Amazonas-medence
Dél-Amerika azon része, mely az Amazonas vízgyűjtő területére esik. Északról a Guyanai-felföld, nyugatról az Andok, míg délről a Brazil-felföld szegélyezi. Itt található a világ legnagyobb összefüggő trópusi esőerdeje, mely hatalmas biológia sokféleségével és endemikus állat -és növény fajaival a Föld egyik legfontosabb megóvandó természeti értéke.
Nazca vonalak
A világ legnagyobb grafikai alkotása, mintegy 2000 éve Peru egy félreeső vidékén, a Pampas de Jumana nevű fennsíkon gigantikus mértani alakzatok, monumentális állatfigurák, és nyílegyenes vonalak terpeszkednek a vidéken. Rendeltetésük ismeretlen. Az állatfigurák közös jellemzője, hogy egyetlen, önmagát sehol nem metsző vonalból állnak.
Atacama-sivatag
Kavics- és homoksivatag Chile és Peru területén, az Andok és a Csendes-óceán között. Átlagos szélessége (kelet-nyugat) kevesebb mint 160 km, hossza 1000 km. A Csendes-óceáni parti hegység az óceánhoz közel fekszik, átlagos magassága 800 m. A Domeyko Kordillera, az Andok előhegysége keleten terül el.
Yellowstone Nemzeti Park
A világ legrégibb nemzeti parkja. A 8980 négyzetkilométeren elterülő park az Amerikai Egyesült Államokban van, Wyoming, Montana és Idaho államok területén, a Sziklás-hegységben. Híres gejzírjeiről, hőforrásairól és a park területén található egyéb geotermikus jelenségekről.
Appalache
Az Észak-Amerika keleti partvidékével párhuzamos futású ókori röghegység. Északi része a kaledóniai, déli része a variszkuszi hegységrendszer részét képezi. Feketeszén bányászata és az erre épülő hagyományos nehézipar még ma is jelentős. Nevét a spanyol hódítók által Apalachen-ként leírt faluról kapta.
Tűzföld
Dél-Amerika legdélibb területét alkotó szigetvilág. A Magellán-szoros választja el a dél-amerikai kontinenstől. Részben Chiléhez, részben pedig Argentínához tartozik. Itt fekszik a világ legdélibb városa, Puerto Toro. A hideg, nyugaton nedves, keleten száraz éghajlat sok szokatlan állatnak ad otthont.
Sziklás-hegység
Észak-Amerika nyugati részén, Kanadától Mexikóig húzódó, változatos felépítésű, kb. 5000 km hosszú hegylánc, melynek legmagasabb hegycsúcsa a Coloradóban található 4401 m magas Elbert-hegy.
Cabral
Pedro Álvares Cabral (1467 – 1526?) portugál tengerész, felfedező, Brazília európai felfedezőjének tartják (1500. április 22.) A brazilok őt tartják hazájuk felfedezőjének.
mesztic
Indián és európai szülők leszármazottja.
Parti-hegység
Hegylánc, amely Észak-Amerika nyugati partján nyúlik végig Alaszkától Mexikó északi és középső területeiig. Kanadában a Pacifikus Kordillerákhoz hozzá szokták érteni a Sziklás-hegység ottani vonulatait is, a Columbia-hegységet és más hegyvonulatokat.
zambo
Ősi rasszok egyik új keverékformája a zambo faj, más néven amerindid és negrid embercsoportok.
Pampák
A La Plata torkolatának két oldalán található, és az Andoktól az Atlanti-óceánig terjedő dél-amerikai füves puszta. Az argentínai Pampák asztal simaságú, fátlan, füves szubtrópusi éghajlatú puszta.
Orinoco
Dél-Amerika egyik leghosszabb folyója, amely az Atlanti-óceánba ömlik. Venezuela és Kolumbia területén található, hossza 2140 km, vízgyűjtő területe 880 000 km2.
Mississippi
Az Amerikai Egyesült Államok leghosszabb folyója, amely a Minnesota Állambeli Itasca-tóból ered és a Mexikói-öbölbe ömlik, hossza 6270 km, vízgyűjtő területe 2 980 000 km2.
