A kísérlet leírása
A léggömb, megfelelő körülmények között, szívással is felfújódik.
A kísérlet menete
Az üvegpalack alsó nyílásába illeszkedő gumidugót fúrjuk ki az alumíniumcső, a felső nyílást záró dugót pedig a műanyag cső számára úgy, hogy azok szoruljanak a furatokban!
Az alumíniumcső a dugó tetejéből, a műanyag cső a dugó aljából nyúljon ki 2-3 centiméterrel! A műanyag csőre húzzuk rá a léggömb száját, és fonállal vagy befőttes gumigyűrűvel rögzítsük lecsúszás ellen!
Az alumíniumcsőre csatlakoztassuk a gumicsövet, majd az ábra szerint állítsuk össze az eszközt!
A gumicsövön keresztül szívjunk ki az üvegből levegőt! Ennek következtében a léggömb a palackban felfúvódik.
Jó tüdővel rendelkezők egyetlen levegővétellel képesek "felszívni" a léggömböt.
Megjegyzések, kiegészítések
Az összeállítást 4-5 literes, csavaros tetejű befőttesüveg felhasználásával is elkészíthetjük. Anyás csavarokból erős csapokat készíthetünk. A csavarok közepét esztergagépen ki kell fúrni, a menetes részt egy adott hosszon, a csövek légzáró illesztése érdekében le kell esztergálni. A jól záródó tetőt két helyen ki kell fúrni, az oda becsavarozandó lyukas csavarok átmérőinek megfelelő fúrókkal!
A csavarok tömítését gumialátétek biztosítják. Ha a léggömb csatlakoztatásához a leesztergált csavarátmérő vékony lenne, úgy az átmenetet (vastagítást) pl. egy rövid gumicsődarab ráhúzásával biztosíthatjuk.
Az eszközzel természetesen a léggömböt nem csak felszívni, hanem felfújni is lehet. Ezt a műveletet a másik nyílásba történő befújással végezhetjük el.
Feltételek
Szükséges anyagok és eszközök:
- játékléggömb,
- öt literes, alul kifolyónyílással rendelkező üvegedény (Deville-palack), (vagy 4-5 literes befőttes üveg, jól záró tetővel),
- a fenti üvegpalack nyílásaiba illesz-kedő két gumidugó,
- 7-8 centiméter hosszú, 5-6 milliméter átmérőjű alumíniumcső
- 50-60 centiméter hosszú gumicső (az alumíniumcsőre szorosan ráhúzható),
- 7-8 centiméter hosszú, 10-12 milliméter átmérőjű műanyag cső, pl. elektromos kábelek vezetékelésére használt védőcső (bergmancső néven ismert).
Magyarázat
Ha az üvegpalackból levegőt szívunk ki, odabent a nyomás a légköri nyomás alá csökken. A léggömbben, mivel a száján keresztül szabad összeköttetésben van a külső térrel, állandóan légköri nyomás uralkodik. A kialakult nyomáskülönbség hatására fújódik fel a léggömb.
Biztonsági információk
Figyelem!
A kísérlet elvégzésénél tartsuk be az általános balesetvédelmi szabályokat!
Kapcsolódó információk: