Bevezető
Németország éghajlata mérsékelt, területének legnagyobb részén az óceáni és a kontinentális éghajlat uralkodik – az ország középső részén a kettő keveredése a jellemző. Rengeteg természeti értékkel, látnivalóval rendelkezik, amelyek népszerű kirándulóhelyek. Számos túraútvonal vezet hegységeiben, illetve tóvidékein. Az ipar káros hatásait az elmúlt évtizedekben igyekeznek visszaszorítani.
Németország éghajlata
A Germán-alföldön alapvetően óceáni az éghajlat, de a kontinens belseje felé haladva egyre erősödnek a kontintentális vonások, azaz csökken a csapadékmennyiség, és nő az évi hőingás. Az északi és északnyugati területek kifejezetten hűvösek és esősek – erre a területre valamelyest hat az Észak-Atlanti-áramlás is.. A belső, kelet területeken a kontinentális vonások jeleként a telek igen hidegek, míg a nyarak melegek. Az ország leghidegebb része az Alpok, míg a legmelegebbnek a közép-rajnai síkság, és Türingia egyes vidékei számítanak. Az Alpokban és a középhegységekben a magasabb térszíneken a hegyvidéki éghajlat érvényesül. Az Alpok előterében alkalmanként főn szél jelentkezik.
Németország vízrajza
Németországban ered Európa második leghosszabb folyója, a Duna. Legjelentősebb belvízi közlekedési útvonala a Rajna, amely része az Európát átszelő, 3500 km-nyi Duna-Rajna-Majna vízi útnak. Sziintén jelentős a Csehországban eredő Elba, amelynek tölcsértorkolatában létrejött Európa egyik legjelentősebb kikötővárosa, Hamburg. A legnagyobb folyók közül csak a Weser folyik teljes egészében Németország területén. A folyók vízállása tavasszal, hóolvadáskor a legmagasabb, ilyenkor árvízveszély is fenyeget.
Németország, Svájc és Ausztia határán fekszik az ország legnagyobb állóvize, a Boden-tó.
Németországban számos mesterséges csatorna található, a legjelentősebbek közé tartozik az Északi-tengert a Balti-tengerrel összekötő Kieli-csatorna és a Rajna–Majna–Duna-csatorna. De a Ruhr-vidéken is számos kisebb-nagyobb csatorna húzódik, amelyeket a nehézipar kialakításának idején hoztak létre.
Németország élővilága
Az ország tekintélyes részén ma már a múlté a természetes növényzet, a tájat sok helyen ugyanis az emberi tevékenység által létrehozott kultúrtáj uralja. Az ország körülbelül egyharmadát erdők fedik, az erdők újratelepítése miatt különösen a tűlevelűek aránya növekszik. Állatvilága nem nagyon különbözik Közép-Európa más országaiétól, azonban érdemes kiemelni, hogy a környezetvédelem eredményeképpen több, korábban a szennyezés miatt életre szinte alkalmatlanná vált folyó (pl. Rajna) élővilága újjáéledt. Az erdőségekben és a hegyvidékeken elfordul szarvas, muflon, vaddisznó. Ősszel és tavasszal költöző madarak tömege szeli át Németországot.
Németország természeti értékei
A változatos földtani örökség rengeteg természeti rétéket hozott létre, amelyek védelme már korán elkezdődött. A Német-középhegység és a Német-Alpok számtalan kiváló túraútvonallal rendelkezik. Az ország 24 nemzeti parkkal rendelkezik. Az északi területeken a tóvidékek jelentenek kedvelt turistalátványosságot.
Az ország ipara több helyen is komoly környezeti károkat okozott, így például a Ruhr-vidéken, illetve az egykori NDK tartományokban, amelyek újjáélesztésére nagy erőfeszítéseket tesznek.