Winnipeg-tó
Nagy tó Kanada középső déli Manitoba tartományában, mintegy 55 kilométerre északra a tartományi főváros Winnipegtől, keletre a Manitoba-tótól, a Winnipegosis-tótól és a Cédrus-tótól (Cedar Lake).
Kordillerák
Spanyolul Cordilleras. Észak- és Dél-Amerika nyugati partjain végigvonuló, 15.000 km bosszú, magas lánchegység összefoglaló elnevezése. Az Észak- amerikai Kordillerák 8000 km hosszú rendszere Alaszkában kezdődik és a Tehuantepeci földszoros táján ér véget. Vonulatai: a Parti lánc, (Coast Bange), mögötte a Szegélyvölgy, ezután következik a Cascade hegység és a Sierra Nevada vonulata, amelyek a Sziklás hegységgel együtt, magas medencéket, (columbiai, Colorado, Fraser medence. Nagy medence, Mexicoi medence) zárnak körül.
mulatt
Fekete-afrikai és európai szülők leszármazottja. Elsősorban Közép- és Dél-Amerikában alkotják a lakosság jelentős részét.
Cortes
, Hernán.(1485–1547) spanyol konkvisztádor, akinek nevéhez fűződik az Azték Birodalom meghódítása. Cortés a gyarmatosítók azon generációjához tartozott, amely véghezvitte Amerika spanyol gyarmatosításának első szakaszát.
Horn-fok
Dél-Amerika legdélebbi pontja és a Drake-átjáró északi határa, hosszú évekig a világ körüli kereskedelmi forgalmat lebonyolító vitorlások útjának egyik fontos állomása volt. A fok körüli vizek azonban különösen nagy veszélyeket rejtettek a vitorláshajóknak, mivel gyakoriak az erős szelek, az erőteljes áramlatok és az Antarktiszról leváló jéghegyek, Emiatt a fok körül igen sok hajótörést jegyeztek fel.
Pizzaro
, Francesco. (1478-1541) spanyol hódító. Keresztül vágva a panamai földszorost egyike lett azoknak az európaiaknak, akik először pillantották meg a Csendes-óceánt. Érdemeiért megkapta a Panamaváros polgármestere címet. 1533-ban 180 katonával elfoglalta Cuzcót, amit 1534 áprilisában Peru fővárosává tett. Pizarro Észak-Peru teljhatalmú ura lett, bár Manco Capacot elismerte legitim inka uralkodónak. 1535. január 18-án megalapította az új fővárost, Ciudad de los Reyest (a mai Limát).
depressziós körzet
Településföldrajzi fogalom. Egy területi egységen belül a csődbe ment termelőegységek, az ipari termelés hanyatló körzeteinek elnevezése.
2001. szept. 11-ei támadása
Az al-Káida terrorszervezet összehangolt öngyilkos merénylete volt az Egyesült Államok ellen. New Yorkban Világkereskedelmi Központ ikertornyaiba két repülőgép csapódott be, ezzel megölve a környező emeleteken dolgozó embereket. Mindkét épület összeomlott két órán belül, az összeomlást követően több épület is az ikertornyokhoz hasonlóan összedőlt, vagy megrongálódott.
2008-as válság
A 2008–2009-es gazdasági világválság a nagy gazdasági világválság óta a legjelentősebbnek tartott gazdasági válság, mely az ezt megelőző globális pénzügyi válságból alakult ki.
Thomas Jefferson
(1743. április 13. – 1826. július 4.) az Egyesült Államok harmadik elnöke, John Adams elnöksége alatt alelnök. A történelemkönyvekbe nem elnöki nagyságával, hanem a Függetlenségi nyilatkozat megírásával és sokoldalúságával került be.
Barack Obama
(Honolulu, Hawaii, 1961. augusztus 4. – ) amerikai jogász és politikus, az Amerikai Egyesült Államok elnöke 2009. január 20-a óta. Pártja jelölését hosszú előválasztási küzdelem után szerezte meg. Obama volt az első, nagy politikai párt színeiben induló afroamerikai elnökjelölt az Egyesült Államokban, és ő lett az ország első színes bőrű elnöke.
