A Vadász (Orion)
Az Orion sokak szerint az égbolt legcsodálatosabb cs
illagképe. A görög mitológiában Orion híres vadász volt, aki egy ízben azt a feladatot kapta, hogy tisztítson meg egy szigetet a vadállatoktól. Később azzal kérkedett, hogy az egész földön kiirtja a vadakat, és féktelenül pusztítani kezdte őket. Az istenek körében ez rosszallást váltott ki, ezért egy hatalmas Skorpiót küldtek ellene, amely végzett vele. A Skorpió egyébként a nyári égbolt állatövi csillagképe, amely úgy helyezkedik el, hogy sosem láthatjuk egyszerre áldozatával együtt. Amikor az Orion kel, akkor a Skorpió már nyugszik és fordítva. A három középső csillag jelöli ki a derekán lévő övet. A magyar csillaghitben ez három kaszáló földművest jelképez, innen ered a csillagkép magyar neve: Kaszás.
A csillagk
ép igen szép csillaga a Betelgeuze, amely nagyságát szabálytalanul változtató vörös szuperóriás. A Világegyetem jelenleg ismert legnagyobb méretű csillaga. Az Orion másik legfeltűnőbb csillaga a Rigel (az óriás lába). Kékesfehér szuperóriás csillag. Az Orionban több híres csillagköd is található: pl. a Nagy Orion-köd, amely jelenleg is új csillagok szülőhelye és a Lófej-köd, amely egy sötét porfelhő.
A Nagy Kutya (Canis Major) és a Kis Kutya (Canis Minor)
A Nagy Kutya nem túl látványos csillagkép, de benne található az égbolt legfényesebb csillaga, a Szíriusz. A Szíriusz kékesfehér óriás és mindössze 8,7 fényévre van tőlünk. Neve szikrázót jelent. A csillagkép Orion egyik kutyájáról kapta a nevét. Másik kutyájáról a Kis Kutyát nevezték el. A Kis Kutya legfényesebb csillaga a Procyon (görögül kutya előttit jelent, mert az év során a Nagy Kutyánál korábban kel). A Procyon az égbolt nyolcadik legfényesebb csillaga, távolsága csupán 11,3 fényév.
A Betelgeuze, a
Szíriusz és a Procyon képzeletbeli összekötése révén rajzolódik ki előttünk a Nagy Téli Háromszög képe.