- 1 téma
- 10 foglalkozás
A Déli-sark felfedezése
részben Amundsen Roald norvég hajósnak, a hajdan híres viking-hajósok késői ivadékának, részben pedig Scott angol kapitánynak tulajdonítják a Déli Sark felfedezésének a dicsőségét. 1773. január 17-én James Cook átlépte a Déli-sarkkört, de csupán jéghegyeket látott. 1819-ben felfedezték a Déli Shetland-szigeteket, ahova később rengeteg fókavadász érkezett. A „fókabõr-láz” kis híján a medvefókák kihalásához vezetett. 1820-ben Fabian von Bollinghausen látta először a partokat a Vosztok nevű hajóról, de nem tette a lábát a kontinenesre. 1895-ben Carsten Borchgrevnik norvég biológus volt az első kutató a földrészen. 1908-ban Earnest Shackleton 180 km-rel a Déli-sark elõtt kénytelen volt visszafordulni. 1911. december 14-én a norvég Roald Amundsen elsőként érte el a Déli-sarkot. Robert Falcon Scott angol kutatónak ez csak 1912. január 18-án sikerült (a visszaúton Scott meghalt).
aboriginek
Ausztrália eredeti őslakossága - az aboriginek és a korall-tengeri szigetekről származók - hozzávetőleg 120 000-150 000 évvel ezelőtt érkeztek a kontinensre. Ma az összlakosság töredékét, 2,4 százalékát teszik ki: valamivel kevesebb mint félmillióan vannak. A teljes jogú állampolgárságra egészen 1967-ig kellett várniuk - de útlevelük még akkor sem lehetett. Az aboriginek negyven százaléka 15 éven, hetven százalékuk 25 éven aluli, és csupán három és fél százalékuk éli meg a hatvanadik életévét.
alaszka
Félsziget Észak-Amerika északnyugati részén. Az Egyesült Államok szövetségi állama. Területe 1518800 km2. Székhelye Juneau. Stratégiailag és a nemzetközi légi közlekedés szempontjából fontos terület. 1867-től az USA tulajdona, 1959-től a 49. tagállama.
Alexandrosz
Nagy Sándor (i. e. 356-323) hadvezér, Makedónia királya, II. Philipposz és Olümpiasz fia. Arisztotelész tanítványa. 338-ban a khairóneiai csatában kivívott győzelmével megerősítette Görögország felett a makedón uralmat. Dél-Kelet-Európától Indiáig terjedő világbirodalmának székhelyévé Babilónt tette meg. Egységes hellenisztikus etnikum és birodalom létrehozását tűzte ki célul.
Alpok
Európa legnagyobb kiterjedésű és legmagasabb hegyvidéke. 1200 km hosszú és 150-200 km széles ívben húzódik Olaszország, Franciaország, Lichtenstein, Németország, Svájc, Ausztria és a volt Jugoszlávia területén. Átlagos magassága 1400 méter. Fiatal takaróerdős gyűrt hegység. Tömegét kristályos és üledékes kőzetek alkotják.
Antarktisz
A Föld déli pólusán elterülő földrész, a hatodik kontinens, melynek területéhez tartozik a partjait határoló sekély tengerek állandóan jéggel borított része, az úgynevezett selfjég és néhány sziget. A Csendes-, az Atlanti és az Indiai-óceán mély, sziget nélküli tengeri medencéi veszik körül, a legközelebb fekvő dél-amerikai földrésztől a Drake-átjáró választja el. Területe 13,9 millió km2. Felszínét összefüggő jégtakaró borítja, nagyon kevés úgynevezett oázissal. Természeti adottságai miatt ásványkincseit lehetetlen kitermelni. Állandó lakossága nincs.
Apollo-program
Az Apollo-program a Egyesült Államok által tervezett és kivitelezett holdkutatási program volt, melynek fõ célja, hogy embert juttasson a Holdra.
A programot J. F. Kennedy elnök hirdette meg 1961-ben. Az alig tíz évesre tervezett fejlesztési és kutatási projectre huszonöt milliárd dollárt irányoztak elõ. A munkálatokban több mint huszonötezer kutatóintézet, laboratórium, vállalat és cég vett részt. A program keretében négy elõkészítõ, két Föld körüli és hat Holdra szállást, valamint egy sikertelen Holdra szállási kisérletet (Apollo-13) tartanak számon. Az űrhajók indítása Cape Canaveralről történt Saturn-I illetve Saturn-V. típusú hordozórakétával, melyeket Wernher von Braun irányításával fejlesztettek ki és építettek meg.
arab
Arábiában, Észak-Afrikában és Szudánban élő, a sémi-hámi nyelvcsaládba tartozó arab nyelvet beszélő népesség. Számuk több mint 130 millió. Őshazájuk az Arab-félsziget volt. Innen rajzottak ki a hetedik századtól kezdve és foglalták el Szíriát, Palesztínát és Észak-Afrikát. Hagyományosan pásztorkodással vagy földműveléssel foglalkoznak, jelentős kereskedőréteggel rendelkeznek. A szunnita muszlim vallás áthatja egész kultúrájukat.
Arktisz
Az Északi-sarkot övező terület.
Határa a 10 Celsius-fokos legmagasabb havi átlaghőmérsékletet jelző izoterma vonal. Területe kb. 25 millió km2. Középpontja a Jeges-tenger, szigetvilága kiterjedt. A szigetek egy részét vastag belföldi jégtakaró, a jégmentes területeket tundra borítja. Éghajlata hideg.
Árpád fejedelem
A honfoglaló magyarok vezére, Álmos fia.
Anonymus szerint a honfoglalás idején Kurszán kende mellett a magyarok másik fejedelme, a katonai főhatalom birtokosa. 895 körül Árpád vezetésével jöttek be a magyar törzsek a Kárpát-medencébe, irányításával szállták meg az országot és indították meg az első kalandozó hadjáratokat. Kurszán halála után Árpád kezébe került a teljes hatalom. Árpád fejedelem az Árpád-ház őse.
asztrológia
Csillagjóslás, misztikus eszmerendszer, amelynek célja a földi események, életutak megjósolása az égitesteknek tulajdinított sors- és jellemformáló hatások alapján.
Nem általában a kozmikus hatásokról szóló tanítás, hanem egy sajátos, lényegét tekintve mind a tudományon, mind a valláson kívül álló mágikus gondolkodásforma. Jóslatainak semmilyen tudományos alapja nincsen. Elméleti rendszere a keleti misztikának és a hellenisztikus tudományos világképének összefonódásából alakult ki, gyakorlati módszereit a hellenisztikus Egyiptomban dolgozták ki.
Balkán-félsziget
Dél-Kelet-Európa félszigete az Adriai-, Jón-, Márvány- és Fekete-tenger között.
Északi határa a Száva-Duna vonala. Észak-déli kiterjedése kb. 1000 km. Partvonala a legtagoltabb Európában. Legmagasabb hegysége a Rila. Éghajlata délen és a tengerparton mediterrán, északon kontinentális, a domborzat szerint is változó. Ásványkincsekben - mint például szén, nemesfémek - gazdag.
Bering szoros
Tengerszoros Ázsia és Észak-Amerika között.
A Jeges-tengert köti össze a Csendes-óceánnal. Hossza 60 km, legkeskenyebb részén 35 km széles, mélysége 51 méter. Nyáron jelentős vízi út, télen rendszerint jég fedi.
búrok
Dél-afrikai nép, a Dél-Afrikát a 17-18. században gyarmatosító holland telepesek leszármazottai.
A 17. század második felétől kivándorló kálvinista németek és francia hugenották keveredtek velük. Fokgyarmat 1806-os brit elfoglalása után északkelet felé vándoroltak. Natal zulu államban telepedtek le, majd megalapították Transvaal és Oranje államokat.
civilizáció
Tágabb értelemben egy társadalom fejlődésének és anyagi műveltségének elért magasabb fokát, az adott társadalom anyagi eszközeit, technikáját, tudását jelölő fogalom. L. H. Morgan és F. Engels rendszerében a társadalom fejlődésének harmadik, a vadságot és a barbárságot követő korszaka. Jellemzői: írásbeliség, a munkamegosztás differenciálódása, a termékek cseréjére és elosztására specializálódott réteg kialakulása, ellentét város és falu között.
dogma
Valamely vallás vagy filozófiai iskola által bizonyítás nélkül véglegesnek és kötelező erejűnek elismert tantétel vagy alapvető hitigazságnak számító tanítás. A katolikus teológia szerint Istentől kinyilatkoztatottés az Egyház által kinyilvánított igazság. A protestáns egyházak általában csak a Biblián alapuló dogmákat ismerik el.
drakkar
Viking hajó.
A rablóhadjáratokban bevetett viking drakkar azért volt hatékonyabb az összes többi kortárs hajóhoz képest, mert ellenirányú mozgáshoz nem kellett kanyarodnia.
Egyiptom
A Nílus-völgyben a termelő gazdálkodást folytató közösségek i. e. 4500-4000 körül jelentek meg.
A negyedik évezred végére létrejött Felső- és Alsó-Egyiptomot i. e. 3000 körül Ménész egyesített.
Etelköz
Történeti-földrajzi fogalom, amelyet az Árpád népe által, a honfoglalást megelőzően birtokolt terület megjelölésére használnak.
Az elnevezés egyetlen forráson, Bíborbanszületett Konstantin A Birodalom kormányzása című művén alapul és az, hogy pontosan melyik földrajzi helyet jelöli, a magyar őstörténeti kutatás máig megoldatlan, sarkalatos problémája. Az Etelközzel kapcsolatos kérdéskör nem merül ki a földrajzi hely meghatározásában. Etelköz Árpád népének utolsó hazája volt a honfoglalás előtt. Itt folytak le olyan fontos események, mint például a Vérszerződés, vagy egyes vélemények szerint a kavarok – a szakirodalomban sokszor helytelenül kabaroknak nevezett kazár népcsoport – csatlakozása. Etelköz fontos a magyar-szláv érintkezés kezdetének meghatározásában is.
fáraók
A fáraó egyiptom uralkodójának címe kb. i. e. 3000-től a római hódításig.
Hórusz sólyomisten földi megtestesítőjeként tisztelték. Az ábrázolásokon Alsó- és Felső-Egyiptom egyesített koronájával jelenik meg. Az ország legfőbb papja, felelős annak megvédéséért és termékenységéért.
főníciaiak
Főnícia ókori történelmi terület a Földközi-tenger keleti partszegélyén, a mai Szíria, Libanon és Izrael területén.
Az i. e. 3. évezred folyamán sémi eredetű törzsek, a főníciaiak elődei telepedtek le itt. Az i. e. 2. évezred végén, Egyiptom szíriai hatalmának összeomlása után kialakult önálló főníciai városállamok nem egyesültek egységes államban. Gazdagodásuk alapja a kereskedelem, hajózás, hajóépítés, üvegipar, bíborfestés volt. Virágkorukat a 12-8 században élték.
geocentrikus világkép
Olyan elképzelés a világról, amely a Földet tekinti a világegyetem középpontjának.
Az ókori görögök által kifejlesztett több geocentrikus világkép közül Ptolemaioszé a legjelentősebb. A középkori keresztény egyház által is elfogadott geocentrikus világrendszer felváltása a heliocentrikus világrendszerrel a tudományos mellett elsősorban filozófiai-világnézeti szempontból volt jelentős.
gőzgép
A gőzgép hőerőgép, amely a gőz hőenergiáját mechanikai munkává alakítja.
A gőzgépet szivattyúk, gőzmozdonyok, gőzhajók és gőzüzemű traktorok hajtásásra használták, és alapvető fontossága volt az ipari forradalomban. Tulajdonképpen a gőzturbina is a gőzgépek egy fajtája, mely jelenleg is fontos szerepet tölt be az energiaellátásban. A gőzgép működtetéséhez szükség van egy gőzkazánra, mely a vizet felforralja és nagy nyomású gőzt szolgáltat. Bármely hőforrás használható gőz előállítására. A gőz kitágul és megmozgat egy dugattyút, ezt a haladó mozgást egy mechanizmus általában forgómozgássá alakítja át, mely további gépeket hajt.
Grönland
A Föld legnagyobb szigete az Atlanti-óceán északi részén.
Területe 2,175 millió km2, ebből 341700 km2 jégmentes. Lakosságának legnagyobb része eszkimó. Székhelye, egyben legfőbb kikötője Godthab. Területén juhtenyésztéssel, halászattal foglalkoznak, fő exportcikkei a rák, hak, cinkérc.
Hannibál
Karthágói hadvezér, Hamilkar Barkas fia.
Hispániai hódításai miatt ellentétbe került Rómával, ezután i. e. 218-201-ben kirobbantotta a II. pun háborút. Átkelt az Alpokon, majd több csatában megverte a rómaiakat. I. e. 216 után Itália nagy része uralma alá került. Mikor ellenségei száműzték, III. Antiokhosz szeleukida, majd Prusziasz bithüniai király udvarába menekült. Mikor Róma a kiadatását követelte, megmérgezte magát.
Hannibal ante portas
Hannibál a kapuk előtt van, vagyis a vész már közeleg.
heliocentrikus rendszer elmélete
Olyan világmodell, amely a világegyetem középpontjának a Napot tekinti.
Az első heliocentrikus világrendszert Arisztarkhosz alkotta i. e. 265-ben. Kopernikusz 1543-ban alkotott műve tartalmazza a heliocentrikus világrendszer első tudományos megfogalmazását, melyet a 17.l században Kepler és Newton munkássága igazolt.
hidegháború
A II. világháború után a szocialista és a kapitalista világrendszer kapcsolatában kb. 15-20 évig uralkodó politikai viszonyrendszer, amelyben a szemben álló felek közvetlen fegyveres konfliktus nélkül, de nukleáris háborúval fenyegetve, igyekeztek pozícióikat megszilárdítani és kiterjeszteni.
Kezdetét Churchill 1946-os fultoni beszédével kötik össze. Az 1960-as évektől az enyhülés váltotta fel.
Himalája
A Föld leghatalmasabb gyűrthegysége a Hindusztáni-félsziget északi peremén.
Az Eurázsiai-hegységrendszer tagja. Hossza 2500 km, szélessége 150-280 km. Tíz csúcsa meghaladja a 8000 métert, legmagasabb a Csomolungma 8848 méterrel. A hóhatár 5000-5500 méter, eljegesedett csúcsokkal, gleccserekkel.
holdfogyatkozás
A Hold elsötétedése a Föld árnyékkúpján való áthaladásakor.
Telihold idején következhet be, a Hold ilyenkor barnásvörös színűnek látszik.
inkák
Az inka a 11-12. században Dél-Amerikában létesült indián birodalom uralkodója, illetve az akkori uralkodóosztály tagja.
Ma helytelenül Peru indián őslakóit nevezik így.
ipari forradalom
A termelési technika forradalmi jellegű átalakulása a 18-20. században, amelynek során a manufaktúrális ipar átadta helyét a gépesített nagyipari tömegtermelésnek, és létrehozta a kapitalista termelési és társadalmi viszonyokat.
Kialakulásának feltételei: a munka- és szerszámgépek feltalálása, tőkefelhalmozódás, fejlett hitelszervezet és piac, olcsó és nagy létszámú szabad munkaerő, profitéhes vállalkozókedv. A 18. század második felében indult meg az e feltételekkel rendelkező Nagy-Britanniában.
iszlám birodalom
Abú Bakr halála (634) után a választás Omar ibn al-Khattábra esett, aki ibn Iszhák szerint 57.-nek vette fel az iszlámot. Omár 590-ben született. Omár vetette fel 634-ben Abu Bakr kalifának, hogy a Korán verseket össze kellene gyűjteni, s írásba kellene foglalni, hogy nehogy feledésbe merüljenek, vagy megváltoztassák őket. Felvette a "hívők ura" címet (amir al-muminin). Uralkodása, mely egy évtizedig tartott, az iszlám hőskorának is nevezhető. Szigorúan, de igazságosan vezette a folyamatosan növekvő birodalmat. Omár folytatta a hódító háborúkat. 634-635-ben uralmuk alá került Damaszkusz. 638-ban Jeruzsálemet foglalták el a muszlim csapatok, s a seregek eljutottak Észak-Afrikába is. A birodalmat kerületekre osztották fel, élükre helytartókat neveztek ki, s bevezették a kádi (bíróság) intézményét is.
A szegényadó (zakat) szétosztását az uralkodó személyesen is felügyelte, az adószedők esetleges túlkapásait szigorúan büntette. A hagyományok úgy tartják, hogy volt olyan év is, amikor nem találtak a birodalomban szegény muszlim embert, akinek a ráeső zakat részt át tudták volna adni. Ebben az időszakban jöttek létre a vakf alapítványok is (kegyes adományokból élő alapítványok), s ez a lehetőség a keresztény, zsidó felekezeteket is megillette.
kalandozások kora
A kalandozások a 9-10. századi magyarok hadjáratai, 862 után főként nyugati államalakulatok, 900-tól itáliai, német, francia területek, 934 után Bizánc ellen.
Céljuk zsákmány- illetve fogolyszerzés, valamely szövetséges katonai alakulatok megsegítése, az újabb kutatások szerint az új haza határainak biztosítása, a magyarság hatalmának elismertetése, a szomszédos államok szövetségesül, illetve adófizetőül való megszerzése, az ellenséges nyugati szomszédság megtörése. A kalandozások végét az augsburgi csatában 955-ben elszenvedett vereség jelentette. A szervezett törzsszövetségi hadjáratokban a katonáskodó szabad pásztornép, más vélemények szerint a katonia segédnépek, a törzs- és nemzetségfők katonai kísérete vett részt elsősorban.
kán
Egyes keleti országokban az uralkodó címe.
Magyar vonatkozásban: Árpád-kori főúri nemzetség. Belőle származott kán Gyula horvát és szlavón bán, erdélyi vajda, nádor, továbbá kán László erdélyi vajda, aki Ottó királyt elfogta, és a tőle elvett Szent Koronát I. Károlynak kiszolgáltatta 1310-ben.
kazárok
Török nyelvű nép, 552-ben a türk törzsszövetség egyik csoportja.
A nyugati türk birodalom felbomlása után a 7. század derekán önálló törzsszövetségi államot hoztak létre, amely számos népet, közöttük magyarokat, alánokat, stb. olvasztott magába. Fővárosuk Itil volt, fontos erődjük Sarkel. Hosszú időn át Bizánc szövetségesei voltak, de a 9. század végén Bizánc növekvő érdeklődéssel fordult a kijevi fejedelemség felé, amely 926-965 körül megsemmisítette a Kazár Kaganátust.
keresztes lovagok hadjáratai
Az európai keresztény országok által a szeldzsuk török uralom alá került Szentföld visszafoglalására, illetve a keresztény vallás védelmezésének jelszavával a hitetlenek és eretnekek ellen indított hadjáratok.
A szent ügy leple alatt a feudális uralkodókat, lovagokat a könnyű hódítás, a zsákmányszerzés vágya, a tengeri kereskedelem kisajátítása, a jobbágyságot a feudáli terhek alóli szabadulás reménye, a pápaságot politikai, gazdasági, ideológiai hatalmának gyarapítása indította a részvételre. Az első hadjárat során létrehozták a jeruzsálemi királyságot. Ezután még öt hadjárat volt, melynek során rengeteg katona elesett.
kiegyezés
1867-ben Magyarország és Ausztria közjogi viszonyát a kiegyezési törvénycikkben szabályozó megállapodás, a dualista Osztrák-Magyar Monarchia alaptörvénye.