IMF
International Monetary Fund, magyarul: Nemzetközi Valutaalap. 1945-ben létrehozott washingtoni székhelyű szervezet, amely jelenleg (2010) 187 tagországot számlál. A nemzetközi monetáris rendszer központi intézményét a nemzetközi pénzügyi együttműködés és az árfolyamstabilitás elősegítése, a gazdasági növekedés fokozása és a magas szintű foglalkoztatás megteremtése céljából alapították, illetve nem kis részben azért, hogy átmeneti pénzügyi segítséget nyújtson fizetési mérleggel kapcsolatos problémákkal küzdő tagországainak.
Atlanta
Georgia tagállam (USA) fővárosa. Georgia állam nagyvárosa, hatalmas repülőtérrel, óriási ipari üzemekkel. A legfontosabb látnivalói a Coca-Cola kiállítása (a World of Coca-Cola) és a CNN stúdiói.
Los Angeles
Az Amerikai Egyesült Államok második legnagyobb városa, amely az ország nyugati szélén, a Csendes-óceán partvidékén terül el. Lakosainak száma eléri a 4 milliót, de agglomerációjával együtt csaknem 18 millió embernek ad otthont. Igazi világváros, itt él az egyik legnagyobb és legsokszínűbb közösség a Földön.
Cleveland
Az Amerikai Egyesült Államok egyik nagyvárosa, Ohio államban. A 2000-es népszámlálási adatok alapján a város lakossága 478 403 fő, az USA 33. legnagyobb városa, és a második legnagyobb Ohio államban a főváros, Columbus után.
Kennedy Space Center
NASA John F. Kennedy Space Center, rövidítve (KSC) a NASA egyik legfontosabb űrközpontja Florida Államban, az Amerikai Egyesült Államokban. Innen történik az űreszközök, űrszondák, s elsősorban a legismertebb emberes űrrepülések indítása.
Chicago
Amerikai Egyesült Államok harmadik legnépesebb városa, a Nagy-tavak egyikének, a Michigan-tónak a partján fekszik, Illinois államban.
Lockheed
1912-ben alapított amerikai repülőgépgyártó vállalat , amely 1995-ben a Martin Marietta céggel történt fúziója után a Lockheed Martin részévé vált.
Északi körzet
Az Egyesült Államok egyik gazdasági körzete. Részei az Észak-atlanti-partvidék, Nagy-tavak vidéke, valamint a Közép-Nyugat. Az északatlanti partvidék az USA legrégebbi és ma is egyik legfejlettebb gazdasági térsége, kiemelkedő K+F és szolgáltató szektorral, valamint képzett munkaerőt igénylő iparágakkal. A Nagy-tavak vidéke az USA hagyományos nehézipari régiója volt, mely az Appalache feketeszenére majd a Nagy Tavak környékén fellelhető vasércre települt. A Közép-Nyugat térsége fejlett mezőgazdaságáról és élelmiszeriparáról híres.
Manhattan
Jelenti Manhattan szigetét és a rajta elterülő Manhattan kerületet, ami New York öt kerületének egyike. A kerülethez magán Manhattan szigetén (amit a Hudson folyó torkolati része ölel körbe) kívül tartozik még több másik sziget és a szárazföld egy kis része is. Közigazgatásilag ez New York megye (County) is egyben.
Harvard
Amerikai magánegyetem a Massachusetts állambeli Cambridge-ben, tagja a legjobb egyetemeket magába foglaló Borostyán Ligának. 1636. szeptember 8-án alapították, így ez az USA legrégebb óta működő felsőoktatási intézménye. Nevét John Harvardról kapta, aki a Cambridge-i Egyetemen tanult, és kezdetben a professzorok többsége is Cambridge-ből érkezett.
nyugati körzet
Az Amerikai Egyesült Államok nyugati partvidékén kialakult gazdasági kulcsterület, amelyet elsősorban a mikroelektronikai, számítástechnikai, és egyéb csúcstechnológián alapuló iparágak, illetve kutató intézmények, továbbá a hadiipar, a szolgáltatóipar, filmgyártás (pl. Hollywood) fémjelez.
Déli körzet
Az Egyesült Államok délkelet államait foglalja magába a Mexikói öböl környékétől Floridán át a déli atlanti partvidékig. Az utóbbi néhány évtizedben kezdett felzárkózni a mindig is fejlettebb északi területekhez, annak köszönhetően, hogy sok modern iparág telepedett meg itt: petrolkémiai ipar (Dallas) az űrkutatás (Houston), a repülőgépgyártás (Atlanta). Jelentős a húzóerő belföldi turizmus (Florida) és a nyugdíjas éveikre idetelepülőket ellátó szolgáltató ágazatok gazdaságélénkítő szerepe is.
