- 9 téma
- 2 gyűjtemény
adhéziós erő
A különböző anyagi minőségű, egymással érintkező testek részecskéi között fellépő erőhatásokat, adhéziós erőknek nevezzük.
ajaksíp
Olyan hangeszköz, melyben a befújt levegő egy keskeny résen át nagy sebességgel az ajaknak (ék) ütközik. A keletkező örvényáramok periódikus nyomásingadozást okoznak, mely rezonancia útján a cső fizikai paramétereinek megfelelő sajátrezgésre kényszerítik a benne lévő levegőt. A kibocsátott hang frekvenciája a befújás erősségétől, valamint a rész és az ajak távolságától függ.
alaphang
Húrokra, pálcákra, levegőoszlopokra jellemző hang, melynek frekvenciája az a legkisebb érték amit az adott eszköz kibocsátani képes.
Arkhimédész törvénye
A folyadékokba, vagy gázokba merülő testekre a gravitációs erővel ellentétes felhajtóerő hat. A felhajtóerő nagysága egyenlő a test által kiszorított folyadék, vagy gáz súlyával.
árnyéktér
Ha a hullámok útjába a hullámhossznál jóval nagyobb méretű akadályt helyezünk, akkor a hullámok egyenes vonalú terjedése miatt a hullámtér bizonyos pontjaiba nem jut el a hullám. Fény esetén az akadály után visszaverő felületet helyezve (ernyő) az akadály méretétől, az ernyő távolságától és a megvilágítás irányától függő területről nem jut fény a szemünkbe. Ezt a területet sötétebbnek látjuk, ezt nevezzük az adott test (akadály) árnyékának, árnyékterének.
átlagsebesség
Az átlagsebesség számszerűen megegyezik az az összes megtett út és az ehhez szükséges idő hányadosával. Képlete: vátlag = s/t, ahol s az összesen megtett út, t az út megtétele közben eltelt idő (beleértve a megállásokat is). Az átlagsebesség mértékegysége az SI mértékrendszerben: méter/másodperc, jele m/s. Használatos még a km/h és km/s egységek is.
beesési merőleges
A beesési pontban a felületre állított merőlegest, beesési merőlegesnek nevezzük. Görbült felületek esetén a beesési merőleges a beesési pontban a felület érintősíkjára állított merőleges egyenes.
beesési szög
A beeső fénysugárnak a beesési merőlegessel bezárt szögét, beesési szögnek nevezzük.
Cavendish-kísérlet
A gravitációs állandó meghatározására szolgáló kísérlet. A módszert először 1798-ban Henry Cavendish alkalmazta. Torziós szál végén lévő vízszintes rúd két végére ismert tömegeket helyezett és ezekhez jóval nagyobb szintén ismert tömegű két testet közelített. A torziós inga elfordulásából következtetett a gravitációs állandó nagyságára. Eötvös Lóránd pontosította a mérést a későbbiekben.
centripetális gyorsulás
Az egyenletes körmozgás gyorsulását centripetális (középpontba mutató) gyorsulásnak nevezzük. A centripetális gyorsulás nagyságát az acp=v2*r összefüggés adja meg, ahol acp a centripetális gyorsulás jele, v a kerületi sebesség, r a körpálya sugara.
csomópont
Egyenes mentén kialakuló állóhullámok periódikusan ismétlődő, nyugalomban lévő pontjai.
csuklóerő
Támasznál, csuklónál a rögzítés pontjában ébredő erő.
csúszási súrlódás
Az érdes felületen csúszó testre, a test sebességének irányával ellentétes irányba ható erő A csúszó surlódás miatt a testre ható fékezőerő nagysága jó közelítéssel a felületet nyomó erővel arányos. Képlete: Fcs=Fny*mű, ahol Fcs a csúszó súrlódási erő, az Fny a nyomóerő, a mű a csúszó súrlódási tényező, amelynek számértéke függ a két érintkező felület megmunkáltságától, anyagi minőségétúl a hőmérséklettől, stb.
