 kJ, alacsonyabb és így kevésbé értékes, mint a feketeszén. Elsősorban hőerőművekben és a vegyiparban használják fel. Magas kéntartalma miatt eltüzelése nagyobb környezeti károkkal jár. A barnaszéntelepek általában a föld felszíne alatt 100-300 méteres mélységben helyezkednek el, ezért leggyakrabban külszíni bányaműveléssel termelik ki. A hatalmas kiterjedésű már kimerült bányaterületek súlyos környezeti terhelést jelentenek, természetes állapotba való visszaállításuk fontos, de nehéz feladat. A legfontosabb barnakőszén termelő országok: Németország, Oroszország és az USA.
barnaszén
A kőszén elemi széntartalom alapján meghatározott egyik kategóriája. 65-75% -os széntartalmával és 13-18000 kJ/kg fűtőértékével közepes minőségű szénfajtának tekinthető. A világ barnakőszén készletei döntően a harmadidőszakban jöttek létre. A barnaszenet elsősorban hőerőművek tüzelőanyagaként hasznosítják.
baszk
A spanyol–francia határ két oldalán, a Pireneusok nyugati részén élő elszigetelt népcsoport, Nyugat-Európa egyetlen nem indoeurópai népe. Lélekszámuk ma összesen valamivel több, mint 2 000 000 (túlnyomó többségük Spanyolországban él), a baszk nyelvet azonban megközelítőleg csak 25%-uk beszéli.
bauxit
Nedves trópusi, szubtrópusi éghajlaton kialakuló alumínium-oxidot és alumínium-hidroxidot tartalmazó vörös színű üledékes kőzet. Az alumíniumgyártás alapanyaga. Megjelenése, lelőhelye szerint két csoportját különböztetjük meg: lateritbauxit és karsztbauxit.
bazalt
Többnyire feketés színű, bázikus kémhatású vulkáni kiömléses kőzet.
Bécs
Ausztria fővárosa és egyik szövetségi tartománya. Bécs a Duna két partján, a Bécsi-medence (Wiener Becken) északnyugati végében fekszik.
Bécsi-medence
A Kárpátok és a Keleti-Alpok északi mészkőhegyei által közrefogott Bécsi-medence területén a mélyre süllyedt óidei kristályos kőzeteket közép- és harmadkori tengeri üledékek borítják. Déli határa a Wechselgebiet és a Bucklige Welt dombos tája, illetve a Steinfeld. A Duna a tájat egy északi mezőgazdasági és egy déli ipari területre osztja.
Belgium
Etnikailag és nyelvileg megosztott nyugat-európai ország; állampolgárai három jól elkülöníthető csoportja a hollandul beszélő flamandok, a franciául beszélő vallonok és az ország keleti részén élő német közösség. Hollandiával és Luxemburggal közösen alkotja a Benelux államok csoportját.
Belső-Somogy
A Dunántúli-dombság középtája, kiterjedése 3000 km², átlagos magassága 173,2 méter. A Belső-Somogy főképp homokos síkságokból épül fel, különféle homokformákat találhatunk itt: homokbuckákat, szélbarázdákat, garmadákat, homoklepleket.
Benelux-államok
Mozaikszó, mely Belgiumot, Hollandiát és Luxemburgot jelöli (Belgium, Netherlands, Luxembourg). A név az általuk 1946-ban létrehozott Benelux Vámunióból származik. A Benelux államok az Európai Unió és elődszervezeteinek (Európai Szén- és Acélközösség, EGK, Európai közösség) alapító tagjai.
berber
A berberek Északnyugat-Afrika őslakos, rokon népcsoportjainak összefoglaló neve. Legismertebb csoportjuk a tuaregek. Embertanilag az europidok közé tartoznak, vallásukat tekintve a szunnita iszlám követői. Berber származású az ismert labdarugó Zinedine Zidan is.
Berettyó
Romániában eredő és Magyarországon a Sebes-Körösbe torkolló, nem túl bővizű, kanyargós folyó neve. Romániában, Szilágy megyében, a Réz-hegység északkeleti részén, a 379 méter magasságú Ponor déli oldala alatt ered.
Berettyóújfalu
Város Hajdú-Bihar megyében, a Berettyóújfalui kistérség központja. Az Alföld keleti részének közepén helyezkedik el, a Berettyó folyó partján, Debrecentől 40, Nagyváradtól mintegy 35 kilométerre.
Berión
Juan Alfonso Albuquerque Berión, spanyol püspök.
Berlin
Németország fővárosa, egyben Németország egyik tartománya (szövetségi állama) és a Berlin/Brandenburg Régió centruma. 3,4 millió lakosával Németország legnépesebb és kiterjedésében is legnagyobb városa.
Besztercebánya
Város Szlovákiában, 1920-ig Magyarország része, vármegyeszékhely. A Besztercebányai kerület és járás székhelye. 82 100 lakosa van (2004).
Bhután
Ázsia délkeleti részén fekvő ország; a Himalájától keletre helyezkedik el. Területe kb. Magyarország felét teszi ki. Földünk egyik legelzártabb országa. Óind eredetű nevét („szélen fekvő ország”) Tibet-határvidéki elhelyezkedésének köszönheti. Felszínének nagy része magas hegyvidék, déli része alacsonyabb, medencékkel tagolt, erdős dombvidék.
Bodeni-tó
Másik nevén Konstanzi-tó. Édesvizű tó Ausztria, Németország és Svájc határán az Alpok északi lábánál. Közép-Európa harmadik legnagyobb tava a Balaton és a Genfi-tó után.
Bodrog
A Tisza jobboldali mellékfolyója. Szlovákiában ered az Ondava, Latorca (Latorica), Laborc (Laborec), Ung és Tapoly folyók találkozásából; pontosan a Latorca és az Ondava egyesülésétől nevezik Bodrognak.
Bodrogköz
A Bodrogköz a Bodrog és Tisza folyók közt elterülő természetföldrajzi kistáj, a Felső-Tiszavidék középtáj része. A magyar–szlovák határ kettészeli, de földrajzilag délnyugaton Tokajtól északkeleten Nagykaposig nyúlik el.
Bódva
Folyó Szlovákiában, a Gömör–Szepesi-érchegység déli lejtőjén ered, Hidvégardónál lépi át a magyar határt; Szendrő és Edelény érintésével Boldva község után ömlik a Sajóba. Hossza: 110 km, melyből a magyar szakasz 56,1 km.
Boeing
The Boeing Company (röviden Boeing) a világ legnagyobb repülőgépgyártó vállalata, amely már több mint 90 éve működik. 2005-ben elnyerte a világ legnagyobb repülőgépgyártója címet, amelyet 2000 óta minden évben az Airbus vehetett át. A repülőgépeket Everettben, Seattle-ben és Rentonban gyártják. A székhelye Chicagóban, Illinois-ban van.
Bolívia
Ország Dél-Amerikában. Északon és keleten Brazíliával, délen Paraguay-jal és Argentínával, nyugaton Chilével és Peruval határos.Belvidéki ország, azaz nincs tengerpartja. 1879-ig volt tengeri kijárata a Csendes-óceánra Chile és Peru között, de ezt a területet a chilei kormány erőszakkal elvette, az ott található nitrátlelőhely miatt.
Bolíviai-fennsík
Bolíviában 1000 km hosszú és átlagosan 250 km széles, 3600–4000 m magasan elterülő fennsík., másik neve: Altiplano.
Bonn
Németország 19. legnagyobb városa, amely Észak-Rajna-Vesztfália tartományban, Kölntől nagyjából 20 kilométerre délre, a Rajna partján helyezkedik el. 1949 és 1990 között az NSZK fővárosa, illetve a német kormány központja egészen 1999-ig.
Borsodi-medence
Tájegység. Az Északi-középhegység része, Sajó völgyének is nevezik.Őslénytani lelőhely.
bortermelés
A szőlőművelésre kedvező adottságokkal rendelkező és borral kereskedő települések határában (pl. Sopron, Pozsony, Pécs, Buda, Várad stb.), valamint a várak környékén nagy kiterjedésű szőlőhegyek jöttek létre, és a XIV. század végére kialakultak főbb borvidékeink.
Botteni-öböl
A Balti-tenger legészakibb nyúlványa. Finnország nyugati és Svédország keleti partja között helyezkedik el.
Börzsöny
A Börzsöny hegység Magyarország északi részén, Pest és Nógrád megyében. A Kárpátok belső vulkáni övezetében található; az Északi-középhegység legnyugatibb tagja. A mintegy 600 km² területű hegységet északról és nyugatról az Ipoly, délről a Duna, keletről a Nógrádi-medence határolja.
Brazília
Dél-amerikai állam. Fővárosa Brazíliaváros (Brasilia). Államformája Szövetségi köztársaság. Hivatalos nyelve a portugál. Területe 8 547 404 km². Becsült népessége 187 078 805 fő (2008-es adat szerint). Dél- és Latin-Amerika legnépesebb és legnagyobb kiterjedésű országa, ipari agrárország, melynek gazdaságában, hatalmas potenciál rejlik, bőséges természeti erőforrásainak is köszönhetően.
Brit Birodalom
Anglia, majd az Egyesült Királyság fennhatósága alá tartozó területek összessége volt. Ebbe beletartoztak az ország gyarmatai, domíniumai, protektorátusai, bábállamai és egyéb területei. Ez volt a Földön valaha létezett legnagyobb kiterjedésű, lakosságú és gazdasági erejű gyarmattartó birodalom.
Brit-sziget
A Brit-szigetek legnagyobb szigete, amely az európai kontinenstől északnyugatra és az Ír-szigettől keletre fekszik. A Brit-sziget képezi az Egyesült Királyság területének nagy részét.
Brit-szigetek
Szigetek csoportja az európai kontinens északnyugati partjai mentén, amelyek magukba foglalják a Brit-szigetet, az Ír-szigetet és számos egyéb szigetet. A szigeteken két szuverén állam helyezkedik el: Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága és az Ír Köztársaság. A csoporthoz tartozik Man sziget is, amely brit koronafüggőség.
Buda
1.Buda a mai Budapest Dunától nyugatra eső része. 1873 előtt Magyarország fővárosa volt, 1873 után pedig a három város egyike, amelyekből Budapest létrejött. 2. Buda Budapest Dunától nyugatra eső dombos, hegyvidékes része, annak összefoglaló elnevezése, olykor ideértve Óbudát is.
Budai-hegység
A Budai-hegység a Dunántúli-középhegység része, hegyeinek egy része Budapest határain belül található, a budai oldalon az I., II., III. és XII. kerületben. A fővároson belüli részeket informálisan gyakorta Budai-hegyek vagy Budai hegyvidék összefoglaló néven is szokták említeni.
Budaörsi-hegyek
(Magas-Frank-hegy) Budapest XII. kerületében található. A hegy egy 433 méter magas, dolomitból álló, édesvízi mészkővel fedett erdős fennsík a Budai-hegység déli részén. Déli irányban mély vízmosásokkal tarkított, erdővel fedett, előbb meredek, majd ellankásodó lejtővel ereszkedik le a Budaörsi-medencét északról határoló rögsorra.
Budapesti Műszaki Egyetem
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) egy budapesti felsőoktatási intézmény. Közkedvelt elnevezése: Műegyetem. Az egyetem épületei Budapest XI. kerületében, Lágymányoson találhatók.
Buffalo
az amerikai New York állam második legnépesebb városa New York után. Az állam nyugati részén, az Erie-tó keleti partján fekszik, ahol a Niagara-folyó elhagyja a tavat.
Burgenland
Őrvidék. Ausztria Magyarországgal határos szövetségi tartománya. Székhelye Kismarton. Bár egykor Magyarországhoz tartozott, mégsincs hivatalosan elfogadott magyar elnevezése, mivel soha nem alkotott egységes közigazgatási vagy földrajzi egységet, kivéve az 1921-ben itt alapított Lajtabánságot.
burgonya
A burgonya (Solanum tuberosum), a burgonyafélék családba tartozó növény, amit keményítőben gazdag gumójáért termesztenek világszerte. Peru és Chile hegyvidékén őshonos, Európába a XVI. században került, majd a többi kontinensen is elterjedt. Viszonylagos igénytelensége, nagy hozama és tápértéke miatt megjelenésekor „csodanövényként” fogadták.
búza
A pázsitfűfélék családjába tartozó kenyérgabona. Mérsékelt övi területek fő kenyérgabonája. Az a vetési idő szempontjából megkülönböztethetünk őszi (áttelelő) , illetve tavaszi (nem áttelelő) búzát. Eredete vitatott, mert a világ több táján is termesztette már az ősember. Mezopotámiában, Kínában, Egyiptomban is találtak magleleteket, írásos és rajzos emlékeket. A búzát a malmokban megőrlik, s a lisztből kovásszal, élesztővel megkelesztve kenyeret sütnek. Fehérjéi közül fontos a sikér. A földön 13 búzafaj ismert, közülük a közönséges búza (Triticum aestivum), és a kemény búza (Triticum durum) a jelentős. A búza vetésterülete a legnagyobb, mert éghajlati szempontból viszonylag tágtűrésű faj. A legjobban azonban a száraz kontinentális és a mediterrán klímát (öntözéssel) kedveli: a legjobb termésátlagot 600-900 mm csapadékkal, csernozjom talajon adja. Az úgynevezett kemény búza jobb minőségű, kevesebb csapadékot, de nagyobb hőösszeget igényel. A legnagyobb termésátlagokat az Európai Közösség területén értek el. Angol- és Latin-Amerikában, illetve Ausztráliában alacsonyabbak a termésátlagok, viszont jóval olcsóbb a termelés. Említésre méltó búzafajok még az ősi egyszemű és kétszemű búza, illetve a germán népek ősi búzája, a tönköly. A századfordulón Magyarország a világ negyedik legnagyobb búzatermesztője volt, ez azonban csak a folyószabályozás után vált lehetségessé. Magyarországnak a búza a legfontosabb gabonanövénye.
Bükk
A Bükk hegység a magyar Északi-középhegység része. Az ország legnagyobb átlagmagasságú, barlangokban bővelkedő karszthegysége. Középső területe 1977 óta nemzeti park (Bükki Nemzeti Park). A hegység nevét leggyakoribb fájáról, a bükkről (Fagus silvatica) kapta.
Bükkalja
A Sajó-völgytől a Tarna völgyéig terjedő kisrégió jelentős részét a Bükk teszi ki, de ehhez a vidékhez tartozik délen a Bükkalja, északon pedig a Heves-Borsodi-dombság is.
Cabral
Pedro Álvares Cabral (1467 – 1526?) portugál tengerész, felfedező, Brazília európai felfedezőjének tartják (1500. április 22.) A brazilok őt tartják hazájuk felfedezőjének.
Canberra
Ausztrália fővárosa, az Ausztrál fővárosi területen fekszik. A kontinens délkeleti részén fekszik, 550-600 méter tengerszint feletti magasságban, a Nagy-Vízválasztó-hegységnek a szárazföld belseje felé leereszkedő dimbes-dombos lankáin.
Cano
Juan Sebastián Elcano (Spanyolország, Getaria, 1486/1487 – Csendes-óceán, 1526. augusztus 4.) baszk származású spanyol felfedező, aki először hajózta körül a Földet. Az ő irányításával tért vissza az expedíció Spanyolországba 1522. szeptember 6-án, mivel Magellán meghalt az út során. Fáradozásaiért egy címert kapott a latin Primus circumdedisti me (magyarul: "Te jártál körül először engem") felirattal és évi nyugdíjat.
Cheviot
Cheviot Hills - Cheviot dombság számos lankás domb együttese az angol-skót határnál Brit-szigeten. A dombság legmagasabb pontja a Cheviot-hegy, amelynek magassága 815 méter.
Chicago
Amerikai Egyesült Államok harmadik legnépesebb városa, a Nagy-tavak egyikének, a Michigan-tónak a partján fekszik, Illinois államban.
Chile
Dél-amerikai állam. Fővárosa Santiago. Államformája elnöki köztársaság. Hivatalos nyelve a spanyol. Területe 756 950 km². Becsült népessége 16 800 000 fő (2008-es becslés szerint). K-Ny-i kiterjedéséhez képest É-D-i kiterjedése hatalmas. Gazdaságában jelentős szerepet kap a fémbányászat (elsősorban a réz) illetve a halászat és a borászat. Dél-Amerika fejlettebb államai közé tartozik, lakosságának nagy része az európai bevándorlók leszármazottja.
Cholnoky Jenő
(Veszprém, 1870. július 23. – Budapest, 1950. július 5.) író, földrajztudós, tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. 1920-ban a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választotta.
Cleveland
Az Amerikai Egyesült Államok egyik nagyvárosa, Ohio államban. A 2000-es népszámlálási adatok alapján a város lakossága 478 403 fő, az USA 33. legnagyobb városa, és a második legnagyobb Ohio államban a főváros, Columbus után.
Cortes
, Hernán.(1485–1547) spanyol konkvisztádor, akinek nevéhez fűződik az Azték Birodalom meghódítása. Cortés a gyarmatosítók azon generációjához tartozott, amely véghezvitte Amerika spanyol gyarmatosításának első szakaszát.
Cote d’ Azur
Provence-Alpes-Côte d’Azur Franciaország egyik régiója. Franciaország egyik legfontosabb turisztikai régiója. Nagyobb városai: Marseille, Nizza, Toulon, Aix-en-Provence.
Cuha-patak
A Cuha a Bakony egyik legjelentősebb folyóvize. A patak Eplény környékén ered. Innen észak felé halad. A patak által a magas sziklák közé vájt szurdok a Bakony egyik látványossága: ez a Cuha-völgy. Veszprém megyét Vinye előtt hagyja el, ezután Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megyékben folyik tovább.
cukorrépa
A cukorrépa (Beta vulgaris) a mérsékelt öv cukornövénye, elsősorban Európában és Észak-Amerikában termesztik. 1-2 kilós raktározó gyökere 15-20 % szaharózt tartalmaz száraz tömegre vetítve. A világ cukor termelésének 30%-a cukorrépából származik.
Csád-tó
Afrika egyik endorheikus (lefolyástalan) tava. Egykor a világ hatodik legnagyobb tava volt, de felülete az utóbbi évtizedekben az 5%-ára zsugorodott össze. A vízkészletek csökkenése katonai összecsapásokhoz vezetett. Négy afrikai állam (Niger, Nigéria, Csád és Kamerun) határvidékén fekszik. A vízutánpótlásáról gondoskodó legfontosabb folyók a Chari és a Logone, ezekből származik a tóba érkező víz 90%-a.
Csallóköz
A Dunától északra, a mai Szlovákia délnyugati részén terül el, a Duna és a Kis-Duna, illetve Vág-Duna között. Pozsonytól (amelynek egy kis része a Csallóközben fekszik) Komáromig húzódik. A Kisalföld részét képezi. Legnépesebb települése Komárom.
Császár-fürdő
Budapest egyik legjelentékenyebb fürdője a Józsefhegy tövében, a Duna jobb partján. Forrásai már a legelső magyar királyok idejében ismeretesek voltak s régi okmányokban «aque calide superiores» név alatt fordulnak elő.
Cseh-medence
Óidei röghegységek által határolt, észak felé enyhén lejtő dombvidék Csehország nyugati részén, mely a történelmi Csehország (Bohémia) területe. Alapját a Cseh-masszívum képezi.
Csehszlovákia
Volt közép-európai ország. 1918–1938, majd 1945–1992 között állt fenn, a köztes idő a második világháború tartama. 1993. január 1-jén békésen kettévált Csehországra és Szlovákiára.
Csepel-sziget
A Csepel-sziget (németül Eugensinsel, horvátul Čepeljski otok, Ada) az egyik legnagyobb dunai sziget. Itt van a 314 méter magas ipari műemlék, a lakihegyi adótorony. Hossza 48 km, szélessége 6–8 km, területe 257 km².
Cserehát
A Cserehát az Északi-középhegység részben erdőkkel borított dombvidéke, amely a szlovák-magyar határvonaltól délre, a Bódva és a Hernád között a Sajóig húzódó területen fekszik. Átlagos magassága 250-300 méter. Legmagasabb csúcsa az 520 m magas Szár-hegy.
Cserhát
Magyarország északi részén az Északi-középhegység egyik része. Északról az Ipoly völgye, keletről a Tarján-patak és a Zagyva, délen az Alföld, nyugaton pedig a Nógrádi-medence és a Börzsöny határolja.Kőzetei és felszínformái is rendkívül változatosak.