Világbank
Washingtonban székelő, öt nemzetközi intézményből álló bankcsoport, amelyet 1945. december 27-én, a Bretton Woods-i egyezmények aláírása után alapítottak.
Florida
Az Amerikai Egyesült Államok délkeleti tagállama, területének nagy része félszigeten fekszik. Keletről az Atlanti-óceán, nyugatról pedig a Mexikói-öböl határolja. Kubától a Floridai-szoros választja el. Fővárosa Tallahassee. Területe 170 304 km2. Teljes népessége: 18 537 969 fő (2009).
General Motors
General Motors Corporation Nemzetközi autógyárat 1908-ban alapították, főhadiszállása Michigan államban, Detroit városában található. A világ második legnagyobb autógyára a Toyota után, eladott mennyiség alapján (2008).
Nagy-tavak
Öt-tó a neve annak az öt tóból álló csoportnak, amely az Amerikai Egyesült Államok és Kanada határán található. Ezek a tavak a Föld legnagyobb édesvízű tavai közé tartoznak. A tavak: Felső-tó, Michigan-tó, Huron-tó, Erie-tó, Ontario-tó.
New-Orleans
Louisiana állam legnagyobb városa az Egyesült Államokban. Maga a város francia eredetű, ezért egy viszonylag nagy kiterjedésű francia negyed található itt. Nevezetes a zenéjéről (a jazz őshazájának is szokták emlegetni), kultúrájáról valamint a fesztiváljairól is.
Yale
Amerikai magánegyetem New Haven városában, Connecticut államban. 1701-ben alapították Collegiate School néven. A Yale az USA harmadik legidősebb felsőoktatási intézménye. Elihu Yale-ről (1649-1721) nevezték el.
Szent Lőrinc folyó
A Nagy-tavakat az Atlanti-óceánnal összekötő folyó, amely egy szakaszon az Egyesült Államok és Kanada határát is jelenti.
Princeton
New Jersey állambeli Princetonban található egyetem, az Amerikai Egyesült Államok ötödik legidősebb és egyik legelőkelőbb felsőoktatási intézménye. A Princetonon van építészeti, mérnöki és nemzetközi ügyek iskola.
Boeing
The Boeing Company (röviden Boeing) a világ legnagyobb repülőgépgyártó vállalata, amely már több mint 90 éve működik. 2005-ben elnyerte a világ legnagyobb repülőgépgyártója címet, amelyet 2000 óta minden évben az Airbus vehetett át. A repülőgépeket Everettben, Seattle-ben és Rentonban gyártják. A székhelye Chicagóban, Illinois-ban van.
megapolisz
Az egymáshoz közel fekvő, majdnem összeépült, így összefüggő területet alkotó városok halmaza.
Detroit
az Amerikai Egyesült Államok Michigan nevű államának legnagyobb városa. A Detroit folyó mentén található, közvetlenül a kanadai határ mentén. Jelentős kikötő- és iparváros, az amerikai autógyártás fellegvára, a Ford, a Chrysler, a Dodge, a GM és a GM leányvállalatai egy részének (Saturn, Chevrolet, Pontiac, Hummer, GMC, Cadillac és Buick) otthona.
Buffalo
az amerikai New York állam második legnépesebb városa New York után. Az állam nyugati részén, az Erie-tó keleti partján fekszik, ahol a Niagara-folyó elhagyja a tavat.
Venezuela
Ország Dél-Amerikában. Az ország nevének jelentése: kis Velence (a Venecia kicsinyítőképzős alakja spanyolul).Dél-Amerika északi részén terül el. Természetes határa a tengerpartja a Karib-tenger illetve az Atlanti-óceán mentén, mintegy 2 800 km hosszan.Délen Brazíliával 2200 km hosszú határszakasza van; kelet felé a Guyanai Köztársasággal 743 km hosszú a határa, nyugaton Kolumbia a szomszédja, mintegy 2050 km hosszú szakaszon.Északon tengerpart (a Karib-tengeren), keleten Guyana, délen Brazília, nyugaton Kolumbia határolja.
