Bevezető
A Benelux államokként emlegetett három nyugat-európai ország mindegyike kis területű, és sűrűn lakott, fejlett állam. Előnyös fekvésüket mind a gazdaságban, mind a politikában kiválóan kamatoztatták.
A Benelux államok elnevezése
A Benelux államok kifejezés egy nyugat-európai államcsoportot jelöl. Belgium, Hollandia (hollandul Nederland) és Luxemburg (Be-Ne-Lux) nevének rövidítéséből alakult ki. A három országot összeköti a földrajzi közelség, a történelmi múlt, illetve az évszázadokra visszanyúló gazdasági kapcsolataik is.
Az országcsoport létrejöttének okai
A Benelux államok mindegyike kis területű, de sűrűn lakott. Iparuk és kereskedelmük nagy múltra tekinthet vissza, igen korán bekapcsolódtak a világkereskedelembe, és hamar megindult az iparosodás a területükön.
A három ország rendkívül előnyös földrajzi helyzete a múltban igen fontos volt a gazdasági fejlődés szempontjából, és jelenleg is az. Itt éri el az Északi-tengert a Rajna, amely Európa legfontosabb, legforgalmasabb belvízi hajózási útvonala. Mind Hollandia, mind Belgium rendelkezik fontos kikötővárosokkal, amelyek az átmenő forgalom, és a kereskedelem miatt nagy gazdasági hasznot hajtanak: Hollandiában Rotterdam, Belgiumban Antwerpen a legfontosabb. A 20. század közepére nyilvánvalóvá vált, hogy nyersanyagszegénységük és szűk belső piacuk miatt a három ország egyike sem tudna megfelelően fejlődni, ezért össze kell fogniuk. Mindezek mellett a specializált gazdaságuk és a kiterjedt nemzetközi kereskedelmi kapcsolataik is nemzetközi integrációra ösztönözte őket.
Az EU előfutára
Belgium, Hollandia (Nederland) és Luxemburg már a II. világháború alatt (1944-ben Londonban) megegyezett egy háború utáni együttműködésről. Ennek részeként a második világháború után (1948–1960) megszüntették az egymás között a vámokat, szabaddá tették az áru, a munkaerő és a tőke mozgását. A Benelux Gazdasági Unió tehát a mára kiteljesedett Európai Unió előfutára. A Benelux államok alapító tagjai voltak 1951-ben az Európai Szén- és Acélközösségnek (más néven Montánuniónak), majd az 1957-ben Európai Gazdasági Közösségnek is. Erre is visszavezethető, hogy több integrációs intézmény központja is valamelyik Benelux állam területén található.