Csernobil
Város Ukrajna északi részén. Nevét az itteni atomerőműben, 1986-ban bekövetkezett robbanás tette ismertté, mely radioaktív szennyezést okozott még több ezer kilométerrel távolabbi európai területeken is. A csernobili nukleáris katasztrófa volt az eddigi legsúlyosabb az atomenergia békés célú használatának kezdete óta.
Csobánc
A Tapolcai-medence keleti oldalán Gyulakeszi községtől keletre emelkedik a vulkáni eredetű Csobánc. A bazalthegy szikláin és erdeiben számos madárritkaság fészkel (holló, vörösvércse, kövirigó). Csúcsairól pedig pompás kilátás nyílik a Tapolcai-medencére és a Balatonra.
csuka
A csuka (Esox lucius) a csontos halak (Osteichthyes) osztályának a csukaalakúak (Esociformes) rendjéhez, ezen belül a csukafélék (Esocidae) családjához tartozó faj.A föld északi féltekének hideg és mérsékelt éghajlati övében minden kontinensen megtalálható jelentős gazdasági értéket képviselő halfaj.
Dacia
1. Dacia római provincia volt, amely a mai Erdély nyugati és déli részét, a Bánát keleti területét és Olténiát foglalta magába. 2. Román autómárka. Daciát az 1960-as évek második felétől gyártottak Romániában Renault licensz alapján. Jelenleg a Renault tulajdonában lévő romániai leányvállalat gyártja a márkát.
Dánia
Észak-Európai állam. Fővárosa Koppenhága.
Debrecen
Debrecen Magyarország második legnagyobb és legnépesebb városa, Hajdú-Bihar megye székhelye, Észak-Alföld és a Tiszántúl szellemi, kulturális, gazdasági, idegenforgalmi és közlekedési központja. Lakosainak száma 207 ezer (2010-es becslés). Iparából a gyógyszeripar emelhető ki, országos jelentőségű felsőoktatási intézménye a Debreceni Egyetem, emellett a református egyház hazai központjának tekinthető, mivel lakossága hagyományosan református (innen az elnevezés: a „Kálvinista Róma”).
Dekkán-ősföld
Hatalmas fennsík Indiában, amely elfoglalja az ország középső és déli részének jó részét. Nyolc indiai szövetségi államra terjed ki. Óriási háromszögét három hegylánc fogja közre: északon a Szatpura-hegység (illetve a vele északabbra párhuzamosan futó Vindhja-hegység), nyugaton az indiai szubkontinens partvonalával párhuzamosan futó Nyugati-Ghatok, a keleti partok mentén a Keleti-Ghatok.
Dél-Dunántúl
Dél-Dunántúl a hét magyarországi statisztikai régió egyike, az ország délnyugati részében helyezkedik el. Három megye, Baranya, Somogy és Tolna alkotja ezt a régiót, melynek központja Pécs.
Dél-dunántúli régió
Dél-dunántúli régió területe megegyezik az Dél-Dunántúl turisztikai régióval, kivéve Somogy megye északi, Balatonmenti területét, amely a Balaton turisztikai régióhoz tartozik.
Déli körzet
Az Egyesült Államok délkelet államait foglalja magába a Mexikói öböl környékétől Floridán át a déli atlanti partvidékig. Az utóbbi néhány évtizedben kezdett felzárkózni a mindig is fejlettebb északi területekhez, annak köszönhetően, hogy sok modern iparág telepedett meg itt: petrolkémiai ipar (Dallas) az űrkutatás (Houston), a repülőgépgyártás (Atlanta). Jelentős a húzóerő belföldi turizmus (Florida) és a nyugdíjas éveikre idetelepülőket ellátó szolgáltató ágazatok gazdaságélénkítő szerepe is.
depressziós körzet
Településföldrajzi fogalom. Egy területi egységen belül a csődbe ment termelőegységek, az ipari termelés hanyatló körzeteinek elnevezése.
Detroit
az Amerikai Egyesült Államok Michigan nevű államának legnagyobb városa. A Detroit folyó mentén található, közvetlenül a kanadai határ mentén. Jelentős kikötő- és iparváros, az amerikai autógyártás fellegvára, a Ford, a Chrysler, a Dodge, a GM és a GM leányvállalatai egy részének (Saturn, Chevrolet, Pontiac, Hummer, GMC, Cadillac és Buick) otthona.
Devecser
Város Veszprém megyében, a Devecseri kistérségben. A Bakony nyugati szélén, a Torna-patak mellett fekszik.
Díaz
Diaz, Bartolomeu(Algarve, 1450 körül – a Jóreménység-fokától délre, 1500. május 29.) egy portugál hajós és felfedező volt, aki elsőként kerülte meg Afrika legdélebbi csücskét – a Jóreménység-fokát – 1487-88-ban.
Dinaridák
A Dinaridák az alpi orogén fázis során jöttek létre, egyidőben az Alpokkal és a Kárpátokkal. A Dinári-hegység vonulatai főleg mészkőből állnak. Ez a kőzet nem áll ellent az eróziós folyamatoknak, könnyen lekopik és karsztosodik, ezért a Dinaridák ma közel sem olyan magasak, mint a vulkanitokból, metamorfitokból és dolomitból álló egyidős lánchegységek.
Dinári-hegység
A Dinári-hegység északnyugat–délkeleti irányban, Szlovéniától (Ljubljanától és az Isztriai-félszigettől) egészen Albániáig nyúlik. Legmagasabb pontja a Maja Jezerce, 2694 m. A hegység kőzete mészkő, ezért a domborzatát karsztos felszíni formák uralják.
Dnyeszter
1362 km hosszú folyó Ukrajna és Moldova területén. Ukrajnában, a lengyel határ mellett ered, és a Fekete-tengerbe ömlik. Egy rövid szakaszon természetes határt képez Moldova és Ukrajna között, majd keleti partjainál terül el az ún. Dnyeszter Menti Köztársaság.
dohányfogyasztás
A 2000. évi adatok szerint a világon mintegy 1,22 milliárd ember dohányzik. Ha feltételezzük, hogy a trend nem változik, 2010-ben előre láthatóan 1,45 milliárd dohányos lesz, 2025-re pedig 1,5–1,9 milliárdra emelkedik a dohányzó emberek száma. A dohányfogyasztásnak számos formája és módszere létezik.
dolomit
A dolomit egy ásvány, melynek képlete CaMg(CO3)2. Dolomit névvel illetjük az ebből az ásványból álló karbonátos kőzetet is. A dolomitot felhasználják építőkőnek, porát súrolásra (Superdol, Hyperdol vagy más néven), továbbá utak behintésére. Tisztább állapotban keserűsó készítésére is, néhol még szódavíz gyártásához, kiégetve, de csak vörösizzáson alul (300-490 °C), még jó cementanyagot is szolgáltat.
Dorog
Komárom-Esztergom megye keleti részén, a Pilis és a Gerecse által közrefogott Dorogi-medence északi bejáratánál található iparváros, a Dorogi kistérség központja. Város a Pilis és a Gerecse között található Dorogi-medencében épült fel, légvonalban 7 km-re a Dunától.
Dráva
A Duna jobb oldali mellékfolyója 40 095 km²-es vízgyűjtővel és 749 km-es hosszal. Magyarország és Horvátország határfolyója.
Duna-Dráva Nemzeti Park
Az 1990-es évek elején eredetileg Jugoszláviával közösen tervezett nemzeti park a közben bekövetkezett változások miatt nem alakulhatott meg, így a Duna–Dráva Nemzeti Park 1996-ban csak Magyarország területén jött létre. A nemzeti park a Duna Sió-torkolata és az országhatár, valamint a Dráva mentén helyezkedik el. A Duna–Dráva Nemzeti Park 1996-ban jött létre, több, már korábban is védetté nyilvánított terület beolvasztásával.
Duna-Ipoly Nemzeti Park
A Duna–Ipoly Nemzeti Park (rövidítése: DINP) Magyarország leggazdagabb élővilágú nemzeti parkjainak egyike. 1997-ben alakították a korábbi pilisi és börzsönyi tájvédelmi körzetekhez kapcsolva az Ipoly érintett szakaszát és ártereit. Működési területe kiterjed Budapestre, Pest, Komárom-Esztergom és Fejér megyére. Igazgatósága Budapesten a Jókai-kertben van, de székhelye Esztergom.
Dunántúl
A Dunántúl (Nyugat-Magyarország) Magyarország nyugati területének elnevezése. Északon, nyugaton és délen az országhatár, míg keleten a Duna folyó jelöli ki határait. Természetföldrajzi értelemben nem önálló tájegység. A Dunántúli-középhegységet, a Dunántúli-dombságot, a Kisalföldet és az Alpokalját teljes területükkel magába foglalja, míg az Alföldnek a Dunán átnyúló részeit: a Mezőföldet és a Drávamelléket öleli fel. Noha vannak elmaradott térségei, társadalmi-gazdasági téren az ország fejlettebb felének tekinthető.
Dunántúli-középhegyvidék
Magyarországi nagytáj a Kisalföld, a Zalai-dombság, a Balaton és a Mezőföld között. Az Északi-középhegységtől a Pilis és a Visegrádi-hegység között húzódó patakvölgyek választják el.
Duna-Tisza köze
A terület Magyarország középső részén, valamint a szerbiai Vajdaság északnyugati részén helyezkedik el, a Duna és a Tisza folyók által közrezártan. Felszínét északon a homok (Kiskunság) délen a lösz uralja (Bácskai-löszhát).
Duna-Tisza-köze
A Duna–Tisza köze kifejezés alatt a Duna és a Tisza folyók között elhelyezkedő magyarországi és szerbiai tájat értjük. A terület Magyarország középső részén, valamint a szerbiai Vajdaság északnyugati részén helyezkedik el, és magában foglalja az Alföld nyugati felének nagy részét. Az ENSZ hosszú távú klímaváltozási előrejelzése a Duna-Tisza közét félsivatagi övezetté nyilvánította.
Dunaújváros
Megyei jogú város Fejér megye délkeleti részén, a Duna jobb partján. A Dunaújvárosi kistérség székhelye, a megye második legnépesebb, és legkeletibb települése. Az ókorban a területén feküdt a rómaiak Intercisa nevű települése.
Duna-völgy
Alsó, középső, felső Duna völgye természetvédelmi terület Magyarország területén. Földrajzi tájegység.
Dunazug
A Dunazug-hegyvidék (Dunazug-hegység) középtáj a Dunántúli-középhegység része, a Gerecse, a Pilis és a Budai-hegység területeit és köztes medencéit foglalja magába. Legmagasabb pontja a 756 m magas Pilis.
Dzsungária
A dzsungárok lakta vidék Közép-Ázsiában. Tágabb értelemben a Tiensánt és Altait, a Baikal-tavat és a Szelenga forrásai körül elterülő hegyeket tekintik határainak.
Ebro
Folyó az Ibériai-félsziget északi részén, Spanyolország legbővízűbb folyója. Hossza 910 km, vízgyűjtő területe 83 093 km², vízhozama 426 m³/s.
Ecuador
Dél-amerikai ország, amely északon Kolumbiával, keleten és délen Peruval, nyugaton a Csendes-óceánnal határos. Hozzá tartoznak még a Galápagos-szigetek (Archipelago de Colón) a Csendes-óceánban, 965 km-re a kontinens partjaitól. Nevének jelentése spanyolul ’Egyenlítő’ (a latin ÆQUATOR szóból), mivel az Egyenlítő vonalán fekszik.
Ecsedi-láp
Az 1898-ban lecsapolt Ecsedi-láp a Nyírség és Szatmári-síkság határán feküdt, a mai Nagyecsed közelében. Az Alföld legnagyobb összefüggő mocsárvilága volt.
Égei-tenger
A Földközi-tenger egyik nyúlványa, mely a görög félsziget és Anatólia között helyezkedik el. A Márvány-tengerrel a Dardanellák, a Fekete-tengerrel a Boszporusz köti össze.
Egyesül Arab Emírségek
Állam Délnyugat-Ázsiában.Olajban gazdag ország az Arab-félsziget délkeleti részén. Hét emírséget foglal magában: Abu-Dzabit, Ajmant, Dubajt, Fujeirát, Rász el-Haimát, Sardzsát és Umm al-Quwaint. 1971 előtt úgy ismerték őket, hogy „fegyverszüneti államok”, utalva a britek és néhány arab sejk közötti 19. századi fegyverszünetre. Szomszédai Omán, Szaúd-Arábia és Katar. Az ország a Közel-Kelet része.
Egyesült Királyság
Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága. Köznapi használatban többnyire Nagy-Britanniaként nevezik, illetve gyakran tévesen azonosítják Angliával- nyugat-európai szigetország, mely Nagy-Britannia teljes területét és az Ír-sziget északkeleti részét, valamint több kisebb szigetet foglal magába.
Elba
Közép-Európa második legnagyobb folyója. Németország és Csehország területén áthaladva az Északi-tengerbe ömlik. A cseh Óriás-hegység déli oldalán a Schneckoppe mellett fakadó Weiss-wassernak és az Elser pataknak az összefolyásából ered, ahol egy 50 méter magas vízesésből alakul ki.
elektronikai ipar
Az elektronikai ipar olyan elektronikai eszközökkel, ill. azoknak előállításával foglalkozik, amelyek az elektronok áramlásának szabályozását, fizikai mennyiségek elektromos jellé alakítását végzik. A fő felhasználási területei az elektronikus áramköröknek a szabályozás és vezérlés, az információfeldolgozás, a műsorszórás.
élelmiszeripar
Az feldolgozóipar egy ágazata, amely az élelmiszerek előállítását végzi. Az élelmiszeriparon belül számos alágazatot különböztethetünk meg, pl.: malomipar, húsipar, cukoripar.
Eötvös Loránd Tudományegyetem
A budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Magyarország legrégebbi folyamatosan működő és az egyik legnagyobb egyeteme. Kezdetben Pesti Egyetemnek, majd 1872-től 1921-ig Budapesti Tudományegyetemnek nevezték. A két világháború között Magyar Királyi Pázmány Péter Tudományegyetem néven volt ismert, Eötvös Loránd fizikus nevét pedig 1950. szeptember 15-e óta viseli.
Érchegység
Csehország határán Dny-ról ÉK-nek huzódó, mintegy 150 km. hosszú és 40 km széles hegység az Eister- és az Elbei homokkő-hegység közt.
Erdélyi-medence
A Kárpát-medence keleti részén elterülő földrajzi tájegység. Határai a Keleti-Kárpátok, a Déli-Kárpátok, a Ruszka-havas és az Erdélyi-szigethegység. Területe megközelítőleg 35 000 km², átlagos magassága 300–600 m. Három alegységre tagolódik: Szamosmenti-hátság, Mezőség, Küküllőmenti-dombvidék.
erdőtalaj
Erdővel fedett, vagy erdőtelepítésre felhasznált talaj. Sokféle fajtája van. A valódi mérsékelt övben a kontinensek nyugati részének jellemző talajtípusai ezek. Közös jellemzőjük, hogy az oldható anyagok kimosódása a felső talajszintekből számottevő, ezért humusztartalmuk is közepes. Az erdőtalaj felső, humuszos talajszintjében a szerkezet általában morzsás.
Ernesto Che Guevara
Rosario, Argentína, 1928. június 14. – La Higuera, Bolívia, 1967. október 9.), ismertebb nevén Che Guevara, vagy egyszerűen Che orvos, politikus, marxista forradalmár, gerillavezér, kubai miniszter. A kubai forradalom egyik legendás vezetője, később a kubai Nemzeti Földreform Intézet, majd a Kubai Nemzeti Bank elnöke, 1961-1965 között ipari miniszter volt. Egy kudarcot vallott kongói kísérlet után Bolíviába próbálta meg a kubai forradalmat „exportálni”, de a hatóságok elfogták és kivégezték.
Észak-Európa
Európa északi részén elhelyezkedő országok.
Északi körzet
Az Egyesült Államok egyik gazdasági körzete. Részei az Észak-atlanti-partvidék, Nagy-tavak vidéke, valamint a Közép-Nyugat. Az északatlanti partvidék az USA legrégebbi és ma is egyik legfejlettebb gazdasági térsége, kiemelkedő K+F és szolgáltató szektorral, valamint képzett munkaerőt igénylő iparágakkal. A Nagy-tavak vidéke az USA hagyományos nehézipari régiója volt, mely az Appalache feketeszenére majd a Nagy Tavak környékén fellelhető vasércre települt. A Közép-Nyugat térsége fejlett mezőgazdaságáról és élelmiszeriparáról híres.
Északi-tenger
Az Északi-tenger az Atlanti-óceán egyik peremtengere a Brit-szigetek és Skandináv-félsziget között. Területe hozzávetőlegesen 600 000 km2. Átlagos mélysége alacsony (90 m), mivel az Eurázsiai lemez kontinentális talapzatán helyezkedik el (self tenger). Jelentős szénhidrogén lelőhelyein elsősorban Nagy-Britannia és Norvégia osztozik.
Észak-magyarországi régió
Észak-Magyarország a hét magyarországi statisztikai régió egyike; az ország északkeleti részében helyezkedik el. Régióként Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád megyéket foglalja magába, de a köznyelvben gyakran Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egyes részeit is ideértik. A régió központja Miskolc.
Esztergom
30 ezres lélekszámú város Komárom-Esztergom megyében, a Duna partján. Az esztergomi érsek székvárosaként a római katolikus egyház magyarországi központja, valamint a rendszerváltás után megalakult Alkotmánybíróság hivatalos székhelye. Jelentős műemlékei (Vár, Bazilika) és múzeumai (Keresztény Múzeum, Vármúzeum, Főszékesegyházi Kincstár) országos ismertségűek.
Esztergom-Komáromi síkság
A Kisalföld területi egysége. Felszínét a folyók munkája alakította.
Észtország
Európai állam. Fővárosa Tallin. Államformája parlamentáris köztársaság. Hivatalos nyelve az észt. Területe 45 226 km². Becsült népessége 1 340 021 (2010-es becslés szerint). Az Európai Unió és NATO tagállama.
ETA
Rövidítés, baszk: Euskadi ta Askatasuna [ewʃˈkadi ta aʃˈkataʃuna], „Baszkföld és Szabadság”) baszk nacionalista függetlenségi mozgalom Spanyolországban. 1958-ban alakult. Célja kezdetben Baszkföld Spanyolországtól való teljes függetlenségéért folytatott harc volt.
Eurázsiai-hegységrendszer
Földünk egyik leghosszabb hegységrendszere. Észak-Afrikától Dk-Ázsiáig húzódik. Kialakulása a földtörténeti középkor Kréta korszakában kezdődött és még napjainkban is tart. Legfontosabb tagjai: Atlasz, Pireneusok, Alpok, Appenninek, Kárpátok, Dinári-hg., Kaukázus és a Himalája.
Európai Bizottság
(European Commission) Az Európai Unió javaslattevő, döntés előkészítő, bizonyos esetekben végrehajtó és ellenőrző szerve, elsődleges feladata a közösségi érdekek és politikák összehangolása. Az Európai Bizottság dolgozza ki és terjeszti a Minisztertanács elé az integrációs intézkedéseket, majd azok elfogadása után végre is hajtja őket.
Európai Központi Bank
Az Európai Unió, pontosabban az eurózóna közös valutájának, az eurónak a központi bankja. Az EKB székhelye Frankfurt am Main (Németország), a végleges épület elkészültéig az Eurotower épülete. Az EKB az Unió országainak központi bankjaival együtt alkotja a Központi Bankok Európai Rendszerét (KBER).
Európai Ombudsman és Adatvédelmi Biztos
A strasbourgi székhelyű európai ombudsman az Európai Unió állampolgárainak és jogi személyeinek nyújt jogi segítséget azáltal, hogy az uniós intézmények eljárásával kapcsolatos panaszaikat kivizsgálja, és segít a probléma tisztázásában. Az európai ombudsman saját hatáskörében vizsgálhatja az egyes uniós intézményeket, szerveket és hivatalokat, majd beszámolókat készíthet működésükről. Vizsgálati joga kiterjed a Tanácsra, a Bizottságra, és az Európai Parlamentre is.
Európai Parlament
(European Parliament - EP) Az EU képviselőtestülete, amelynek tagjait közvetlenül a tagországok állampolgárai választják. Kezdetben kevés hatáskörrel rendelkezett, de ma már az Európai Tanács mellett fontos döntéshozó szervezetté vált.
Európai Szén- és Acélközösség
Más néven Montánuniót 1951-ben alapította Franciaország, az NSZK, Olaszország, Belgium, Luxemburg és Hollandia az acél- és szénkészletek kezelésére a tagállamok területén, hogy megelőzzenek egy újabb háborút (párizsi szerződés). A szén- és acélipar központi ellenőrzése ugyanis lehetetlenné teszi az egyes államok önálló háborús felkészülését.
Európai Tanács
(European Council - EC) Az EU tagországai államfőinek és kormányfőinek testülete, az EU legfelső döntéshozó testülete, fő feladata a tagországok közötti kompromisszumok megkötése, nagyobb horderejű, stratégiai döntések meghozatala, valamint politikai irányelvek meghatározása.
Európai Unió
Európában található, 27 tagállamból álló gazdasági és politikai unió. A regionális integráció iránt elkötelezett szervezetet 1993. november 1-i hatállyal hozta létre az 1992. február 7-én aláírt Maastrichti szerződés az Európai Gazdasági Közösség alapjain. Az EU egységes piacot hozott létre egy egységesített jogrendszer révén, így biztosítva a személyek, áruk, szolgáltatások és tőke szabad áramlását.
Fehér-Afrika
Történelmi, kulturális és etnikai szempontból Afrikát két fő részre szokták tagolni: Fehér-Afrikára és Fekete Afrikára. Fehér Afrika Észak- és Északkelet-Afrikát jelenti, ahol a kedvező természeti és társadalmi feltételek fejlett kultúrák kialakulását tették lehetővé már az időszámításunk előtti időkben. Ezen a területen elsősorban sémi-hámi népek (arabok, berberek, mórok) élnek.
Fehéroroszország
Kelet-európai ország, melyet keletről Oroszország, délről Ukrajna, nyugatról Lengyelország, északról Litvánia és Lettország határol. Fővárosa Minszk, jelentős városai Breszt, Hrodna, Homel, Mahiljov és Vicebszk. Területének az egyharmadát erdő borítja.
Fehér-tó
A szegedi Fehér-tó egy mesterséges halastórendszer, amely Csongrád megye déli részén, Szegedtől mintegy kilenc kilométerre, északnyugatra terül el, 13 km2-en. A Kiskunsági Nemzeti Park részét képező szikes tó nevezetes gazdag madárvilágáról.
Fekete-Afrika
Leegyszerűsítve a Szaharától délre fekvő területeket nevezik így (Szub-Szaharai Afrika), ahol már a negrid népesség jellemző, szemben Észak-Afrikával, ahol europid (zömében arab) népesség él.
Fekete-hegyek
Magyarország legdélibb fekvésű hegysége, a Villányi-hegység része. Fekete-hegy (341m) a hegység keleti végén található szinte elbújva a kb. 100 m-el magasabb Szársomlyó mögött. Nevét is elhelyezkedéséből kapta, mert bizonyos napszakokban a Szársomlyó árnyékot vet rá és lehet, hogy innen a Fekete-hegy elnevezés.
feketeszén
Kőszén fajta, mely nagy fűtőértékét (24-30000 kJ/kg) magas széntartalmának (80-90%) köszönheti. A feketeszén telepek döntően a földtörténet óidőben jöttek létre, mocsárerdők növényi anyagának oxigénmentes környezetben való átalakulásával. A világ feketeszén tartalékai a mai felhasználási rátát figyelembe véve néhány száz évre elegendőek. A fekete szenet villamos energia termelésre, a kohászatban, illetve vegyiparban használják.
Fekete-tenger
Délkelet-Európa és Kis-Ázsia között található. A tágabb értelemben vett mediterrán medence részének, a Földközi-tenger beltengerének is tekinthető. A Földközi-tengerhez a Boszporuszon és a Márvány-tengeren keresztül kapcsolódik, az Azovi-tengerhez pedig a Kercsi-szoroson keresztül.
fenyő
A fenyőfélék (ikermagvas fenyőfélék, Pinaceae) a fenyőalakúak (Pinales) rendjének, sőt a tűlevelűek (Pinopsida) teljes osztályának legismertebb és legelterjedtebb, névadó családja. Jellemzően a hűvösebb és csapadékosabb éghajlatú területek uralkodó növényei, mivel a mérsékelt, szubtrópusi és trópusi égöv kedvezőbb adottságú termőterületeiről a hatékonyabban fotoszintetizáló és így gyorsabban, hatékonyabban felújuló, fiatal korukban erőteljesebben növekedő lombfák rendszerint kiszorítják őket.
Fertő-Hanság Nemzeti Park
A Fertő-táj nemzetközi elismertségét bizonyítja, hogy 1979-ben bioszféra rezervátummá nyilvánították, 1989-től pedig a Ramsari Egyezmény nemzetközi jelentőségű vadvizei között is számon tartják. 1994. március 8-án az egykori Hanság Tájvédelmi Körzet hozzácsatolásával létrejött a Fertő–Hanság Nemzeti Park.
Fertő-tó
Magyarország északnyugati határa mentén, Sopron közelében található tó. A Fertő tó Európa legnyugatabbra fekvő sztyepptava és szikterülete. Területén Ausztria és Magyarország osztozik úgy, hogy nagyobbik része osztrák terület.
Fidel Castro
(Mayarí, 1926. augusztus 13. – ) kubai kommunista politikus, 1965–2008 között az ország diktátora (elnök, miniszterelnök, a kubai hadsereg parancsnoka, pártvezető. Fulgencio Batista rezsimjének megdöntése után 1959-től 1976-ig az ország miniszterelnöke volt. 1965-ben ő lett a Kubai Kommunista Párt első főtitkára, és az ő vezetésével vált az ország egypárti szocialista köztársasággá. 2008-ban lemondott elnöki és hadvezéri posztjáról, 2011-ben pedig megvált első titkári posztjától is.
Finn ősföld
A Balti-pajzs másik elnevezése.
Flandria
Flamand Régió (hollandul Vlaams Gewest vagy Vlaanderen) a Belga Királyság egyik hivatalos régiója. Belgium északi részét foglalja el mintegy 13 522 km² (Belgium 44,29%-a) területtel.
Florida
Az Amerikai Egyesült Államok délkeleti tagállama, területének nagy része félszigeten fekszik. Keletről az Atlanti-óceán, nyugatról pedig a Mexikói-öböl határolja. Kubától a Floridai-szoros választja el. Fővárosa Tallahassee. Területe 170 304 km2. Teljes népessége: 18 537 969 fő (2009).
Fok-hegység
Dél-Afrikában, Fok-föld régiójában található hegység, a Variszkuszi-hegységrendszerrel egy időben kialakult hegység. Két fő vonulatból áll (Lange- és Zwarte-hegység), közöttük medencék húzódnak (pl: Karru-medence).
földgáz
Szénhidrogénekből álló gáznemű anyag, amely az egykori planktonok pusztulásával keletkezett fosszilis energiahordozó.
Földközi-tenger
Az Atlanti-óceán melléktengere Európa, Afrika és Ázsia között.Területe 2969000 km2. Legnagyobb mélysége 5121 méter. Melléktengerei: Égei-, Márvány-, Feket-, stb. Éghajlatára jellemző a meleg, száraz nyár, őszvégi, téli esőzés, enyhe tél, kevés felhőzet, nagy napfénytartam.
Francia-középhegység
Hegyvlánc Franciaország területén. A Vogézek déli részétől déli irányban, a Francia-középhegység keleti részén a Cévennekig húzódó vízválasztó vágja ketté az országot. A Francia-középhegységben eredő Loire a Bretagne-tönk déli peremét átszelve éri el az óceánt. Az Aquitániai-medence fő folyója, a Garonne a Pireneusokból és a Francia-középhegység nyugati oldalairól lefutó vizeket gyűjti össze.
Franciaország
Francia Köztársaság (franciául la France vagy République française) egy független ország. Központi területe Nyugat-Európában helyezkedik el, de világszerte rendelkezik megyékkel és területekkel. Szomszédai Belgium, Luxemburg, Németország, Svájc, Olaszország, Monaco, Andorra és Spanyolország.
Fulgencio Batista
Kuba, 1901. január 16. – Guadalmina (Spanyolország), 1973. augusztus 6.) az Egyesült Államok által támogatott kubai elnök, diktátor, katonai vezető. Uralmát végül Fidel Castro forradalmi erői buktatták meg 1958-ban. Rezsimje összeomlott, ezért családjával együtt 1959 újév napján elmenekült Kubából.
Gabon
Köztársaság Közép-Afrika területén. Északon Egyenlítői-Guinea és Kamerun, keleten és délen a Kongói Köztársaság, nyugaton pedig az Atlanti-óceán határolja. A 100–200 m magas parti síkságból emelkedik ki az ország belső fennsíkja. Legmagasabb pontja: Mount Iboundji (1575 m). Három karsztvidékén több száz barlang alakult ki, sok közülük ma is feltáratlan.
Galánta
Város és járásközpont Délnyugat-Szlovákiában. A Mátyusföld központja, a Nagyszombati kerület Galántai járásának székhelye. Hódi, Javorinka és Nemesnebojsza tartozik hozzá.
Galga
Folyó Magyarországon, a Cserhátban és az Alföldön; a Zagyva jobb oldali mellékfolyója. A Cserhát-hegységben, a Szandai-hegy nyugati lábánál, Becske község határában ered (Nógrád megye), és Jászfényszarunál ömlik a Zagyvába. Hossza 58 km.
Galíciaia
Közép-európai történelmi régió, jelenleg Lengyelország és Ukrajna között oszlik meg. Keleti felének történelmi neve: Vörösoroszország. Galícia és Lodoméria királyság vagy csak egyszerűen Galícia volt a Habsburg Birodalom legnagyobb, legnépesebb és legészakibb tartománya 1772 és 1918 között, Lemberg (Lwów, Lviv, Lvov, magyarul: Ilyvó) fővárossal.
Garam
A Duna mellékfolyója Szlovákiában. 289 km hosszú, vízgyűjtő területe 5465 km², átlag vízhozama 55,2 m³/mp. Az Alacsony-Tátrában ered, a Király-hegyen (Kráľova hoľa) (1948 m). Ezután hosszanti völgyben folyik Besztercebányáig nyugatnak, majd onnan délnek.
Gellért-fürdő
Budapest leghíresebb gyógyfürdője. A világszerte ismert és a külföldiek által igen kedvelt, szecessziós stílusban épült Gellért Gyógyfürdő és Szálló 1918-ban nyitotta meg kapuit, majd 1927-ben a hullám strandfürdővel és 1934-ben a pezsgőfürdővel bővült.
Gellért-hegy
A Gellért-hegy (német nevén: Blocksberg) Budapest I. és XI. kerületében a Duna jobb partján álló, 235 m magas kiemelkedés. A Dunára néző meredek sziklafala és a tetejéről nyíló pesti panoráma lenyűgöző látvány. Budapest ékkövének is szokták nevezni.
Gemenc
Tájegység. A Gemenc a Duna-erdőség ősvadon jellegű darabja, legszebb típusa az ártéri erdőknek. Északon a Sió, keleten a Duna, nyugaton a gát, délen a bátai erdőségek határolják a 36 ezer holdas vadrezervátumot.
gemenci erdő
A Gemenc hazánk egyik legismertebb védett területe, Európa legnagyobb összefüggő ártéri erdeje, nemzetközi szinten is kiemelkedő természeti érték. A Duna túlpartján Bajához tartozik a Sárköz és az Alsó-Duna völgy csodálatos ártéri erdeje, a Gemenc.
General Motors
General Motors Corporation Nemzetközi autógyárat 1908-ban alapították, főhadiszállása Michigan államban, Detroit városában található. A világ második legnagyobb autógyára a Toyota után, eladott mennyiség alapján (2008).
Genfi-tó
Közép-Európa második legnagyobb területű édesvizű tava a Balaton után. 580 km²-es vízfelülete, csak 14 négyzetkilométerrel kisebb, mint a Balatoné. A tó 60%-a Svájchoz, 40%-a Franciaországhoz tartozik. Átfolyik rajta az Alpokból a Földközi-tengerbe igyekvő Rhône folyó.
geotermikus energia
A Föld belsejében keletkező, meghatározott szintig feljutó, a kőzetekben és pórusvízben tárolódó energiamennyiség. Szűkebb értelemben a felszín alatti víz hőtartalmában rejlő energia, amely elsősorban hévíz közvetítéssel hasznosítható.
gépgyártás
A nehézipar egyik ága, amely alapvetően különböző gépeket, berendezéseket, illetve lakossági fogyasztási cikkeket (pl. háztartási gépek) állít elő.
Gerecse
Gerecse hegység (gyakran hibásan: *Gerecse-hegység) röghegység a Dunántúlon, a Dunazug-hegység háromszög alakú, legnyugatibb része. Átlagos magassága 400 méter. Területe 850 km² . Legmagasabb csúcsa, a Nagy-Gerecse 634 méter magas.
Gerlachfalvi-csúcs
Szlovákia, a Magas-Tátra és egyben az egész Kárpátok legmagasabb csúcsa. A trianoni békeszerződésig Magyarország legmagasabb pontja volt, magassága 2655 méter.
germán nyelvek
Az indoeurópai nyelvek egyik nyugati ága. A legelterjedtebb germán nyelv az angol 400, majd a német 100 millió beszélővel. Széles körben beszélik még a Hollandot (22 millió) és afrikai változatát az afrikaans-t (16 millió). Az északi germán nyelvek (norvég, dán, svéd és izlandi) együttesen 20 millió beszélővel rendelkeznek.
gneisz
Metamorf kőzet, amelynek szemcséi jellegzetesen irányított elrendeződésűek.
Gödöllői-dombság
Pest megyében Budapesttől keleti irányba a Galga folyóig tartó kistáj. Északról a Cserhát, délről és keletről az Alföld, nyugatról pedig a Duna és a Budai-hegység határolja. Nagytájegységileg az Északi-középhegységhez tartozik, de jellegéből adódóan inkább átmenetet képez a hegység és az alföld között.
Gömör-Tornai-karsztvidék
A Gömör–Tornai-karszt földrajzi egység Szlovákia és Magyarország területén, a Gömör–Szepesi-érchegység része. Az államhatár miatt általában két részét, az Aggteleki-karsztot és a Szlovák-karsztot külön említik, jóllehet ezek földtani, tájföldrajzi és kultúrtörténeti szempontból is egységet alkotnak.
gránit
Savanyú kémhatású mélységi magmás kőzet.
Graz
Stájerország osztrák tartomány székhelye. Ma már nem használt magyar neve Grác, a 17. században Gréc, még korábban Gerec volt. Ausztria második legnépesebb városa és második legfontosabb egyetemvárosa.
Gulács
Község Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Vásárosnaményi kistérségben. A község Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Tisza jobb partján, Beregi részen található, Vásárosnamény és Fehérgyarmat között, közel egyforma távolságra.
Guyana
A terület az Atlanti-óceán partján széles, mangróvés parti síkság, amelytől délre a Guyanai-hegyvidék trópusi őserdővel borított hegyei helyezkednek el.Az ország (tisztázatlan etimológiájú) neve indián eredetű.
Gyáli-patak
A Ráckevei (Soroksári) Dunába torkolló 32 km hosszú vízfolyás, melynek teljes vízgyűjtő területe 450 km2.. A Budapest délkeleti részén húzódó alsó szakaszt a Fővárosi Önkormányzat kezeli.
Gyergyói-medence
A Maros felső folyásánál fekszik Romániában, Hargita megyében, a Görgényi-havasok és a Gyergyói-havasok között. A Gyergyói-medencét a Marosfői-hágó (891 m) köti össze a Csíki-medencével, a Pongrác-tető (1256 m) a Békás-patak völgyével, a Ditrói-hágó (1225) a Kis-Beszterce völgyével, a Borszéki-hágó (1102 m) a Borszéki-medencével, a Bucsin-tető (1273 m) a Kis-Küküllő völgyével és a Libán-tető (1000 m) a Nagy-Küküllő völgyével.
Gyöngyös
Város Heves megyében. Mátrafüred, Mátraháza, Sástó, valamint Kékestető közigazgatási szempontból a városhoz tartoznak. A Mátra kapuja; közúton az M3-as autópályán, a 3-as főúton, illetve a 24-es országúton, vasúton pedig a MÁV 85-ös számú (Vámosgyörk–Gyöngyös) vasútvonalán közelíthető meg. Északról a várost a Mátra, délről az Alföld határolja.
Győr
Latin neve: Arrabona. Magyarország észak-nyugati részén fekvő város, Győr-Moson-Sopron megye székhelye. Az ország hatodik legnagyobb városa. Területe 174,6 km2. Népessége: 130 478 fő (2010). Gazdag műemlékekben, barokk belvárossal büszkélkedhet. Jelentős iparral rendelkezik, gazdasági, oktatási, kulturális, egyházi és sport központ.
Győri-medence
A Kisalföld régebbi elnevezése. Szlovákia nyugati síkságát, a Magyarország északnyugati részén található „magyarországi Kisalföldet” és az Ausztriában található Seewinkel tájegységet magába foglaló földrajzi terület. A Kisalföld elnevezés a területet a Kárpát-medence nagyobb kiterjedésű síkságát jelentő Alföldtől, vagyis a „Nagyalföldtől” különbözteti meg, teljes területe 9000 km².
Gyula
Város Békés megyében, a román határ mellett, a Gyulai kistérség központja. Gyula városa az Alföld dél-keleti részén, a Fehér-Körös bal partján található, közvetlenül a román határ mellett. Elhelyezkedésére jellemző, hogy Magyarország legmélyebben fekvő területén, nyolcvannyolc méter tengerszint feletti magasságban, sík vidéken fekszik.
hadiipar
Az ipar egyik alágazata, amelynek célja hadi anyagok, haditechnikai termékek előállítása.
Hajdúság
A Hajdúság tájegység az Alföld keleti részén. Mesterséges tavakban, hévizekben gazdag vidék, legfőbb értékei közé tartoznak a gyógyfürdők, termálfürdők. Legjelentősebb városa Debrecen, mely az Észak-Alföld kulturális, gazdasági, közlekedési központja, Hajdú-Bihar megye székhelye. További városai: Hajdúszoboszló, Nádudvar, Hajdúböszörmény, Hajdúdorog, Hajdúnánás.
Hajógyári-sziget
Az Óbudai-sziget a Duna egyik szigete Budapest III. kerületének közigazgatási területén. Itt rendezik meg minden évben a Sziget Fesztivált.Hajógyári-sziget néven is emlegetik, mert déli végében működött egykor az Óbudai Hajógyár. Ennek épületeibe az ipari tevékenység megszűnése után különböző cégek költöztek. A sziget kikötőjében működik a Magyar Yacht Klub.
Hanság
A Hanság a Fertő-tó medencéjének folytatása keleti irányban a Duna és a Rába hordalékkúpjai között. Természetes folytatása a Tószög, (Seewinkel) Ausztria (Burgenland) területén.
harcsa
Az európai harcsa (Silurus glanis), a sugarasúszójú halak (Actinopterygii) osztályába, a harcsaalakúak (Siluriformes) rendjébe és a harcsafélék (Siluridae) családjába tartozó faj. Európa édesvizeinek második legnagyobbra növő hala, a viza után, a magyarországi halfauna "óriása" ez a ragadozó hal, hiszen két métert és a száz kilogrammot is meghaladhatják egyes példányai.
Hármashatár-hegy
A Hármashatár-hegy a Budai-hegység északi-északkeleti részében az Ördög-árok, a Duna völgye, a Solymári-völgy és a Pesthidegkúti-medence között elhelyezkedő rögcsoport központi 495 méter magas orma. (Hármashatárhegy egy szóba írva Budapest egyik városrésze a III. kerületben.)
Hármas-Körös
A Hármas-Körös egy magyarországi folyó, a Sebes-Körös és a Kettős-Körös összefolyásából keletkezik a 91,3 fkm-nél, teljes hossza: 91,3 km. Az egyetlen beletorkolló jelentősebb vízfolyás a Hortobágy-Berettyó. Csongrádnál ömlik a Tiszába a 243,6 fkm-nél.
Hárs-hegy
Hárshegy Budapest egyik városrésze a II. kerületben, valamint ez a neve a Gyermekvasút itt lévő állomásának, Hárs-hegynek. Határai: Nagykovácsi út a Feketefej utcától – Hűvösvölgyi út – az Országos Ideg- és elmegyógyintézet kerítése - Mária út - Hárshegyi úttól – Szép Juhászné út – turistaút a Petneházyrét északi oldalán - Budapest határa - Feketefej utca a Nagykovácsi útig.
Harvard
Amerikai magánegyetem a Massachusetts állambeli Cambridge-ben, tagja a legjobb egyetemeket magába foglaló Borostyán Ligának. 1636. szeptember 8-án alapították, így ez az USA legrégebb óta működő felsőoktatási intézménye. Nevét John Harvardról kapta, aki a Cambridge-i Egyetemen tanult, és kezdetben a professzorok többsége is Cambridge-ből érkezett.
Havasalföld
Románia egyik fő történelmi tartománya, amely az ország déli részén fekszik. Északon a Déli-Kárpátok, nyugaton, délen és keleten a Duna határolja. Területe 76 381 km2. Népessége: 8 811 572 fő (2002).
Hegyestű
A Káli-medence kapujának őre a Zánka és Monoszló között 337 méterre magasodó Hegyestű. A Balaton felől szabályos kúp alakot mutató hegy északi felét az egykori kőbánya lefejtette, a visszamaradt, közel 50 m magas bányafal azonban felfedi számunkra az 5-6 millió évvel ezelőtt működött bazalt vulkán belsejét
hegyvidéki
A hegyvidéken kialakult éghajlat.
Herend
Város Veszprém megyében.Nevét világszerte ismerik porcelángyárának köszönhetően. Már Fényes Elek (1807–1876) országleírásában oly jelentősnek vélte a települést, annak ellenére, hogy puszta volt, a veszprémi járás községei között önálló szócikket szentelt neki
Hernád
A Sajó bal parti mellékfolyója. Szlovákiában, Hernádfő (Vikartovce) községnél, a Király-hegy (Kráľ'ova hol'a) északi oldalán ered, Abaújnádasd (Trstené pri Hornáde) községnél hagyja el Szlovákiát és Abaújvár mellett lép be Magyarországra. Mintegy 10 km hosszban határfolyó.
Hévíti-tó
A Hévízi-gyógytó Természetvédelmi Terület legismertebb látványossága a Hévízi-tó vagy Hévízi-gyógytó 4,44 ha kiterjedésével és az őt körülvevő 50 ha területű véderdővel Európa legnagyobb gyógyító erejű melegvizes tava. Ez a tó különleges képződmény, hiszen ellentétben a többi melegvizes tóval, melyek általában vulkanikus eredetű helyeken, agyag- vagy sziklatalajban vannak, a Hévízi-tó tőzegmedrű forrástó.
Hévíz
A felszíni környezet évi középhőmérsékletét meghaladó hőmérsékletű víz.
hideg övezet
A hideg éghajlati övezet a sarkkörök és a sarkok között alakult ki. Az évi középhőmérséklet mindenhol 0 oC fok alatt marad, a csapadék leginkább hó formájában hull. Az övezetre a sarki szelek uralma jellemző, két övre osztható: 1. sarkköri öv, 2. sarkvidéki öv.
hideg-mérsékelt
A mérsékelt övezeten belüli éghajlati öv. A szárazföldek eloszlása következtében csak az északi félgömböt fogja körül. Tele hosszú és hideg, a napsugarak hajlásszöge kicsi, a nappalok rövidek. Északi szegélyén helyenként többnapos éjszakák is előfordulnak. Az erősen lehűlő szárazföldek fölött a sarki anticiklonokhoz hasonló, nagy kiterjedésű, fagyos, magasnyomású légköri képződmények jönnek létre (grönlandi és szibériai anticiklon).
Himalája
Az eurázsiai hegységrendszer része, üledékes és kristályos kőzet alkotja. Hegyvonulata több országot is érint: India, Nepál, Bhután, Kína (Tibet). Szűkebb értelemben az indiai Nanga Parbat (8126) hegycsúcstól a kelet-tibeti Namcsa Barváig (7755) tart. Tágabb értelemben a Karakorum és a Hindukus vonulatait is hozzá sorolják, illetve a Namcsa Barván túli indiai, burmai hegyvonulatokat - helytelenül. Itt található a Föld legmagasabb hegycsúcsa a Mount Everest (Csomolungma, 8850 m), amelynek első magyar megmászója Erőss Zsolt.
Hollandia
Nyugat-európai ország. Délről Belgium, keletről Németország, északnyugat felől az Északi-tenger határolja. Belgium, Hollandia és Luxemburg szoros regionális együttműködését általában Benelux államokként említik.
Hollókő-Ófalu
A hollókői faluegyüttest, vagy más néven a védett falurészt 1987-ben vette fel az UNESCO a kulturális és természeti világörökség listájára. Közép-Európa legjobb állapotában megőrzött népi építészeti stílusát tükrözi a község ófalui része. Ófaluban 56 védett lakóépület áll.
homokkő
A homokkő üledékes kőzet, a mechanikus üledékek csoportjába tartozik, a kutatók egy része törmelékes vagy detritális üledékként határozza meg. A homokkő a 2,0-0,06 mm szemcseméretű elemekből áll, melyeket kötőanyag ragaszt össze. Az üledékképződés folyamatát szedimentáció-nak nevezik.
Horn-fok
Dél-Amerika legdélebbi pontja és a Drake-átjáró északi határa, hosszú évekig a világ körüli kereskedelmi forgalmat lebonyolító vitorlások útjának egyik fontos állomása volt. A fok körüli vizek azonban különösen nagy veszélyeket rejtettek a vitorláshajóknak, mivel gyakoriak az erős szelek, az erőteljes áramlatok és az Antarktiszról leváló jéghegyek, Emiatt a fok körül igen sok hajótörést jegyeztek fel.
Hortobágy
1. Hajdú-Bihar megyei község Debrecentől 36 kilométerre nyugatra a Balmazújvárosi kistérségben. 2. Tájegység az Alföld középső részén.
Horvátország
Közép-európai állam a Balkán-félszigeten. Északnyugatról Szlovénia, északról Magyarország, keletről Szerbia, valamint Bosznia-Hercegovina, délkeleten pedig egy rövid szakaszon Montenegró határolja. Délnyugaton az Adriai-tenger alkotja természetes határát.
Hősök tere
A Hősök tere Budapest legtágasabb, legnagyobb hatású tere a XIV. kerületben, szűkebb értelemben véve a Millenniumi emlékművet jelöli. A Hősök tere az előtte fekvő Andrássy úttal együtt a Világörökség része.
Ibn Battuta
(1304–1368 vagy 1369) egy marokkói berber származású mohamedán tudós és utazó volt. Híres könyve a Rihla, melyben útjairól írt. Utazásai közel harminc évig tartottak, amelyek alatt szinte az egész arab világot bejárta, mint Észak-Afrikát, Nyugat-Afrikát, a Közel-Kelet, Belső-Ázsiát és Délkelet-Ázsiát, de eljutott Dél- és Kelet-Európába, Kínába és az indiai szubkontinensre is.
IMF
International Monetary Fund, magyarul: Nemzetközi Valutaalap. 1945-ben létrehozott washingtoni székhelyű szervezet, amely jelenleg (2010) 187 tagországot számlál. A nemzetközi monetáris rendszer központi intézményét a nemzetközi pénzügyi együttműködés és az árfolyamstabilitás elősegítése, a gazdasági növekedés fokozása és a magas szintű foglalkoztatás megteremtése céljából alapították, illetve nem kis részben azért, hogy átmeneti pénzügyi segítséget nyújtson fizetési mérleggel kapcsolatos problémákkal küzdő tagországainak.
India
Indiai Köztársaság. A Föld hetedik legnagyobb területű és második legnépesebb (2010), Dél-Ázsiában található országa. Államformája szövetségi köztársaság. Fővárosa Új-Delhi. Hivatalos nyelve a hindi és az angol, de a szövetségi államok szintjén még rengeteg hivatalos nyelve van (pl. bengáli, tamil, stb.). Becsült népessége 1 173 108 000 (2010). Területe 3 287 263 km2.
indoeurópai
Az indoeurópai nyelvcsalád (elavult elnevezéssel indogermán nyelvcsalád) a természetes nyelvek egyik nyelvcsaládja. Közel 150 nyelvből áll, amelyet kb. 3 milliárd ember beszél a Földön.
Ipoly
Folyó Szlovákiában és Magyarországon, a Duna egyetlen bal oldali mellékfolyója Magyarországon.
Irak
Dél-Nyugat Ázsiában (Közel-Kelet) fekvő ország. Fővárosa Bagdad. Államformája köztársaság. Hivatalos nyelve az arab és a kurd. Területe 438 317 km2. Becsült népessége 28 945 000 fő (2009) Tagságai: ENSZ, OIC, Arab Liga, OPEC.
Irán
Közel-keleti ország, mely Délnyugat-Ázsiában található. Szomszédai északon Azerbajdzsán, Örményország, Türkmenisztán, keleten Afganisztán és Pakisztán, nyugaton pedig Irak és Törökország. Noha az országot a helyiek már legalább az Akhaimenida-időszak óta Iránként is ismerik, nyugaton 1935-ig csak Perzsiaként ismerték.
Írottkő
AKőszegi-hegység és egyben Dunántúl legmagasabb, 882 méteres pontja. Magyarország legmagasabb hegycsúcsai között ezzel a 37.
Izland
Sziget az Atlanti-oceán és az Északi Jeges-tenger szélén az é. sz. 63° 24' és 66° 33' és ny. h. 13° 20' és 24° 30' közt, összesen 104, 785 km2 területtel, amelyből mintegy 42 000 lakható.
Izrael
Közel-Keleten, a Földközi-tenger keleti partján fekvő ország. Az izraeli államot 1948. május 14-én alapították újjá. Az ország a történelmi Júdea és Izrael, ókori zsidó királyságok területén helyezkedik el. Lakóinak nagy része izraelita vallású zsidó, akik a szétszóratás 1850 éve után többnyire a második világháború és az európai holokauszt után vándoroltak vissza a térségbe.
James Cook
(1728. október 27. – 1779. február 14.) Brit tengerészkapitány és felfedező.Feltárta Kanada tengerpartját és az odavezető tengeri utakat (1759, 1763-67); a Csendes-óceánon át három felfedezőutat vezetett, a Déli-sarkvidék jégmezőihez éppúgy eljutott, mint a Bering-szorosig, felderítette Észak-Amerika partvonalát éppúgy, mint Ausztráliát és Új-Zélandot (1768-71, 1772-75, 1776-79).
Jangce
Ázsia leghosszabb folyója, Kínában található, hossza 6300 km. Forrása a Bayankala-hegy, és a Kelet-kínai-tengerbe ömlik. A torkolatánál található Sanghaj. Környezete igen változatos és festői szépségű. Cholnoky Jenő (magyar geográfus) 1896-ban a Jangce folyó medrével kapcsolatosan végzett kutatásokat.
János-hegy
A Budai-hegység második legmagasabb csúcsa, egyben Budapest legmagasabb pontja és egyik legismertebb kilátóhelye. Teljes körpanoráma nyílik az 527 méter magas csúcsról. A hegyet alkotó kőzet a triász kori dolomitra települt dachsteini mészkő.
járműipar
A nehéziparon belüli kategória. Ide soroljuk az autó- , vonat-, hajó- és repülőgépgyártást.
Jenyiszej
Oroszország legnagyobb vízhozamú folyója. Vízgyűjtő területe 2 600 000 km2. Hossza 4092 km. Az év nagy részében jég borítja. Torkolatától kb. 2900 km hosszan hajózható.
Joseph Banks
(1743-1820) Angol természettudós, botanikus, a természettudományok védnöke. Részt vett James Cook kapitány első nagy útján (1768-1771).
József-hegy
József-hegyi-barlang Budapest II. kerületében, a Rózsadombon található. Ezen a területen mintegy hatvan másik barlang is van (közülük a nagyobbak, a teljesség igénye nélkül: Pál-völgyi, Mátyás-hegyi, Felhévízi, Ferenc-hegyi), azonban ez az egyetlen kristálybarlang, ráadásul Magyarországon a kilencedik legnagyobbnak számít 5677 méteres ismert hosszával.
Jura
A mezozoikum idő középső időszaka, amelynek kezdtetét 199,6±0,6 millió évre teszik és 145,5±0,4 millió éve ért véget. E „Hüllők kora” vagy „Dinoszauruszok kora” néven ismert időegység a triász időszakot követte és a kréta időszakot előzte meg.
Kalahári-sivatag
Délnyugat-Afrika területén, a Kalahári-medencében található sivatagos, félsivatagos, 500-1000 m tengerszint feletti magasságban fekvő sík terület. Átlagos csapadékmennyisége jóval meghaladja a sivatagokét, ezáltal alakult ki a gazdagabb növény, és állatvilága.
Káli-medence
A Káli-medence a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része. Északi részén a Fekete-hegy nyúlik el, a déli szegélyétől már nincs messze a Balaton. A Balaton-felvidék másik nagy medencéje a Pécselyi-medence, kettejük között található a 395,8 m magas Halom-hegy.
Kanári-szigetek
Spanyolország legdélebbi autonóm közössége. Hét nagyobb és több kisebb sziget csoportját Marokkó partjaitól 125–200 km-re, az ész. 27–30 és a nyh. 13–18 foka között találjuk az Atlanti-óceánban. A szigetek összterülete 7500 km2.
Kaposvár
Somogy megye dinamikusan fejlődő székhelye és egyben kistérségi központ, egyetemi város és püspöki székhely. Népessége 68 ezer fő, 150 ezres vonzáskörzettel. 2008-ban a Magyar Televízió közönségszavazásán elnyerte Az Év Települése címet.
Kapuvár
Város Győr-Moson-Sopron megyében, a Kapuvári kistérségben található. Győr-Moson-Sopron megye egyik kisvárosa, Győr és Sopron között félúton. Főutcája a 85. számú főút. Neve az egykori nyugati gyepűrendszer megerősített, védett átjárójára, kapujára utal.
Karakorum
Kiterjedt hegylánc, mely Pakisztán, India és Kína határvidékén terül el, Gilgit, Ladak és Baltisztán területén. Ázsia nagyobb hegyláncainak egyike, s gyakran veszik a Himalájával egybetartozónak, noha annak tulajdonképpen nem része.
Karélia
Finnország egyik történelmi tartománya volt. Szomszédai Nyland, Savolax és Österbotten tartományok. A II. világháború alatt Nyugat-Karéliát a Szovjetunió erőszakkal elfoglalta.
Karintia
Ausztria legdélibb tartománya. Karintia mindenekelőtt hegyvidékéről és tavairól ismert a világban.Karintia nyugaton Kelet-Tirollal, északon és északkeleten Salzburggal és Stájerországgal, délen pedig Szlovéniával és Olaszország Friuli és Velence régióival határos.
Kárpát-medence
A Kárpátok, az Alpok és a Dinári-hegység vonulatai által körbevett nagy kiterjedésű medence Közép-Európában, nagyjából a Duna középső folyásának vízgyűjtőterületét foglalja magába. A Kárpát-medence területén ma számos ország osztozik, ezek Magyarország és Szlovákia teljes egészében, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Csehország, Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovénia és Ukrajna pedig kisebb-nagyobb területrészekkel.
Kárpátok
Az Eurázsiai hegységrendszer tagja, amely 1500 km hosszan, 7 ország területét érinti. Keletkezésének fő időszaka az újidő harmadidőszakára tehető. Legmagasabb pontja a Gerlachfalvi-csúcs 2655 m, a Magas-Tátrában található.
Karszt-fennsík
Szlovénia déli részén nagy területet foglal el a Karszt-fennsík. Amely mészkőből épül föl, számos barlang, dolina, polje és búvópatak található itt.
Kassa
Košice. Szlovákia második legnagyobb városa, az egykori Abaúj-Torna vármegye székhelye, ma a róla elnevezett kerület és járás központja, katolikus érseki és evangélikus püspöki székhely. Népessége 234 969 fő, ebből 8 940 magyar (3,8%) (2006).
Kaszpi-tenger
A Föld legnagyobb tava 371 000 km²-es területével és 78 200 km³-es térfogatával. Belső, zárt víztömeg Oroszország és Irán között. Legnagyobb mélysége 1025 méter, átlagosan 184 méter. A tenger nevet azért kapta, mert amikor a rómaiak először megkóstolták a vizét, azt sósnak találták.
Kasztíliai-választóhegység
Spanyolul Cordillera Carpeto Betonica, Sistema Central, a spanyol "Mezetát" északkelet-délnyugati irányban átszelő, Ókasztíliát Újkasztíliától elválasztó hegység. Részei a Sierra da Estrella, a Sierra de Guadarrama, a Sierra de Gredos és a Sierra de Gata.
katalán
A spanyol autonóm országrészben, Katalóniában élő újlatin nyelvű nép. Katalánoknak tartják azokat a lakosokat is, akik ott születtek, de nem élnek ott.
katolikus
A keresztény egyházon belül a római katolikus felekezet elnevezése, illetve azon vallásúak.
Kaukázus
Hegyrendszer a Fekete-tenger és a Kaszpi-tenger között, a Kaukázus régióban. Általában Európa dél-keleti határának tekintik. A Kaukázust két különálló hegység alkotja: a Nagy-Kaukázus és a Kis-Kaukázus.
Kecskemét
Magyarország középső részén, a Dél-Alföldön, a Duna folyótól keletre elterülő város, Bács-Kiskun megye székhelye. Népességét tekintve az ország nyolcadik legnagyobb városa, közigazgatási területetét tekintve a hetedik legnagyobb település. Teljes népessége 112 233 fő (2010), területe 321,26 km2.
Kelet-európai-síkság
A Kárpátoktól és a lengyel síkságtól keletre elterülő alapvetőn sík, füves pusztás terület.
Keleti-Alpok
A Keleti-Alpok (Ausztria, Németország, Svájc, Liechtenstein, Olaszország, Szlovénia) fő vonulatai kőzetei szerint három élesen elválasztható részre oszthatók: Északi- Mészkőalpok, Déli- Mészkőalpok, Középső-alpok.A Keleti-Alpok legmagasabb csúcsa a 4052 méteres Piz Bernina, a Bernina-csoport tagja.
Keleti-Mecsek
Keleti-Mecsek egyike a Mecsek hegység három fő tömbjének. Nagyjából a Magyaregregy, Komló, Hosszúhetény, Pécsvárad és Mecseknádasd határolta területen fekszik, jórészt Baranya megyében, de átnyúlik Tolna megyébe is. Legmagasabb pontja – és egyben a Mecsek legmagasabb csúcsa a 682 méteres Zengő.
Kemeneshát
A Kemeneshát tájegység a Dunántúlon, Vas megyében. A Nyugat-Magyarországi-peremvidék része, nyugatról az Alpokalja határolja, észak-nyugatról a Vas-Soproni-síkság, déli szomszédja a Zalai-dombvidék. Két részre tagolódik, alsó és a felső Kemeneshátra. Folyója a Rába. Jelentősebb települései Körmend, Vasvár.
Kennedy Space Center
NASA John F. Kennedy Space Center, rövidítve (KSC) a NASA egyik legfontosabb űrközpontja Florida Államban, az Amerikai Egyesült Államokban. Innen történik az űreszközök, űrszondák, s elsősorban a legismertebb emberes űrrepülések indítása.
Keszthely
A Dunántúlon, Zala megyében, a Balaton nyugati szegletében fekvő, élénk turizmussal, fontos gazdasággal, ősi történelemmel és kultúrával rendelkező város, a Keszthelyi kistérség központja. A Balaton nyugati végén, a Keszthelyi-öböl partján, a Zala folyó torkolatától északra fekszik, délen sík, északra kissé dombos területen.
Keszthelyi-hegység
A Dunántúlon helyezkedik el. Valójában a Dunántúli-középhegység elkülönült nyugati tagja. A hegységet egyik oldalról a Balaton, másik oldalról a Gyöngyös-patak, a Várvölgyi-medence és a Tapolcai-medence veszi körül.
Kijev
Ukrajna fővárosa, amely az ország északi-középső részén fekszik a Dnyeper folyó két partján. Lakosainak száma 2003-as adatok szerint 2 819 566 fő (2008). A folyó a város határain belül számos mellékágat és szigetet képzett. Északról a Deszna folyó és a Kijevi-víztározó, délről a Kanyivi-víztározó határolja.
Kilimandzsáró
Rétegvulkán Tanzániában, az ország és egyben Afrika legmagasabb hegycsúcsa. Az egyenlítőtől 320 km-re, délre található. Harmadidőszaki vulkanizmus során keletkezett. Túlnyomórészt bazalt alkotja, amely kőzet a mállás miatt erősen omlékony, sziklamászásra ezért nem alkalmas. Az utolsó hivatalos mérés szerint 5895 m-rel a Kibo-csúcs a legmagasabb pontja, mely a délnyugati peremen helyezkedik el.
