- 30 foglalkozás
ágyú
Olyan eszköz, amivel nagy tömegű lövedékek (ágyúgolyók) lőhetők ki.
ágyútest
Kétkerekü állvány, melyre az ágyúcsőt fektetik és amelyen az ágyúcsőnek a célpontra való irányításra szükséges szerkezeteket is alkalmazzák.
állóhullám
A beeső és viszaverődő hullámok találkozásakor kialakuló állóhullámokat tehát csomópontok és duzzadóhelyek jellemzik.
amplitúdó
A rezgőmozgást végző test maximális kitérését amplitúdónak nevezzük és A-val jelöljük.
amplitúdó
A rezgőmozgást végző test maximális kitérését amplitúdónak nevezzük és A-val jelöljük.
Bernoulli-törvény
A törvény lényegében az ideális (veszteségmentesen áramló) folyadékra alkalmazott energiamegmaradás törvénye. Valtozó keresztmetszetű csőbenaz áramlás sebessége a csőkeresztmetszettel fordítva arányos.
billegési frekvencia
A hajótesben van egy tórusz alakú tartály, és egy bizonyos szintig vízzel van töltve, a többi térfogatát levegő tölti ki. Az a feladata, hogy a hajót oldalról lökdöső hullámok nehogy felborítsák a hajót annak rezonáns billegési frekvenciája közelében.
Boyle-Mariotte törvény
A gázok nagymértékben összenyomhatóak. Ha az adott gázmennyiséget úgy nyomjuk össze, hogy közben hőmérsékletét állandó értéken tartjuk a folyamatot izotermnek nevezzük. Ekkor a gáz nyomásának és térfogatának szorzata állandó. A gáz két állapotát ilyenkor a p1*V1=p2*V2 (ha T=állandó) egyenlettel, a Boyle-Mariotte törvénnyel hasonlíthatjuk össze.
búgócsiga
A ferde tengelyű gyorsan forgó pörgettyű nem döl el, hanem a forgástengelye függőleges tengelyű körkúp palástja mentén állandó ωpr « ω precessziós szögsebességgel lassan körbevándorol. Az ω-k vektormennyiségek. A pörgettyű forgástengelyének ezt a mozgását precessziós mozgásnak nevezzük.
cirkuszi kerék
Egy egyszerű esetben a játék egy kisautóból és egy rugalmas műanyag pályájából áll. A pályán a változó sugarú, közel kör alakú hurkot gyakran egyenes szakaszokból állíthatjuk elő vezető tartók segítségével. A pálya elején van egy indító szerkezet, amiben egy rugó található. Az autót a starthelyre rakva indítjuk a játékot. A megfeszített rugót egy gomb lenyomásával lehet kioldani, ez löki meg az autót, és az végigfut a pályáján, anélkül, hogy lezuhanna a hurok tetejéről.
csiga
A csiga tengely körül forgó korong, peremén a kötél vagy az acélhuzal vezetésére horonykiképzéssel.
csőrén ülő madár
A „csőrén ülő madár” igen népszerű játék, sok játékboltban kapható és előszeretettel vásárolják az emberek ajándék gyanánt is. A játék azonban nem csak a gyerekek szórakoztatására jó, vagy dísznek egy polcra, hanem arra is hogy felhasználjuk a fizika oktatásban. Meglepőnek tűnik, hogy egy kiterjedt testet, a madarat, szinte egy ponton alátámasztva meg lehet tartani, sőt ha megzavarjuk a nyugalmát, akkor sem történik semmi különös, a madár visszatér a nyugalmi állapotba, anélkül hogy leesne, pedig csak egy kis felületen (szinte egy pontján) van alátámasztva.
David Bernoulli
(Dániel Bernoulli) Svájci matematikus és fizikus, született Grönningenben 1700 febr. 29. Dolgozatai különösen az általános mekanikai elveket és ezzel kapcsolatban a hidrodinamika alapelveit, továbbá az akusztikát illetik.
deformáló erő
Olyan külső erő, amelynek hatására a test alakváltozást végez.
egyensúly
Egy test egyensúlyban van, ha az össze rá ható erő eredője zérus, valamint az erők forgató nyomatékainak algebrai összege nulla.
ejtőgép
Atwood-féle gép (Fizikai készülék az egyenletesen gyorsuló mozgás törvényeinek megállapítására. Mintegy 2 m. magasságú függélyes oszlop tetején könnyen forgó fémkerék van felállítva)
elliptikus mozgás
Egy ellipszis mentén történő mozgás. Pl. A Föld pályája a Nap körül.
energiamegmaradás
A mozgás folyamán a helyzeti és mozgási energia összege (a rendszer mechanikai energiakészlete) állandó. Ez a mechanikai energia megmaradásának törvénye.
energiamegmaradás elve
Zárt rendszer esetén, a mozgás folyamán a helyzeti és mozgási energia összege (a rendszer mechanikai energiakészlete) állandó. Ez a mechanikai energia megmaradásának törvénye.
fáziseltolódás
Két azonos frekvenciájú jel fázisai közötti különbség.
forgásállapot
Az az állapot, amikor egy test forgási tengelye körül forgó mozgást végez.
forgási energia
A testek tengely körüli forgásából származó energia.
forgási sebesség
Pergő mozgás: a szilárd testeknek a velük mereven összekötött tengely körüli forgó mozgása. Ha a pergő test tömege a tengelyre vonatkozólag teljesen részarányos, akkor a P.-ból a tengelyre hatás nem támad, ez tehát irányából el nem mozdul, minthogy a pergő test minden részecskéje a tehetetlenségnél fogva egyszer felvett mozgását és mozgási síkját megtartja; az ilyen tengelyt szabad tengelynek nevezzük. A szabad tengelyt irányából eltéríteni akaró erők annál nagyobb ellenállásra találnak, minnél nagyobbak a tehetetlenségi momentum és a forgási sebesség.
forgatónyomaték
Az erő forgásállapot változtató hatását jellemző mennyiség (M). Annak az erőnek van forgató hatása, melynek hatásvonala nem megy át a forgástengelyen és nem párhuzamos vele. A forgatónyomaték az erő és az erőkar szorzata: M=Fk, ahol az erőkar (k) a forgástengely és az erő hatásvonalának távolsága. Előjeles mennyiség, a forgató hatás irányának megfelelően pozitív, ha az óramutató járásával ellenkező irányba forgat, negatív ellenkező esetben.
forgó mozgás
Olyan mozgás, amikor a test minden pontja körpályán mozog.
frekvencia
Más szóval: rezgésszám. Periodikus folyamatban a periódusok, vagyis rezgések időegységenkénti száma. Egysége a hertz.
gravitácós erő
A gravitációs gyorsulással mozgó testekre ható erő a Föld felszínéhez közel: F=m*g, ahol g és így F is merőleges a Föld felszínére. Az F erő neve gravitációs vonzóerő, vagy nehézségi erő. Az F és g vektormennyiségek.
gyorsulás
A gyorsulás definíciója: a =Δv/Δt, ahol Δv a sebesség megváltozását, Δ t az ehhez szükséges időtartamot jelöli, a gyorsulás jele: a (latinul gyorsulás : acceleritas).A gyorsulás az a fizikai mennyiség, amely megmutatja, hogy egy testnek milyen gyorsan változik a sebessége. Számértékéből meghatározható, hogy másodpercenként mennyit változik a sebesség. A gyorsulás vektor mennyiség.A gyorsulás SI mértékegységét a definíció alapján a sebesség és az idő mértékegységéből kapjuk meg: [a]=[Δv]/[Δt]=1m/s2.
hang
A hang a fonéma élőbeszéd, nyelvhasználat során realizálódott formája. A fonémák száma minden nyelvben kötött ( a magyarban 39), a beszédhangok száma viszont végtelen, hiszen egy ember is különféle módon ejthet ki egy hangot bizonyos környezeti tényezők, sajátos beszédhelyzet, vagy akár beszédhibák miatt. A fonéma tehát a nyelv, a hang pedig a beszéd legkisebb eleme. A magyarban kilégzés közben képezzük őket.
hang
A hang a fonéma élőbeszéd, nyelvhasználat során realizálódott formája. A fonémák száma minden nyelvben kötött ( a magyarban 39), a beszédhangok száma viszont végtelen, hiszen egy ember is különféle módon ejthet ki egy hangot bizonyos környezeti tényezők, sajátos beszédhelyzet, vagy akár beszédhibák miatt. A fonéma tehát a nyelv, a hang pedig a beszéd legkisebb eleme. A magyarban kilégzés közben képezzük őket.
hanghullám
A közeg olyan állapotváltozása, amely időben rezgés formájában játszódik le és térben hullám alakjában terjed. A közeg részecskéinek periódikus sűrűsödése és ritkulása.
harmónikus rezgés
A rezgések legegyszerübb fajtája.
hatás-ellenhatás törvény
Newton III. Törvénye: Ha egy testre egy másik test erőhatást gyakorol, akkor az erővel egyidejűleg mindig fellép egy vele egyenlő nagyságú, de ellenkező irányú erő.Az erőhatás (akció) egyenlő az ellenhatással (reakció).
helyzeti energia
A földfelszíntől h magasságban lévő m tömegű test helyzeti energiája: mgh. Azzal a munkával egyenlő, amit a gravitációs mező ellenében kell végezni, miközben az m tömegű testet h magasságba emeljük.
homogén test
Olyan test, amelynek sűrűsége a teljes térfogatában állandó.
