- Meteorológia
- Meteorológiai elemek és mérésük
- 8 foglalkozás
- 1 tesztfeladatsor
tengeráramlások
Állandó jellegű szélrendszerek és a tengervíz sodró hatása következtében létrejövő, a földforgás és a kontinensek partvonalai által irányított állandó vízmozgás. A tengeráramlások általában zárt rendszerek, amelyeknek hideg és meleg ágai egymást kiegészítve fordulnak elő.
szél
A föld felszíne fölött, azzal párhuzamosan áramló levegőmozgás, amely a magas légnyomású hely felől az alacsonyabb légnyomású hely felé mutat.
szélsebesség
A levegő mozgásának sebessége. A meteorológiában általában a m/s-ban, km/órában illetve egyes területeken a csomóban szokták meghatározni. 1 m/s kb. 2 csomónak felel meg.
légkör
Atmoszféra, a Föld gázburka. Tömege és sűrűsége jóval kisebb a Föld többi szférájánál és fölfelé haladva rohamosan csökken. A légkör tömegének 99%25-a az alsó 80 km-es vastagságú részben helyezkedik el. Kiterjedésének felső határa nehezen meghatározható. 800 km magasan egyes légrészecskék legyőzve a Föld tömegvonzását már "kiszöknek" a légkörből, de még 1000 km magasságban is találkozni lehet légrészecskékkel. Anyagi összetételében az alapgázok, a vendéggázok és a szennyeződések játszanak fontos szerepet. Az alapgázok a nitrogén, oxigén, a nemesgázok. A vendéggázok az ózon, a szén-dioxid, és a vízgőz. Szennyeződések a por, a sókristályok, füst, hamu, korom, virágporszemek, baktériumok.
szélnyomás
A szél által kifejtett nyomóerő, a szélnyomás két tényezőtől függ: a szélsebesség től és a szél támadási szögétől. A szélnyomás a szélsebesség négyzetével arányosan nő, tehát kétszer erősebb szélnek négyszer akkora a szélnyomása (a közegellenállás összefüggéséből is adódik, hogy a szélsebességgel négyzetesen arányos mennyiség).
szélirány
A szél irányát mindig azon égtáj a nevével jelezzük, ahonnan a szél fúj. Az északi szél tehát azt jelenti, hogy a szél észak felől dél felé fúj, azaz észak felé fordulva szembe fúj a szél. A szél irányát szokás még fokokban is megadni. A 0° jelenti az északi, 90° a keleti, 180° a déli, 270° a nyugati szélirányt. Ezt természetesen még tovább lehet finomítani. A meteorológiában általában a 10°-os pontosság használatos.
széllökés
A talajfelszínnel és a tereptárgyakkal való súrlódás, valamint a helyi hőmérsékleti különbségek miatt a légáramlás sosem egyenletes, hanem lökésszerű.
légkörzés
A levegő hőmérséklete folyamatosan változik, ezáltal a sűrűsége is. A változások hatására levegő folyamatos, körző mozgásban van. Ezt nevezzük légkörzésnek.
nyomáskülönbség
A meteorológiában légrétegek nyomása közti eltérés.
energiaháztartás
parti szél
A parti szél a tó-, tengerpartokon napszakosan váltakozó irányú szél. Nappal a szárazföld gyorsabban melegszik, emiatt a levegő a felszín közelében a hidegebb, magasabb nyomású vízfelszín felől a melegebb, alacsony nyomású szárazföld felé áramlik. A magasban természetesen záródik a kör, tehát a szárazföld felől áramlik a levegő a víz felé. Éjjel a helyzet fordított, a tenger, szárazföld felől áramlik a melegebb tenger felé.
hegyvidéki szél
Helyvidéki területeken végbemenő horizontális irányú légmozgás.
adiabatikus lehűlés
Az emelkedés közben a levegőre egyre kisebb nyomás hat, ezért a hőmérséklet100 méterenként közel1°C-ot csökken.
csapadék
A levegő mindig tartalmaz több-kevesebb vizet. A harmatpont alá hűlt levegőből kiváló szilárd vagy cseppfolyós víz a csapadék. Keletkezése és halmazállapota szerint osztályozhatjuk. Ez utóbbi szerint megkülönböztetünk folyékony (harmat, szitáló eső, zápor, felhőszakadás, tartós eső, stb.) és szilárd halmazállapotú (hó, zúzmara, dér, stb.) csapadékokat. A keletkezésük helye szerint megkülönböztetünk hulló és nem hulló csapadékot.
szél
A föld felszíne fölött, azzal párhuzamosan áramló levegőmozgás, amely a magas légnyomású hely felől az alacsonyabb légnyomású hely felé mutat.
Főn szelek
A magas hegyvidékeknél alakulnak ki. A hegység felé áramló levegőt a szél a magasba kényszeríti. A hegycsúcson, a főn a levegő irányt vált, és a völgy felé veszi az útját.
elektronikus szélmérő
Olyan elektronikus eszköz, amely a szél sebességét méri.
anemométer
Az anemométer a szél erősségének vagy a légáram sebességének meghatározására szolgáló műszer. A különféle anemométerek szerkezete kétféle elven alapul: a, vagy egy készülék fordulatszámából következtetünk a szél sebességére b, vagy annak a nyomásnak a nagyságából, amelyet a szél egy irányára merőlegesen álló felületre gyakorol. Az első fajtához tartozó anemométerek közül a kanalas anemométer a legelterjedtebb.
légáramlás
A levegő vízszintes illetve függőleges irányú mozgása.
anemoszkóp
Az anemoszkóp a szél irányát mutató készülék. Erre régen a háztetőkön a szélkakas szolgált. Pontosabb célokra azonban szélzászlót használnak, mely rendszerint két 20 fokú szög alatt egymáshoz erősített, függélyes tengely körül forgó lemezből áll, melyet az ellenkező oldalon nehezék egyensúlyoz. Lényege, hogy érzékeny legyen és hogy minden oldalról a légáramlás szabadon érje.
bukószelek
A magas hegyvidékeknél alakulnak ki. A hegység felé áramló levegőt a szél a magasba kényszeríti. A hegycsúcson, a főn a levegő irányt vált, és a völgy felé veszi az útját.
szélzászló
Egy eszköz, mely mutatja a szél irányát.
keveredési köd
lejtőköd
Akkor alakul ki, ha egy hegyvonulat emelkedésre készteti a levegőt, és az emelkedés következtében lehűl, és telített lesz.
párolgási köd
áramlási köd
A köd egy fajtája, amely akkor alakul ki, ha a lehűlt földfelszín fölé meleg, magasabb páratartalmú légtömeg áramlik, amelynek hőmérséklete a lehűlés következtében eléri a harmatpontot, páratartalma kicsapódik, és ezáltal köd képződik.
ködfajta
látástávolság
Az a távolság, ameddig a szem adott időjárási körülmények (pl. köd) között ellát.
harmatpont
Az a hőmérséklet, amelyre a levegőt lehűtve a benne lévő vízgőz kicsapódik, és köd vagy felhő keletkezik.
levegő nedvességtartalom
A fogalom azt írja le, hogy mennyi nedvességet tartalmaz a levegő.
kisugárzási köd
köd
A levegő nedvességtartalma olyan magas, hogy a látástávolság1 km alá csökken. Köd minden évszakban előfordulhat, de télen gyakoribb. Ködképződéskor a levegő nedvességtartalma már annyira telített, hogy nem tudja megtartani a felesleges nedvességet, ezért az kicsapódik.
zivatar
Zivatarfelhőkhöz (Cumulonimbus, Cb) kapcsolódó, egy vagy több elektromos kisülés (villámlás), amelyet hangjelenség (dörgés) kísér.
gomolyfelhő
Karfiolra emlékeztető, vastag, gomolyos szerkezetű felhő. Jele Cu.
zápor
Tipikusan konvektív, azaz erős feláramlással keletkező csapadékforma. Az esőtől az különbözteti meg, hogy jóval nagyobbak az esőcseppek és nagyobb intenzitású. Egy zápor általában rövidebb ideig tart, mint az eső, ami általában a csapadékzóna gyorsabb mozgásának köszönhető. Fejlettebb gomolyfelhőből (Cumulus congestus), és tornyos gomolyfelhőből, azaz zivatarfelhőből (Cumulonimbus, Cb) eshet. A zivatarfelhő olykor nem látható, mert vastag esőrétegfelhőbe ágyazódik. Ilyenkor a csendes esőt átmeneti heves záporok tarkíthatják.
csapadékképződés
A csapadék a levegő víztartalmából kondenzáció folytán keletkező folyékony vagy szilárd halmazállapotú, a földfelszínre lejutó víz. A légkörben a víz mindhárom halmazállapota megtalálható. Ha a levegő hőmérséklete a harmatpont alá csökken, túltelítetté válik, vízgőztartalmának egy része kicsapódik. A nem hulló csapadékok esetében a kicsapódás közvetlenül tárgyak felszínén történik (dér, zúzmara, harmat). A hulló csapadékok keletkezését felhőképződés előzi meg.
kicsapódás
mennydörgés
A villámlást kisérő hangjelenség.
felhőképződés
Ha a levegő hőmérséklete a harmatpont alá süllyed, telítetté válik és megkezdődik a vízpára kicsapódása. A kicsapódás a levegőben lebegő szabad szemmel láthatatlan kis szilárd részecskéken (kondenzációs magokon) történik. Az így létrejövő vízcseppekből vagy jégkristályokból álló felhőelemekből alakulnak ki a felhők.
elektromos kisülés
villám
A villámlás elektromos kisülés. A zivatarfelhő elektromos mezőjében keletkezik, ahol a felhők, a felhő és a földfelszín, vagy a felhő és a légkör felsőbb rétegei között, és a felhőkön belül is feszültségkülönbségek jönnek létre. A feszültségkülönbségek több százmillió voltosak is lehetnek. A szakemberek szerint egy-egy villámlás alkalmával átlagosan180 kWh energia szabadul fel. A villámlások villámcsatornákon mozognak.
divergencia
A konvekció ellentettje. A jelenség - amikor két áramlás széttart, vagyis divergencia jön létre - gyakori a természetben. A divergencia vonalának környezetében az alsó légrétegekben levegőhiány lép fel (alacsony légnyomás), ami csak felülről pótlódhat, ezért a ""szétáramlás"" térségében szárító hatású, leszálló légmozgások alakulnak ki.
nedvesség
harmatpont
Az a hőmérséklet, amelyre a levegőt lehűtve a benne lévő vízgőz kicsapódik, és köd vagy felhő keletkezik.
hőpangás
evaporáció
Abiotikus párolgás. Szűkebb értelemben a vízfelületek, a növényi test felületi (passzív) és a talaj (felszíni és felszín alatti) párolgásos vízvesztesége.
transpiráció
A növények általi aktív - a növényi testen belül csatolódó - párologtatás.
evapotranspirációs vízveszteség
lecsapódás
(kondenzáció) Az a folyamat, amelyben az anyag gázhalmazállapotból (gőz) folyékony halmazállapotúvá válik. Bekövetkezhet hőmérséklet csökkentése, vagy nyomás növelése révén.
relatív légnedvesség
A relatív légnedvesség azt mutatja meg, hogy a levegő befogadóképességéhez mérten mennyi nedvességet tartalmaz.
víz
Egy hidrogén és két oxigén atom által alkotott folyékony halmazállapotú anyag
gomolyfelhő
Karfiolra emlékeztető, vastag, gomolyos szerkezetű felhő. Jele Cu.
konvergencia
Az alsó légrétegekben "összetartó" áramlás (az áramló légrészecskék közelednek egymáshoz). Általában felhős, csapadékos időjárás előidézője.
abiotikus párolgás
hőfelesleg
A hőmennyiség azon része, amire adott körülmények között nincsen szükség.
vízgőz
Gáz halmazállapotú víz.
nem hulló csapadék
Olyan csapadék, amely a feláramlások hatására nem éri el a földfelszínt.