Yucatán-félsziget
Közép-Amerikában, Mexikó délkeleti részén elhelyezkedő földnyelv, amely a Karib-tengert (a Hondurasi-öbölt) választja el a Mexikói-öböltől. Legészakibb pontja a Cabo Catoche. Gyakran sújtják hurrikánok.
Peru
Dél-Amerika harmadik legnagyobb, valamint az Andok legnagyobb területű országa. Északon Ecuador és Kolumbia, keleten Brazília és Bolívia, délen Chile és nyugaton mintegy 2000 km hosszan a Csendes-óceán határolja. Hajdan az Inka Birodalom központja volt.
Argentína
Dél-amerikai állam. Fővárosa Buenos Aires. Államformája elnöki köztársaság. Hivatalos nyelve a spanyol. Területe 2 776 890 km². Becsült népessége 40 134 425 fő (2010-es adat szerint). Dél-Amerika egyik legfejlettebb állama.
Fulgencio Batista
Kuba, 1901. január 16. – Guadalmina (Spanyolország), 1973. augusztus 6.) az Egyesült Államok által támogatott kubai elnök, diktátor, katonai vezető. Uralmát végül Fidel Castro forradalmi erői buktatták meg 1958-ban. Rezsimje összeomlott, ezért családjával együtt 1959 újév napján elmenekült Kubából.
Bolíviai-fennsík
Bolíviában 1000 km hosszú és átlagosan 250 km széles, 3600–4000 m magasan elterülő fennsík., másik neve: Altiplano.
Titicaca-tó
Víztérfogatát tekintve Dél-Amerika legnagyobb tava és a világ legmagasabban fekvő hajózható tava, Bolívia és Peru határán. A tó az Andokban az Altiplanón található, Peru és Bolívia határán. A nyugati rész Peru Puno nevű régiójához tartozik, a keleti pedig Bolívia La Paz megyéjéhez.
Ernesto Che Guevara
Rosario, Argentína, 1928. június 14. – La Higuera, Bolívia, 1967. október 9.), ismertebb nevén Che Guevara, vagy egyszerűen Che orvos, politikus, marxista forradalmár, gerillavezér, kubai miniszter. A kubai forradalom egyik legendás vezetője, később a kubai Nemzeti Földreform Intézet, majd a Kubai Nemzeti Bank elnöke, 1961-1965 között ipari miniszter volt. Egy kudarcot vallott kongói kísérlet után Bolíviába próbálta meg a kubai forradalmat „exportálni”, de a hatóságok elfogták és kivégezték.
Paraguay
Ország Dél-Amerikában. Az egykori spanyol gyarmat 1811-ben nyerte el függetlenségét. Bolívia mellett a kontinens másik, tengerparttal nem rendelkező országa. Felszínét a Paraguay – mocsarakkal tarkított, őserdővel borított – völgye osztja két részre.
Guyana
A terület az Atlanti-óceán partján széles, mangróvés parti síkság, amelytől délre a Guyanai-hegyvidék trópusi őserdővel borított hegyei helyezkednek el.Az ország (tisztázatlan etimológiájú) neve indián eredetű.
Mexikói-fennsík
Mexikóban található terület. Mexikó területének központi része a füves, 1000 – 2500 m magas Mexikói-fennsík vagy Mexikói-magasföld. Ennek északi fele 1500 m, déli része kb. 2300 m. magas. A magasföld déli részén található a Mexikói-medence a fővárossal.
Augusto Pinochet
Chile 30. elnöke. Hivatali ideje1974. december 17. – 1990. március 11. Katonai államfő. Pinochet elnökségét ezzel párhuzamosan sokszor zavarták meg és tették bizonytalanná lázadások, és elszigetelt erőszakos zendülések. A merényletkísérletek mindennaposak voltak, ami viszont a kormányzatot csak egyre határozottabbá tette.
Urugay
Dél-amerikai ország. Észak-északkeleten Brazíliával, nyugaton Argentínával, délen-délkeleten az Atlanti-óceánnal, illetve annak La Plata nevű öblével határos. Fővárosa Montevideo, hivatalos nyelve a spanyol. Uruguay a második legkisebb független ország Dél-Amerikában Suriname után.