Kína
Hivatalos név: Kínai Népköztársaság. Kelet-Ázsiában elhelyezkedő állam, melynek Közép-Ázsiában is vannak területei. Fővárosa Peking. Államformája (kommunista) népköztársaság. Hivatalos nyelve a mandarin. Területe 9 640 821 km². Becsült népessége 1 330 141 295 fő (2010). A világ egyik legősibb, és jelenleg legnépesebb civilizációja.
Kis-Kapela
A Karszt hegyrendszerhez tartozó két nagyobb hegység Horvát-Szlavonországban, Modrus-Fiume és Lika-Krbava vármegyékben. A két hegység a Karszt felföldjéből emelkedik ki és Ény-ról DK-felé húzódik
Kiskunság
Budapest déli előtere és Szeged között, a Duna–Tisza közén átlósan elhelyezkedő nagytáj. A két folyóhoz képest jó 30-50 méterrel magasabban található térszín, amit főleg az ős-Duna hozott létre. Ugyanis régebben a Duna még nem a ma látható vonalán folyt, hanem északnyugat-délkeleti irányban, így terjedelmes hordalékkúpot hozott létre.
Kis-Szénás
Tájvédelmi terület a Duna-Ipoly Nemzet Park területén. Hazánk flórájának talán leghíresebb tagja a pilisi len, e kicsinyke, de gyönyörű sárga virág, mely az egész világon egyedül a Szénások fokozottan védett lejtőin terem.
Kobe
Japán ötödik legnagyobb városa. A népesség mintegy 1,5 millió, a város része a Keihanshin (Keihanshin) nagyvárosi terület mellett Osaka és Kyoto .
Kola-félsziget
Oroszország északnyugati csücskében terül el, a Murmanszki területhez tartozik. Neve a számi Guoládat (am. „halban gazdag vidék”) szóból származik.
Kolontár
Község Veszprém megyében, az Devecseri kistérségben. Devecsertől délkeletre körülbelül 3 kilométerre, Ajkától pedig körülbelül 5 kilométerre nyugatra található.
Kolozsvár
Város Romániában. Erdély történelmi központja és legjelentősebb városa. Az egykori Kolozs vármegye, ma Kolozs megye székhelye. A 2002-es népszámlálási adatok szerint Bukarest és Jászvásár után Románia harmadik legnépesebb városa volt.
Kolumbia
Dél-Amerika északnyugati részén fekvő ország. Hivatalos neve Kolumbiai Köztársaság (spanyolul: República de Colombia), fővárosa Bogotá. Nevét a kontinens európai felfedezőjéről, Kolumbusz Kristófról kapta.
Komárom
Város Magyarországon, Komárom-Esztergom megyében.Komárom a Kisalföld keleti szélén, a Duna folyam 1768. folyamkilométerénél, a folyó jobb partján fekvő város. Közúti és vasúti híd köti össze a Szlovákiához tartozó Komárommal.
Komló
Észak-baranyai város, a Komlói kistérség központja. A település egy századon át szénbányászatáról volt nevezetes; bányakincseinek köszönhetően a szocialista időkben erőteljesen fejlesztették, így az 50-es években nagyközségből várossá lett.
kontinentális
Jelentése szárazföldi. A kontinentális éghajlat a közepes és magasabban fekvő földrajzi szélességeken lévő kontinensek belső területein fordul elő.
Kordillerák
Spanyolul Cordilleras. Észak- és Dél-Amerika nyugati partjain végigvonuló, 15.000 km bosszú, magas lánchegység összefoglaló elnevezése. Az Észak- amerikai Kordillerák 8000 km hosszú rendszere Alaszkában kezdődik és a Tehuantepeci földszoros táján ér véget. Vonulatai: a Parti lánc, (Coast Bange), mögötte a Szegélyvölgy, ezután következik a Cascade hegység és a Sierra Nevada vonulata, amelyek a Sziklás hegységgel együtt, magas medencéket, (columbiai, Colorado, Fraser medence. Nagy medence, Mexicoi medence) zárnak körül.
Koszovó
A Balkán-félsziget középső részén elhelyezkedő, vitatott jogállású terület, melynek nagy részét a Koszovói Köztársaság irányítja. Koszovó önállóságát Szerbia nem ismeri el, saját területének tartja. Fővárosa Priština, államformája vitatott: parlamentáris köztársaság vagy autonóm tartomány. Hivatalos nyelve az albán és a szerb, becsült népessége 1 804 838 fő (2009), területe 10 887 km2.
Körös
Körösök (románul Criș) néven ismert folyók teljes hossza 741,3 km, Romániában, Erdélyben erednek és egyesülésük után 200 kilométerrel Magyarország területén a Tiszába ürítik vizüket.
Kőrösi Csoma Sándor
(Csomakőrös, 1784. március 27. – Dardzsiling, 1842. április 11.) nyelvtudós, könyvtáros, a tibetológia megalapítója, a Tibeti-Angol szótár megalkotója.
Körös-Maros köze
Maros-Körös közének is nevezik. Magyarország délkeleti részén fekszik, a Körös, a Maros és a Tisza folyók által határolt terület, az Alföldhöz tartozik. Legnagyobb része Békés megye területén helyezkedik el. A középtáj területe 5150 km2 és 88 település tartozik hozzá.
Körös-vidék
A Körös-vidék kis tájegység az Alföld keleti részén, Románia szomszédságában. A Berettyó, a Sebes-, a Fekete- és a Fehér-Körös által közrefogott terület, a folyók által kialakított tökéletes síkság. A Körös-vidék Hajdú-Bihar megye és Békés megye területén található. Legjelentősebb települései: Berettyóújfalu, Dévaványa, Doboz, Geszt, Biharugra, Nagykereki és Vésztő.
kősó
NaCl. Önmagában színtelen, de szennyeződésektől halvány színezetű, főként kocka alakú, kristályos vagy földes formában előforduló üledékes ásvány. Keménysége: 2.
Kőszegi-hegység
Az Alpokalja egyik kistája egyharmad részben Vas megye, kétharmad részben az ausztriai Burgenland területén. A magyarországi részét tekintve 58 km²-es területű erősen tagolt, zárt középhegységi tömböt keletről és délről a Kőszeghegyalja fennsíkja, Ausztria területén délnyugatról a Felső-Őrség, északnyugatról a Borostyánkői-hegység, északról a Bucklige Welt és a Pulyai-medence határolja.
kőszén
Egykori növények pusztulásával keletkezett fosszilis energiahordozó (tőzeg, lignit, barnakőszén, feketekőszén, antracit).
Közép-magyarországi régió
Közép-Magyarország a hét magyarországi statisztikai régió egyike. Pest megye és Budapest főváros alkotja. Központja Budapest. Az ország legfejlettebb régiója.
Krka
Folyó Horvátország területén. A folyó a Dinári-hegységben ered, Knin közelében, és Šibeniknél torkollik az Adriai-tengerbe. Hossza 72 km.
Kruger Nemzeti Park
A legnagyobb dél-afrikai természetvédelmi terület, 18.989 km2 területen fekszik, 350 km hosszú és átlagosan 60 km széles. Nyugaton és délen az ország két tartománya határolja (Limpopo és Mpumalanga), északon Zimbabwe, keleten pedig Mozambik.
Kuba
Karibi szigetország, területéhez Kuba szigetén túl – mely a Nagy-Antillák legnagyobb tagja – hozzátartozik még 1600 kisebb szárazulat is, amelyek közül méretével kiemelkedik a Pinos-sziget. Az egykori spanyol gyarmat ma a legnépesebb karibi ország, egyben a világ egyik utolsó szocialista berendezkedésű állama.
Kun-Lun
Ázsia egyik leghosszabb hegysége, amely Kína nyugati részén terül el. Igazi magashegység, csipkézett vonulatokkal, gleccserekkel. Tibet és a Tarim-medence között helyezkedik el. Nyugaton a Pamírhoz kapcsolódik, Keleten a Jangcéig terjed.
Kuvait
Délnyugat-ázsiai ország.Gazdag királyság a Perzsa-öböl partján, amely délen Szaúd-Arábiával, északon pedig Irakkal határos.
Külső-Mongólia
Mongólia Belső-Ázsiában található köztársaság, északról Oroszország, délről a Kínai Népköztársaság határolja, tengerpartja nincsen. A 250 éves mandzsu elnyomás után 1911-ben Külső-Mongólia, Tibettel egyidőben függetlenedett Kínától. Tibet és Mongólia ekkor kölcsönös barátsági és szövetségi szerződést kötöttek, de azt sem a nagyhatalmak, sem Kína nem ismerte el.
Külső-Somogy
Külső-Somogy kistáj a Dunántúlon, Somogy megyében. A Dunántúli-dombság része, a Balaton déli partja alatt húzódik. Szomszédos tájegysége Belső-Somogy és Mezőföld. Külső Somogy Egyik kiemelkedő és közismert népművészeti értéke a buzsáki hímzés. Jelentősebb települései: Andocs, Balatonboglár, Balatonszárszó, Buzsák, Fonyód, Igal, Karád, Somogyvámos, Somogyvár, Szántód, Tab.
Kyoto
Japán nagyváros Honsú szigetén.Lakossága eléri a másfél millió főt. Régebben a császári Japán fővárosa volt, ma a Kiotó prefektúra székhelye, amely Oszaka és Kóbe városokkal az Oszaka–Kóbe–Kiotó urbanizált régiót alkotja. 1997 decemberében itt határozták el a szén-dioxid és egyéb üvegházhatású gázok kibocsátásával foglalkozó egyezmény létrehozását, ami később Kiotói jegyzőkönyv néven vált ismertté.
Ladoga-tó
Oroszországi édesvizű tó Karéliában és a Leningrádi területen, Szentpétervártól kb. 50 km-re északkeletre. Ez Európa legnagyobb tava, a Föld 15 nagy édesvíz-tartalékának egyike. Körülbelül 210 kilométer hosszú és 130 kilométer széles, mélysége helyenként eléri a 225 métert. A tóba 32 kisebb folyó ömlik, de vizét csak egyetlen folyó, a Néva vezeti le.
Léna
Kelet-Szibéria legnagyobb folyója.A Bajkál-hegység lejtőjén, a Bajkál-tó nyugati partjától 7 km-re ered. Alsó szakasza az Irkutszki területen, további része egész a torkolatig Jakutföld vidékein folyik keresztül. Felső szakaszán a Bajkáltól északra húzódó hegyvidéken át északkelet felé tart.
Lettország
Hivatalos név: Lett köztársaság. Északkelet-Európában fekvő ország, nyugaton a Balti-tenger határolja. Fővárosa Riga. Államformája köztársaság. Hivatalos nyelve a lett. Területe 64 589 km2. Becsült népessége 2 268 600 fő (2008). Európai Uniós tagállam (2004), tagja a NATO szervezetének is.
lignit
A szénülés második szakaszába lévő növényi eredetű, a földtörténeti harmadidőszakban keletkezett kőzet. A barnaszénnél és a feketeszénnél alacsonyabb fűtőértékű energiahordozó. Hőerőművekben használják föl.
Linz
Felső-Ausztria tartományának székhelye. 188407 lakosával Bécs és Graz után Ausztria harmadik legnépesebb városa. Linzet sokáig acélvárosnak hívták, amit legnagyobb munkaadójának, a Voestalpine AG acélművének köszönhet.
Litvánia
Hivatalos név: Litván Köztársaság. Északkelet-Európában fekvő ország, nyugaton a Balti-tenger határolja. Fővárosa Vilnius. Államformája köztársaság. Hivatalos nyelve a litván. Területe 65 200 km2. Becsült népessége 3 361 100 fő (2008) Európai Uniós tagállam (2004).
Lockheed
1912-ben alapított amerikai repülőgépgyártó vállalat , amely 1995-ben a Martin Marietta céggel történt fúziója után a Lockheed Martin részévé vált.
Lóczi Lajos
(Pozsony, 1849. november 4. – Balatonfüred, 1920. május 13.) magyar geológus, geográfus, egyetemi tanár, földrajztudós, az Magyar Tudományos Akadémia tagja. A magyar földtan és földrajz kiváló tudósa. Életművéből kiemelkedik és nagy nemzetközi visszhangot is kiváltott a Széchenyi Béla vezette kelet- ázsiai expedíció tagjaként végzett tudományos felfedező- feltáró tevékenysége.
Lódz
Népessége alapján Lengyelország második legnagyobb városa, lakosainak száma 2004-ben 776 297 fő volt. A Łódź vajdaság központja. Az ország közepén, a łódźi fennsíkon fekszik, amely vízválasztó a Visztula és Odera vízgyűjtő területe között.
Loire
Franciaország leghosszabb folyója. Folyó a Francia-középhegységben, a Cévennes-fennsíkon ered 1408 méter magasan. Majd északnak folyik, Orleansnál egy hatalmas kanyar után nyugatnak veszi az irányt és Saint-Nazaire városnál torkollik az Atlanti-óceán Vizcayai-öblébe.
Londoni-medence
Földrajzi terület a Brit-szigeten. Lépcsősen ereszkedik a La-Manche csatorna irányába. Harmad- és negyedidőszaki tengeri és folyami üledékek töltötték fel.
Los Angeles
Az Amerikai Egyesült Államok második legnagyobb városa, amely az ország nyugati szélén, a Csendes-óceán partvidékén terül el. Lakosainak száma eléri a 4 milliót, de agglomerációjával együtt csaknem 18 millió embernek ad otthont. Igazi világváros, itt él az egyik legnagyobb és legsokszínűbb közösség a Földön.
lösz
Sárgás színű, rendkívül finom szemcseméretű, a szél által szállított és felhalmozott, majd mész által összecementálódott üledékes kőzet. Szemcséinek mérete legnagyobbrészt a 0,01-0,005 mm átmérőjű tartományba esnek. A felhalmozódott lösz vastagsága Kínában a több száz métert is elérheti, Magyarországon 50-60 méter. A lösszel fedett vidékeken általában jó minőségű termőtalaj alakul ki. A lösz könnyen pusztuló kőzet, amelynek pusztulása során sajátos formakincs alakul ki.
Luxemburg
Luxemburgi Nagyhercegség egy minden oldaláról szárazföld által határolt kis ország Északnyugat-Európában. Szomszédai: Franciaország, Németország és Belgium. Belgium, Hollandia és Luxemburg szoros regionális együttműködését általában Benelux államokként említik.
Madagaszkár
Szigetország az Indiai-óceánon, az Afrikai kontinens délkeleti partjánál. A nemzet magába foglalja Madagaszkár szigetét, melynek területe 587 041 négyzetkilométer, és ezzel a világ negyedik legnagyobb szigete. Az országhoz továbbá számos kisebb sziget is hozzátartozik. Miután a sziget korán elvált minden más kontinenstől, a növény- és állatvilág teljes elszigeteltségben tudott fejlődni, ezért az itteni élővilág igen egyedinek számít.
Magas-Tátra
A Kárpátok legmagasabb eleme Szlovákia és Lengyelország határán, keskeny gerincű hegyvonulat, számos mellékvonulattal, anyaga főként gránit, helyenként gneisz. Legmagasabb csúcsa: Gerlachfalvi-csúcs (2655 m)
Magellán
, Ferdinand. (Porto, 1480 – Fülöp-szigetek, 1521. április 27.) portugál felfedező, a Csendes-óceán névadója, az első Föld körüli expedíció vezetője.
magnezit
Magnézium-karbonát a borátok, karbonátok, nitrátok ásványosztályban az önálló kalcitcsoport tagja. Fontos kőzetalkotó ásvány.
Magyaroszág
Közép-Európában, a Kárpát-medencében fekvő, tengerparttal nem rendelkező ország. Az országot északról Szlovákia, északkeletről Ukrajna, keletről és délkeletről Románia, délről Szerbia és Horvátország, délnyugatról Szlovénia, nyugatról Ausztria határolja.
Majna
Egy folyó Németországban; a Rajna egyik legfontosabb mellékfolyója. Bajorország, Baden-Württemberg és Hessen tartományok területét érinti. Vízgyűjtő területe egy jelentős szakaszon a Dunáéval határos.
Manhattan
Jelenti Manhattan szigetét és a rajta elterülő Manhattan kerületet, ami New York öt kerületének egyike. A kerülethez magán Manhattan szigetén (amit a Hudson folyó torkolati része ölel körbe) kívül tartozik még több másik sziget és a szárazföld egy kis része is. Közigazgatásilag ez New York megye (County) is egyben.
Marcal
A Marcal a Rába jobb oldali mellékfolyója, röviddel Győr előtt torkollik bele. A Marcal forráspatakjai a Bakonyban és Sümeg környékén erednek. Ukk környékén érkezik ki a Kisalföld déli öblözetének kissé megsüllyedt, de annál erősebben letarolt síkságára.
Marcal-medence
A Marcal-medence a Kemeneshát és a Bakony közé benyúló félmedence, Vas és Veszprém megye határán található, területe 3000 hektár. Északi észén található a Pannonhalmi-dombság, mely már Győr-Moson-Sopron megye területéhez tartozik. A Marcal a medence nyugati részén folyik.
Marco Polo
(Velence vagy Curzola, 1254 – Velence, 1324. január 8.) velencei kereskedő, utazó, író volt, aki közvélekedés szerint újra felfedezte Kínát Európa számára. Apjával és nagybátyjával 1271-ben indult keletre, és Perzsián keresztül el is jutott Kubilaj kán udvarába.
Margitsziget
A Margit-sziget a Duna egyik szigete Magyarországon, Budapestnél. Közigazgatásilag Budapest XIII. kerületéhez tartozik, és Margitsziget néven Budapest egyik városrészét alkotja.
Maros
Folyó Közép-Európában, a Kárpát-medencében. A Keleti-Kárpátokban, a Gyergyói-havasokban, Marosfő közelében ered és Szegednél a Tiszába torkollik. Hossza körülbelül 725 km, ebből a magyar szakasz 48 km. Folyása útvonalába esik Romániában többek között Marosvásárhely,Gyulafehérvár, Déva és Arad, Magyarországon pedig Makó és Szeged városa.
Mátra
Magyarország két legmagasabb hegycsúcsát (Kékes-tető, 1014 m, Galya-tető, 965 m) is magában foglaló, a Kárpátok belső vulkáni övezetéhez tartozó, mára jelentősen errodálódott, és szerkezeti mozgásokkal átformált, jelentős érckészlettel rendelkező hegység. Az Északi-középhegység tagja.
Mátyás-hegy
Budapest egyik városrésze a III. kerületben. Határai: Hegyoldal utca a Szépvölgyi úttól - Nyereg út - Remetehegyi út - Folyondár utca - Szépvölgyi út a Hegyoldal utcáig.
Mecsek
Középhegység Magyarországon, a Dél-Dunántúlon, Pécstől északra. A legmagasabb csúcsa a Zengő, amelynek magassága 682 m. A Mecsek három részre tagolható: Kelet-, Közép-, és Nyugat-Mecsekre.
mediterrán
A mediterrán éghajlat neve a Mediterráneum földrajzi jelzőből származik, jelentése föld-közi, vagyis Föld legnagyobb beltengerének, a Földközi-tengernek térségére utal.
megapolisz
Az egymáshoz közel fekvő, majdnem összeépült, így összefüggő területet alkotó városok halmaza.
melanéz
Óceánia egy földrajzi és etnokulturális régiójában, Melanéziában élők neve. A régió őslakói két fő csoportra oszthatók: ausztronézekre és pápuákra.Melanézia a Csendes-óceán nyugati részén, Ausztráliától északra terül el.
Melbourne
Ausztrália egyik legnagyobb városa, Victoria állam fővárosa. A város alapítója egy valamikori fegyenc fia, aki a régi fegyenctelep helyén egy új várost akart építeni – sikerült neki. Melbourne gyors fejlődéséhez az is hozzájárult, hogy Victoria aranymezőire csak úgy tódultak az 50-es években a gazdagságra vágyók.
meleg-mérsékelt
A mérsékelt övezeten belüli éghajlati öv. A mérsékelt övezet uralkodó széliránya a nyugati, de az övezet peremei felé hatással lehetnek a területre a passzát szél leszálló ága, illetve északon a sarki szelek A meleg mérsékelt öv az észak és déli félgömbön a 30 és 45 szélességi körök között helyezkedik el. Az övet idegen nyelven szubtrópusinak nevezik, ami földrajzi helyzetére utal, azaz annyit jelent, hogy trópusok alatti öv.
mészkő
Üledékes kőzet, amely legnagyobbrészt CaCO3-ból áll. Keletkezhet vegyi kiválás útján, de leggyakrabban biogén (szilárd meszet kiválasztó állatok maradványai) eredetű.
mesztic
Indián és európai szülők leszármazottja.
Mexikói-fennsík
Mexikóban található terület. Mexikó területének központi része a füves, 1000 – 2500 m magas Mexikói-fennsík vagy Mexikói-magasföld. Ennek északi fele 1500 m, déli része kb. 2300 m. magas. A magasföld déli részén található a Mexikói-medence a fővárossal.
Mezeta
Magasföld a Pireneusi-félsziget belsejében.Tengerszint feletti magassága 600-800 méter. A Kasztíliai-választóhegység középen, északkelet-délnyugat irányban kettéosztja.
Mezőföld
A Duna jobb partján, Fejér, Pest, Tolna, Somogy, és Veszprém megye területén található középtáj, melynek területe mintegy 4000 km2, és domborzatában, felépítésében átmenetet képez az Alföld és a Dunántúli-dombság között. Jellemzője a homokos, agyagos, löszös felszín, amelyet eróziós és deráziós völgyek tagolnak.
mezőváros
Olyan város, amelynek lakosai túlnyomórészt a mezőgazdasági ágazatból élnek. Általában nagy kiterjedésű, nagyobb lakosszámú faluból fejlődött ki.
Miniszteri Tanács (Európai Unió Tanácsa)
Szerepe kettős – egyrészt az EU általános szakpolitikai irányvonalainak és prioritásainak a meghatározása, másfelől pedig olyan bonyolult vagy kényes ügyek megvitatása, amelyeket a kormányközi együttműködés alacsonyabb szintjén nem lehet megoldani.
Miskolc
Északkelet-Magyarország legnagyobb városa és Borsod-Abaúj-Zemplén megye székhelye. Budapest, Debrecen és Szeged után Magyarország negyedik legnépesebb városa (agglomerációval együtt Budapest és Debrecen után a harmadik legnagyobb ).
Mississippi
Az Amerikai Egyesült Államok leghosszabb folyója, amely a Minnesota Állambeli Itasca-tóból ered és a Mexikói-öbölbe ömlik, hossza 6270 km, vízgyűjtő területe 2 980 000 km2.
Moldova
Hivatalosan Moldovai Köztársaság, a magyar köznyelvben Moldávia. A középkori Moldvai Fejedelemség keleti része. Nyugati része Romániában található, ezt a területet az elkülönítést segítendő, Moldvának nevezzük. A Moldovai Köztársaság Kelet-Európában található független, demokratikus állam, államformája köztársaság, fővárosa Kisinyov. Területe 33 843 km2, becsült népessége 4 317 483 fő (2010), hivatalos nyelve a moldáv (amely a román egyik változata), orosz, ukrán, gagauz.
Montenegró
Független állam Dél-Európában, a Balkán-félszigeten, a volt Jugoszlávia területén. Az 5. állam, amely függetlenedett a volt Jugoszláviából. Fővárosa Podgorica.
Morava-völgye
Fökdrajzi terület Szerbiában. Ettől a völgytől nyugatra helyezkedik a Dinári-hegység, amely Montenegró területén át egészen az Adriai-tenger partjáig fut.
Móri-árok
A Bakony hegységet a Vértes hegységtől elválasztó, északnyugat-délkelet irányú völgy. A Dunántúli-középhegység északi részének kistája. Területe 100 km². Genetikailag fiatal, a földtörténet pleisztocén időszakában alakult ki.[1] Vetődések által létrehozott árkos süllyedék.
Morva-medence
A Pannon síkság része, ez a síkság magában foglalja például Ausztria, Csehország vagy Közép-Szerbia sík vidékeit is (Bécsi-medence, Morva-medence, Morava-völgy).
Mosoni-Duna
A Mosoni-Duna a Duna folyó déli fattyúága. A szlovákiai Oroszvár (szlovákul Rusovce) és Dunacsún (Čuňovo) között ágazik ki a Dunából. Végigkanyarog a Szigetköz déli oldalán és 125 km megtétele után Véneknél ömlik vissza a Dunába. Magyarországi szakasza 121,5 km. Győrnél ömlik bele a Rábca és a Rába.
Mosonmagyaróvár
Város Győr-Moson-Sopron megyében, a Mosonmagyaróvári kistérségben. 1939-ben jött létre Moson és Magyaróvár egyesítése révén. Mosonmagyaróvár az északi szélesség 47-48° és a keleti hosszúság 17-18° által megjelölt tér északnyugati szögletében helyezkedik el. E kistáj természetes kapocs Szlovákia, Ausztria és Magyarország között.
Moszkva
Oroszország fővárosa, amely az ország keleti részén, a Moszkva folyó partján helyezkedik el. Területe 1081 km2, népessége 10 562 099 fő (2010). Az ország politikai, gazdasági, pénzügyi, oktatási valamint közlekedési központja.
mulatt
Fekete-afrikai és európai szülők leszármazottja. Elsősorban Közép- és Dél-Amerikában alkotják a lakosság jelentős részét.
Munkács
Területi jelentőségű város Ukrajnában, Kárpátalján.Munkács Kárpátalja központi részén terül el az Északkeleti-Kárpátok aljában, az Alföld és a hegyvidék találkozásánál. Gazdasági potenciálja, továbbá a lakosságszáma szerint a megye második legnagyobb városának számít.
munkanélküliség
Olyan kedvezőtlen gazdasági helyzet, amikor a kialakult bérszinteken dolgozni képes és akaró felnőtt lakosság egy része nem, vagy csak hosszabb-rövidebb idő elteltével tud munkát vállalni.
Murmanszk
Kikötőváros Oroszország legészaknyugatibb területén, a Kola-öbölben, a Kola-félsziget északi partján, Moszkvától 1967, a Barents-tengertől 12 kilométerre, a norvég és a finn határ közelében.
muszlim
Az iszlám vallás követője. Más (muszlim szempontból nem teljesen helyes) néven mohamendán vagy muzulmán.
Nagoya
Közigazgatási területét nézve Japán harmadik legnépesebb városa, az összefüggő városi területet tekitve pedig negyedik. Honsú középső részén, Csúbu régióban fekszik, a Csendes-óceán partján. Aicsi prefektúra székhelye. Az ország egyik legfontosabb kikötővárosa Tokió, Ószaka, Kóbe, Jokohama, Csiba és Modzsi mellett.
Nagy Sándor
Az ókor egyik emblematikus figurája, Makedónia királya, általános vélekedés szerint kiváló hadvezér volt. Atyja, II. Philipposz nyomdokain haladva hatalmát a Peloponnészosztól az indiai szubkontinensig terjesztette ki, elfoglalva az akkor ismert világ nagy részét.
Nagy-Kapela
A Nagy-Kapela körülbelül azon horpadáson túl kezdődik, melyen a vasutak vonala Ogulinból Fiuméba vezet. Nem képez rendszeresen kifejlődött, összefüggő hegygerinceket, hanem inkább egyes kimagasló csúcsok sorozata gyanánt tűnik fel. E csúcsok 1300-1500 m. magasak.
Nagykunság
Régi magyar tájegység neve, amely Magyarországon, a Tiszántúlon, azon belül is Jász-Nagykun-Szolnok megye délkeleti részén terül el. Az egyik legrégebbi olyan tájegységünk, amelynek elnevezése, területe viszonylag változatlanul vészelte át az évszázadok viharát. Nevét az itt élő kunokról kapta, korábban etnikai, majd egyre inkább területi vagy kiváltságolt alapon.
Nagy-Szénás
Tájvédelmi terület a Duna-Ipoly Nemzet Park területén. Hazánk flórájának talán leghíresebb tagja a pilisi len, e kicsinyke, de gyönyörű sárga virág, mely az egész világon egyedül a Szénások fokozottan védett lejtőin terem.
Nagy-tavak
Öt-tó a neve annak az öt tóból álló csoportnak, amely az Amerikai Egyesült Államok és Kanada határán található. Ezek a tavak a Föld legnagyobb édesvízű tavai közé tartoznak. A tavak: Felső-tó, Michigan-tó, Huron-tó, Erie-tó, Ontario-tó.
Nagyvárad
A romániai Bihar megye székhelye, megyei jogú város a Partiumban, a Körösvidéken, a Sebes-Körös partján. Korábban Bihar vármegye központja volt. A település a régió legnagyobb városa. A lakosság 27%-a magyar.
Nagy-Vízválasztó-hegység
A Föld negyedik leghosszabb hegylánca. Ausztráliában található. 3651 kilométer hosszan nyúlik el Queensland legészakibb részétől a keleti parttal párhuzamosan Új-Dél-Walesen keresztül a Victoria államben levő Ballaratig. Legmagasabb csúcsa a Mount Kosciuszko (2228 méter). Átlagosan szélessége 160 és 300 km között van.
Namíbia
1990-től független köztársaság Dél-Afrikában, az Atlanti-óceán partján. Az országot a Dél-afrikai Köztársaság, Angola, Zambia és Botswana határolja. Az Atlanti-óceán partján fekvő ország. Partvidékén mintegy 1300 km hosszan, 80–130 km szélességben Földünk egyik legkietlenebb sivataga, az ország nevét adó Namíb-sivatag húzódik.
NATO
Észak-atlanti Szerződés Szervezete. 28 észak-amerikai és európai ország szövetsége, amelyet a II. világháború után 1949. április 4-én alapítottak Washingtonban.
Nazca vonalak
A világ legnagyobb grafikai alkotása, mintegy 2000 éve Peru egy félreeső vidékén, a Pampas de Jumana nevű fennsíkon gigantikus mértani alakzatok, monumentális állatfigurák, és nyílegyenes vonalak terpeszkednek a vidéken. Rendeltetésük ismeretlen. Az állatfigurák közös jellemzője, hogy egyetlen, önmagát sehol nem metsző vonalból állnak.
nedves-kontinentális
A mérséklet övben alakul ki, a szárazföldek belsejében, ahol a tengerek, óceánok klímakiegyenlítő hatása egyre kevésbé érvényesül.Az óceánihoz viszonyítva a nedves kontinentális tartományok nyara melegebb, tele hidegebb, az évi hőingadozás a földrészek belseje felé nő (10-20 Celsius-fok); a szélsőségek növekedését a csapadékmennyiség csökkenése követi (évi 500-800 mm).
nehézipar
A modern indusztrializmusban a vas- és fémipari fél- és készgyártmányfeldolgozó nagyüzemek közkeletű, német eredetű elnevezése.
német
1. A germán törzsek leszármazottai, akik túlnyomó többsége Németország területén él. 2. Minden ami Németországból származó.
Német-középhegység
Németország három nagy földrajzi tájegységének egyike. A hegyvidék átlagos magassága 1000–1400 m között mozog. Két északi tagja a Harz hegység illetve a Türingiai-erdő (Thüringer Wald), köztük pedig a Türingiai-medence (das Thüringer Becken) helyezkedik el. További részei: a Rajnai-palahegység, a Hesseni-hegyvidék (das Hessische Bergland), a Fekete-erdő (Schwarzwald), a Sváb-Alp, a Frank-Alb (Fränkische Alb), a Bajor-erdő (Bayerischer Wald) és a Cseh-erdő. A középhegység központi részén a Rajna-Majna-Neckar-völgye terül el.
Németország
Európa egyik meghatározó ipari és gazdasági hatalma, Közép-Európában fekszik. Északon az Északi-tenger, Dánia és a Balti-tenger, keleten Lengyelország és Csehország, délen Ausztria és Svájc, nyugaton pedig Franciaország, Luxemburg, Belgium és Hollandia határolja. Nyugat-Németország az Európai Unió egyik alapító tagja volt. Fővárosa Berlin.
New-Orleans
Louisiana állam legnagyobb városa az Egyesült Államokban. Maga a város francia eredetű, ezért egy viszonylag nagy kiterjedésű francia negyed található itt. Nevezetes a zenéjéről (a jazz őshazájának is szokták emlegetni), kultúrájáról valamint a fesztiváljairól is.
Niger
Ország Nyugat-Afrikában. Legnagyobb része sivatag (Tenere és Száhel), fővárosa Niamey, lakossága 11 665 937 fő. Az ország nagyobb része, 2/3-a homoksivatag, délen azonban a Niger folyó és a Csád-tó mentén termékenyek a talajok. Az ország legmagasabb pontja a Bagzane (2022 m).
Nyírség
Magyarország egyik tájegysége, amely az Alföld észak-keleti részén található. Legnagyobb része Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területén található, de átnyúlik Hajdú-Bihar megyébe, valamint a romániai Szatmár megyébe is. Homokos vidék, legmagasabb pontja a Hoportyó (183 m).
Nyitra
1.Szlovákia negyedik legnagyobb városa, a Nyitrai kerület és a Nyitrai járás székhelye, a Nyitra-mente gazdasági és kulturális központja. 2. a Vág bal oldali mellékfolyója Szlovákiában, hossza 197 km. A Facskói-hágó alatt, a Kis-Fátrában. Felső folyásánál több kisebb patakot, köztük bal felőle a Handlovai-patakot valamint a Nyitricát, jobb felől a Bebravát és a Radosnát.
Nyugat-dunántúli régió
Nyugat-Dunántúl a hét magyarországi statisztikai régió egyike, az ország északnyugati részében helyezkedik el. Három megye, Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala alkotja ezt a régiót, melynek központja Győr.
nyugati körzet
Az Amerikai Egyesült Államok nyugati partvidékén kialakult gazdasági kulcsterület, amelyet elsősorban a mikroelektronikai, számítástechnikai, és egyéb csúcstechnológián alapuló iparágak, illetve kutató intézmények, továbbá a hadiipar, a szolgáltatóipar, filmgyártás (pl. Hollywood) fémjelez.
Nyugat-Magyarország
A hét magyarországi statisztikai régió egyike, az ország északnyugati részében helyezkedik el. Három megye, Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala alkotja ezt a régiót, melynek központja Győr.
Nyugat-magyarországi-peremvidék
Alpokalja, földrajzi terület. Résztájai a Soproni-hegység, a Kőszegi-hegység, a Vasi-hegyhát, Kemeneshát, Zalai dombság.
oázis
Olyan hely a sivatagban ahol víz (deflációs eredetű talajvíz, vagy tektonikus eredetű forrásvíz) és ennek köszönhetően növényzet is található.
Ob
Oroszország leghosszabb folyója, amely az Altáj hegységben ered, és a sarkkör környékén ömlik a Kara-tengerbe. Hossza 5410 km, vízgyűjtő területe 2 972 497km2. Oroszország harmadik legnagyobb vízhozamú folyója.
óceáni éghajlat
Legjobban Európára jellmező az óceáni éghajlat, ami a mérsékelt éghajlat legenyhébb formája. A kontinensek nyugati oldalán fordul még elő, ahol észak-déli irányba húzódik.
Olt
Románia egyik legfontosabb folyója. A Gyergyói-havasokban ered, a Magas-bükk (1416 m) nyugati oldalából. A következő romániai megyéken folyik át: Hargita, Kovászna, Brassó, Szeben, Vâlcea, Olt és Teleorman. Turnu Măgurele mellett ömlik a Dunába.
Onyega-tó
Oroszország harmadik legnagyobb édesvizű tava a Bajkál- tó és a Ladoga-tó után. Területe 9890 km².
Orinoco
Dél-Amerika egyik leghosszabb folyója, amely az Atlanti-óceánba ömlik. Venezuela és Kolumbia területén található, hossza 2140 km, vízgyűjtő területe 880 000 km2.
Ormánság
Az Ormánság, vagy Ormányság tájegység Baranya megyében, a Dráva árterületén, a Dráva-sík kistáj része. Baranyára jellemző aprófalvas vidék. Legnagyobb települései az 1868 lakosú Vajszló és a 2941 lakosú Sellye. Magyarország egyik legszegényebb vidéke.
Oroszlány
Város Komárom-Esztergom megyében. A Vértes-hegység északnyugati lábánál, Tatabányától 15 km-re DNy-ra fekszik.
ortodox keresztény
A kereszténység egyik fő irányzata mind történelmileg, mind híveinek létszámát tekintve , amely elsősorban az egykori Keletrómai Birodalom területén, illetve attól keletre számít meghatározónak. Az ortodox keresztények önmeghatározása szerint az ortodoxia az egyetemes kereszténység egyetlen legitim örököse, amely egyedüliként őrizte meg Jézus és a 12 apostol tanításait változtatás nélkül, úgy ahogy ezt a hét egyetemes zsinat meghatározta.
Őrség Nemzeti Park
Pakisztán
Hivatalos neve: Pakisztáni Iszlám Köztársaság. Közel-Kelet és Közép-Ázsia határán elhelyezkedő független állam, a Föld hatodik legnépesebb országa, államformája köztársaság, fővárosa Iszlámábád. Területe 803 940 km2, becsült népessége 184 404 791 fő (2010), hivatalos nyelve az urdu és az angol.
Pálvölgyi-barlang
A Pál-völgyi-cseppkőbarlang Budapest egyik idegenforgalmi célokra kiépített barlangja. A Budai-hegységben, a Látó-hegy keleti oldalán található. Kataszteri száma: 4762-2. Ismert hossza 19 km, a turisták által látogatható hossza 500 méter.
Pampák
A La Plata torkolatának két oldalán található, és az Andoktól az Atlanti-óceánig terjedő dél-amerikai füves puszta. Az argentínai Pampák asztal simaságú, fátlan, füves szubtrópusi éghajlatú puszta.
Pannon-alföld
A Pannon-síkság kifejezést nagyjából ugyanarra a területre használják, mint a Kárpát-medencét. A két fogalom közötti különbség az, hogy míg a Kárpát-medence egy egységes területi egészt jelöl, amelyhez alföldi és hegyvidéki területek egyaránt hozzátartoznak, addig a Pannon-síkság alatt a középső Duna-medence valamennyi alföldi, sík vidékét értik, vagyis Európa legnagyobb hordalékkúpját,
Pannonhalma
Város Győr-Moson-Sopron megyében, a Pannonhalmai kistérségben található. Neve 1965-ig Győrszentmárton volt. Pannonhalmán gyakran csak a Pannonhalmi Bencés Főapátságot értik.
Pannonhalmi apátság
A Pannonhalmi Bencés Főapátság Magyarország egyik kiemelkedő történelmi emlékhelye, egyházi és művészettörténeti központja. Győr-Moson-Sopron megyében, a Pannonhalmai kistérségben, Pannonhalma városban (régi nevén Győrszentmárton) található.
Pannon-síkság
A Pannon-síkság kifejezést nagyjából ugyanarra a területre használják, mint a Kárpát-medencét. A két fogalom közötti különbség az, hogy míg a Kárpát-medence egy egységes területi egészt jelöl, amelyhez alföldi és hegyvidéki területek egyaránt hozzátartoznak, addig a Pannon-síkság alatt a középső Duna-medence valamennyi alföldi, sík vidékét értik, vagyis Európa legnagyobb hordalékkúpját,
Pápa
Város Veszprém megyében, a Pápai kistérségben. Az egykor bővízű Tapolca-patak völgyében, a Pápai-síkság középpontjában található, a Bakony hegység és a Kisalföld találkozásánál. Itt halad a 83-as főút.
Paraguay
Ország Dél-Amerikában. Az egykori spanyol gyarmat 1811-ben nyerte el függetlenségét. Bolívia mellett a kontinens másik, tengerparttal nem rendelkező országa. Felszínét a Paraguay – mocsarakkal tarkított, őserdővel borított – völgye osztja két részre.
Párizsi-medence
Franciaország egyik nagy tája, az ország területének mintegy negyedrészét foglalja el. Földrajzilag hozzá tartozó vidékek: Párizs közvetlen környéke, az Ile de France, Champagne.
Parti-hegység
Hegylánc, amely Észak-Amerika nyugati partján nyúlik végig Alaszkától Mexikó északi és középső területeiig. Kanadában a Pacifikus Kordillerákhoz hozzá szokták érteni a Sziklás-hegység ottani vonulatait is, a Columbia-hegységet és más hegyvonulatokat.
Pennine-hegység
Alacsony hegylánc Észak-Angliában és Dél-Skóciában. Északnyugat-Angliát választja el Yorkshire-től és Északkelet-Angliától.Gyakran nevezik Anglia gerincének.
perlit
Kis méretű gömbökből álló, üveges, nagy kovasav tartalmú vulkanikus kőzet (riolit változat), amelyet kiváló hang- és hőszigetelő tulajdonságai miatt az építőiparban hasznosítják. Hevítés hatására a víztartalma eltávozik, és a felülete 7-16 - szorosára nő, így kiválóan használható víztisztításra, derítésre, illetve talajlazításra.