harmatpont
Az a hőmérséklet, amelyre a levegőt lehűtve a benne lévő vízgőz kicsapódik, és köd vagy felhő keletkezik.
abszolút légnedvesség
(U): a tényleges (e) és a telítési gõznyomás (E) hányadosa %-ban.
relatív légnedvesség
A relatív légnedvesség azt mutatja meg, hogy a levegő befogadóképességéhez mérten mennyi nedvességet tartalmaz.
dér
A földfelszín felülete, vagy a vele közvetlenül érintkező levegő harmatpontja fagypont (0 fok) alatt van. A víznek a felületekre szublimációval történő kicsapódása szilárd halmazállapotban, vékony jégréteg formájában történik.
csapadék
A levegő mindig tartalmaz több-kevesebb vizet. A harmatpont alá hűlt levegőből kiváló szilárd vagy cseppfolyós víz a csapadék. Keletkezése és halmazállapota szerint osztályozhatjuk. Ez utóbbi szerint megkülönböztetünk folyékony (harmat, szitáló eső, zápor, felhőszakadás, tartós eső, stb.) és szilárd halmazállapotú (hó, zúzmara, dér, stb.) csapadékokat. A keletkezésük helye szerint megkülönböztetünk hulló és nem hulló csapadékot.
szitálás
Ha a hulló vízcseppek átmérője kisebb mint 0,5 mm. St, Sc típusú felhőkből, esetenként a ködből esik.
harmat
A földfelszín, a rajta lévő tárgyak és a velük közvetlenül érintkező levegő a kisugárzás következtében harmatpontjáig hűl és ebből a levegőből a víz, folyékony állapotban a felületekre kicsapódik.
hó
A kicsapódás parányi jégkristályok formájában történik. A jégkristályok közepes és nagyméretű hópelyhekké tapadhatnak össze. Felhője: As, Ns.
hulló csapadék
A levegőben kicsapódott csapadék, amely azután a nehézségi erő hatására földre hull.
zúzmara
Kialakulását tekintve két fajta: 1. Ha a nedves, áramló levegőben 0 fok alá hűlt tárgyak (gallyak, villanydrótok, oszlopok, stb.) akadályt képeznek és a tárgyak áramlás felöli oldalára finom jégkristályok, jégtűk rakódnak le, finom zúzmaráról beszélünk; 2. Durva zúzmaráról van szó, ha erős légáramlás szállít túlhűtött (0 fok alatti) vízcseppeket, s ezek ütközve az előttük álló akadályokkal, robbanásszerűen azok áramlás felöli oldalára fagyva, durva, üvegszerű, egyenetlen és vastag jégréteget raknak le.
légnedvesség
A levegő nedvességtartalmát nevezzük rövidebben légnedvességnek.
ködszitálás
A levegő nedvességtartalma olyan magas, hogy a látástávolság1 km alá csökken. Köd minden évszakban előfordulhat, de télen gyakoribb. Ködképződéskor a levegő nedvességtartalma már annyira telített, hogy nem tudja megtartani a felesleges nedvességet, ezért az kicsapódik.
kicsapódás
jégtű
Könnyű, hosszúkás alakú jégkristályok.
altostratus
Lepelfelhő. Az Altostratus szürkés, kékes felhőlepel vagy csíkos, rostos, sima réteg. Részben és egészen is elboríthatja az eget. Egyes részein elég sűrű ahhoz, hogy a Napot úgy elhomályosítja, mintha homályos üvegen át néznénk. Vegyes halmazállapotú felhő, amely esőcseppeket és hópelyheket is tartalmaz. Nemzetközi jele: As
rétegfelhő
általában szürkés színű felhő, elég egyenletes felhőalappal. Hullhat belőle szitáló eső, fagyott eső vagy szemcsés hó. Ha a Nap átsüt a felhőn, körvonalai felismerhetőek. Gyakran alakul ki a talajról felemelkedő ködből.
fátyolfelhő
Magasszintű, réteges szerkezetű felhő, a jégtűk fehér, áttetsző fátylat alkotnak, a Nap és a Hold átlátszik rajtuk. Jele Cs.
felhőalap
Az a magasság, amelyen a levegő nedvességtartalma felhő formájában kicsapódik.
bárányfelhő
Cirrocumulus hétköznapi elnevezése. Magasszintű, jégtűből álló, gomolyos szerkezetű felhő, egymástól elkülönülő, árnyék nélküli kis gomolyokkal, vagy pamacsokkal. Jele Cc.
felhő
A légkörben lebegő, apró vízcseppek és/vagy jégkristályok halmaza. A talaj közelében lévő formája a köd.
cirrus
Pehelyfelhő. Magas szintű, széttagolt felhő fehér, finom rostokból, fehér vagy túlnyomóan fehér foltokból, esetleg keskeny szalagokból összetéve. A felhő rostos, vagy selymes, ezüstös fényű is lehet. Jégkristályokból áll és a közepes földrajzi szélességeken 5-13 km magasságban képződik.Nemzetközi jele: Ci
Nimbostratus
Réteges esőfelhő. Szürke, gyakran igen sötét felhőréteg, a folyamatosan hulló eső vagy hó következtében erősen elkent alakkal. A csapadék a legtöbb esetben eléri a talajt, rendszerint tartós, folytonos esőzés vagy havazás formájában. A Nimbostratus réteg olyan vastag, hogy teljesen eltüntetheti a Napot. A felhőréteg alatt gyakran jelennek meg alacsony, tépett foszlányok, amelyek beleolvadhatnak a Nimbostratusba, de el is különülhetnek tőle. Nemzetközi jele: Ns
Nemzetközi Felhőatlasz
Az egyes felhőfajták "példaképeit" a Nemzetközi Felhőatlasz tartalmazza. A Nemzetközi Felhőatlaszban szereplő felhőosztályozás 10 alaptípusból indul ki. Ezeket a típusokat fajoknak nevezik a felhőfajok kölcsönösen kizárják egymást, tehát egy adott felhő nem tartozhat egyszerre több fajhoz.
Gomolyos jellegű felhők
Karfiolra emlékeztető, vastag, gomolyos szerkezetű felhő.
alacsony szintű felhők
2000 m-es magasság alatt kialakuló felhők, pl.: stratus, stratocumulus.
Cumulonimbus
Nagy magasságba (esetenként 10 km fölé) tornyosuló, gomolyos szerkezetű, felhő, amelynek tetejéhez gyakran jégtűkből álló, általában üllőalakú, cirrusfelhő is kapcsolódik. Jele Cb.
Altocumulus
Gomolyfelhő, párnafelhő. Fehér, szürke vagy fehéres árnyalatú felhőtakaró, felhőréteg általában önárnyékkal. Elemei lehetnek lemezek, gömbölyded párnák, hengerecskék. Ezek egy része lehet rostos vagy szilárd, amelyek összeolvadhatnak vagy elkülönülhetnek egymástól. Nemzetközi jele: Ac
magas szintű felhők
A troposzféra magasabb, 6 km feletti tartományában kialakuló felhők, ilyenek a különböző cirrusok: cirrus, cirrostratus, cirrocumulus.
pehelyfelhő
Jégtűkből álló, magasszintű, fonalas szerkezetű felhő, saját árnyéka nincs. Jele Ci.
Stratus
Rétegfelhő Általában szürkés színű felhő, elég egyenletes felhőalappal. Hullhat belőle szitáló eső, fagyott eső vagy szemcsés hó. Ha a Nap átsüt a felhőn, körvonalai felismerhetőek. Gyakran alakul ki a talajról felemelkedő ködből. Nemzetközi jele: St
zivatarfelhő
Nagy magasságba (esetenként 10 km fölé) tornyosuló, gomolyos szerkezetű, felhő, amelynek tetejéhez gyakran jégtűkből álló, általában üllőalakú, cirrusfelhő is kapcsolódik. Jele Cb.
függőleges felépítésű felhők
Alapja átlagosan 500 m, teteje pedig átlagosan 8000 m-ig ér el (zivatarfelhők). A felhők anyaga és magassága között szoros kapcsolat van. A magas szintű felhők jégkristályokból állnak, a középszintűek jégkristályokból és túlhűlt vízcseppekből egyaránt, tehát vegyes halmazállapotú felhők. Az alacsony szintűek pedig túlnyomóan vízcseppekből állnak.
