kontinentális
Jelentése szárazföldi. A kontinentális éghajlat a közepes és magasabban fekvő földrajzi szélességeken lévő kontinensek belső területein fordul elő.
Appennini-félsziget
Egyike Dél-Európa három nagy félszigetének. A Pó völgyétől indul és mintegy 1000 km hosszan, déli irányban benyúlik a Földközi-tengerbe. Jellegzetes alakja miatt gyakran az olasz csizmaként (olaszul Lo Stivale) emlegetik. Nyugaton a Ligur-tenger és a Tirrén-tenger határolják, délen a Jón-tenger, keleten pedig az Adriai-tenger. A félsziget gerincét a névadó Appenninek hegyvonulat alkotja.
Szicília
A Földközi-tenger legnagyobb szigete, valamint Olaszország közigazgatásilag legkiterjedtebb régiója. Területe 25 700 négyzetkilométer, lakosainak száma kb. 5 millió fő. Olaszország Calabria tartományától a Messinai-szoros választja el kelet felől. A szigeten található Európa leghatalmasabb tűzhányója, az Etna (3370 m).
mediterrán
A mediterrán éghajlat neve a Mediterráneum földrajzi jelzőből származik, jelentése föld-közi, vagyis Föld legnagyobb beltengerének, a Földközi-tengernek térségére utal.
Róma
Olaszország fővárosa, Lazio régió központja (közigazgatásilag comune), a hajdani Római Birodalom központja. Az ország legnagyobb és legnépesebb városa 1,285,3 km²-en több mint 2,7 millió lakossal. Területén található a Vatikán, a katolikus egyház központja, a pápa székhelye, a világ legkisebb független állama.
Szardínia
A Földközi-tenger második,Európa nyolcadik, és a világ negyvenhatodik legnagyobb szigete, amely Olaszország, Spanyolország, Tunézia és Franciaország ( Korzika) között helyezkedik el. Olaszország régiója, különleges autonómiával ellátott terület.
Pó-síkság
A Pó-síkság olaszul Pianura Padana, Olaszország legfejlettebb része. A Pó-síkság az ország legfejlettebb mezőgazdasági területe. Enyhe kontinentális éghajlat uralja.
Alpok lánchegység
Európa egyik nagy hegylánca, amely keleten Szlovéniából és Ausztriából Olaszországon, Svájcon, Liechtensteinen és Németországon keresztül nyugaton Franciaországig nyúlik. Az Eurázsiai-hegységrendszer tagja, az újidő harmadidőszakában keletkezett. Legmagasabb csúcsa a francia-olasz határon található Mont Blanc (4807 m).
Kanári-szigetek
Spanyolország legdélebbi autonóm közössége. Hét nagyobb és több kisebb sziget csoportját Marokkó partjaitól 125–200 km-re, az ész. 27–30 és a nyh. 13–18 foka között találjuk az Atlanti-óceánban. A szigetek összterülete 7500 km2.
baszk
A spanyol–francia határ két oldalán, a Pireneusok nyugati részén élő elszigetelt népcsoport, Nyugat-Európa egyetlen nem indoeurópai népe. Lélekszámuk ma összesen valamivel több, mint 2 000 000 (túlnyomó többségük Spanyolországban él), a baszk nyelvet azonban megközelítőleg csak 25%-uk beszéli.
Pireneusok
Magashegység Délnyugat-Európában, amely természetes határt képez Spanyolország és Franciaország között. Az Eurázsiai-hegységrendszer tagja. Területén három ország osztozik, déli részén Spanyolország, északi részén Franciaország, és közéjük ékelődött be Dél-Európa legnagyobb törpeállama, Andorra.
Ebro
Folyó az Ibériai-félsziget északi részén, Spanyolország legbővízűbb folyója. Hossza 910 km, vízgyűjtő területe 83 093 km², vízhozama 426 m³/s.
Galíciaia
Közép-európai történelmi régió, jelenleg Lengyelország és Ukrajna között oszlik meg. Keleti felének történelmi neve: Vörösoroszország. Galícia és Lodoméria királyság vagy csak egyszerűen Galícia volt a Habsburg Birodalom legnagyobb, legnépesebb és legészakibb tartománya 1772 és 1918 között, Lemberg (Lwów, Lviv, Lvov, magyarul: Ilyvó) fővárossal.
Sierra Nevada
Hegylánc Andalúziában, Dél-Spanyolországban. Itt található Spanyolország legmagasabb pontja, a 3479 m magas Mulhacén.
Mezeta
Magasföld a Pireneusi-félsziget belsejében.Tengerszint feletti magassága 600-800 méter. A Kasztíliai-választóhegység középen, északkelet-délnyugat irányban kettéosztja.
Andalúzia
Spanyolország európai részének legdélebbi tájegysége és autonóm közössége. A Gibraltárral és Portugáliával is határos tartomány a Sierra Nevada több ezer méteres csúcsaitól egészen a Costa del Sol homokos tengerpartjáig terjed.
katalán
A spanyol autonóm országrészben, Katalóniában élő újlatin nyelvű nép. Katalánoknak tartják azokat a lakosokat is, akik ott születtek, de nem élnek ott.
Kasztíliai-választóhegység
Spanyolul Cordillera Carpeto Betonica, Sistema Central, a spanyol "Mezetát" északkelet-délnyugati irányban átszelő, Ókasztíliát Újkasztíliától elválasztó hegység. Részei a Sierra da Estrella, a Sierra de Guadarrama, a Sierra de Gredos és a Sierra de Gata.
ETA
Rövidítés, baszk: Euskadi ta Askatasuna [ewʃˈkadi ta aʃˈkataʃuna], „Baszkföld és Szabadság”) baszk nacionalista függetlenségi mozgalom Spanyolországban. 1958-ban alakult. Célja kezdetben Baszkföld Spanyolországtól való teljes függetlenségéért folytatott harc volt.
Dinári-hegység
A Dinári-hegység északnyugat–délkeleti irányban, Szlovéniától (Ljubljanától és az Isztriai-félszigettől) egészen Albániáig nyúlik. Legmagasabb pontja a Maja Jezerce, 2694 m. A hegység kőzete mészkő, ezért a domborzatát karsztos felszíni formák uralják.
Száva
A Duna jobb oldali mellékfolyója. A Sava Dolinka és Sava Bohinjka összefolyásával keletkezik Szlovéniában a Júliai-Alpokban. Teljes hossza 940 km, ebből 583 km hajózható (Sziszekig).
Temes
A Duna bal oldali mellékfolyója Románia és Szerbia területén. A Déli-Kárpátokhoz tartozó Krassó-Szörényi-érchegységben, Karánsebestől 20 km-re délre, Temesfő környékén ered. Keresztülfolyik a Bánságon és Pancsovánál torkollik a Dunába. Hossza 359 km, ebből 241 km Romániában.
Szerb Köztársaság
Szerbia, hivatalos nevén Szerbia Köztársaság. Délkelet-európai állam. Miután Montenegró népszavazás útján önálló állammá lett, a szerb és montenegrói államszövetség megszűnt, és 2006. június 5-én Szerbia is deklarálta függetlenségét, valamint azt, hogy a korábbi államalakulat jogutódjának tekinti magát. 2008. február 17-én Koszovó tartomány albán vezetése kikiáltotta a tartomány függetlenségét.
Morava-völgye
Fökdrajzi terület Szerbiában. Ettől a völgytől nyugatra helyezkedik a Dinári-hegység, amely Montenegró területén át egészen az Adriai-tenger partjáig fut.
Shkodrai-tó
Édesvízű tó Montenegró és Albánia határán. A Skhordai tó élővilága és tájképi környezete egyedülálló érték.
Montenegró
Független állam Dél-Európában, a Balkán-félszigeten, a volt Jugoszlávia területén. Az 5. állam, amely függetlenedett a volt Jugoszláviából. Fővárosa Podgorica.
Balkán-hegység
A Kárpátok meghosszabbítása a Duna déli oldalán, a Balkán-félszigeten. A hegység 560 kilométer hosszúságban vonul Szerbia keleti részéből keleti irányban Bulgária középső részén keresztül a fekete-tengeri Emine-fokig.
Koszovó
A Balkán-félsziget középső részén elhelyezkedő, vitatott jogállású terület, melynek nagy részét a Koszovói Köztársaság irányítja. Koszovó önállóságát Szerbia nem ismeri el, saját területének tartja. Fővárosa Priština, államformája vitatott: parlamentáris köztársaság vagy autonóm tartomány. Hivatalos nyelve az albán és a szerb, becsült népessége 1 804 838 fő (2009), területe 10 887 km2.
Vajdaság
Teljes nevén Vajdaság Autonóm Tartomány Szerbia északi, Magyarországgal határos, részben magyarok által lakott területe, közigazgatásilag autonóm tartomány. A tartomány etnikai összetétele rendkívül változatos: több mint 25 különböző etnikai csoport teszi ki a régió lakosságának egyharmadát.
