Bevezető
Az észak-európai országok: Finnország, Dánia, Norvégia, Svédország és Izland. Az észak-európai országokat szoros történelmi és kulturális kapcsolatok fűzik egymáshoz. A fejlett gazdaság miatt ezekben az országokban emberek magas életszínvonalon élnek.
A nyelvi kapcsolatok
Az indoeurópai eredetű, az északi germán nyelvek családjába tartozó skandináv nyelvek: a svéd, a norvég, a dán, az izlandi és a feröeri szoros rokonságban állnak egymással (a dánok és svédek például kölcsönösen megértik egymást). A finn nyelv ezektől teljesen eltérő, a finnugor nyelvek közé tartozik. Finnországban viszonylag nagy létszámú svéd kisebbség él, ezért az országban a svéd is hivatalos nyelv, és a legtöbb finn beszéli is a nyelvet. A Skandináv-félszigeten a legnagyobb létszámú etnikai kisebbséget az ugyancsak a finnugor népek családjába tartozó, saját nyelvüket beszélő lappok alkotják.
Történelmi-kulturális kapcsolatok
A skandinávok ősei, a vikingek (más néven normannok) a 8-11. században a mai Dánia, illetve Norvégia és Svédország délebbi területein éltek, sőt, hatalmukat Európa más területeire is kiterjesztették. Eredetileg tengeri kereskedelemmel foglalkozó emberek voltak, akik később erőszakos hódításaikról híresültek el. A 10. században a dánok, a svédek és a norvégok már egymástól elkülönülő államokban éltek, és a 11. század végéig keresztény hitre tértek. Finnország lakosságát a svédek térítették keresztény hitre, s a terület a 13. századtól a 19. századig Svédországba volt beolvasztva. A középkor végén Norvégia, Svédország és Dánia közös államban egyesült, a 19. században pedig Norvégia és Svédország perszonáluniót alkotott, utóbbi vezetésével; Finnországot viszont az Orosz Birodalom kebelezte be, függetlenségét csak 1917-ben vívta ki. 1960-ban hét ország, köztük Dánia, Norvégia és Svédország, megalapították az Európai Szabadkereskedelmi Társulást, az EFTA-t, amely azon országok számára kínált alternatívát, amelyek nem szándékoztak csatlakozni az Európai Közösséghez. Később Izland is csatlakozott az EFTA-hoz, Dánia, és még később Svédország viszont kivált onnan. Napjainkban a skandináv államok Norvégia és Izland kivételével az Európai Unió tagjai.
A mai skandináv lakosság döntő többsége lutheránus (evangélikus) vallású.
Magas műszaki színvonal
Svédország Észak-Európa legfejlettebb ipari országa, gazdasága alapját a csúcstechnológiát képviselő iparágak képezik. Skandinávia többi országát is a korszerű, szakosodott ipar jellemzi (pl. minőségi acélgyártás, autóipar, műszeripar stb.).