A kísérlet leírása
A testek tehetetlenségét látványosan szemléltető kísérlet.
A kísérlet menete
Az asztalon levő gyufásdobozra helyezzük rá a vízzel telt poharat, és tegyük fel a kérdést: "Hogyan vehető ki a skatulya a pohár alól, ha sem a dobozt, sem a poharat nem érinthetjük meg kézzel?"!
A megoldás az alábbi: a vonalzó segítségével határozott mozdulattal ki kell ütni a gyufásdobozt a pohár alól (1. ábra).
Gyakorlott kísérletezőnél a feladat nem jelent nehézséget, a doboz elrepül, a pohár az asztal lapjára kerül, s a pohárból nem löttyen ki egy szemernyi víz sem. "Kezdőknél" ajánlott először üres pohárral kísérletezni!
Próbálkozzunk meg több gyufásdobozzal is! Rakjuk egymás tetejére a dobozokat, és az oszlop tetejére a poharat! Mindig a legalsó dobozt üssük ki!
Megjegyzések, kiegészítések
A kísérlet végzésénél a vonalzót nyomjuk erősen az asztal lapjához, így biztosítva, hogy mindig csak a legalsó skatulyát találjuk el.
Több dobozzal végzett kísérletnél a kiütést felváltott irányokban végezzük, különben az oszlop minden ütés alkalmával kicsit elferdül, végül el is borulhat.
Időállóbb a kísérleti eszközünk, ha gyufásdoboz helyett keményfából készítünk fakorongokat (esztergával vagy körvágóval). A korong átmérője közel ugyanakkora, mint a pohár talpátmérője, vastagsága pedig 6-8 mm legyen (2. ábra)!
Kis tömegű, (üres műanyag) pohár alól nehéz úgy kiütni a skatulyát, hogy a pohár talpon maradjon. Ekkor az erőhatás idejének csökkentésével (a kiütési sebesség növelésével) kell próbálkoznunk!
Feltételek
Szükséges anyagok és eszközök:
- vastag falú vizespohár,
- néhány doboz gyufa,
- 30-50 cm-es favonalzó.
Magyarázat
A mozgást a nagy tömegű test (pohár) tehetetlensége miatt nem képes átvenni, mert a súrlódási erő, ami gyorsítaná, igen rövid ideig hat.
Biztonsági információk
Figyelem!
A kísérlet elvégzésénél tartsuk be az általános balesetvédelmi szabályokat!
Kapcsolódó információk: