A leejtett labdák a talajjal, illetve egymással is ütköznek. Az egyszerűség okán tételezzük fel, hogy minden ütközés tökéletesen rugalmas és centrális. Testek rugalmas ütközésére két megmaradási tétel, a lendület megmaradásának és a (mozgási) energia megmaradásának tétele írható fel. Legyen az egyik labda tömege: M, a másiké pedig: m, az ütközés előtti sebességek pedig rendre v1illetve v2, az ütközés utániak pedig u1 ésu2 Ekkor felírható, hogy
Az ütközés utáni u1 és u2sebességek ebből az egyenletrendszerből meghatározhatók:
.
v0jelenti azt a sebességet, amellyel az alsó, nagyobb tömegű labda az adott h magasságból a talajra ér. Az ütközés utáni sebességek ekkor:
,
.
Vizsgáljunk meg speciális eseteket!
a) Ha például M=3m, akkor a felső, mtömegű labda ütközés utáni sebességeu1= 2v0 (felfelé mozog, pozitív irány), az alsó, Mtömegű labda ütközés utáni sebessége pedig u2=0 (a talajon marad a labda). Ha a labdák h magasságból (ami legyen sokkal nagyobb, mint a labdák méretei) esnek, a talajra érkezés v0 sebességére fennáll: v0 =(2gh)1/2 . A kisebb labda így H=u12/2g=(2v0)2/2g= 4h magasságra emelkedik.
b) Ha M sokkal nagyobb, mint m, azaz m/M→0, akkor u1=3v0 és H=9h, azaz a kisebbik test 9-szer olyan magasra emelkedik, mint amilyen magasról a labdákat leejtettük.