Bevezető
Olaszország, bár a világ legfejlettebb országai közé tartozik, azonban nagy regionális különbségekkel kell megküzdenie. Az ipar elsősorban az északi területeken összpontosul, és itt a legfejlettebb, leginkább intenzív a mezőgazdaság is. Számtalan ókori és középkori emlékének köszönhetően Itália a világ egyik legvonzóbb turisztikai célpontja, és a világ ötödik leglátogatottabb országa – a turisztikai célpontok eloszlása egyenletesebb, mint az iparé, illetve a fejlett mezőgazdaságé.
Az olasz ipari háromszög
Olaszország ipari központja mai napig a Torinó–Milánó–Genova háromszög. A gazdasági és pénzügyi élet legfontosabb – Rómát is megelőző - központja az 1,3 millió lakosú Milánó. Sokoldalú iparának fő elemei a vegyipar (Montedison, Pirelli), autógyártás (Alfa Romeo), és itt van az olasz kőolaj-és földgázipari konszern, az ENI székhelye. Milánó ismert pénzügyi- kereskedelmi- és divatközpont, de világhírű operaháza révén a komolyzenében is fontos szerepe van. A környék kisebb városaiban a hagyományos textil- és élelmiszeripar jellemző, de több helyen modern iparágak, pl. az elektronika, gépgyártás is felbukkant.
A 2006-os téli olimpiának is helyet adó, 900 000 lakosú Torinó (Olaszország negyedik legnépesebb városa) az autógyártó FIAT székhelye, a vállalat az egyik legismertebb olasz cégóriás, amely szinte mindenféle járművet gyárt. Emellett Torinó fontos pénzügyi és technológiai központ is. Az elmúlt évtizedekben átalakulóban van a város gazdasága, a gépipar visszaszorulása mellett a szolgáltatások egyre jelentősebbé válása figyelhető meg.
Genova Olaszország egyik legjelentősebb, legforgalmasabb kikötője; ipara a külföldről érkező nyersanyagokra épül: kohászata és kőolaj-feldolgozása jelentős. Akárcsak Torinóban, itt is megfigyelhető a hagyományos ipar háttérbe szorulása, és a szolgáltatások (pl. turizmus) előretörése. A város a ligúriai régió virágtermesztésének és olíva olaj gyártásának központja is.
Ipari központok délen
Dél-Olaszországot mindmáig a elmaradottabb mint Észak, és hosszú évtizedek óta magas a munkanélküliség és elvándorlás jellemzi. Az terület hátrányos helyzetén az 1950-es évektől végrehajtott iparfejlesztés (Cassa per il Mezzogiorno) és az északi nagyvállalatok (például FIAT) által létesített fióküzemek sem sokat enyhítettek. A régióban találhatóak ugyan modern üzemek, amelyek elsősorban importnyersanyagot dolgoznak fel, de ezek korszerűségük miatt viszonylag kevés embert foglalkoztatnak. A déli gazdasági központokban kohászat (Taranto, Nápoly), kőolaj-finomítás és vegyipar (Brindisi, Augusta) található.
Szicília közigazgatási központja, Palermo gazdasága elsősorban a turizmusra és egyéb szolgáltatásokra épül, de kikötője és hajógyártása is fontos.
Ókori emlékek Olaszországban
Olaszország több városa is rendelkezik ókori műemlékekkel, például görög színházakkal (pl. Siracusa) vagy amfiteátrumokkal (Róma, Verona). A Római Birodalom egykori központjaként a főváros rengeteg ókori (és természetesen középkori) látnivalóval rendelkezik. A Colosseum (amely a Birodalom legnagyobb amfiteátruma volt), a Pantheon, a Forum Romanum vagy a Palatinus világszerte ismert turisztikai célpontok. De az ókorból vízvezetékek és fürdők is fennmaradtak. A középkorban a pápákhoz kapcsolódó építkezések növelték Róma fényét, ebből az időből származik például a Szent Péter tér és Székesegyház, amelyek a barokk művészet remekművei. Róma – Firenze után - a reneszánsz építészet egyik legjelentősebb központja, és a barokk számtalan mesterművét is őrzi.
Középkori emlékek Olaszországban
Az Arno partján fekvő Firenze, Toszkána székhelye a középkor egyik legjelentősebb városállama volt, amely a reneszánsz művészet központja. Legtöbb látnivalója a 14-16. század közötti időszakból származik, így a Dóm, a harangtorony vagy a Palazzo Vecchio.
A Pó és Piave torkolata közötti mocsaras területre épült Velence városállamként fontos kereskedelmi, politikai és művészeti központként az európai történelem egyik meghatározó szereplője volt a középkorban. A lagúnákról is ismert város központja a Szent Márk tér, és a téren található Szent Márk katedrális. A várost a tenger folyamatosan veszélyezteti, hiszen a terület jelenleg is süllyed.
A Firenzéhez hasonlóan az Arno mentén található Pisa, amely a középkorban fontos kikötőváros volt, a dóm mellett található ferde tornyáról ismert világszerte. A torony - amely a dóm harangtornya – építése a 12. században kezdődött. Ferdesége a laza talajnak köszönhető.
Az olasz Riviéra és az olasz Alpok
Az olasz Riviéra Ligúriában, az Alpok és az Appenninek találkozásánál fekszik, központja Genova, de ezen kívül számtalan egyéb látnivalóval rendelkezik. Nem véletlen, hogy igen népszerű a turisták körében. Egyik legszebb része „Cinque Terre” ami szó szerinti fordításban annyit jelent, „Öt föld”. Ez öt kicsiny tengerparti, autóforgalomtól mentes falut jelent Ligúria déli részén. Északabbra haladva található San Remo, amely a virágtermelés központja, és állandó tavaszi időjárással rendelkezik, valamint táncdalfesztiváljáról is ismert.
Az olasz Alpok népszerű a téli sportok kedvelői és a túrázók körében, előterében pedig morénatavak találhatóak – legismertebb közülük a Garda-tó. A közelében található Gardaland az egyik leghíresebb szórakoztató központ Olaszországban. Az északnyugati Valle D’Aosta tartományt mind hegyvidéki tája, mind pedig kulturális értékei vonzó úti céllá teszik.