Perth
Nyugat-Ausztrália legnépesebb városa, egyben Ausztrália negyedik legnagyobb városa. Lakosainak száma, a külvárosaival együtt, 2004-ben 1,5 millió volt.
Peru
Dél-Amerika harmadik legnagyobb, valamint az Andok legnagyobb területű országa. Északon Ecuador és Kolumbia, keleten Brazília és Bolívia, délen Chile és nyugaton mintegy 2000 km hosszan a Csendes-óceán határolja. Hajdan az Inka Birodalom központja volt.
Pesti-síkság
A Pesti-síkság peremi kistájcsoport a süllyedő Alföld és a kiemelkedő középhegység között. Az Északi-középhegység vonulatába, egészen Vác környékéig, tágas völgyi síkságként ék alakúan nyomul be. Nyugat felől a Pilis-Budai- és Szentendre-Visegrádi-hegység hegyláblejtői, keletről pedig a Gödöllői-dombság fogják közre, dél felé nyitott.
Pilis
Pilis hegység (gyakran hibásan: Pilis-hegység) röghegység a Duna jobb partján, Budapest és Esztergom között. A Dunántúli-középhegység legkeletibb tagja. Nem magas, de természeti szépségei miatt sokan felkeresik. Fő csúcsa a Pilis (756 m).
Pireneusi-félsziget
Vagy Ibériai-félsziget. Európa délnyugati részén fekszik, itt található Európa legdélibb és legnyugatibb pontja is. Északról a Pireneusok és az Atlanti-óceán, nyugatról szintén az Atlanti-óceán, délről és keletről pedig a Földközi-tenger határolja. Európa második legnagyobb félszigete a maga 582 860 km²-es területével a Balkán-félsziget után.
Pireneusok
Magashegység Délnyugat-Európában, amely természetes határt képez Spanyolország és Franciaország között. Az Eurázsiai-hegységrendszer tagja. Területén három ország osztozik, déli részén Spanyolország, északi részén Franciaország, és közéjük ékelődött be Dél-Európa legnagyobb törpeállama, Andorra.
Pizzaro
, Francesco. (1478-1541) spanyol hódító. Keresztül vágva a panamai földszorost egyike lett azoknak az európaiaknak, akik először pillantották meg a Csendes-óceánt. Érdemeiért megkapta a Panamaváros polgármestere címet. 1533-ban 180 katonával elfoglalta Cuzcót, amit 1534 áprilisában Peru fővárosává tett. Pizarro Észak-Peru teljhatalmú ura lett, bár Manco Capacot elismerte legitim inka uralkodónak. 1535. január 18-án megalapította az új fővárost, Ciudad de los Reyest (a mai Limát).
Pó
Folyó Észak-Olaszországban. A Nyugati-Alpok-ban a Monte Viso hegy lábánál ered és Velencétől 50 km-re délre ömlik az Adriai-tengerbe. Olaszország leghosszabb (652 km) és legjelentősebb folyója.
polderek
A polder egy alacsonyan fekvő terület, ami – legalábbis dagály idején – a tenger szintje alatt fekszik, és amit az ember mesterségesen hódított el a tengertől gátak segítségével.
Pomeránia
Történelmi régió Lengyelország és Németország területén a Reknitz, Odera és Visztula torkolatánál a Balti-tenger partján.
ponty
A ponty (Cyprinus carpio) a sugarasúszójú csontos halak közé tartozó típusfaj, a pontyalakúak rendjének és a pontyfélék családjának névadója. Palearktikus elterjedésű halfaj. Eredeti őshazája Ázsia, valamint Európa keleti fele (Kelet-Európa és a Duna-medence), de tenyésztési céllal máshova is betelepítették, így ma már gyakorlatilag minden földrész édesvizeiben megtalálható. A mérsékelt égövi alföldi vidékek tavait és lassú vizű folyóit kedveli.
Poprád
1.A Dunajec jobbparti mellékfolyója, mely a Hincó-patak (szlovákul Hincov potok) és a Krupa-patak (szlovákul potok Krupá) összefolyásával keletkezik. 2. Város Szlovákiában az Eperjesi kerület Poprádi járásának székhelye. A Magas-Tátra kapuja és egyik idegenforgalmi központja.
Pó-síkság
A Pó-síkság olaszul Pianura Padana, Olaszország legfejlettebb része. A Pó-síkság az ország legfejlettebb mezőgazdasági területe. Enyhe kontinentális éghajlat uralja.
Pozsony
Bratislava. Szlovákia fővárosa, az ország kulturális, kereskedelmi és ipari központja.A Duna partján, az ország délnyugati csücskében, Ausztria és Magyarország határainak közvetlen közelében, a Kis-Kárpátok előterében fekszik.
Prága
A Cseh Köztársaság fővárosa, egyben legnagyobb települése. Gyakran hívják „száztornyú városnak”, „arany városnak”, vagy egyszerűen a városok királynőjének. Prága történelmi központját az UNESCO 1992-ben a Világörökség részének nyilvánította.
Princeton
New Jersey állambeli Princetonban található egyetem, az Amerikai Egyesült Államok ötödik legidősebb és egyik legelőkelőbb felsőoktatási intézménye. A Princetonon van építészeti, mérnöki és nemzetközi ügyek iskola.
Prinz Gyula
(Rábamolnári, 1882. január 11. – Budapest, 1973. december 31.) geológus, geográfus, néprajzkutató. Életpályája sajátos, keretes szerkezetet mutat. 1935-től az MTA levelező tagja. 1936-ban a Magyar Érdemrend Középkeresztjét nyerte el. 1939-ben Lóczy Éremmel tüntették ki.
protestáns
Protestáns vallású. A protestanizmus gyűjtőnév alatt a keresztény egyházak azon egyik fő ágát szokták érteni, amely a reformáció következtében a 16. században a katolikus egyháztól különvált. A protestáns vallási irányzatok: evangélikus, református, unitárius, adventista, metodista, baptista, anglikán.
Prut
953 km hosszú folyó, amely Ukrajnában (az Ivano-frankivszki területen, az Északkeleti-Kárpátokban, a Hoverla közelében) ered, Románián és Moldován folyik át, majd a Dunába ömlik.
Rába
A Rába Magyarország harmadik legnagyobb folyója, a Duna legjelentősebb magyarországi mellékfolyója. Ausztriában, Stájerországban, a Fischbachi-Alpokban, a Hochlantsch délkeleti lejtőjén ered 1200 m magasságban. Ausztriában 95 km-t tesz meg, majd Alsószölnöknél, 288 m tengerszint feletti magasságban eléri a magyar határt és Szentgotthárdnál végleg belép Magyarország területére.
Rajna
Nyugat-Európa egyik legfontosabb folyója, amely Svájcban ered és 6 országot érintve ömlik az Északi-tengerbe. Hossza 1233 km, vízgyűjtő területe 198 735 km2.
Rákos-patak
A Rákos-patak egy rövid, a Gödöllői-dombságból eredő és a Dunába torkolló patak; a Duna magyarországi szakaszának egyik leghosszabb bal parti mellékvize. Az átlagban 1-3 méter széles patak a Gödöllői-dombságban, Szada határában ered. Gödöllő városában az egyik mellékágával, a Fiók-Rákos-patakkal ömlik össze.
Recsk
Nagyközség Heves megye Pétervásárai kistérségében. Heves megye északnyugati részén helyezkedik el, Gyöngyöstől 34 kilométerre, Egertől 24 kilométer távolságra.
Répce
A Répce és a Rábca ugyanazon folyó a Kisalföldön. A Répce a Hanság területén felveszi a Kis-Rábát (csatorna), innentől Rábca a neve. A Rozália-hegységben eredő Répce Locsmándnál két ágra bomlik, a Zsirán átfolyó ágát Répcének, a másikat Újároknak nevezik. Győrben torkollik a Mosoni-Dunába.
Répcelak
Város Vas megye északi részén, a Rábával itt párhuzamosan futó Répce partján. Répcelak területén bronzkori és késő vaskori települések voltak. Legújabb kutatások szerint a 11. században egy kisebb erődítmény is létesült a mai település határában.
Révkomárom
Város Szlovákiában, a Nyitrai kerület komáromi járásában, a Duna és a Vág-Duna összefolyásánál. Gyakran Észak-Komáromnak, Öreg-Komáromnak vagy Révkomáromnak is hívják, hogy megkülönböztessék a déli, azonos nevű magyarországi településtől.
rézérc
Rezet tartalmazó ércek gyűjtőneve. A legfontosabb rézércek a kalkopirit, kalkozin, malachit, mazurit és kuprit.
riolit
Savanyú kémhatású vulkáni kiömlési kőzet.
roma
A középkor folyamán Európába érkező, sajátos kulturális, és társadalmi élettel, hagyományokkal rendelkező népcsoport (cigányság). A romák többsége ma már nem beszéli eredeti nyelvét, ezért a népcsoporthoz tartozók lehatárolása számos nehézségbe ütközik. Bizonyos nézőpontból az a roma, akit a nem roma környezete annak tart, illetve más nézőpontból, az a roma, aki magát annak tartja.
Róma
Olaszország fővárosa, Lazio régió központja (közigazgatásilag comune), a hajdani Római Birodalom központja. Az ország legnagyobb és legnépesebb városa 1,285,3 km²-en több mint 2,7 millió lakossal. Területén található a Vatikán, a katolikus egyház központja, a pápa székhelye, a világ legkisebb független állama.
Római-fürdő
Budapest egyik városrésze a III. kerületben. A terület már a római korban ismert vízadó térség volt. Mai neve arra emlékeztet, hogy a rómaiak már a II. században fürdőházat építettek itt a Duna partján és innen látták el vízzel Aquincumot. A források környékét szent helyként tisztelték és megtalálták a régészek a fürdő területén a szentély alapfalait is.
román
Főként Románia területén élő, latin eredetű nyelvet beszélő délkelet-európai nép.
Románia
Területe: 237500 km2. Fővárosa: Bukarest; államformája köztársaság. Ásványkincsei: földgáz. Kőolaj, vasérc, kősó, feketeszén, barnaszén, színesfémek, mangán. Lefontosabb haszonállatai: juh, szarvasmarha, serés, baromfi.
romtalaj
Talajtípus, a technikai rekultiváció következik. Romtalajnak a szerves anyagok nélküli talajt nevezzük.
Sajó
Kelet-Szlovákia és Északkelet-Magyarország egyik legnagyobb folyója, a Tisza jelentős mellékvize.Magyarország kilencedik legbővebb vizű felszíni vízfolyása a Duna, Tisza, Dráva, Mura, Maros, Hármas-Körös, Szamos, és a Bodrog után.
Salgótarján
Megyei jogú város Észak-Magyarországon. Nógrád megye székhelye, népességét tekintve Szekszárd után a második legkisebb megyeszékhely Magyarországon. A Salgó a közeli Salgó várra utal, mely név a salgó (ragyogó, fényes) melléknévből származik. A Tarján a honfoglaló magyar törzsek egyikének a neve volt, mely ótörök eredetű szó, jelentése fejedelem, alkirály.
Salzburg
Ausztria Salzburg tartományának székhelye. A Salzburg-környék közigazgatási egységgel együtt alkotják az Salzburg tartomány öt „Gau”-ja közül a legészakibbat, Flachgau-t. Északnyugaton Bajorországgal határos.
Sárköz
A Sárköz egy tájegység Magyarországon. Kistáj besorolású, határai: északon a Mezőföld, keleten a Duna, délen a Sárvíz, nyugaton a lösszel borított Dunántúli dombvidék Szekszárd-bátai része.
Sárvár
Sárvár város Nyugat-Magyarországon, Vas megyében, a Sárvári kistérségben.Szombathelytől 25 km-re keletre, Celldömölktől 18 km-re nyugatra fekszik a Rába két partján, a Gyöngyös-patak torkolatától délre.
Sas-hegy
A Sas-hegy Budapesten található 266 m-es magaslat. A terület egy része Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület néven 1958-tól természetvédelem alatt áll. Csak szakvezetéssel látogatható.
Selmecbánya
Város Szlovákiában a Besztercebányai kerület Selmecbányai járásában. Járási székhely. Az egykori Magyar Királyság egyik legjelentősebb bányavárosa. Gyakran csak Selmecként emlegetik.
Semmelweis Ignác Orvostudományi Egyetem
A Semmelweis Egyetem magyar állami felsőoktatási intézmény Budapesten. Az egyetem a Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) jogutódja. Névadója Semmelweis Ignác.
Serrano
, Juan. Spanyol tengerész, felfedező.1520-ban Magellán expedíciójában vett részt, ő lett a Santiago kapitánya.
Shinkanzen
Nagysebességű vasúthálózat Japánban, amelyet a Japan Railways, az ország fő vasúttársasága üzemeltet. Mióta 1964-ben megnyitották az első vonalat, a „Tókaidó Sinkanszent” (Tokió és Oszaka között), a hálózatot a legtöbb honsúi és kjúsúi nagyvárosra kiterjesztették, maximum 300 km/h-s sebességgel valamint földrengés- és tájfunbiztos vonatokkal.
Shkodrai-tó
Édesvízű tó Montenegró és Albánia határán. A Skhordai tó élővilága és tájképi környezete egyedülálló érték.
Sierra Nevada
Hegylánc Andalúziában, Dél-Spanyolországban. Itt található Spanyolország legmagasabb pontja, a 3479 m magas Mulhacén.
síita
Az iszlám legnagyobb vallási kisebbsége, mely ma a muszlimok 10-20%-át egyesíti. A többségi szunnita iszlámtól alapvetően abban különbözik, hogy Mohamed próféta és veje-unokatestvére, Ali utódai – ahogy ők nevezik, „a ház népe”, vagyis ahl al-bajt – számára kiemelt szerepet biztosít.
Sió
A Sió csatorna a Balaton vízszint szabályozására és a Dunával való összekötésére szolgál. A Sió-csatorna a Duna nyugati mellékfolyója, Magyarországon található. Hossza 120,8 km. A Balaton vizét vezeti le a Dunába Somogy, Fejér és Tolna megyén át.
Sió-csatorna
A Sió csatorna a Balaton vízszint szabályozására és a Dunával való összekötésére szolgál. A Sió-csatorna a Duna nyugati mellékfolyója, Magyarországon található. Hossza 120,8 km. A Balaton vizét vezeti le a Dunába Somogy, Fejér és Tolna megyén át.
Skandináv-félsziget
Félsziget Észak-Európában. Magába foglalja Norvégia és Svédország teljes szárazföldi területét, valamint Finnország északi részét. Nevét a legdélebbi részén található Skåne tartományról kapta. A félszigetet északnyugatról és nyugatról a Norvég-tenger (Atlanti-óceán), délről az Északi-tenger, a belőle nyíló szorosok (Skagerrak, Kattegat) és a Balti-tenger, keletről a Botteni-öböl határolja.
Skandináv-hegység
A Skandináv-félszigeten végighúzódó hegylánc, Norvégiában található. A Skandináv-hegység természetes határokat alakított ki; belőle minden irányban völgyek ágaznak ki. Az így létrejött fizikai régiók azonban csak részben fedik egymást Norvégia hagyományos régióival és megyéivel.
Skót-felföld
Földrajzi terület a Brit-szigeten, a földrajzi kiterjedését tekintve a legnagyobb whisky régió a Skót-felföld .
Solti-síkság
Ez a Duna menti síkság területén lévő tájegység Tasstól Hartáig terjed, bizonyos részei a Kiskunsági Nemzeti Parkhoz tartoznak, és érintkezik a Kalocsai Sárköz északi részével is.A tájegység legismertebb települése a Duna közelében lévő Solt.
Somogyi-dombság
A Dunántúli-dombság változatos felépítésű és felszínű magyarországi nagytájához tartozó terület.A terület nagyobb része lösszel és homokkal fedett dombvidék.
Sopron
Megyei jogú város Győr-Moson-Sopron megyében, a soproni borvidék központja. „A leghűségesebb város”. Magyarország nyugati határa mellett, az Alpokalján, Bécstől 60 km-re, Budapesttől 220 km-re található. A Soproni-hegység és a Fertő-tó melletti Balfi-dombság között, az Ikva patak völgyében fekszik.
Soproni-hegység
A Soproni-hegység (németül Ödenburger Gebirge vagy Brennberger Hügelland) az Alpokalja egyik, az osztrák–magyar határon átívelő kistája Győr-Moson-Sopron megye, illetve Burgenland területén. A magyarországi részt tekintve 54 km²-es területű zárt hegységet északról és keletről az Ikva völgyét övező Soproni-medence, délről a Kabold–Fülesi-dombság, nyugatról a Rozália-hegység, északnyugatról pedig a Vulka-medence határolja.
Sóstó
Olyan talaj- és csapadékvizekből származó tavak, amely az időszakos száraz időnek köszönhető erős párolgás következtében sólerakódások csapódnak ki.
Stájerország
Ausztria egyik tartománya, székhelye Graz.Határos északon Alsó-Ausztiával, északnyugaton Felső-Ausztriával, nyugaton Salzburggal, délnyugaton Karintiával, délkeleten Szlovéniával és keleten Burgenlanddal.
Stephanskirche
Stephansdom: bécsi érseki székesegyház, Bécs főtemploma. 1147-ben szentelték föl a passaui egyhámegye védőszentje, Szet István vértanú tiszteletére.
Suriname
(egykor Holland Guyana) Állam Dél-Amerika északi részén. Legnagyobb része az üledékes táblákkal fedett, erdőkkel borított Guyanai-hegyvidékhez tartozik. Ezt esőerdők és ritkán lakott szavannák fedik. Északon az Atlanti-óceán mentén mocsaras parti síkság terül el. Az utóbbin él a lakosság zöme.
Sváb-Bajor-medence
A párzisi medencének mintegy szerkezeti folytatása a felső Rajna völgyétől keletre. Délen az Alpok, nyugaton a Schwarzwald és a Rajna árka, északon az Odenwald, Spessarti Rhön, keleten a Böhmer- és Bayerischerwald veszik körül.
Sváb-hegy
Budapest egyik városrésze a XII. kerületben. Határai: Béla király út az Alkony úttól - Költő utca - Hangya utca - Mártonhegyi út - Karthauzi utca - Fülemile út -Hegyhát út - Kázmér út - Sötétvágás utca - Konkoly-Thege Miklós út - Jánoshegyi út - a 225. sz. régi határjeltől keleti irányba, a Kossuth emlékműig vezető turistaút - Mátyás király út - Alkony utca a Béla király útig.
Svájc
Tengeri kijárattal nem rendelkező, kantonokból (tartományokból) álló szövetségi köztársaság Közép-Európában. Szomszédai Németország, Franciaország, Olaszország, Ausztria és Liechtenstein. Erős hagyományai vannak a politikai és katonai semlegesség terén
Sven Hedin
(Stockholm, 1865. február 19. – Stockholm, 1952. november 26.) svéd földrajztudós, térképész, felfedező, író. Tanulmányai befejezte után négy expedíciót vezetett Közép-Ázsiába, beutazta a mai Hszincsiang–Ujgur Autonóm Terület addig Európában ismeretlen vidékét és Tibetet. Útjai során felfedezte az 1500 éves Dandan Ujlik és Karadung romvárosokat Hotántól északkeletre a Taklamakán sivatagban.
Sydney
Ausztrália legnagyobb (12144.6 km²) és legnépesebb (mintegy 4 504 000 fő, 2010-ben) városa, amely a kontinensnyi ország dél-keleti partján található, Új-Dél Wales állam fővárosa, nemzetközi kereskedelmi, kulturális, idegenforgalmi központ.
szabad királyi város
Latinul: libera regiae civitas, vagy egyszerűen civitas, várostípus volt a középkor második felében és az újkorban. A szabad királyi városok csak a királynak voltak alávetve, a király tulajdonát képezték. A szabad királyi városok lakóinak kiváltságához tartozott a mezővárosokkal szemben, hogy joguk volt fallal bekeríteni a települést.
Száhel-övezet
A Szaharát délen szegélyező a sivatagot és a szavannát elválasztó gyér füvű erősen elsivatagosodó terület. A Száhel-övezet elsivatagosodását a túllegeltetés és az ingadozó csapadékmennyiség idézi elő. Az elsivatogosádás miatt a terület mezőgazdasági termelésre alkalmatlan lesz, ami egyre nagyobb problémát jelent térség folyamatosan növekvő országai számára (Szudán, Csád, Szomália).