Hooke-féle törvény
Rugalmas alakváltozás esetén a megnyúlás a húzóerővel és a huzal hosszával egyenesen, a keresztmetszettel pedig fordítottan arányos.
horizontális rezgés
A horizontális (vízszintes rezgés) mozgásegyenlete: x=A*cosωt.
hossztengely
Egy test hosszirányában fekvő tengely.
hőmérséklet
A hőmérséklet a testek hőállapotát leíró fizikai mennyiség, ami azt jelenti, hogy a hőmérséklet arról ad információt, hogy egy test mennyire hideg vagy meleg. A hőmérséklet számszerű értékét hőmérővel mérhetjük meg.
huj-huj gép
Az erősen a rovátkákra nyomott kör keresztmetszetű pálca ide-oda mozgatása közben a rovátkolt rúd felváltva felfelé, illetve lefelé nyomódik aszerint, hogy a pálca „hegyet”, vagy „völgyet” érint a rúdon. Az eredmény egy függőleges rezgés, az ezáltal létrehozott frekvenciával. Döntő a kör, illetve az ellipszis alakú mozgás létrejöttéhez a „zavar”, amit a húzogató kéz egyik ujja, pl. a hüvelykujj oldalról történő nyomásával a rúdra gyakorol. A különböző lehetőségeket változtatva azt tapasztalhatjuk, hogy ha ujjunkkal
hullámjelenség
A hullámjelenség ott észlelhető, ahol az elemi hullámok interferencia folytán erősítik egymást. (Fresnel elv)
impulzusmegmaradás törvénye
A dinamika alaptörvényének és a kölcsönhatás törvényének együttes következménye. Zárt rendszer esetén - ha a rendszerre ható külső erők eredője zérus - a rendszer impulzusa nem változik. Tehát zárt rendszerben a testek között az impulzusok csak cserélődnek.
impulzusnyomaték
(perdület), a merev test tehetetlenségi nyomatékának és szögsebességének szorzata a test impulzusnyomatéka, vagy perdülete. Jele: N. SI mértékegysége: kgm2s.
instabil állapot
Egy állapot akkor instabil, ha a rendszert onnét kissé kitérítve távolodni kezd az eredeti állapottól. Az instabil állapot körüli kis eltérések drasztikusan különböző végkifejletre vezetnek. Erre példa a feldobott pénzdarab mozgása (az élére is eshet!), melynek végeredményét mindig is véletlen folyamatnak tekintették. Az instabilitás tehát eleve előrejelezhetetlenséggel, véletlenszerű viselkedéssel jár együtt, önmagában azonban nem jelent kaotikusságot.
játék
A gyermeknek az a szabad tevékenysége, amellyel, ösztönének engedve, belsejét kialakítja s amellyel éppúgy testi, mint szellemi erejét fejleszti.
jojó
A jojó két korong a középpontjuknál összeerősítve. A tengelyre fonalat csévéltek fel. Ha a fonál másik végét a kezünkben tartjuk, a fonal lecsavarodik a két korongot összekötő tengelyről, ezzel a jojó forgásba jön. Ha a megfelelő pillanatban kezünket felfele rántjuk, a fonál visszatekeredik a tengelyre és a jojó újra felfele mozog.
kelj fel Jancsi
A Kelj fel Jancsi! játék egy kedves kis figura, például egy nagy pocakos bábú, vagy valamilyen egyéb alakzat, amelynek alapja általában egy gömb. Ha meglökjük a Jancsit, akkor az ide-oda dülöngél, nem borul fel, rövid idő múlva visszatér eredeti helyzetébe, egyenesen fog állni.
kényszererő
Azokat az erőhatásokat, amelyek egy testet meghatározott pályán történő mozgásra kényszerítenek, kényszererőknek nevezzük.
kettőskúp
A kettőskúp két egybevágó kúp, amelyeket az alaplapjuknál összeillesztettek (pl. ragasztottak). A testek általában a lejtő tetejéről lefelé, a lejtő alja irányában mozognak. Ha egy kettőskúpot helyezünk egy lejtőre, nem mindennapi jelenséget tapasztalhatunk. El tudunk érni olyan helyzetet, hogy a megszokottal ellentétben, a kettőskúp a lejtőn felfelé kezd el mozogni.
kígyóbűvölő
A játék egy mágneses tengellyel ellátott pörgettyű és egy vaslemezből kivágott, vagy drótból hajlított tekergő kígyó formájú vasdarab. Ha megforgatjuk a pörgettyűt lehetőleg jó nagy sebességgel, és a „lábához” helyezzük a „kígyót”, a kígyó elkezd oda-vissza táncolni a pörgettyű lába mellett, és nem akar eltávolodni tőle. Egy pillanatra úgy tűnhet, mintha a pörgettyű járná végig a kígyó „kacskaringós” testét, de éppen ellenkezőleg történik a dolog. A pörgettyű relatíve nyugalomba marad és az erősen mágneses tengely mentén fog a kígyó oda-vissza mozogni.
kínai pörgettyű
A kínai pörgettyű egy egyszerű kis fajáték, úgymint a jól ismert 'Kelj-fel-Jancsi'. Azonban amilyen egyszerű, olyan bonyolult mozgásformát képes produkálni. Felépítését tekintve egy olyan gömb, amelynek a teteje le van vágva, s az így keletkezett körlaphoz pedig egy kis rudacska van erősítve, amelynél fogva megpörgethetjük. A "szeletelés" miatt a test súlypontja a gömb középpontja alatt van, tehát nyugalmi helyzetben a rudacska felfelé áll. Ha megpörgetjük, furcsa dolgot tapasztalunk: a rudacska egyre nagyobb köröket ír le, majd egy idő múlva a pörgettyű a "feje tetejére áll", s a rudacskán pörög, amíg le nem lassul.
kinetikus energia
(Mozgási energia) a mozgásban levő testek energiája. Egy test mozgási energiája egyenlő azzal a munkával, amit nyugalmi állapotból kell kifejtsen hogy elérje a kívánt sebességet és forgást. A klasszikus mechanikában egy test teljes kinetikus energia egyenlő a test haladási kinetikus energiájának és forgási energiájának összegével.
kötélmászó baba
A kötélmászó felépítése a következő: A felső kétkarú billenő részből, rúdból két zsineg vezet ki, amelyek áthaladnak a kötélmászó baba kezein. Egyes megoldásoknál a zsinegek végeire golyókat rögzítenek, vagy csomót kötnek, hogy a baba ne tudjon a madzagról lecsúszni. Más megvalósítás esetén a zsineget alulról fűzik be a baba karjaiba, és alulról vezetik át a felső rúdon, a billenő részen, majd kötnek csomót a zsineg végeire. A játékot a felső rúdnál foghatjuk, vagy rögzíthetjük. Ha a zsinegek végén lévő golyókat vagy hurkokat megfogjuk, a madzagokat pedig kissé széttárva feszítjük - miközben hol az egyiket, hol a másikat meghúzzuk -, a baba lassan felmászik a zsinegeken. Ha a golyókat, a hurkokat elengedjük, a baba lecsúszik, és kezdődhet elölről a játék.
közegellenállás
Ha valamilyen közegben (pl. vízben vagy levegőben) egy test mozog, vagy nyugvó test esetén a kőzeg áramlik, a test és a közeg között kölcsönhatás lép fel; a közeg a testre a mozgás irányával ellentétes irányú erőt gyakorol. Kis sebesség esetén - réteges (lamináris) áramlásnál - es az ellenállás a közeg belső súródásának a következménye. Ebben az esetben az F súrlódási ellenállás F=kv, vagyis a sebességgel arányos.
kúp
Olyan tengelyszimetrikus geometriai test, amelynek alapja kör és csúcsban végződik.
lebegés
Közel azonos frekvenciájú rezgés összegzésekor fellépő lassan változó amplitúdójú periódikus jelenség. Hangforrások esetén lüktető hangot hallunk, melynek oka a lebegésnél kialakuló csomópontok és duzzadóhelyek térbeli és időbeli változása. Más megközelítésben folyadékba helyezett vele azonos átlagsűrűségű test közeghez viszonyított mozdulatlansága.
lebegési magasság
Az összetett rezgés lebegésként történő elnevezése onnan ered, hogy az amplitúdó négyzetétől függő mennyiségek, mint például a hangerősség vagy az energia értéke időben változik, lebeg. Ennek megfelelően két közeli frekvenciájú hangvilla hangja egy időben történő megszólaltatásuk esetén lebeg.
lendület
A tömegpont impulzusának vagy lendületének azt a p vektort nevezzük, amely a tömegpont tömegének és sebességének szorzata: p=mv.
lendületmegmaradás
lendületmegmaradás tétele
A lendületmegmaradás törvénye a zárt fizikai rendszerekre érvényes fizikai alaptörvény: Zárt (a környezetével való kölcsönhatásoktól mentes) rendszer (össz-)impulzusa az időben nem változik. A rendszert alkotó testek impulzusainak vektoriális eredője megmarad. Az impulzusmegmaradás törvénye az impulzusvektor komponenseire is érvényes.
lépegető rugó
A lépegető rugó egy acél, vagy műanyag keskeny lapból csavart tekercsrugó. Nagyon elasztikus, könnyen nyújtható. Általában 100 menetből áll, az átmérője változó, 4-10 cm általában.
lépegetők
A „Lépegető” tipusú játékok sok fajta formájával találkozhatunk. A játékokban az a közös, hogy egy mókás figura, vagy egy állatka (pl. csibe), mozgását valamilyen „felhúzó szerkezettel” (pl. rugó feszítettsége) tudjuk elindítani. A játékok szerkezete miatt a feszített rugó a lábakhoz kapcsolódik és „járásra” kényszeríti a figurákat.
levegő
Földünk atmoszféráját alkotó gázelegy, amely a tengerszinten mintegy 78% nitrogént, 21% oxigént és 1% egyéb gázokat (pl. szén-dioxidot, nemesgázokat) tartalmaz.
lineáris rezgés
Az egyenletes körmozgás merőleges vetülete.
lufis autó
A lufis autó alapja egy kisautó, amelyhez egy lufi van rögzítve úgy, hogy a lufit ebben a rögzített állapotban fel lehet fújni. A léggömbből kiáramló levegő a lufi szájával ellentétes irányban mozgatja a könnyű autót.
mágneses erő
A mágneses mező okozta erőhatás mozgó töltésre vagy áramjárta tekercsre gyakorolt forgató hatása alapján értelmezhetjük.
mágneses erővonal
Minthogy önálló mágneses töltések nem léteznek a mágneses indukció erővonalainak nincs olyan forrásuk, mint az elektrosztatikus tér erővonalainak, vagyis a mágneses indukcióvonalak mindig magukba záródó görbék.
mágneses fluxus
A mágneses mező jellemzésére az elektromos mezőhöz hasonló módon bevezethető az indukcióvonal és a mágneses fluxus fogalma. Az indukcióvonalak a mezőben észlelhető erőhatás irányát jellemzik, ezek mindig önmagukban záródó görbék. A mágneses fluxus az erővonalak sűrűségét határozza meg, ha az A felületen a mágneses indukció értéke B, akkor a mágneses fluxus:Φ=B⋅A
mágneses forgó
A mágneses forgó kerék egy érdekes jelenséget produkáló furcsa alakú játék. A játék egy kerékből és egy U-alakú sínből áll. Ha a játékot a kezünkbe vesszük és elkezdjük mozgatni a kerék elkezd forog és követi a sínt. Amikor eléri a sín végét a forgó kerék, akkor ahelyett hogy elhagyná a pályáját nem hagyja el a pályáját, hanem a sín túloldalán folytatja útját A forgó kerék még a függőlegesesen tartott sínen is felmegy.
mágneses indukcióvonalak
Olyan görbék, amelyek a mágnesben záródnak, s irányuk - megállapodás szerint - az északi pólustól a déli felé mutat.
mágneses tengely
A mágneses tengely az Észak - Déli irányban elhelyezkedő tengely.
mágneses vonzás
Kísérleti tapasztalat, hogy bizonyos vasércek (a mágnesvaskő vagy magnetit) más vastárgyakra erőhatást fejtenek ki. Egy árammal átjárt egyenes vezetőnek is van mágneses tere. Ez egyszerűen kimutatható: ha a vezető alá egy mágnestűt helyezünk, majd a vezetőbe áramot vezetünk, azt tapasztaljuk, hogy az áram bekapcsolása után a mágnestű eltér az észak-déli iránytól.
makacs forgó
A „makacs forgó” sok országban „Kelta-inga”, vagy „Kelta-forgó” néven ismert játék, de talán a legelterjedtebb neve a "Kelta-kő". Annak ellenére, hogy a játék egy egyszerű műanyag-, vagy fadarab, egy igen figyelemre méltó jelenséget produkál. Ha a hosszúkás, legömbölyített végű játékot görbült felületével az asztalra helyezzük és megpörgetjük az egyik irányba (általában balra, az óramutató járásával megegyező irányba), akkor forog, míg meg nem áll.
mászó majom
A majomban nem egy, hanem két különálló zsinór található, amelyeket különböző átmérőjű csigákra tekertek fel. A hengerek egy közös tengely körül elfordulhatnak: az egyikről letekeredő zsinór a másikra felcsavarodik. Amikor a majom felfelé halad, akkor a nagyobb átmérőjű csigáról zsinórt húzunk le, és ezáltal a kisebb csiga „feltekeredik” a másik zsinórra. Eközben a kifeszített zsinórok végpontjainak távolsága csak kis mértékben változik meg, amit alig lehet észrevenni.
mászó matróz
A játék egy, a talajra merőlegesen állított fa létrából és egy speciálisan kiképzett fa figurából (emberkéből) áll. Az emberke kezében és lábában egy furat van, amelyek körül elforoghat.
matróz létra
Kötélből font hágcsó, melyet a hajókon a matrózok létraként használnak.
mechanika
A mechanika a fizikának az az ága, amely a testek helyváltoztatásával és a mozgás, valamint a nyugalmi állapot törvényeivel foglalkozik.
mechanikai rendszer
Egy adott pontra ható erők összessége.
merev test
Az olyan kiterjedt testet, amelynél teljesül, hogy a test bármely két pontjának a távolsága a jelenség folyamán nem változik, merev testnek nevezzük.
mozgási energia
A testen végzett gyorsítási munkát adja meg, melynek nagysága a test sebességétől és tömegétől függ: 1/2mv2
nehezék
A léghajó magasságának szabályozásához szükséges adott méretű homokzsák.
nehézségi erő
A test tömegével arányos; az arányossági tényező a g gravitációs gyorsulás. Ennek az értéke legnagyobb a sarkokon, legkisebb az Egyenlítőn.
Newton-bölcső
A Newton bölcső két, talapzaton álló U-alakú tartóoszlopból és -általában páratlan darabszámú- ezekre felfüggesztett golyókból áll. A golyók egy golyó sort alkotnak. (Tömegközéppontjaik egy egyenesbe esnek.) A golyók méreteikben és anyagukban teljesen megegyeznek és homogén tömegeloszlásúak.
Newton-féle ejtőcső
A nem túl magasról leejtett, nagy tömegű, kis felületű testek gyorsulásánál a levegő közegellenállása elhanyagolható, kis tömegű nagy felületű testeknél azonban már döntő. Az ejtőcső segítségével bemutatható, hogy légritka térben minden test egyformán esik. Az ejtőcső 1-1,5 m hosszú, 5-10 cm átmérőjű, vastag falú üvegcső, amelynek mindkét végét sárgarézből esztergált és légmentesen beragasztott "sapka" zárja le. Az egyik fémsapka át van fúrva, és a furatba kívülről egy jól záró laboratóriumi sárgaréz gázcsap van beforrasztva. A csapon keresztül a csőből kiszívható a levegő. Az eszköz elkészítésekor, a csővégek beragasztása előtt egy kicsi csapágygolyót és egy könnyű tollpihét helyezünk a csőbe. Tartsuk a csövet függőleges helyzetben - a golyó és a tollpihe a cső alján van-, majd hirtelen mozdulattal 180 fokkal fordítsuk át a csövet! Jól látszik, hogy a tollpihe lassabban esik le, mint a golyó. Szivattyúzzuk ki a levegőt a csőből, és ismételjük meg a kísérletet! A légritka térben nem figyelhető meg különbség a két test mozgásában, mindkettő egyszerre ér le a cső aljára.
nyílásszög
Két azonos kezdőpontú félegyenes által bezárt szög.
nyugalmi állapot
A nyugalmi állapotú elektron energiája: mec².
perdülettétel
Egy p impulzussal rendelkező r helyzetvektorú anyagi pont L perdülete a következő: L=r*p, ahol L, r és p vektormennyiségek.
Popeye - pipája
A "Popeye - pipája" két részből álló játék. Egy műanyag pipa, amelynél a pipa „fejét” egy kis kosár helyettesíti, és egy könnyű, pl. hungarocell labda. Levegőt fújva a pipába, a hungarocell labda a légáramban felemelkedik a tartó kosárból és fölötte lebeg.
potenciális energia
Két test közötti kölcsönhatási energia. Azt a munkát jellemzi, ami ahhoz szükséges, hogy a két test közötti kölcsönhatást megszüntessük, egymástól "nagyon messze" vigyük őket. A részecske egy másik testhez viszonyított "kötöttségét" jellemzi. Elektromos kölcsönhatás esetén: Epot=-kqQ/r, ahol q a Q töltésű pontszerű test által keltett mezőbe helyezett próbatest. Potenciális energiáról beszélhetünk az m tömegű test h magasságbe történő emelésekor (Ehelyzeti=Epotenciális=mgh), vagy rugó nyújtásakor, vagy összenyomásakor (Epot=1/2DDl2).
pörgettyű
Minden pörgettyűvel energiát kell közölnünk ahhoz, hogy forgásba jöjjön. Azoknál a pörgettyűknél, amelyeket mi hozunk forgásba kezünkkel, az általunk végzett munka szolgáltatja a forgáshoz szükséges energiát. Rugó segítségével történő forgásba hozás esetén azáltal, hogy megfeszítettük a rugót, energiát közöltünk vele, amitől „szeretne megszabadulni”. A gomb megnyomásával a rugóban tárolt rugalmas energia a pörgettyű forgását szolgáló forgási energiába alakul át. A fonálról letekeredő pörgettyűnél a helyzeti energia alakul át forgási energiává.
