A kísérlet leírása
Gyűjtőlencse fókusztávolságának meghatározása.
A kísérlet menete
Gyűjtőlencse segítségével alkossunk képet egy fehér papírlapon a lencse túlsó oldalán található gyertya lángjáról! A papírlap, a lencse és a gyertya mozgatásával érjük el, hogy a kép mérete egyezzék meg a gyertya lángjának méretével. Ekkor a lencse átellenes oldalain a papírlap és a lencse, illetve a gyertya és lencse távolsága megegyezik. Mérjük meg a tárgy- illetve képtávolságot. A mért távolságadat felezésével adódik a gyűjtőlencse fókusztávolsága.
Feltételek
Szükséges anyagok és eszközök:
- A/4 méretű papírlap,
- gyűjtőlencse,
- gyertya,
- gyufa,
- mérőszalag.
Magyarázat
A gyűjtőlencse által alkotott kép mérete akkor egyezik meg a tárgy méretével, ha a tárgy a lencsétől a lencse kétszeres fókusztávolságára van elhelyezve. Így a kísérlet leírásában szereplő mérés eredményének felezéséből valóban adódik a gyűjtőlencse fókusztávolsága.
Animációs vagy szimulációs magyarázat
Az animáció segítségével elsajátíthatóak a a gyűjtőlencsék nevezetes sugármenetei.
Az animáció segítségével jól lehet modellezni a gyűjtőlencse kétszeres fókusztávolságában elhelyezett tárgyról történő képalkotását.
Biztonsági információk
Figyelem!
A kísérlet elvégzésénél tartsuk be az általános balesetvédelmi és tűzvédelmi szabályokat! Vigyázzunk, mert a gyertyáról lefolyó parafin forró lehet!
Hivatkozások
A fényképezőgép képalkotása, mint a gyűjtőlencse képalkotására vonatkozó példa tanulmányozható a képen.