légáramlás
A levegő vízszintes illetve függőleges irányú mozgása.
barométer
Légnyomást mérő eszköz.
légkör
Atmoszféra, a Föld gázburka. Tömege és sűrűsége jóval kisebb a Föld többi szférájánál és fölfelé haladva rohamosan csökken. A légkör tömegének 99%25-a az alsó 80 km-es vastagságú részben helyezkedik el. Kiterjedésének felső határa nehezen meghatározható. 800 km magasan egyes légrészecskék legyőzve a Föld tömegvonzását már "kiszöknek" a légkörből, de még 1000 km magasságban is találkozni lehet légrészecskékkel. Anyagi összetételében az alapgázok, a vendéggázok és a szennyeződések játszanak fontos szerepet. Az alapgázok a nitrogén, oxigén, a nemesgázok. A vendéggázok az ózon, a szén-dioxid, és a vízgőz. Szennyeződések a por, a sókristályok, füst, hamu, korom, virágporszemek, baktériumok.
higanyos barométer
Egy üvegcsőbe zárt higanyoszlop súlya egyensúlyt tart a légnyomással. Innen ered a légnyomás régebben használatos mértékegysége, a higanymilliméter (Hgmm).
légnyomás
Egy felületegység fölött elhelyezkedő levegőoszlop súlya, melynek értéke a tengerszinten négyzetcentiméterenként 1033 g (1 atmoszféra).
anticiklon
Olyan légörvény, amelyben a légnyomás a középpontban a legmagasabb, és kifelé haladva csökken. Az anticiklonban a levegő az északi féltekén D397az óramutató mozgásával megegyező irányban, nagyon enyhén kifelé mutató spirál mentén mozog, azaz a szél a ciklon középpontja körül, de kissé a középponttól távolodva fúj. Az anticiklon belsejében ezért a kifelé távozó levegő helyére a magasból érkezik az utánpótlás, azaz az anticiklon belsejében szárító, felhőoszlató hatású leszálló légmozgások alakulnak ki. Az anticiklon jellemzője ezért általában a szárazabb, naposabb, de télen gyakran a tartósan ködös idő.
levegősűrűség
A levegő sűrűsége a magasság növekedésével csökken. Összetételében is változások lépnek fel, hiszen a könnyebb gázok (pl. a hélium és a hidrogén) a felsőbb, míg a nitrogén és az oxigén az alsóbb rétegekben vannak túlsúlyban. A magasság növekedésével a levegő sűrűsége a légnyomás hoz hasonlóan csökken.
szelencés barométer
A szelencés barométer egy légüres fémdoboz, ami a külsõ légnyomástól függõen változtatja a kiterjedését, magasabb légnyomás esetén jobban behorpad, mint alacsonyabb légnyomásnál. Ezt az alakváltozást egy rugón és különbözõ áttételeken keresztül a szelencéhez kapcsolt mutató segítségével használjuk fel a légnyomás és annak változásainak érzékelésére.
aneroid barométer
Más néven fémszelencés barométer. Egy légüres fémdoboz, ami a külső légnyomástól függően változtatja a kiterjedését. Magasabb légnyomás esetén jobban behorpad, mint az alacsonyabbnál.
hőmérő
A hőmérséklet, hőállapot objektív jellemzésére szolgáló mérőeszköz.
hPa
hektopascal - a légnyomás mértékegysége
higany
A földkéreg olyan kőzete, melyből az adott tudományos-gazdasági fejlettség mellett gazdaságosan higany nyerhető.
ciklon
A légnyomási képződmények egyik jellegzetes megjelenési formája: az északi féltekén az óramutató járásával ellentétes irányú örvény, amelynek a középpontjában a legalacsonyabb a légnyomás és kifelé nő. A markáns időjárási jelenségek, a többnyire felhős, csapadékos időjárás hordozója.
légnyomás emelkedés
Az a folyamat, melynek során a levegő nyomása emelkedik.
levegő
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)