Öveges József /1895-1979/ a magyar fizikatanítás legendás alakja, a természettudományos ismeretterjesztés kiváló művelője volt. Hosszú munkásságát 33 könyv /tankönyv és ismeretterjesztő mű/, 200-nál több cikk, 250 rádió-előadás és sok-sok órás televíziós szereplés /kísérletes bemutató/ jellemzi. Ez utóbbi tevékenysége miatt lenyűgöző egyéniségét nem csak a közvetlen középiskolás és főiskolás tanítványai, hanem több nemzedéket átfogóan az egész ország ismerte. Művésze volt annak, hogy hogyan lehet egyszerű, mindennapos eszközökkel a fizika tudományát népszerűsíteni. Hűséges kísérője, a kopott barna koffer, benne a „bárki által beszerezhető kísérleti eszközök”, a kődarab, üvegcserepek, celofánpapír, színes madártoll, ruhacsipesz... Karizmatikus egyéniségét könyveinek újabb kiadásai és a TV-felvételek őrzik, mai időkig tartó népszerűségét mutatja, hogy például az „Önök kérték” című televíziós kívánság műsor visszatérő nézői kérése kísérletes bemutatóinak ismétlése.
A mindennapos eszközök használatának jogosságát ő maga így indokolja: „A legegyszerűbb a legművészibb! Ne gondoljuk, hogy az első tekintetre bonyolultnak és elvontnak látszó jelenségek előidézésére, első tanulmányozására műszerekre van szükség. A természetnek nincs elektromozó gépe, mégis villámokat állít elő, nincsenek polaroid lemezei, mégis sarkított fényt szór minden felé. – Utánozzuk mi is a természetet. Műszerek, gyári készülékek nélkül, a háztartásban kéznél levő eszközök felhasználásával állítunk elő természeti csodákat, értünk meg törvényszerűségeket.”(1,2)
A hanghullámok terjedési tulajdonságai vizsgálhatók Öveges professzor úr híres „Heki” kísérletében.. Ha elkiáltjuk magunkat, vagy egy megfelelő hangmagasságú sípot megfújunk, akkor Heki kutya kiugrik a házból.