Felszíni hőmérsékleti adatok bizonyítják, hogy a globális felszíni átlaghőmérsékletek emelkednek (az elmúlt 100 évben több mint 0,6 °C-kal), és ez az emelkedés növekvő tendenciát mutat. A 2003-as év már most a feljegyzett 3 legmelegebb év közé tartozónak ígérkezik. A gleccserek olvadnak és visszahúzódnak, az északi Jeges-tenger jegének kiterjedése csökken. A XX. században a globális átlagos tengerszint 10-20 cm-rel emelkedett.
A WMO - adatok alapján készített tudományos értékelések azt mutatják, hogy az elmúlt pár évtizedben az emberi tevékenységek - elsősorban az üzemanyagok elégetése - okozta levegőszennyezés megváltoztatja a légkör összetételét.
160000 évig, kb. Kr.u.1800-ig a szén-dioxid koncentrációja csak 1-3%-kal változott, azóta ez az érték 33%-kal nőtt. A szén-dioxid koncentrációjának emelkedése 1950 óta figyelhető meg, ami az egyre növekvő energiafogyasztásnak tudható be.
A fokozódó szélsőséges időjárási és éghajlati események néha már példaértékűnek minősülnek. Ezeknek az eseményeknek gyakran komoly környezeti, ökológiai és gazdasági-társadalmi következményei, kárai vannak. Az Európában és máshol tapasztalt, rekordokat döntő, hosszan tartó magas hőmérséklet ezrek életét követelte, és nagy szerepet játszott a nagy kiterjedésű erdőtüzek kialakulásában.