Az osztrák és magyar uralkodó osztályok kompromisszumát a Pragmatica Sanctio alapján álló Deák-párt, osztrák részről a liberális alkotmánypárt készítette elő. A kiegyezés az államszövetség folytán közös ügyeknek nyilvánította a had-, kül- és részben a pénzügyet, ezek intézésére közös miniszteri tanácsot és 60-60 tagú, a parlamentekből választott delegációt hozott létre.
kinematika
A mechanikának a mozgásokat a testekre ható erők figyelembevételével leíró ága, a dinamika része.
kommunista diktatúra
A kommunista diktatúra a gazdaság és a kultúra minden területét ellenőrző totális rendszer volt.
A kommunista diktatúra - hasonlóképpen a náci diktatúrához - igyekezett az egész társadalmat a maga ellenőrzése alá vonni. Már a II. világháború utolsó másfél évében elkezdődött az üldözés; a szovjet-ellenesnek minősített embereket üldözték, az egyházi személyeket és mindazokat, akiket a rendszer ellenségeivé kiáltottak ki. 1946-ra legalább száztizenegy pap került internálótáborba vagy börtönbe, és később ez a szám növekedett. Sokan a menekültek vagy a nők védelmében léptek föl. A magyar nép 1956-ra nemcsak a kommunista diktatúrától kívánt megszabadulni, de azt sem akarta, hogy visszatérjen a feudális nagybirtokrendszer a nagybirtokosokkal, hogy a nép ismét ki legyen szolgáltatva a pénztőkének és a gyárosoknak.
Kongó
Független állam Nyugat-Afrikában.
A keskeny, nedves szavannával fedett tengerparti síkságot az Alsó-Guineai küszöb 800-900 méter magas hegységei, fennsíkjai választják el a mocsaras, trópusi őserdőkkel borított Kongó-medencétől. Elsősorban agrárország, de nagyok az ásványianyag-lelőhelyei is. Területén jött létre Közép-Afrika legrégibb feudális birodalma a 13. században, a Kongó-birodalom, mely a 19. században esett szét.
középkor
Az európai társadalmi fejlődésnek az 5-15. század közé eső szakasza.
Az elnevezést a humanisták az ókor és saját koruk között eltelt időszakra alkalmazták. Kezdetét általában a Római Birodalom bukásától, vagyis 476-tól számítják. Az angol polgári forradalomig, 1640-ig tartott.
láma
Buddhista szerzetes Tibetben és a mongol területeken.
A lámaizmus a 7. században került Tibetbe, ott a helyi bon vallás elemeivel kiegészült formája. A lámák nem csak vallási funkciót töltöttek be, hanem gazdasági, politikai hatalmat is gyakoroltak.
Levédia
Az ősmagyarság Etelköz előtti szállásterülete a 9. század közepe táján, valószínűleg az Alsó-Don, Alsó-Volga, Kubán és az Elő-Kaukázus által határolt térségben.
Az elnevezés Levedi nevéből származik, aki a hagyomány szerint az ősmagyarok egyik törzsének vezére, akit a kazár kagán főfeledelemmé akart tenni, de Levedi Álmost, illetve Árpádot ajánlotta maga helyett.
Magna Hungária
Az ősmagyarság lakóhelye a Középső-Volga mentén, a mai Baskiria területén.
1237-38-as útja során ezen a vidéken találta meg Julianus barát a keleten maradt magyarok leszármazottait.
Magyar Tudományos Akadémia
A legfelsőbb tudományos testület Magyarországon.
Székhelye Budapest. Megteremtése gróf Széchenyi István nevéhez fűződik, aki több társával az 1825. évi pozsonyi rendi országgyűlésen jelentős anyagi támogatást ajánlott fel tudós társaság alapításához, a tevékenységet azonban csak 1830-ban kezdhették meg. Szervezetileg hat osztályra tagolódott: nyelvtudományi, bölcsészeti, történelemtudományi, matematikai, törvénytudományi, természettudományi. Az első nagygyűlésen 1831-ben elfogadott terv a nemzeti fejlődés és a gazdasági felemelkedés érdekeit szolgálta.
makedón
Macedóniában, Bulgária dél-nyugati részén és Görögországban élő délszláv nép.
Nyelvük az indoeurópai nyelvcsalád déli szláv ágába tartozik. Kultúrájuk trák, illír, görög és szláv hatást mutat. A hívő makedónok többsége görögkeleti, töredéke muszlim vallású.
Mohamed próféta
Az iszlám vallás alapítója.
570-632 között élt. Első felesége mellett kereskedelmi utakat vezetett Szíriába. 40 éves korától egyre többet foglalkozott vallási kérdésekkel, amelyeket környezetének hirdetett, s amelyek a muszlim felfogás szerint isteni kinyilatkoztatások. 622-ben Mekkából kivándorolt Medinába, ahol a közösség elismert vezetője lett. Több összecsapás után bevonult Mekkába, ezzel kezdetét vette az iszlám állam terjeszkedése. Halálakor már Arábia nagy részének ura volt.
mohamedán
Az iszlám vallás követői.
Egyistenhívő vallás, kb. 700 millió híve van. A kereszténység és a zsidóság megkoronázásának tekinti magát. A Korán, a szunna és a hadísz tanításain alapul.
mongolok
Mongóliában és Kína Belső-Mongol autonóm területén élő nép.
Az általuk beszélt nyelvek az altaji nyelvcsalád mongol nyelvei közé tartoznak. Hagyományosan nomád állattartással foglalkoznak. Társadalmukat a Mongol Birodalom megalakulásáig, s ezzel együtt a feudális viszonyok kifejlődéséig a patriarchális nemzetségek jellemezték.
Montgolfier fivérek
A korai kínai (Kungszuhu-Ce), olasz (Leonardo da Vinci, Giovanni Danti) és francia (Marquis de Bacqueville) próbálkozásokat leszámítva először Roger Bacon foglalkozott érdemben a szabad repülés ötletével, miszerint a repülőszerkezeteknek nagy, üres fémgömböknek kell lenniük, melyek elég könnyűek ahhoz, hogy a sűrű atmoszféra megtartsa őket, hasonlóan ahhoz, mikor a víz megtartja a hajókat.
1766-ban Henry Cavendish a Királyi Társaság előtt közleményében ismertette a hidrogéngáz – vagy ahogy ő hívta, a "nem gyúlékony levegő" – súlyát és megjegyezte, hogy sokkal könnyebb a levegőnél, gyakorlati hasznát azonban nem ismerték fel. Erre addig kellett várni, amíg segítségével a francia testvérpár, a Montgolfier-fivérek használható repülőszerkezetet nem konstruáltak. A Montgolfier-fivérek 1783–ban selyemből készített és forró levegővel töltött hőlégballonja 305 m magasra emelkedett és 1,2 km-re repült.
Mount Everest
Más néven Csomolungma, a Föld legmagasabb hegycsúcsa 8848 méterrel.
A Himalájában található, Kína és Nepál határán.
muzulmán
Az iszlám vallás követői.
Egyistenhívő vallás, kb. 700 millió híve van. A kereszténység és a zsidóság megkoronázásának tekinti magát az iszlám. A Korán, a szunna és a hadísz tanításain alapul.
műhold
Bolygó vagy hold körül keringő mesterséges égitest.
Pályára állításához el kell érnie az égitestre vonatkozó első kozmikus sebességet. A Föld első műholdja a 1957-ben Szputnyik, a Holdé 1966-ban a Luna-10 volt.
Nagy Medve csillagkép
A görög mitológiában: Kallisztó vadásznimfa volt, Zeusz szerette, Héra pedig gyűlölte. Miután Zeusz medvévé változtatta, hogy megvédje Héra bosszújától, a haragvó istennő lenyilazta. Zeusz Kallisztót az égre emelte, belőle lett a Nagy Medve csillagkép.
Nagy-Korallzátony
1900 km hosszú, 30-300 km széles, észak-dél irányban húzódó sziget- és zátonysorból álló korallgát a Korall-tengerben, Ausztrália keleti partvidékén.
A Pápua-öböltől a Sandy-fokig tart. Területe 460000 km2. A koralltömeg vastagsága 50-120 méter, mely gazdag, változatos élővilágnak ad élőhelyet.
napfoltok
Az átlagosnál sötétebb területek a fotoszférában.
Az erős mágneses tér helye a napfelszínen. A kisebbek néhány ezer km, a legnagyobbak 200000 km átmérőjűek is lehetnek. A legnagyobbak a nyugvó vagy kelő Napon erős fényszűrőn keresztül vagy szabad szemmel is láthatók. Hőmérsékletük a környezetüknél 1500-2000 Celsius-fokkal alacsonyabb.
Nílus
Afrikában található, a Föld leghosszabb folyója.
Szudán területén a Fehér- és Kék-Nílus összefolyásával keletkezik Kartúm városánál. A Földközi-tengerbe torkollik delta torkolattal. Hossza 6690 km, vízgyűjtő területe 2,87 millió km2. Öntözésre használják, ugyanakkor forgalmas viziút is.
Non plus ultra
Latin kifejezés, felülmúlhatatlant jelent.
ókor
Az ókori keleti államok kialakulásától, i. e. 4-3 évezredtől a Nyugat-Római Birodalom bukásáig, vagyis 476-ig tartó történelmi korszak.
Földtörténeti ókornak a paleozoikumot nevezzük.
ókori hellén kultúra
Kr. e. 280-tól 160-ig terjedõ idõszak.
Tudományosan és a művészetben is rendkívül termékeny időszak volt. Ekkor született a "milói vénusz", a Laokoon szoborcsoport például. Ekkor virágzott az epikureus és a sztoikus filozófia. Nagy matematikusok, csillagászok, történetírók tevékenykedtek ebben az időszakban.
ornitológia
Madártan, az állattannak a madarakkal foglalkozó résztudománya.
oszmán-törökök
Az elmúlt ezer évben és ma is nagyon sokféle törökfajú nép él szerte Ázsiában.
Az oszmán-törökök a török nép egy fajtája, nevüket dinasztiaalapító fő emberükről kapták, aki akkor még szultán volt. Oszmánról az egész birodalmat oszmán birodalomnak, a nyelvüket oszmán-török nyelvnek nevezzük.
1326 és 1526 között az oszmán törökök óriási három kontinensre kiterjedő világbirodalmat hoztak létre, amelyik északon már átlépte a Drávát. Mohács felé megszállták a Duna-deltát. A Fekete-tengertől északra fekvő körzetek is az ő vazallusaik voltak. Délen Oszmán terület volt az egész Égei-tengeri szigetvilág, a kettő között az egész Balkán, ellenőrzésük alá vonták a Vörös tengert, a Perzsa öblöt, övék volt Arábia.
ózonlyuk
Az utóbbi évtizedekben az ózonpajzs fokozódó mértékű megritkulásakor keletkeztek az ózonlyukak.
Ilyen tapasztalható a Déli-Sarkvidék fölött október körül, az ottani tavasz kezdetekor, a tavasz elmúltával az ózonpajzs helyreáll. A jelenlegi elméletek szerint az ózon elbomlását a freon gyűjtőnéven ismert gázokból keletkező, az ózont lebontó vegyület okozza, s az ózonlyuk kialakulását az is elősegíti, hogy a sarkvidék fölött tavasszal olyan zárt légörvény alakul ki, amelybe környezetéből nem tud pótlólagosan ózon beáramlani. Az ózonpajzs megritkulását az Északi-Sark fölött is észlelték már.
ősember
Afrikában az úgynevezett neandervölgyi ősember élt.
150 ezer évvel ezelőtt fejlődött ki, kezdetben kellemes éghajlati viszonyokat talált, kb. 80000 évvel ezelőttig, mikor mint a "klasszikus neandervölgyi"-nek fokozatosan meg kellett küzdenie a jéggel és a faggyal. A Würm-jégkorszakbeli nagy jégmező déli szegélyén élt.Erőteljes, rendkívül ügyes és fortélyos vadász volt.
őskor
Kr.e. 50 000 - 10 000 tartott.
Budapest térségében először a középső őskőkor időszakában (Kr.e. 100 000 - 40 000 körül) jelent meg az ember. A területet ekkor, Európa más területeihez hasonlóan az úgynevezett neandervölgyi ember (Homo sapiens neandertalensis) népesítette be. A neandervölgyiek testmagassága 155-165 cm körül becsülhető, testük robusztusabb volt a mai emberénél, koponyájuk űrtaltalma 1000-1635 cm3 közé tehető, arckoponyájuk erős és durva volt, a koponyán erős homlokeresz alakult ki. A neandervölgyi emberek élelmük túlnyomó részét vadászatból szerezték be, a feltárt településeiken talált állatcsontmaradványok alapján megállapítható, hogy egy-egy közösség erősen specializálódott egy-egy állatfaj vadászatára
ősmagyarok
Kr. e. 5OO-tól a honfoglalásig válhatott önállóvá az a népcsoport, amely magát magyarnak nevezte, ezt a korszakot nevezzük az Ősmagyar Kornak.
Ez a népcsoport az önálló népi életének kezdetétől az eurázsiai nomád közösség tagja lehetett, életmódját és műveltségét az itt érvényesülő eurázsiai törvényszerűségek határozták meg. Az ősmagyarok nyugat-Szibéria ligetes pusztaságán az Iris és az Isim folyó völgyében élhettek. A legeltető állattartás a pusztai lét fő megélhetési formáját adta, de a megtelepedés és a földművelés nagyobb arányú volt, mint a nomádizmus. Ez a félnomád népesség félig földbe mélyített és felszíni házakban lakott, egy családon belül éltek a fiatalabb nős férfiak , férjezett lányok is a családfővel és a feleségével. Ebben a korban a több rokon nagycsaládot egyesítő nemzettség vagy had lehetett a társadalom legfontosabb egysége. A vér ereje óriási összetartó hatalommal bírt. Egy törzs élén a legtehetősebb nemzettségek álltak. A legerősebb a későbbről ismert Magyar vagy Megyer törzs lehetett, amely az egész nép önelnevezését viselte. Az előkelőbb nemzetségek mérhetetlen gazdagságáról és pompakedveléséről a feltárt sírok tanúskodnak. Egy Omszk környéki sírban övdíszeket, ezüst lószerszámdíszeket, és arany ékszereket találtak.
A honfoglaláskori leleteken felbukkan a tigani motívum: a griff és a sárkány. A korai díszítésmód az új hazában teljesedik ki igazán: IX.-X. századi művészetünk legszebb emlékei az ezüstből készített, aranyozott tarsolylemezek.
pólus
A Föld forgástengelyének a földfelszínnel való két metszéspontja.
Ez az Északi-, illetve Déli-sark.
provinciák
A provincia a Római birodalom fennhatósága alá tartozó, Itálián kívül eső tartományok elnevezése.
Eredetileg a meghódított terület irányítására vonatkozó megbízást jelentette. A senatus által kiküldött helytartók teljhatalommal kormányozták, az adók behajtását általában adóbérlőkre bízták.A provinciák kizsákmányolásából mérhetetlen gazdagság áramlott Rómába.
punok
A punok főníciai eredetű nép volt, államuk fővárosa Karthágó.
Állandó harcokat folytattak a rómaiakkal.
puritánok
A puritánok egyetértettek a kálvinistákkal abban, hogy a pogány civilizációkkal (különösen Rómával) való kapcsolatok és a királyok, pápák visszaélései az egyház megromlásához vezetett, s mindkét fél úgy látta, hogy az egyházi gyakorlatokat bibliai alapokon át kell szervezni „meg kell tisztítani az egyházat”, és megosztották azt a nézetet is, hogy a papság a hívők összességéből áll, de az egyházi hatalom szervezését illetően nézeteik jelentősen eltértek.
A puritánok kifogásolták a templomok dísztárgyait (freskókat és szobrokat), a miseruhákat, karingeket, orgonát és a térdhajtást bálványozásnak tekintették és azokat keményen „pápai pompa és rongyok”-ként bírálták. Elveikkel összeegyeztethetetlennek vélték az egyházi bíróságokat és egészében elvetették a „Véres Mária” imádságos könyvét (Book of Common Prayers), s azt, hogy az abban leírt szertartási rendet a törvény erejével kell betartatni. Ezek az eltökélt álláspontok a puritanizmust egy kifejezetten ellenzéki mozgalommá változtatták. Puritánok már 1570-ben próbálták az angol egyházat presbiteriánus vagy gyülekezeti modell szerint átszervezni.
reformkor
A magyar történeti köztudat így nevezi az 1830-tól 1848 márciusáig tartó időszakot, mert ekkor váltak uralkodóvá a magyar politikai elit gondolkodásában a polgári átalakulás eszméi és célkitűzései, s az első tényleges lépések is megtörténtek elsősorban az átalakulás gazdasági feltételeinek megteremtődése terén.
A polgárság gyengesége következtében a polgári reformokért folytatott küzdelmet a birtokos nemesség és a nemesi értelmiség vezette. Az 1830-as években Széchenyi István és Wesselényi Miklós könyvei fogalmazták meg a szükséges reformok programját, az 1840-es évek elején viszont már Kossuth Lajos Pesti Hírlapja szervezte az országos közvéleményt a liberális reformok mellett. Az utolsó rendi országgyűléseken (1832–36, 1839–40, 1843–44, 1847–48) a liberális ellenzék éles küzdelmet folytatott a kormánnyal és a konzervatívokkal a polgári reformok és az ország nagyobb gazdasági és politikai önállósága érdekében. A legtöbb eredményt a nyelvkérdésben érték el: a magyar vált a közélet minden szintjén hivatalos nyelvvé, kiváltva ezzel a nemzetiségek fokozódó ellenállását. A reformkorban kapcsolódott össze a magyar nemzeti mozgalom a polgári jellegű társadalmi-politikai reformokkal, s vált a szűkkörű rendi nacionalizmus az ország egész lakosságát egyenjogú polgárként a nemzetbe fogadó liberális nacionalizmussá. Az 1840-es évek második felére kialakult a polgári átalakulás teljes programja, amelynek megvalósulását 1848 tavaszán az európai forradalmi hullám tette lehetővé.
rege
A 19. században igen kedvelt műfaji megjelölés, amely jelenthet prózai vagy verses elbeszélést, népköltészeti vagy műköltőtől származó alkotást is.
Bár a rege szó „régi mese” értelemben régebben is ismert, a nyelvújítók élesztették fel, s meghatározására több kísérlet történt, hol a népmesét, hol a mondát nevezték regének. Toldy Ferenc meghatározása szerint pl. a monda történeti alapon nyugvó elbeszélés, a rege költött elbeszélés.
reneszánsz
A 15-16. századi Európa kultúrája, illetve e kor művészeti stílusa.
Az ember és a világ, a természet felfedezése, az antik eszmék és formanyelv újjáélesztése jellemzi. A tevékeny, sokoldalú, harmonikusan fejlett emberről kialakított eszménye elsősorban a képzőművészetben fogalmazódott meg. Az új szépségeszmény alapja a késő antik újplatonizmus.
robbanómotor
Tulajdonlépp belső égésű motor.