propelleres léggömb
A „lufi-helikopter”, néhány méter magasságig is felemelkedik. A lufi szájához 3, belül üreges műanyag propeller kar csatlakozik, a levegő csak ezen karok végén áramolhat ki. A levegő csatornák úgy vannak kialakítva, hogy a kiáramló levegő forgásba hozza a propeller-karokat, ezzel felemelve a léggömböt.
pukkanós ágyú
A pukkanós ágyú képes golyókat kilőni, de nem puskapor segítségével, hanem a levegő összenyomásával. A neve is innen ered, egy kis pukkanást hallunk amint a kezünkkel hirtelen összenyomott levegő kilövi a kis ágyúgolyót.
pumpás vízirakéta
A pumpás vízirakéta egy viszonylag egyszerű játék, amivel jól demonstrálható a rakéta-elv. A kis műanyag rakéta formájú játékba vizet kell tölteni (kb. egy-harmadáig) majd tele kell pumpálni levegővel. Ha a pumpát lekapcsoljuk a rakétáról, a rakéta felemelkedik a kiáramló levegő és víz hatására.
rakétaelv
A rakétamozgás vizsgálata jó példát jelent az impulzusmegmaradás törvényének az alkalmazására, ha a belső erők nem ismeretesek. Tulajdonképpen ez is kéttest probléma, de olyan speciális esetben, amikor az egyik tömeg folyamatosan változik. Vizsgáljuk először külső hatástól mentesen a rakétamozgást. Egy tetszőleges t időpillanatban legyen a rakéta tömege m, sebessége v, a gáz sebessége v' a vizsgálatra alkalmazott inerciarendszerben, a gáz kiáramlási sebessége a rakétából vg. A gáz sebességére érvényes a következő összefüggés: v'=v+vg. v',v,vg vektormennyiségek.
rezgés
Minden olyan fizikai jelenség, amely az időben szakaszosan (periodikusan) ismétlődik.
rezgés
Minden olyan fizikai jelenség, amely az időben szakaszosan (periodikusan) ismétlődik.
rezonancia
Ha a rezgés tágassága vagy amplitúdója a szabályosan ismétlődő külsö gerjesztés hatására megnövekszik, rezonanciáról beszélünk.
rugalmas kölcsönhatás
A rugalmas kölcsönhatásnál a részecske ütközik az atommal, gerjeszti azt anélkül, hogy elnyelődne.
rugalmas ütközés
Rugalmas ütközés esetén a lendület és a mozgási energia is megmaradó mennyiségnek tekinthető.
rugalmassági energia
A megnyújtott rugó rugalmassági energiája: Erugó=(1/2)*D*∆λ² ,a (∆λ) -lel megnyújtott rugó munkavégző képessége.
rugó
Olyan deformálható test, amely jelentős rugalmas alakváltozásra képes.
rugóállandó
Azt a fizikai mennyiséget, amely megmutatja, hogy mekkora erő szükséges egy rugó egységnyi megnyújtásához, rugóállandónak nevezzük. Jele: D. SI mértékegysége: N/m .
rugóerő
Rugó összenyomásakor vagy megnyújtásakor fellépő, a hosszváltozással ellentétes irányú és vele egyenesen arányos nagyságú erő: F=-DDl, ahol D a rugóra jellemző állandó.
sajátfrekvencia
A hinta, az inga, egy hangvilla vagy bármi más, ami rezgésre képes, saját rezgési ütemmel, úgynevezett sajátfrekvenciával rendelkezik.Ha egy testnek lökést adunk, sajátrezgést fog végezni, ha nem kap folyamatosan lökéseket, a rezgések lecsengenek.
sebesség
Testek mozgást jellemző vektormennyiség. Függ a vonatkoztatási rendszer választásától, általánosan a helyvektor változási gyorsaságaként értelmezzük.
Sir Isaac Newton
Isaac Newton (Woolsthorpe-by-Colsterworth, 1642. december 25. — London, 1727. március 20.) angol fizikus, matematikus, csillagász, filozófus és alkimista volt; a történelem egyik legnagyobb hatású tudósa.
stabil állapot
Az egyensúlyban levő testeknek az a tulajdonsága, melynél fogva egyensúlyi helyzetükből való kimozdításuk után e helyzetbe visszatérni igyekeznek.
stabilis egyensúlyi helyzet
Tengely körül forgathatóan felfüggesztett test egyensúlyban van, ha a felfüggesztési pont és a súlypont egy függőleges egyenesbe esik. Az egyensúlyi helyzetük azonban különböző lesz. Ha az S súlypont az (O) felfüggesztési pont alatt van, és a testet ebből a helyzetből kissé kimozdítjuk, akkor súlypontja emelkedik.A nehézségi erő forgatónyomatéka bizonyos idő mulva a testet eredeti helyzetébe forgatja vissza. ez a biztos (stabilis) egyensúly.