Szajna
Folyó Franciaország területén, az ország legismertebb, legjelentősebb folyója. A folyó Franciaországban, Burgundiában a Langres-fennsíkon ered 715 méter magasan. Átfolyik az ország legsűrűbben lakott vidéken és Le Havre városnál torkollik a La Manche-ba.
Szamos
A Tisza bal oldali mellékfolyója. A Szamos hossza 411 km, ebből Magyarország területére az alsó folyószakasz esik, mely 52 km.
Szardínia
A Földközi-tenger második,Európa nyolcadik, és a világ negyvenhatodik legnagyobb szigete, amely Olaszország, Spanyolország, Tunézia és Franciaország ( Korzika) között helyezkedik el. Olaszország régiója, különleges autonómiával ellátott terület.
Szarvas
Békés megyében található, a Szarvasi kistérség központja. Békéscsabától 47 kilométerre, a Hármas-Körös holtágának partján (kákafoki holtág). Közigazgatási területén van a Magyar Királyság (történelmi Magyarország) földrajzi középpontja, amelyet emlékmű jelöl a holt-Körös partján.
Szatmár-Beregi-síkság
Kistájegység. A Kárpátaljai alföld részét alkotja. Az Alföld északkeleti része, amely a Kárpátok hegyvidékétől délnyugatra terül el.
Száva
A Duna jobb oldali mellékfolyója. A Sava Dolinka és Sava Bohinjka összefolyásával keletkezik Szlovéniában a Júliai-Alpokban. Teljes hossza 940 km, ebből 583 km hajózható (Sziszekig).
szavanna
1. A forró égöv átmeneti éghajlatú területének másik neve. 2. Az átmeneti éghajlati terület jellegzetes növénytársulásának elnevezése: magas fűfélék, ligetes facsoportok jellemzik, valamint itt élnek a Föld legnagyobb testű szárazföldi állatai és Afrika ismert nagyvadjai: elefánt, orrszarvú, zsiráf, nagymacskák, zebra, antilop, gnú stb.. A trópusi övtől a térítői öv felé haladva növényzete a csapadék csökkenésével változik, ez alapján három típust különböztetnek meg: 1. nedves szavanna, 2. száraz szavanna, 3. tüskés szavanna.
Széchenyi Béla
(Pest, 1837. február 3. – Budapest, 1918. december 12.), koronaőr, utazó, a legnagyobb magyar, Széchenyi István gróf fia. Beutazta Indiát, Japánt, Jáva szigetét, Borneót és Kína nyugati felét. Széchenyit utazásaiért a Magyar Tudományos Akadémia 1880-ban tiszteleti tagjává választotta.
Széchenyi-hegy
Budapest egyik városrésze a XII. kerületben, főként a budapestiek és Buda-környékiek szemében népszerű szabadidős és kirándulóhely, a Gyermekvasút illetve a Budapesti Fogaskerekű Vasút egyik végállomása, több diplomáciai vendégház, illetve képviselet helyszíne.
Szeged
Dél-kelet Magyarország legnagyobb települése, a Dél-alföldi Régió központja, amely a Tisza és a Maros folyók összefolyásánál található. Csongrád megye székhelye. Területe 280,84 km2, lakossága 169 731 fő (2010).
Szekszárd
Megyei jogú város, Tolna megye székhelye, a szekszárdi borvidék központja. Az ország legkevesebb lakosú, Tatabánya és Eger után a harmadik legkisebb területű megyeszékhelye. Borváros, kb. 4500 pincével. A Dunántúli-dombság és az Alföld találkozásánál fekszik.
szélenergia
A szélenergia megújuló energiafajta, amelynek termelése környezetvédelmi és költségelőnyei miatt rohamos ütemben nő a világban, főleg Európában. 2006-ban a szélerőt felhasználó generátorok 74 223 megawatt energiát termeltek világszerte, mely még mindig kevesebb, mint a világ áramfelhasználásának 1%-a.
Szemlő-hegy
Szemlőhegy Budapest egyik városrésze a II. kerületben. Határai: Barlang utca a Ferenchegyi úttól - Felső Zöldmáli út - Alsó Zöldmáli út - Pusztaszeri út - Felhévízi utca és a belőle délnek futó sétány - Kavics utca - Vérhalom utca - Vérhalom tér keleti és északi oldalán álló épületek - Cimbalom utca - Pusztaszeri út - Ferenchegyi út a Barlang utcáig.
Szemlőhegyi-barlang
Szemlő-hegyi-barlang (vagy Szemlőhegyi-barlang, Zöldmáli cseppkőbarlang, Egyetemiek barlangja, Kadić-barlang, Rothermere-barlang, Kadić Ottokár-aragonitbarlang) Budapest egyik idegenforgalmi célokra kiépített, látogatható barlangja. A Budai-hegységben található, Budapest II. kerületében.
szénbányászat
A szénbányászatot iparszerűen Angliában kezdték meg a 13. században, de a szenet és a tőzeget esetenként már korábban is használták. A kőszén növényi eredetű, szilárd, éghető üledékes kőzet. Ahogy szénül, a tőzeg barnakőszénné (ennek kevésbé szénült változata a lignit), feketekőszénné, majd antracittá alakul; a grafit már a metamorfózis terméke.
Szent Lőrinc folyó
A Nagy-tavakat az Atlanti-óceánnal összekötő folyó, amely egy szakaszon az Egyesült Államok és Kanada határát is jelenti.
Szent-György-hegy
A Badacsony mellett a Balaton-felvidék másik legjelentősebb tanúhegye. Oldalán hatalmas bazaltoszlopok találhatók.
szerb
Elsősorban a mai Szerbia területén élő, görögkeleti vallású, cirill betűt használó népcsoport.
Szerb Köztársaság
Szerbia, hivatalos nevén Szerbia Köztársaság. Délkelet-európai állam. Miután Montenegró népszavazás útján önálló állammá lett, a szerb és montenegrói államszövetség megszűnt, és 2006. június 5-én Szerbia is deklarálta függetlenségét, valamint azt, hogy a korábbi államalakulat jogutódjának tekinti magát. 2008. február 17-én Koszovó tartomány albán vezetése kikiáltotta a tartomány függetlenségét.
Szicília
A Földközi-tenger legnagyobb szigete, valamint Olaszország közigazgatásilag legkiterjedtebb régiója. Területe 25 700 négyzetkilométer, lakosainak száma kb. 5 millió fő. Olaszország Calabria tartományától a Messinai-szoros választja el kelet felől. A szigeten található Európa leghatalmasabb tűzhányója, az Etna (3370 m).
Sziklás-hegység
Észak-Amerika nyugati részén, Kanadától Mexikóig húzódó, változatos felépítésű, kb. 5000 km hosszú hegylánc, melynek legmagasabb hegycsúcsa a Coloradóban található 4401 m magas Elbert-hegy.
Szilézia
Történelmi régió Közép-Európa területén, amelynek nagy része Lengyelország dél-nyugati területén, kisebb része Csehországban és Németországban található. A középkortól 1945-ig Németországhoz tartozott. Jelentős iparvidék.
Sziléziai-medence
Földrajzi terület Lengyelországban. A Sziléziai-medencét a Lengyel-alföld, és a Lengyel-középhegység fogja közre.
szláv nyelvek
A szláv népcsoportok egymással közeli kapcsolatban álló nyelvei. Kelet-Európa, Közép-Európa és a Balkán nagy részén, valamint Észak-Ázsiában beszélik őket. Az indoeurópai nyelvcsalád részét képezik.
Szlovénia
Közép-Európa déli részén, az Alpok lábánál terül el. Nyugaton Olaszország, délnyugaton az Adriai-tenger, délen és keleten Horvátország, északkeleten Magyarország, északon Ausztria határolja.
Szolnok
Megyei jogú város, Jász-Nagykun-Szolnok megye székhelye. A Tisza partján fekszik a folyó egyik legfontosabb átkelőhelyénél, elsősorban e helyzet befolyásolta a fejlődését hosszú története során.
Szombathely
Magyarország legrégibb alapítású városa, melyet a Nyugat királynőjének is neveznek, Vas megye és a korábbi Vas vármegye székhelye. A város az Alpokalján, a Perint és Gyöngyös patakok lapályán, a Gyöngyös-sík nyugati peremvidékén fekszik, ott, ahol a Kisalföld sík vidékét az Alpokalja dombos-hegyes tájai váltják fel.
Szudéták
Közép-európai hegységlánc, amely Németország déli részétől, Lengyelország dél-nyugati és Csehország északi részén magasodik. Legmagasabb pontja az 1602 méteres (csehül) Sněžka (lengyelül Śnieżka), amely az Óriás-hegységben (csehül Krkonoše, lengyelül Karkonosze) található a cseh-lengyel határon.
szunnita
Az iszlám legnagyobb ága: a muszlimok mintegy 90%-a a követői közé tartozik. A szunniták eredeti megnevezése „a bevett szokás és a közösség követői”. Ez arra utal, hogy követik a próféta szokásait, cselekedeteit és életmódját, és a közösséghez tartoznak.
Tanganyika-tó
A világ második legnagyobb vízmennyiségű tava a szibériai Bajkál-tó után. Közép-Afrikában található. A tavon négy ország osztozik: Burundi, Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK), Tanzánia és Zambia.
Tapolcai-medence
A Dunántúli-középhegység délnyugati részén elterülő földrajzi tájegység. Határai a Balaton-felvidék, a Keszthelyi-hegység, a Káli-medence és a Déli Bakony.
Tara folyó
Montenegró területén, amely csodálatos kanyonjáról ismert. A Veruša és Opasnica összefolyásával keletkezik. Ezután 144 kilométert megtéve Šćepan Poljenál összefolyik a Pivával, létrehozva a Drina folyót. A Tara vízhozama torkolatánál 64 m³/s.
Tarna
A Zagyva folyó mellékvize, nagysága hasonló a Zagyváéhoz.Jelentősebb mellékvizei csak jobb oldalon vannak, amelyek a Mátra és a Bükk hegységből érkeznek. Ezek a Balla-patak, a Parádi-Tarna, a Domoszlói-patak, a Nyiget-patak, a Bene-patak, a Tarnóca-patak, a Gyöngyös-patak (a Tarján- és a Toka-patak ebbe folyik),a Szarv-ágy-patak és az Ágói-patak.
Tata
1868-ban Jamsetji Tata által alapított, indiai multinacionális cégcsoport, amely több mint 90 céget tömörít 7 üzleti ágazatban (kommunikáció és információ-technológia, autógyártás, szolgáltatások, mérnöki tevékenység stb.), a Föld több mint 80 országában.
Tatabánya
Tatabánya megyei jogú város, Komárom-Esztergom megye és a Tatabányai kistérség székhelye. A megye déli részén, a Gerecse és a Vértes közötti völgyben (Tatai-árok) fekszik, a fővárostól 55 km-re. Helyzeténél fogva forgalmi csomópont, nem csak megyei, hanem regionális és országos szinten is.
Tátika
A Tátika-vár feltehetően Magyarország egyik legkorábban épült magánvára a Balaton-felvidéken. A Balatontól északnyugati irányban, Zalaszántó közelében emelkedő Keszthelyi-hegység 413 méter magas bazalthegyén található középkori várrom. A település határából túraútvonalon közelíthető meg.
Temes
A Duna bal oldali mellékfolyója Románia és Szerbia területén. A Déli-Kárpátokhoz tartozó Krassó-Szörényi-érchegységben, Karánsebestől 20 km-re délre, Temesfő környékén ered. Keresztülfolyik a Bánságon és Pancsovánál torkollik a Dunába. Hossza 359 km, ebből 241 km Romániában.
Temesvár
Város Romániában, a Bánságban. Az egykori Temes vármegye és a mai Temes megye székhelye. 312 113 lakosával Románia harmadik legnépesebb városa. A Duna–Körös–Maros–Tisza eurorégió földrajzi központjában fekszik, és annak legnépesebb városa.
Tétényi-fennsík
Tétényi-fennsík egy erdőtlen mészkőfennsík Budapest XXII. kerületében. Terület nagy részén a mediterrán kavicsos-homokos rétegeket tekintélyes vastagságú mészkő fedi. Átlagos magassága 200 m, legmagasabb pontja a törökbálinti Anna-hegy (267 m). A fennsík felszínét 600-800 m-enként 5-10 m magas lépcsőperemek tagolják.
TGV
Francia nagysebességű vonat (franciául: „Train à Grande Vitesse”). A TGV vonatokat a francia Alstom cég gyártja. Franciaország egyik nemzeti szimbólumaként is szolgál és az egyik legsikeresebb nagysebességű vasútnak számít.
Thomas Jefferson
(1743. április 13. – 1826. július 4.) az Egyesült Államok harmadik elnöke, John Adams elnöksége alatt alelnök. A történelemkönyvekbe nem elnöki nagyságával, hanem a Függetlenségi nyilatkozat megírásával és sokoldalúságával került be.
Tibet
Ázsia középső részén, a tibeti nép által lakott terület, amely napjainkban a Kínai Népköztársasághoz tartozik, korábban független ország volt. Ma is vitatott, hogy mennyire számít törvényesnek Kínához való csatolása, és pontosan mely területek alkotják. Első számú vezetője a 14. Dalai Láma 1959-ben Indiába menekült, és 1965-ben létrejött a Tibeti autonóm tartomány, amely csak egy részét alkotja a korábbi tibeti területeknek (hatalmas, tibetiek által lakott területeket más kínai tartományokhoz csatoltak ugyanis).
Tibeti-fennsík
Kelet-Ázsia területén fekszik. Tibet Kína Qinghai tartományában található. A Csinghaj-Tibeti-fennsík területe 2,5 millió négyzetkilométer – körülbelül Kína területének negyede. A fennsík átlagosan 4000 méterrel fekszik a tengerszint felett.
Tihanyi-félsziget
A Balaton nagy félszigete, mely annak északi partjáról Aszófő táján nyúlik be a tóba. A félsziget átlagosan 2 km széles, és túlnyomóan mocsaras földnyelv kapcsolja a szárazföldhöz, mely földnyelv csak 6 méterrel emelkedik a tó szintje fölé. Maga a félsziget 5 km hosszú és legnagyobb szélessége 3,5 km.
Tirol
Közép-Európai terület, mely ma Ausztria és Olaszország része. A történelmi Tirolt az 1919-es Saint-Germain-i béke osztotta ketté.
Tiszántúl
Magyarország egyik nagytája az Alföld keleti részén, neve a régi magyar központi tájszemléletből ered, és a Tiszától keletre eső területeket jelenti.
Tisza-tó
Magyarország legnagyobb mesterséges tava.Heves megye délkeleti szélén, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok megye határán fekszik.
Tiszaújváros
Magyarország észak-keleti részén, a Tisza és a Sajó találkozásánál elterülő ipari város, amely 1970-1991-ig a Leninváros nevet viselte. Jelentős a vegyipara, legjelentősebb vállalata a TVK, lakossága 16 500 fő (2010).
Titicaca-tó
Víztérfogatát tekintve Dél-Amerika legnagyobb tava és a világ legmagasabban fekvő hajózható tava, Bolívia és Peru határán. A tó az Andokban az Altiplanón található, Peru és Bolívia határán. A nyugati rész Peru Puno nevű régiójához tartozik, a keleti pedig Bolívia La Paz megyéjéhez.
Tokaj-Hegyalja
Tokaj észak-magyarországi város Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A Tokaji kistérség központja.Miskolctól 54 km-re keletre fekszik, a híres Tokaj-hegyaljai borvidéken, két folyó, a Tisza és a Bodrog találkozásánál, a Kopasz-hegy lábánál.
Tokyo
Japán közigazgatási központja, a japán kormány és a császár székhelye. Egyike Japán 47 prefektúrájának, nem egyetlen városként kormányozzák. Hozzávetőlegesen 12 millió ember – az ország lakosságának 10%-a – él Tokióban, míg a Nagy Tokió Agglomerációban 33-36 millióan laknak, és ezzel ez a világ legnépesebb urbanizált területe.
Tolnai-dombság
A Dunántúli-dombság változatos felépítésű és felszínű magyarországi nagytájához tartozó terület. A terület jelentős része a Tolnai-dombsághoz tartozik (Völgység, Hegyhát, Szekszárdi-dombság) és ehhez csatlakozik Dél-Mezőföld, Sárköz és a Kapos-Koppány menti dombvidék.
Tolnai-hegyhát
A Mecsek és a Tolna-Baranyai domdvidék része. A Tolnai-hegyhátat nyugatról a Kapos, északról és keletről a Sió, délről a Völgység határolja.
tölgy
A tölgy vagy tölgyfa (Quercus) a bükkfafélék (Fagaceae) család nemzetsége mintegy ötszáz fajjal. Rendszertani nevét a kelta 'Quer' = szép és 'cuez' = fa szavakból eredeztetik. Az egyes tölgyfajok az eocén időszak közepe után kezdtek kialakulni, amikor a kontinensvándorlás, majd az éghajlat jelentős átalakulásai (a jégkorszak eljegesedései és interglaciálisai) jelentősen átalakították a korábbi élőhelyeket, és elkezdődött a különböző ökológiai fülkéket elfoglaló tölgy populációk alkalmazkodása és genetikai sodródása.
török
Elsősorban a mai Törökország területén élő, de számos nyugat-európai országban népes kisebbséget alkotó török nyelvű nép.
tuareg
A „tuareg” név a targi szóból ered , ami azt jelenti, hogy „a Targa-völgyből”. A Targa-völgy egy völgy a Fezzan környékben, Líbiában, targa egy berber szó, jelentése „kanális”. A tuareg egy afrikai berber nép, a Szaharában és a Száhel-övezetben élnek. Nyelvük a tamasek. Több száz éve nomád módon élnek Algériában, Nigerben, Maliban, Mauritániában, Líbiában, Burkina Fasóban és Nigériában.
Tubes
A Közép-Mecsek legmagasabb csúcsa. A 611 méter magas hegyet a Dömör-kapu gerince köti össze Pécs lankáival, keleti irányban meredek lejtőkkel folytatódik az 599 méter magas Misina hegyig.
Tűzföld
Dél-Amerika legdélibb területét alkotó szigetvilág. A Magellán-szoros választja el a dél-amerikai kontinenstől. Részben Chiléhez, részben pedig Argentínához tartozik. Itt fekszik a világ legdélibb városa, Puerto Toro. A hideg, nyugaton nedves, keleten száraz éghajlat sok szokatlan állatnak ad otthont.
újlatin nyelvek
Vagy román nyelvek. Egymással igen közeli rokonságban álló modern nyelvek, amelyek az indoeurópai nyelvek italikus (itáliai) csoportjába tartozó latin nyelv beszélt változataiból alakultak ki. Napjainkban hozzávetőlegesen 850 millió anyanyelvi beszélője van e nyelveknek világszerte, főleg Amerikában, Európában és Afrikában. Az újlatin nyelvű európai országokat összefoglaló néven Romaniának is nevezik.
Ukrajna
Kelet-Európa területén található állam, amely Európa második legnagyobb területű országa. Államformája köztársaság, fővárosa Kijev. Hivatalos nyelve az ukrán. Területe 603 550 km2, lakossága 45 415 596 fő (2010). 1991-ben vált függetlenné a Szovjetuniótól.
Ungvár
Területi jelentőségű áros Ukrajnában, Kárpátalja területi székhelye, legnagyobb települése.
Urál
1. Eurázsiai hegylánc, amely megközelítőleg észak-déli irányban fut keresztül Nyugat-Oroszországon. Számos esetben Európa és Ázsia természetes határának tekintik, neve elsősorban emiatt közismert. 2. Folyó Oroszországban és Kazahsztánban. 1775-ig oroszul Jaik, kazah nyelven Zsaik volt a neve. Az Európa és Ázsia közti határ egyik szakaszát alkotja.
Urál-hegység
Eurázsiai hegylánc, amely megközelítőleg észak-déli irányban fut keresztül Nyugat-Oroszországon. Számos esetben Európa és Ázsia természetes határának tekintik, neve elsősorban emiatt közismert.
uránérc
Magmás kőzetek esetén a hasadékokban, magas hőmérsékletű, magmás eredetű gőzökből, illetve üledékes kőzetekben, főleg a homokkő kötőanyagában kiváló uránt, nagy koncentrációban tartalmazó érc.
Urugay
Dél-amerikai ország. Észak-északkeleten Brazíliával, nyugaton Argentínával, délen-délkeleten az Atlanti-óceánnal, illetve annak La Plata nevű öblével határos. Fővárosa Montevideo, hivatalos nyelve a spanyol. Uruguay a második legkisebb független ország Dél-Amerikában Suriname után.