Bevezető
A nyugat-európai államok régóta központi szerepet játszanak a világgazdaságban. A 20. század közepére azonban olyan helyzet alakult ki, hogy nyilvánvalóvá vált: jelentőségüket csak úgy őrizhetik meg, ha összefognak. Az országhatárok gátolták a nemzetközi kereskedelmet, és a különböző területek vagy vállalatok közötti gazdasági együttműködést. Ez szükségessé tette, hogy az egyes országok közös piacot hozzanak létre, amelyet az államhatárok, kereskedelmi szabályozások a lehető legkisebb mértékben korlátoznak.
Történelmi okok
Nyugat-Európa gazdasága rendkívüli károkat szenvedett, és megrokkanva került ki a II. világháborúból. Az USA nyomasztó gazdasági fölénye és a Szovjetunió fenyegető katonai ereje is együttműködésre ösztönözte a térség országait. Az összefogás célja az volt, hogy mind katonailag, mind gazdaságilag is erősek maradjanak a térség országai, és ne váljanak se kiszolgáltatottá se az Egyesült Államok, se a Szovjetunió irányába.
Földrajzi okok
Az integrációt a korábban kialakult gazdasági kapcsolatok is segítették, amelyek a földrajzi közelség alapján jöttek létre. Így például nagyon szoros kapcsolat alakult ki a német és francia vas- és acélgyártás között. Ennek oka a természeti erőforrások elhelyezkedése volt: a Ruhr-vidék kőszene és a lotharingiai vasérc-lelőhelyek közelsége kiváló lehetőséget biztosított az iparágon belüli együttműködésre.
Gazdasági okok
A nyugat-európai országok a töke koncentrációja szempontjából hátrányban voltak az Egyesült Államokkal szemben: az átlagos amerikai vállalatok ugyanis nagyobbak voltak, mint az európaiak. Ez hátrányt jelentett a nagy kutatási költségeket igénylő iparágakban. Ezért a magas kutatási költségű iparágakban több ország összefogására volt szükség.
Emellett az 1970-es évektől az energiahordozók (elsősorban a kőolaj) áremelkedése megrendítette az európai országok gazdaságát, mivel ezek viszonylag szegények számítanak ezekből az ásványkincsekből. Az új feltételek a gazdaság stabil működtetése érdekében közös energiagazdálkodási intézkedéseket követeltek meg, például takarékosság, a energetikai hálózatok összekapcsolása stb.
Kulturális okok
Az integrációban részt vevő országokat a közös történelem, kultúra is összeköti. Ennek a kulturális örökségnek része például a kereszténység és a felvilágosodás hatása. A közös történelem pedig egészen a Római Birodalomig visszavezethető.