Steiner-tétel
A Steiner tétel (azt is) jelenti, hogy a súlyponton átmenő tengelyre vonatkoztatott tehetetlenségi momentum a legkisebb.
súlypont
Azt mondjuk, hogy az a pont, amelyen a testre ható nehézségi erő hatásvonala a test tetszőleges helyzetében mindig átmegy, a test súlypontja. A súlypontot a súlyvonalak metszéspontja jelöli ki.
súrlódás
Egymással érintkező és egymáshoz képest elmozduló felületek mentén létrejövő hatások, jelenségek összessége.
sűrűség
A homogén tömegeloszlású anyagok sűrűségét úgy határozzuk meg, hogy tömegüket elosztjuk a térfogatukkal, vagyis a sűrűség megadja egységnyi térfogatuk tömegét. A tömeget szokás szerint m-mel, a térfogatot V-vel jelölve a sűrűség így írható fel:ρ=m/V,ahol a sűrűséget a görög ró betű (ρ) jelöli. A sűrűség SI mértékegysége a definíció alapján [ρ]=[m][V]=kg/m3. A hivatalos mértékegységen kívül használjuk még a g/cm3; kg/dm3; t/m3 egységeket is. A sűrűséget a test pontjainak környezetére is értelmezhetjük.
szabadesés
A Föld felszínének közelében magára hagyott testek esését, ahol a testen csak a Föld gravitációs hatása érvényesül – más hatások elhanyagolhatóak, szabadesésnek nevezzük.
szimmetriatengely
A testen áthaladó olyan egyenes, melyre a test pontjait tükrözve ugyanazt a testet kapjuk.
szomjas kacsa
A szomjas kacsa szerkezete igen egyszerű, de zseniális. A kacsa üvegből készül, két tartályból áll, amelyeket üvegcső köt össze. A játék egy kacsaláb alakú talapzaton (állványon) helyezkedik el, amelyen alaphelyzetben a kacsa stabilan áll, de amely lehetővé teszi, hogy a kacsához rögzített tengely rajta elfordulhasson.
tapadókorong
Olyan rugalmas korong, amely sima felületekre képes rátapadni.
tehetetlenségi nyomaték
A testek forgató hatással szembeni tehetetlenségét kifejező állandó, mely függ a forgástengely helyzetétől és a test alakjától. A forgómozgás alaptörvényében azt fogalmaztuk meg, hogy egy test szöggyorsulása egyenesen arányos a testre ható forgatónyomatékkal. Az arányossági tényező egy a testre jellemző állandó, amit a test forgási tehetetlenségének, más néven tehetetlenségi nyomatéknak nevezünk. A tehetetlenségi nyomaték jele: Θ. SI mértékegysége: kgm2.
térfogat
A test térbeli kiterjedését jellemző mennyiség (V), mértékegysége az 1 m3.
termodinamika
Hőjelenségek az anyag szerkezetére vonatkozó feltevés nélküli, pusztán tapasztalati tényekre és mérhető mennyiségekre támaszkodó tárgyalásmódja.
tétova lépegetők
A „Lépegető” tipusú játékok sok fajta formájával találkozhatunk. A játékokban az a közös, hogy egy mókás figura, vagy egy állatka (pl. csibe), mozgását valamilyen „felhúzó szerkezettel” (pl. rugó feszítettsége) tudjuk elindítani. A játékok szerkezete miatt a feszített rugó a lábakhoz kapcsolódik és „járásra” kényszeríti a figurákat.
tömeg
A test tehetetlenségének mértéke; mértékegysége a kilogramm.
tömegközéppont
Két vagy több égitestből álló keringési rendszer egyensúlyi pontja, amely körül a rendszerhez tartozó égitestek keringenek.
ugró figurák
Az ugró figurák szerkezet többnyire azonos: a játék egy mókás figurából, egy vákuumos tapadókorongból, s a köztük lévő rugóból áll.
vektormennyiség
Az elmozdulás, a sebesség, az erő, az elektromos térerősség, a mágneses indukció stb. olyan mennyiségek, amelyeket a mértrékszámon és a mértékegységen kívül az irányuk is jellemez. Ezek az ún. vektormennyiségek (röviden: vektorok).
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)