A rendszerbe benzin és levegő jut be, majd ott elég, és széndioxid, s víz formájában eltávozik. A rendszeren átáramló anyagból felszabaduló energia hasznos munkává alakul, ebben az esetben az autó kerekeit meghajtó munkát végző forgatónyomatékká. A felszabaduló energia adott jellegű munkává alakulásához azonban valamilyen összekötő mechanizmusra van szükség. Dugattyús robbanómotornál a robbanás nem forgatónyomatékot hoz létre: a dugattyú ide-oda siklását forgó mozgássá kell alakítani.
Római Birodalom
A legnagyobb és legjelentősebb rabszolgatartó állam az ókorban.
Róma városából fejlődött ki. A királyság kora i. e. 8-6 században tartott. I. e. 510-31 során köztársaság alakult ki. A hódító háborúk jelentős változásokat hoztak. A parasztság elnyomorodása növelte a teljesen nincstelen proletárok számát. Ugyanakkor a meghódított területekről rengeteg rabszolgát hurcoltak a birodalom területére. A római történelem legnagyobb rabszolgafelkelését Spartacus vezette, melyet végül hatalmas katonai erők bevetésével levertek. I. e. 31-től i. sz. 476-ig császárkor uralkodott.
ruszinok
Ukrán nemzetiség elnevezése.
A ruszin nyelv az ukrán nyelv egy nyelvjárása. 1979-ben Észak-Amerikában számuk elérte a két milliót. Nyelvük az indoeurópai nyelvcsalád szláv ágába tartozik.
sarkkör
Az Egyenlítőtől 66 fok 33'-re északra, illetve délre levő szélességi körök.
Azoknak a pólusok körüli zónáknak, a sarkvidékekenek a határköre, amelyeken a Nap évenként legalább egyszer még éjfélkor sem kerül a horizont alá.
skorbut
C-vitamin hiánya miatt fellépő betegség.
A hiány esetén csökken az ellenállóképesség a különböző fertőzésekkel, testi-lelki megerőltetésekkel szemben. A csecsemőkori skorbut következményeképpen a fejlődés lelassul, sőt a testsúlygyarapodás leállhat.
spanyol konkvisztádorok
A Dél- és Közép-Amerikát gyarmatosító spanyol felfedezők és hódítók neve.
A 16-17. században kalandor vállalkozók voltak, akiket az indiánok ezüst-, és aranykincsei csábítottak. Híres konkvisztádorok voltak: V.N. Balboa, H. Cortez, F. Pizarro.
Szuezi-csatorna
Csatorna Afrika és Ázsia határán, a Vörös- és a Földközi-tenger között.
Hossza 171 km, szélessége 100-135 méter, mélysége 13-15 méter. F. Lesseps francia mérnök vezetésével épült 1859-69-ben.
Tatárjárás
A Mongol-Tatár Birodalom hadjárata Magyarország ellen 1241-42 között.
A belső-ázsiai mongolok egyik törzse Dzsingisz kán vezetésével leverte a tatárok, majd a najmanok, kereitek és merkitek törzseit, a szibériai népeket, meghódította Kína északi harmadát, a karakitaj államot, a horezmi kánságot, leverte az orosz-kun egyesült sereget. Dzsingisz halála után az új nagykán, Ögödej és Batu kán, a nyugati részek ura vezetésével a mongolok elfoglalták az orosz városokat, a Krímet, Kijevet és Magyarország ellen fordultak. A tatárok rommá, helyenként lakatlan pusztává tették az országot, majd váratlanul, valószínűleg Ögödej halálának hírére kivonultak az országból.
távíró
Alfanumerikus vagy képinformáció átvitelére szolgáló vezetékes vagy vezeték nélküli hírközlő rendszer, amelynek átvitt jelei csak két diszkrét értéket vehetnek fel, tehát digitális jelek.
Egy komplett távírójel több digitális jelből álló kódolt jel, amely egy karakternek vagy egy képpontnak felel meg. A legrégibb kódolt távírójelek a morzeábécé jelei.
Terra Australis Incognita
A partjait elsőként körbehajózó Flinders kapitány nevezte el így Ausztráliát: Terra Australis Incognita, azaz az Ismeretlen Déli Föld.
Gazdagság, hatalmas metropoliszok és a területének java részét kitevő „Outback”, a kietlen, alig lakott sivatagos, félsivatagos, szavannás táj. Majdnem ötszázféle bennszülött, akik egymás szavát sem értik. Endemikus állat- és növényvilág, olyan fajokkal, amelyek sehol másutt nem élnek.
Tibet
Belső-Ázsiában, Kína délnyugati részén található.
Területe 1,2 millió km2. Fővárosa Lhásza. A Föld legnagyobb átlagmagasságú területe. Északon a Kunlun szerteágazó láncai hálózzák be, középső része a Tibeti-fennsík, délen a Himalája láncai határolják. A gyér népesség a Cangpo völgyében él, földműveléssel foglalkoznak.
tordesillasi egyezmény
A tordesillasi egyezmény, amely 1494-ben VI. Sándor pápa közreműködésével köttetett a spanyol és a portugál udvar között, biztosította a portugál elsõbbséget a Zöldfoki szigetektõl 350 mérföldnyire keletre esõ területeken.
Az egyezmény nyomán születtek meg a két ország gyarmatbirodalmai az amerikai kontinensen. Jóllehet a portugál hajósok nem lakatlan területeket hódítottak meg, mégis az õ érkezésükkel kezdõdött meg az a folyamat, amely 1822-es év óta a mai önálló Brazíliához vezetett.
Tűzföld
Szigetcsoport a Magellán-szoros és a Drake-átjáró között.
Chiléhez, illetve Argentínához tartozik. Területe 74000 km2. Legnagyobb szigetének neve szintén Tűzföld, melynek területe 48185 km2.
űrrepülőgép
A világűrben és a légkörben egyaránt manőverezőképes repülésre alkalmas, többször felhasználható jármű.
Az első űrrepülőgép az amerikai Space Shuttle, amelyből négy példányt építettek meg. Az első szovjet űrrepülőgép a Burán. Az amerikai űrrepülőgéprendszer két szilárd hajtóanyagú gyorsítórakétából, a köztük elhelyezett külső folyékonyhajtóanyag-tartályból és magából az űrrepülőből áll. A szállítható személyek száma hét-nyolc fő, egy-egy repülés legfeljebb 7-8 napig tart.
űrverseny
A hidegháború idején csak az Egyesült Államok és a Szovjetunió vetélkedett egymással, mára viszont új szereplők jelentek meg a színen: Kína, India, Japán és Izrael is rendelkezik rakétaprogrammal és képes műholdakat fellőni, s keményen dolgoznak ennek érdekében Brazíliában is.
A legtöbb állam ugyan katonai célokból kezdett űrprogramba, de előbb-utóbb mindegyikük számára a politikai dicsőség és az űrnek a közvélemény által is támogatott békés hasznosítása vált fontossá. Az űrrakéták fejlesztéséhez a hadászati rakéták adták az alapot, kezdve Hitler V-2-esétől a hidegháború interkontinentális ballisztikus rakétáiig. Ezekből fejlesztették ki azokat a hatékony rakétákat, amelyekkel embert, valamint tudományos és kereskedelmi célú eszközöket lehet az űrbe juttani. Az űrprogramok gyakorlati hasznosítása elsősorban kommunikációs műholdak fellövését, a Föld megfigyelését és tudományos kutatást jelent. A politikusok és a közvélemény figyelmét azonban elsősorban az emberi űrutazás kelti fel.
üstökös
A Naprendszerhez tartozó, esetenként látványos, feltűnő megjelenésű kis égitest.
Három fő részből áll: az üstökösmag átmérője 1-100 km, tömege a Földének kb. tízmilliárdod része. Vízjéggel és különböző gázok jegével összetapasztott kődarabokból és porszemcsékből áll. A kóma, vagyis a fej a jég egy részének a napsugárzás hatására való elpárolgásából alakul ki, mérete 100000-1000000 km, sűrűsége igen kicsi. A 10-100 millió km-es csóva vagy farok a Nap fény- és részecskesugárzása hatására a kóma anyagából jön létre.
vadászó, gyűjtögető életmód
A halászó-vadászó-gyűjtögető életmód egy bizonyos szinten egyensúlyi helyzetet teremt ember és környezet között, kb. 20-50 főt számláló közösségek számára biztosítva a legoptimálisabb megélhetési esélyeket.
Elsősorban az ősközösségi társadalom korszakára volt jellemző. A természeti népeknél ma is ismert.
vándorló nomád állattartás
Olyan vándor-pásztorkodás, melynek során az egész évben legelőről-legelőre hajtott állatokat a teljes nemzetség vagy törzs követi, lakóhelyét állandóan változtatva.
Főként Belső- és Közép-Ázsia, Elő-Ázsia, valamint Észak-Afrika sztyeppéin, illetve sivatagos, félsivatagos területein fordul elő. Alapvetően a nagyállattartás jellemzi. A vándorlás ciklikus, sugaras, továbbá lineáris lehet. A nagy nomád kultúrák elterjedése az i. e. 2. évezredre tehető.
Vérszerződés
A vérszerződés nem közönséges, nem mindennapos szerződés volt, melyet a szertartásban alkalmazott vér is jelez.
Valójában szent eskütételről volt szó. Hérodotos, a görög történész is megemlíti szittyákról írt munkájában. A vérszerződést kötő nemzetek horkái a következő személyek voltak: Álmos, Árpád, Előd, Kund, Ond, Tas, Huba és Töhötöm. Álmos a vezér, Megyer nemzet horkája és a nemzetszövetség kendéje, nagyfejedelme volt. A vérszerződést kötő nemzetek száma nyolc és nem hét volt. Ezt igazolja a XI. századból való zászló, és az hogy e nemzetszövetség emlékét őrzi napjainkig nemzeti címerünk bal oldalában a négy piros és négy fehér, összesen nyolc sáv. Az egyezményből kitűnik, hogy a választott uralkodónak és uraltnak egyaránt voltak jogaik és kötelezettségeik. Az esetleges törvényszegésért nem csak az alattvalókat, hanem az uralkodót is felelősségre lehetett vonni. A közös erővel szerzett javakból mindenki részesedett. Ezért őseink vérrel pecsételt szerződését, minden elfogultság nélkül, az emberi művelődés egyik legősibb, demokratikus alkotmányának tekinthetjük.
vetülettan
A vetülettan a Föld felszínén levő pontoknak a sík térképekre történő vetítéséhez szükséges vetületek létrehozásának, alkalmazásának tudománya.
Foglalkozik a vetületek megalkotásával, csoportosításával, torzulásaik kiszámításával, illetve a vetületek egymás közötti átszámításával. A vetülettan alapvető fontosságú geodéziai és térképészeti munkák során. A vetületekhez 3 alapvető dolog szükséges: az alapfelület, vagyis aminek a pontjait szeretnénk leképezni, a képfelület, vagyis ahová pontokat képezni akarjuk, illetve a leképezés szabálya. A vetülettanban az alapfelület általában a Föld valódi felületének egy közelítése. Az esetek túlnyomó többségében gömb vagy forgási ellipszoid, nagyon ritkán geoid. A képfelület szinte mindig a sík, hiszen a térképink papírlapra nyomtatódnak. Ritkán gömb, például földgömbök esetén. A szabály pedig nagyon sokféle lehet, ennek megfelelően a vetülettan nagyon sok vetületet ismer, és tárgyal.
vikingek
Más néven normannok vagy varégok Skandináviában élő északi germán törzs, a mai dánok, norvégok és svédek ősei.
Mint kalózok, kereskedők, hódítók és államalapítók jelentős befolyást gyakoroltak a 8-11. századi Európa történelmére. A 9-10. században pusztító támadásokat intéztek Nyugat-Európa partvidékei ellen. Kalandozásaik során eljutottak Grönlandra és Észak-Amerikába. 911-ben Franciaország északi részén megalapították a normandiai hercegséget, a 11. században létrehozták a szicíliai királyságot. 1066-ban Hódító Vilmos Anglia királya lett.
Wright testvérek
Wright fivérek 1903-ban felismerték a motoros repülés három alapvető kérdését (a szárny alakja, a háromdimenziós kormányzás és a megfelelő erősségű meghajtás) és megépítették az első, repülésre képes motoros repülőgépet, mely december 17-én 40 m-re repült és 12 másodpercig tartózkodott a levegőben.
A motoros repülés első halálos áldozata a Wright-testvérek gépét kipróbáló Thomas Selfridge, a U.S. Army hadnagya volt.
1848-49-es szabadságharc
Magyarország újkori történetének meghatározó eseménye, a nemzeti identitás egyik alapköve. Társadalmi reformjaival a polgári átalakulás megindítója, önvédelmi harcával a nemzeti mitológia részévé vált. Ugynakkor a nemzetiségekkel való konfliktusok már előrevetítették a történelmi Magyarország fölbomlásának lehetőségét. Szerves része volt az 1848-as európai forradalmi hullámnak, azok közül viszont lényegében egyedül jutott el sikeres katonai ellenállásig. Eredményességét mi sem mutatja jobban, hogy csak a cári Oroszország beavatkozásával lehetett legyőzni.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)