Pannon-alföld
A Pannon-síkság kifejezést nagyjából ugyanarra a területre használják, mint a Kárpát-medencét. A két fogalom közötti különbség az, hogy míg a Kárpát-medence egy egységes területi egészt jelöl, amelyhez alföldi és hegyvidéki területek egyaránt hozzátartoznak, addig a Pannon-síkság alatt a középső Duna-medence valamennyi alföldi, sík vidékét értik, vagyis Európa legnagyobb hordalékkúpját,
Tara folyó
Montenegró területén, amely csodálatos kanyonjáról ismert. A Veruša és Opasnica összefolyásával keletkezik. Ezután 144 kilométert megtéve Šćepan Poljenál összefolyik a Pivával, létrehozva a Drina folyót. A Tara vízhozama torkolatánál 64 m³/s.
Balkán-félsziget
Délkelet-Európa egyik földrajzi régiója. Három oldalról tenger veszi körül: keleten a Fekete-tenger, délen és nyugaton a Földközi-tenger (Márvány-tenger, Égei-tenger, Jón-tenger, Adriai-tenger) mossa partjait. Kis-Ázsiától két szoros, a Boszporusz és a Dardanellák választja el. A régiót történelmi-kulturális vonatkozásban egyszerűen a Balkán névvel szokás jelölni.
Krka
Folyó Horvátország területén. A folyó a Dinári-hegységben ered, Knin közelében, és Šibeniknél torkollik az Adriai-tengerbe. Hossza 72 km.
Velebit-hegység
A magyar Karszt legjelentékenyebb hegyláncolata, mely Lika-Krbava vármegyében, az Adriai tenger partján emelkedik, a Karszt-fensík nyugati szegélyét jelölve.
Pannon-síkság
A Pannon-síkság kifejezést nagyjából ugyanarra a területre használják, mint a Kárpát-medencét. A két fogalom közötti különbség az, hogy míg a Kárpát-medence egy egységes területi egészt jelöl, amelyhez alföldi és hegyvidéki területek egyaránt hozzátartoznak, addig a Pannon-síkság alatt a középső Duna-medence valamennyi alföldi, sík vidékét értik, vagyis Európa legnagyobb hordalékkúpját,
Adriai-tenger
A Földközi-tenger része, annak az Appennin- és a Balkán-félszigetek által határolt öble, egyben legészakibb nyúlványa. A medence teljes hossza 820 kilométer, átlagos szélessége 160 kilométer. Délen a 71 kilométer széles Otrantói-szorossal kapcsolódik a Jón-tengerhez.
Dinári-hegység
A Dinári-hegység északnyugat–délkeleti irányban, Szlovéniától (Ljubljanától és az Isztriai-félszigettől) egészen Albániáig nyúlik. Legmagasabb pontja a Maja Jezerce, 2694 m. A hegység kőzete mészkő, ezért a domborzatát karsztos felszíni formák uralják.
Karszt-fennsík
Szlovénia déli részén nagy területet foglal el a Karszt-fennsík. Amely mészkőből épül föl, számos barlang, dolina, polje és búvópatak található itt.
Horvátország
Közép-európai állam a Balkán-félszigeten. Északnyugatról Szlovénia, északról Magyarország, keletről Szerbia, valamint Bosznia-Hercegovina, délkeleten pedig egy rövid szakaszon Montenegró határolja. Délnyugaton az Adriai-tenger alkotja természetes határát.
Nagy-Kapela
A Nagy-Kapela körülbelül azon horpadáson túl kezdődik, melyen a vasutak vonala Ogulinból Fiuméba vezet. Nem képez rendszeresen kifejlődött, összefüggő hegygerinceket, hanem inkább egyes kimagasló csúcsok sorozata gyanánt tűnik fel. E csúcsok 1300-1500 m. magasak.
Kis-Kapela
A Karszt hegyrendszerhez tartozó két nagyobb hegység Horvát-Szlavonországban, Modrus-Fiume és Lika-Krbava vármegyékben. A két hegység a Karszt felföldjéből emelkedik ki és Ény-ról DK-felé húzódik
Száva
A Duna jobb oldali mellékfolyója. A Sava Dolinka és Sava Bohinjka összefolyásával keletkezik Szlovéniában a Júliai-Alpokban. Teljes hossza 940 km, ebből 583 km hajózható (Sziszekig).
Dinaridák
A Dinaridák az alpi orogén fázis során jöttek létre, egyidőben az Alpokkal és a Kárpátokkal. A Dinári-hegység vonulatai főleg mészkőből állnak. Ez a kőzet nem áll ellent az eróziós folyamatoknak, könnyen lekopik és karsztosodik, ezért a Dinaridák ma közel sem olyan magasak, mint a vulkanitokból, metamorfitokból és dolomitból álló egyidős lánchegységek.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)