Bolívia
Ország Dél-Amerikában. Északon és keleten Brazíliával, délen Paraguay-jal és Argentínával, nyugaton Chilével és Peruval határos.Belvidéki ország, azaz nincs tengerpartja. 1879-ig volt tengeri kijárata a Csendes-óceánra Chile és Peru között, de ezt a területet a chilei kormány erőszakkal elvette, az ott található nitrátlelőhely miatt.
Fidel Castro
(Mayarí, 1926. augusztus 13. – ) kubai kommunista politikus, 1965–2008 között az ország diktátora (elnök, miniszterelnök, a kubai hadsereg parancsnoka, pártvezető. Fulgencio Batista rezsimjének megdöntése után 1959-től 1976-ig az ország miniszterelnöke volt. 1965-ben ő lett a Kubai Kommunista Párt első főtitkára, és az ő vezetésével vált az ország egypárti szocialista köztársasággá. 2008-ban lemondott elnöki és hadvezéri posztjáról, 2011-ben pedig megvált első titkári posztjától is.
Ecuador
Dél-amerikai ország, amely északon Kolumbiával, keleten és délen Peruval, nyugaton a Csendes-óceánnal határos. Hozzá tartoznak még a Galápagos-szigetek (Archipelago de Colón) a Csendes-óceánban, 965 km-re a kontinens partjaitól. Nevének jelentése spanyolul ’Egyenlítő’ (a latin ÆQUATOR szóból), mivel az Egyenlítő vonalán fekszik.
Brazília
Dél-amerikai állam. Fővárosa Brazíliaváros (Brasilia). Államformája Szövetségi köztársaság. Hivatalos nyelve a portugál. Területe 8 547 404 km². Becsült népessége 187 078 805 fő (2008-es adat szerint). Dél- és Latin-Amerika legnépesebb és legnagyobb kiterjedésű országa, ipari agrárország, melynek gazdaságában, hatalmas potenciál rejlik, bőséges természeti erőforrásainak is köszönhetően.
Suriname
(egykor Holland Guyana) Állam Dél-Amerika északi részén. Legnagyobb része az üledékes táblákkal fedett, erdőkkel borított Guyanai-hegyvidékhez tartozik. Ezt esőerdők és ritkán lakott szavannák fedik. Északon az Atlanti-óceán mentén mocsaras parti síkság terül el. Az utóbbin él a lakosság zöme.
Chile
Dél-amerikai állam. Fővárosa Santiago. Államformája elnöki köztársaság. Hivatalos nyelve a spanyol. Területe 756 950 km². Becsült népessége 16 800 000 fő (2008-es becslés szerint). K-Ny-i kiterjedéséhez képest É-D-i kiterjedése hatalmas. Gazdaságában jelentős szerepet kap a fémbányászat (elsősorban a réz) illetve a halászat és a borászat. Dél-Amerika fejlettebb államai közé tartozik, lakosságának nagy része az európai bevándorlók leszármazottja.
zámbó
Ősi rasszok egyik új keverékformája a zambo faj, más néven amerindid és negrid embercsoportok.
Kolumbia
Dél-Amerika északnyugati részén fekvő ország. Hivatalos neve Kolumbiai Köztársaság (spanyolul: República de Colombia), fővárosa Bogotá. Nevét a kontinens európai felfedezőjéről, Kolumbusz Kristófról kapta.
Kuba
Karibi szigetország, területéhez Kuba szigetén túl – mely a Nagy-Antillák legnagyobb tagja – hozzátartozik még 1600 kisebb szárazulat is, amelyek közül méretével kiemelkedik a Pinos-sziget. Az egykori spanyol gyarmat ma a legnépesebb karibi ország, egyben a világ egyik utolsó szocialista berendezkedésű állama.
Amazonas-medence
Dél-Amerika azon része, mely az Amazonas vízgyűjtő területére esik. Északról a Guyanai-felföld, nyugatról az Andok, míg délről a Brazil-felföld szegélyezi. Itt található a világ legnagyobb összefüggő trópusi esőerdeje, mely hatalmas biológia sokféleségével és endemikus állat -és növény fajaival a Föld egyik legfontosabb megóvandó természeti értéke.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)