Fok-hegység
Dél-Afrikában, Fok-föld régiójában található hegység, a Variszkuszi-hegységrendszerrel egy időben kialakult hegység. Két fő vonulatból áll (Lange- és Zwarte-hegység), közöttük medencék húzódnak (pl: Karru-medence).
Kruger Nemzeti Park
A legnagyobb dél-afrikai természetvédelmi terület, 18.989 km2 területen fekszik, 350 km hosszú és átlagosan 60 km széles. Nyugaton és délen az ország két tartománya határolja (Limpopo és Mpumalanga), északon Zimbabwe, keleten pedig Mozambik.
Csád-tó
Afrika egyik endorheikus (lefolyástalan) tava. Egykor a világ hatodik legnagyobb tava volt, de felülete az utóbbi évtizedekben az 5%-ára zsugorodott össze. A vízkészletek csökkenése katonai összecsapásokhoz vezetett. Négy afrikai állam (Niger, Nigéria, Csád és Kamerun) határvidékén fekszik. A vízutánpótlásáról gondoskodó legfontosabb folyók a Chari és a Logone, ezekből származik a tóba érkező víz 90%-a.
Kalahári-sivatag
Délnyugat-Afrika területén, a Kalahári-medencében található sivatagos, félsivatagos, 500-1000 m tengerszint feletti magasságban fekvő sík terület. Átlagos csapadékmennyisége jóval meghaladja a sivatagokét, ezáltal alakult ki a gazdagabb növény, és állatvilága.
Tanganyika-tó
A világ második legnagyobb vízmennyiségű tava a szibériai Bajkál-tó után. Közép-Afrikában található. A tavon négy ország osztozik: Burundi, Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK), Tanzánia és Zambia.
Kilimandzsáró
Rétegvulkán Tanzániában, az ország és egyben Afrika legmagasabb hegycsúcsa. Az egyenlítőtől 320 km-re, délre található. Harmadidőszaki vulkanizmus során keletkezett. Túlnyomórészt bazalt alkotja, amely kőzet a mállás miatt erősen omlékony, sziklamászásra ezért nem alkalmas. Az utolsó hivatalos mérés szerint 5895 m-rel a Kibo-csúcs a legmagasabb pontja, mely a délnyugati peremen helyezkedik el.
szavanna
1. A forró égöv átmeneti éghajlatú területének másik neve. 2. Az átmeneti éghajlati terület jellegzetes növénytársulásának elnevezése: magas fűfélék, ligetes facsoportok jellemzik, valamint itt élnek a Föld legnagyobb testű szárazföldi állatai és Afrika ismert nagyvadjai: elefánt, orrszarvú, zsiráf, nagymacskák, zebra, antilop, gnú stb.. A trópusi övtől a térítői öv felé haladva növényzete a csapadék csökkenésével változik, ez alapján három típust különböztetnek meg: 1. nedves szavanna, 2. száraz szavanna, 3. tüskés szavanna.
Namíbia
1990-től független köztársaság Dél-Afrikában, az Atlanti-óceán partján. Az országot a Dél-afrikai Köztársaság, Angola, Zambia és Botswana határolja. Az Atlanti-óceán partján fekvő ország. Partvidékén mintegy 1300 km hosszan, 80–130 km szélességben Földünk egyik legkietlenebb sivataga, az ország nevét adó Namíb-sivatag húzódik.
Gabon
Köztársaság Közép-Afrika területén. Északon Egyenlítői-Guinea és Kamerun, keleten és délen a Kongói Köztársaság, nyugaton pedig az Atlanti-óceán határolja. A 100–200 m magas parti síkságból emelkedik ki az ország belső fennsíkja. Legmagasabb pontja: Mount Iboundji (1575 m). Három karsztvidékén több száz barlang alakult ki, sok közülük ma is feltáratlan.
berber
A berberek Északnyugat-Afrika őslakos, rokon népcsoportjainak összefoglaló neve. Legismertebb csoportjuk a tuaregek. Embertanilag az europidok közé tartoznak, vallásukat tekintve a szunnita iszlám követői. Berber származású az ismert labdarugó Zinedine Zidan is.
Madagaszkár
Szigetország az Indiai-óceánon, az Afrikai kontinens délkeleti partjánál. A nemzet magába foglalja Madagaszkár szigetét, melynek területe 587 041 négyzetkilométer, és ezzel a világ negyedik legnagyobb szigete. Az országhoz továbbá számos kisebb sziget is hozzátartozik. Miután a sziget korán elvált minden más kontinenstől, a növény- és állatvilág teljes elszigeteltségben tudott fejlődni, ezért az itteni élővilág igen egyedinek számít.
Afrika
A Föld második legnagyobb területű (30,2 millió km²) és második legnépesebb kontinense (Becsült népessége 2005-ben: 1 milliárd fő). A legszegényebb és gazdasági értelemben a legelmaradottabb kontinensnek számít.
Fehér-Afrika
Történelmi, kulturális és etnikai szempontból Afrikát két fő részre szokták tagolni: Fehér-Afrikára és Fekete Afrikára. Fehér Afrika Észak- és Északkelet-Afrikát jelenti, ahol a kedvező természeti és társadalmi feltételek fejlett kultúrák kialakulását tették lehetővé már az időszámításunk előtti időkben. Ezen a területen elsősorban sémi-hámi népek (arabok, berberek, mórok) élnek.
oázis
Olyan hely a sivatagban ahol víz (deflációs eredetű talajvíz, vagy tektonikus eredetű forrásvíz) és ennek köszönhetően növényzet is található.
bantu
1. A bantu nyelv változatait beszélő népcsoportok összefoglaló neve. 2. Afrika déli országaiban több száz változatban beszélt nyelv. Közéjük tartozik szuahéli, illetve a zulu nyelv is.
Száhel-övezet
A Szaharát délen szegélyező a sivatagot és a szavannát elválasztó gyér füvű erősen elsivatagosodó terület. A Száhel-övezet elsivatagosodását a túllegeltetés és az ingadozó csapadékmennyiség idézi elő. Az elsivatogosádás miatt a terület mezőgazdasági termelésre alkalmatlan lesz, ami egyre nagyobb problémát jelent térség folyamatosan növekvő országai számára (Szudán, Csád, Szomália).
Fekete-Afrika
Leegyszerűsítve a Szaharától délre fekvő területeket nevezik így (Szub-Szaharai Afrika), ahol már a negrid népesség jellemző, szemben Észak-Afrikával, ahol europid (zömében arab) népesség él.
zulu
Dél-afrikában élő bantu népcsoport, valamint az általuk beszélt nyelv és kultúra.
Niger
Ország Nyugat-Afrikában. Legnagyobb része sivatag (Tenere és Száhel), fővárosa Niamey, lakossága 11 665 937 fő. Az ország nagyobb része, 2/3-a homoksivatag, délen azonban a Niger folyó és a Csád-tó mentén termékenyek a talajok. Az ország legmagasabb pontja a Bagzane (2022 m).
tuareg
A „tuareg” név a targi szóból ered , ami azt jelenti, hogy „a Targa-völgyből”. A Targa-völgy egy völgy a Fezzan környékben, Líbiában, targa egy berber szó, jelentése „kanális”. A tuareg egy afrikai berber nép, a Szaharában és a Száhel-övezetben élnek. Nyelvük a tamasek. Több száz éve nomád módon élnek Algériában, Nigerben, Maliban, Mauritániában, Líbiában, Burkina Fasóban és Nigériában.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)