- 3 téma
- 3 gyűjtemény
állatöv
Az állatövek a Nap látszólagos éves pályája (ekliptika) során érintett 12 csillagképet jelentik, melyek közül 8 állatokról van elnevezve.
Androméda
Az északi égbolt egyik csillagképe, amely a görög mitológiai szereplőről, Andromédáról kapta a nevét.
Androméda-köd
Az Androméda csillagképben található, a Földről szabad szemmel is látható spirális szerkezetű galaxis. Távolsága kb. 2,3 millió fényév.
Arisztarkhosz
(i.e. 310 - i. e. 230.) görög csillagász és matematikus . Sokan az ókor legnagyobb csillagászának tartják. Ő volt az első, aki konkrét méréseket végzett az égitestek távolságával kapcsolatban. Ezekből jutott arra a következtetésre, hogy nem a Föld, hanem a Nap van a Világmindenség középpontjában, Kopernikusz előtt csaknem 2000 évvel megalkotta a heliocentrikus világképet. Arisztarkhosz eredeti munkáiból semmi nem maradt ránk, csak mások írásaiból ismerjük. Elmélete miatt mint vallástagadót hamarosan száműzték Görögországból, mert a szent világközpontot eltolta, hogy az égi jelenségeket megmagyarázza, és azt állította, hogy a csillagok mozdulatlanok, és a Föld az égi egyenlítőhöz hajló pályán kering, és ugyanakkor saját tengelye körül is forog” (Plutarkhosz római történetíró nyomán). Mivel tézisei matematikailag kidolgozatlanok voltak, az idők során lassan elsikkadtak, elfelejtődtek: a későbbi nagy görög csillagászok nem is említik őket.
Arisztotelész
(i.e. 384 - i.e. 322.) görög filozófus , Platón tanítványa, Nagy Sándor nevelője volt. Igyekezett korának minden tudományágába elmélyedni. Jelentős természetfilozófiai munkái: Fizika, Az égbolt, Meteorológia, A keletkezés és pusztulás. Gondolkodásának jelentős hatása volt az európai természettudományos gondolkodásra.
asztrológia
Csillagjóslás, amelynek célja, hogy a földi eseményeket, történéseket, az emberek tulajdonságait stb. az égitestek egymáshoz viszonyított helyzetéből magyarázza, illetve jósolja meg.
Babilónia
Babilónia volt a neve az ókor végén Dél-Mezopotámiának – a mai Irak középső és déli részének –, aminek az Óbabiloni Birodalom korától a hellénizmus idejéig Babilon volt a legjelentősebb városa, szellemi központja. Az egymást követő babiloni birodalmak sokban hozzájárultak a csillagászat fejlődéséhez. Meg tudták jósolni a nap- és holdfogyatkozások időpontját és a bolygók keringési idejét is ki tudták számolni.
Betelgeuze
Az Orion csillagkép legfényesebb csillaga.
bolygók hurokvetése
Mivel a bolygók keringési sebessége különböző, ezért gyakran előfordul, hogy a belső bolygók megelőzik a rajtuk kívülesőket.
bolygóközi anyag
A bolygóközi (interplanetáris) anyag kifejezés alatt azt a ritka anyagot értjük, amely a Naprendszerben a bolygók közötti térségben található. Két fő összetevőre bontható: bolygóközi gázra és porra.
bolygóközi anyag (interplanetáris anyag)
Az égitestek közötti teret kitöltő szilárd (por) és gáz halmazállapotú anyag.
Brahe, Tycho
Nemesi származású, dán csillagász. II. Frigyes dán király anyagi támogatásával létrehozta a modern idők első csillagászati obszervatóriumát Hveen szigetén, Uraniborgban. Amikor királyi pártfogója 1588-ban elhunyt, Brahe elhagyta Dániát, és Prágában II. Rudolf udvari csillagásza lett. 1602-ben jelent meg 46 csillagképet és a mágikus számú, 777 csillagot tartalmazó katalógusa.
centrális mag
A Nap legmagasabb hőfokú, legbelső része, ami az itt zajló magfúziónak köszönhető. A Nap energiatermelésének 90%-át adja.
csillagászati egység
A csillagászatban kisebb távolságok mérésére használt mértékegység. Jele magyarul CsE, angolul AU (astronomical unit). Egy csillagászati egység a közepes Nap-Föld távolságnak felel meg, ami kb. 150 millió (149 600 000) km.
csillagképződés
Egy csillag kialakulásával járó fizikai folyamatok összessége. A csillagképződés során a világegyetemben található gáz- és porfelhők gravitációs összehúzódásának következtében a felhőben megnő a nyomás és a hőmérséklet. A megfelelő hőmérséklet elérése után az összeürüsödött gócban megkezdőik a magfúzió és a csillag az elektromágneses spektrum minden tartományában sugározni kezd, láthatóvá válik.
csillagok fényessége
A csillagokat szokták látszó fényességük és abszolút fényességük alapján is osztályozni. A csillagok látszó fényessége, a földi megfigyelő számára látszó fényességet fejezi ki. A látszó fényesség alapján történő osztályozás alapjait már a görög csillagászok lefektették. A csillagok abszolút fényessége pedig megegyezik a velük tökéletesen megegyező csillagnak a látszó magnitúdójával, amely 10 parsec távolságban van a megfigyelőtől.
csillagok forgása
A csillagok egyik fontos jellemzője a tengely körüli forgás (átlagosan 1 fordulat/28 nap) A forgás okozza a csillagok forgástengely mentén tapasztalható lapultságát is. Általánosan igaz, hogy a nagytömegű csillagok forgása gyors, a kisebb tömegűeké lassabb.
csillagok hőmérséklete
A csillagok felületi hőmérséklete 1000 és 30 000 K között van, a legtöbb csillag felületi hőmérséklete pedig, a 4 000-10 000 K tartományba esik.
csillagok kialakulása
Az a folyamat, amely során egy csillag létrejön.
csillagok mérete
A csillagok átmérője meglehetősen tág határok között mozog. A Nap 1,4 millió km-es átmérőjével átlagos méretű csillagnak számít. Az általunk ismert csillagok között vannak olyanok, amelyeknek átmérője csupán néhány ezer km, de olyanok is, amelyek átmérője többszázszorosa a Napénak.
csóva
Az üstökös nappal ellentétes oldalán látható fényes porból és gázból álló nyúlványa. Az üstökös "üstöke".
ekliptika
A Nap látszólagos Föld körüli mozgásának éves pályája az éggömbön. Az Ekliptika jelenti a Föld Nap körüli mozgásának síkját. A Naprendszer legtöbb nagybolygója ehhez közeli síkban kering a Nap körül.
Eudoxosz
Kr. e. II. század-i Görög komédiaköltő.
extragalaxis
A Tejútrendszeren kívüli csillagrendszerek, pl.: a Földről szabad szemmel is látható Androméda-köd.
fehér törpe
A Naphoz hasonló csillagok késői fejlődési stádiuma, amikor már megszűnik a magban végbemenő magfúzió, a csillag a gravitációs hatás miatt bolygó méretűre húzódik össze.
fekete lyuk
Olyan nagy sűrűségű objektum, melynek gravitációs teréből még a fény sem képes kijutni. A fekete lyukak közt nagy tömegű csillagok összeomlott magjait éppúgy megtaláljuk, mint a galaxisok középpontjában előforduló, sok milliószor nagyobb tömegű objektumokat.
felszínformák
A Hold felszínét alapvetően sötétebb színű holdtengerek (mare) és a világosabb tónusú fennsíkok (terra) tagolják. A hold-tengereknek csak a neve tenger, ezek valójában hatalmas medencék, amelyek nagyméretű becsapódások eredményei. Gyakoriak a kisebb kráterek és a nagyobb becsapódásokat körülvevő felgyűrt hegységívek.
feltételezett életnyomok
Olyan kőzetekben talált képződmények, amelyek egyes feltételezések szerint élő szervezetektől származhatnak, pl.: a marsi meteoritokban talált karbonátos gömböcskék, szerves molekulák, magnetit kristályok.
földközéppontú világkép
Geocentrikus világkép, amely a Földet tartja a világmindenség központjának.
Földön kívüli élet
Az Univerzumban a Földön kívül esetleg létező életformák megjelenése. Mivel a Világegyetemben az élőlényeket felépítő elemek, és a Napunkhoz hasonló csillagok elterjedtek, így feltételezhető, hogy más Naprendszerben is kialakulhatott és valamilyen formában létezhet élet.
gázbolygó
Jupiter-típusú vagy külső bolygó. Nagy méretű, nagy tömegű, kis sűrűségű, sok holddal rendelkező, a Naptól távolabb elhelyezkedő, túlnyomórészt gáz halmazállapotú bolygó. (Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz)
gáznyaláb
A fekete lyukak mágneses tere a befelé hulló anyag egy részét, a befogási korongra merőleges irányban, két, vakítóan fényes gáznyaláb formájában löki vissza az űrbe.
gázóriás
A Jupiter típusú bolygók egyik elnevezése, viszonylag nagy méret, alacsony sűrűség jellemző rájuk, felépítő anyaguk nagy része hélium és hidrogén gáz.
háttérsugárzás
Az űr minden irányából a Földre érkező gyenge rádiósugárzás, amely a világegyetem korai fejlődési szakaszában uralkodó magas hőmérséklet maradványa.
heliocentrikus világkép
Olyan világkép, amely a világmindenség középpontjába a Napot helyezi. Az első heliocentrikus világkép kialakítása a görög Arisztarkhosz nevéhez fűződik, de ez feledésbe merült, őt követően a 16. század során Kopernikusz alkotta meg saját Heliocentrikus világképét.
héliumégetés
A csillagok belsejében lezajló magfúziós folyamat, amely során a héliummagok nehezebb atommagokká alakulnak át.
horizont
Látóhatár. A megfigyelési pontra állított függőlegesre merőleges, a megfigyelési ponton átmenő sík által az éggömbből kimetszett vonal. 1. Az ég és a Föld felszínének határa.
Kepler, Johannes
Német csillagász (1571–1630), a bolygómozgások törvényszerűségeinek felfedezője. Prágában II. Rudolf császár csillagásza lett, Tycho Brahe utódaként. Örökölte mestere feljegyzéseit, s hasznosította azokat. Kepler törvényei bizonyítják Kopernikusz heliocentrikus világrendszerének helyességét.
Kis Kutya (Canis Minor)
Az északi égbolt csillagképe, legfényesebb csillaga a Procyon.
kisbolygók
Aszteroida. Nap körül keringő, néhány métertől több mint ezer kilométerig terjedő átmérőjű égitestek. Jelenleg kb. 4000 aszteroida pályája ismert. A legtöbb aszteroida a Naprendszerben a Mars és Jupiter közötti aszteroidaövben található.
Kopernikusz
(1473-1543) lengyel csillagász, filozófus, humanista, a reneszánsz filozófia jeles képviselője. A krakkói egyetemen filozófiát, orvostudományt, matematikát és csillagászatot tanult. Itáliai tartózkodása idején ismerkedett meg a görög Arisztarkhosz nézetével, mely szerint a Föld és a többi bolygó a Nap körül kering. Kopernikusz meggyőződésévé vált, hogy a heliocentrikus világrendszer helyes. 1543-ban kiadta Az égi pályák körforgásáról szóló művét, melyben kétségbe vonta Ptolemaiosz geocentrikus világrendszerét, és elsőként vázolta fel helyesen a Naprendszer szerkezetét. Ezáltal az újkori csillagászat és emberi gondolkodás megalapozójává vált, mely szerint a Föld nem a világmindenség középpontja.
kromoszféra
A Nap légkörének a korona és a fotoszféra közötti része. Hőmérséklete a fotoszféra felső határától az átmeneti övig 4000 k-ről 10.000 k-ig növekszik. A kromoszféra vastagsága mintegy 10.000 km.
látszó fényesség
Az égitestek földi megfigyelő számára látható fényessége.
luniszoláris év
Olyan naptári év, amely a Hold járása alapján 12 egyenként 30 napos hónapból áll. A luniszoláris év kezdete a tavaszi napéjegyenlőség napja.
Mars
A Naprendszer negyedik bolygója, a Földhöz legközelebbi bolygó, nevét a római mitológiában szereplő háború istenről, Marsról kapta.
meridián
A horizont északi talppontja, a zenitpont és a horizont déli talppontjának összekötésével kapott vonal az éggömbön.
Nagy Bumm
Angolul Big Bang, vagy más néven ősrobbanás. Az Univerzum keletkezésének azon elmélete, amely szerint a Világegyetem anyaga, és sugárzása egyetlen robbanásban keletkezett mintegy 15 milliárd évvel ezelőtt. A robbanást követően az addig hatalmas energiasűrűségű, és forró Univerzum tágulni és hűlni kezdett, és ez a tágulási folyamat jelenleg is tart.
Nagy Kutya (Canis Major)
A déli égbolt csillagképe, amelyben az egyik legfényesebb csillag a Sirius látható.
Nagy Magellán Felhő
A Tejútrendszer körül keringő, szabálytalan alakú törpegalaxis, amely kb. 160 000 fényév távolságra van a Földtől. Egy 9 naptömegű fekete lyukat fedeztek fel benne.
napéjegyenlőség
Az az időpont, amikor a Nap az egyenlítő felett delel, ekkor az éjszaka és nappal hossza megegyezik. A tavaszi napéjegyenlőség március 21-én, az őszi szeptember 23-án van.
napfogyatkozás
Az a csillagászati jelenség, amikor a Hold keringése során a Nap és a Föld közé kerülve eltakarja a Napot. A földfelszín azon pontjain, amelyek a Hold teljes árnyékában vannak teljes napfogyatkozás, azon pontjain, amelyek csak félárnyékban vannak részleges napfogyatkozás lép fel. Teljes napfogyatkozás Magyarországon utoljára 1999. augusztus 11-én volt.
napfoltciklus
A napfoltok a Nap aktivitása függvényében ciklikusan jelennek meg. Két napfoltminimum között mintegy 11,2 év telik el. A napfoltciklus kezdetén a napfoltok a 30-45 fok szélességen jelennek meg, később az egyenlítő felé. A ciklus során a követő és vezető napfoltok polaritása felcserélődik.
napfoltmaximum
A Nap mágneses ciklusához kapcsolódó időszak (átlag 11.2 évenként), amikor a napfoltok nagyobb mennyiségben tűnnek fel.
napfoltminimum
A Nap mágneses ciklusához kapcsolódó időszak (átlag 11.2 évenként), amikor a napfoltok csak ritkán tűnnek fel.
napkorona
A Nap légkörének legkülső tartománya, amely a fotoszférától, néhány millió km-ig tart. Ritka anyaga a fotoszféra mechanikus és elektromágneses hullámaitól 1-2 millió K-re melegszik, a mágneses tér erővonalai szerint rendeződik, és a nyílt erővonalak mentén napszélként kiáramlik a bolygóközi térbe.
Naprendszer mérete
A Naprendszer teljes átmérője 130 ezer CsE. A Föld a Naptól 1 CsE távolságra, míg a Plútó 40 CsE-nyire található.
napszél
Elemi részecskéknek a Nap felszínéről a sugárnyomás hatására kiinduló áramlása. Jobbára elektronokból és protonokból áll. Egy részüket a Föld mágneses tere csapdába ejti, ezek hozzák létre a felső légkörben a sarki fényt.
naptávolság
Egy adott bolygó vagy más objektum és a Nap távolsága kilométerben, vagy csillagászati egységben kifejezve.
neutroncsillag
Egy nagy tömegű csillag szupernóva-robbanást követően visszamaradó, összeomlott magja. A csillagmag erős gravitációs tere az őt alkotó atomokat is összeroppantja, így néhány kilométer átmérőjű, szupersűrű, teljes egészében neutronokból álló égitest alakul ki.
Oort-felhő
A Naprendszert gömbhéjszerűen körülvevő óriási alakzat, amelyben üstökösmagok milliárdjai keringhetnek a Nap körül.
Orion csillagkép
Magyarországon a téli égbolt csillagképe, amely a görög mitológiai vadászról Óriónról kapta nevét.
pánspermia-elmélet
Olyan elmélet, amely az emberiség létének gyökerei nem a Földhöz kapcsolódnak.
planetáris köd
Többnyire héjszerűen felépülő, folyamatos tágulásban lévő gázfelhők. Hasonlóan az emissziós ködökhöz, a gerjesztés energiáját a központi csillag szolgáltatja.
protuberancia
Olyan 10-100 ezer km-es gáznyúlvány amely, a Nap fotoszférájából a kromoszféra tartományba kiemelkedik. Anyagát a Nap mágneses erővonalai tartják lebegő állapotban. A nyugodt protuberanciák élettartama akár több hét is lehet, az aktívabbak gyorsan változnak, vagy kirepülnek a Napból. A Napkorong szélén világosak, előtte sötét színűek.
rádiósugárzás
A mágneses tér által befolyásolt elektronokból származó sugárzás, melynek hullámhossza az infravörös tartomány határától (15 mikrométer) három kilométerig terjedő tartományba esik. A kozmikus rádió sugárzásból a földi légkör a 8 mm - 15 m közötti hullámhosszú hullámokat engedi át.
részecske sugárzás
Olyan sugárzás, amely nem nulla tömegű anyagot tartalmaz, energiája a részecske mozgásából és tömegéből ered, és elsősorban radioaktív anyagokból, a világűrből, illetve részecskegyorsító berendezésekből származhat (lineáris gyorsító, betatron, ciklotron).
röntgensugárzási zóna
A Nap magját a sugarának 70%-áig körülvevő tartomány, amelyben a fotonok gyakran ütköznek, elnyelődnek, majd véletlenszerûen kisugárzódnak. Egy-egy fotonnak emiatt legkevesebb tízezer, de akár 1 millió évig is eltarthat mire a felszínre ér.
spirálgalaxis
Olyan galaxis, amelynek spirális alakja van. Két típusuk van: 1. a spirálok, amelyeknél a spirálkarok közvetlenül a magból indulnak ki, jelük S, 2. a küllős spirálok, amelyeknél a spirálkarok nem közvetlenül a magból indulnak, hanem a magból kinyúló egyenes alakzatok végéről, ezek jele: SB.
szoláris köd
Proplid.
szupernóva-robbanás
A nagy tömegű csillagok fejlődésének késői fázisa során bekövetkező több milliószoros fényerő növekedéssel és hatalmas energiakibocsátással járó robbanás. A szupernóva-robbanás után a csillag helyén neutroncsillag vagy fekete lyuk keletkezik.
téli csillagképek
Azok a csillagképek, amelyeket télen láthatunk.
Vénusz
A naprendszer második bolygója. A belső vagy más néven föld-típusú bolygók csoportjába tartozik.
Vénusz fázisok
A Vénusz bolygónak a földi pályán belül elfoglalt pályája, és a Nap fényének visszaverése következtében mutatott, a Holdéhoz nagyon hasonló fázisai. Fő különbségek: a Vénusz látszó mérete nagyobb mértékben változik, mint a Holdé, illetve a Földről nézve a Vénuszt soha nem láthatjuk , „telinek”, mivel ekkor a Vénusz a Nap másik oldalán van, és igen közel van a Napkoronghoz.
Viking űrszondák
1976-77-ben a Viking űrszondák Marsi leszállóegységei a lehetséges marsi élet jeleit kutatták.
vörös óriás
Nagy, illetve közepes csillagok fejlődésének egy késői stádiuma. A csillag, a központjában (magfúzió során) keletkezett hélium szénné és oxigénné égése során „felfúvódik”, és vörös óriás lesz belőle, amelynek nagy a fényessége, de felszíni hőmérséklete alacsony.
zenit
Egy égitest delelési magassága.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)