csúszási súrlódási együttható
Azt a fizikai mennyiséget, amely megmutatja, hogy a csúszási súrlódási erő hányad része a felületet összenyomó erőnek, csúszási súrlódási együtthatónak nevezzük. Jele: μ. Mértékegysége nincs, mivel viszonyszám.
deformálható test
Az olyan kiterjedt testet, amelynél a testet alkotó pontok távolsága a jelenség folyamán megváltozhat, deformálható testnek nevezzük.
diatonikus dúr
A zenében használt hangok hangsort alkotnak. A leggyakrabban használt hangsor a diatronikus sor. Egy oktávon belül hét hangot különböztet meg: c, d, e, f, g, a, h. Hanghoz viszonyított hangközei: 1, 9/8, 5/4, 4/3, 3/2, 5/3, 15/8, 2
dinamika
A dinamika a mechanikának az a része, amely a mozgásokat abból a szempontból vizsgája, hogy mi az oka az egyes mozgástípusok létrejöttének. A testre ható erők függvényében meghatározza a mozgás pályáját.
disszonáns
Disszonáns hangközök az egész hang (8:9), a félhang (15:16), a kis szeptim (5:9) és a nagy szeptim (8:15).
Doppler-effektus
A hullámforrás (pl. hang) és a megfigyelő közeghez viszonyított relatív sebessége miatt a kibocsátott és az érzékelt hullám frekvenciája közt különbséget tapasztalunk. A hullámforrás közeledésekor a megfigyelő magasabb, távolodásakor alacsonyabb frekvenciájú hullámot észlel. Ennek az az oka, hogy bizonyos irányokban feltorlódnak, más irányokba pedig ritkulnak a hullámok.
Doppler-hatás
A megfigyelő által észlelt hang magassága megváltozik, ha a hangforrás és a megfigyelő egymáshoz képest mozog. Az észlelt hangmagasságváltozás annál nagyobb, minél nagyobb a relatív mozgás sebessége, minél gyorsabban változik a hangforrás és az észlelő közötti távolság. Ha a távolság nő, a hangnak nagyobb utat kell megtennie, s a hang mélyebbnek hallatszik. Ha a hangforrás és az észlelő közötti távolság csökken ezáltal a hang magasabbnak hallatszik. (A Doppler-effektus megfigyelhető mentőautók sziréna hangjánál.)
egyenletesen változó körmozgás
Ha a körpályán mozgó test érintőirányú gyorsulásának nagysága állandó (nem nulla), egyenletesen változó körmozgásról beszélünk.
egyoldalú emelő
A legegyszerűbb emelő típusú egyszerű gép az emelőrúd. Ha az emelőrúd a végén van megtámasztva és így a végpontja körül tudjuk elforgatni, akkor egyoldalú emelőről beszélünk.
ék
Az ék lejtő típusú egyszerű gép, mely egy kis hajlásszögű, mozgatható lejtő.
ellenerő
Két test kölcsönhatása során egymásra ugyanakkora nagyságú, de ellentétes irányú erőt fejtenek ki. Newton harmadik axiómája kimondja, hogy ha egy test erőt fejt ki valamely másik testre, a második test ugyanakkora nagyságú, de ellentétes irányú fejt ki az előző testre. Tehát az ellenerő létezik.
elmélet
Valemely jelenségre, jelenségkörre vonatkozó, a valóságnak, az anyag reális tulajdonságainak többé-kevésbé megfelelő gondolatok rendszere, amellyel a valóságos jelenségek ok-okozati összefüggéseit akarjuk meghatározni. A tudományos elmélet mindig a megfigyelés, a kísérlet, a logikus következtetls adataiból, vagy az ezekből leszűrt axiómákból indul ki, s ezek figyelembevételével építi fel a magyarázat rendszerét. A felépítés során vezeti be a hipotéziseket.
előtétszavak
A mértékegységek többszörösét vagy törtrészét általában előtétszavakkal (prefixumokkal) írjuk le. Az SI a következő prefixumokat engedélyezi: yotta (1024), zetta (1021), exa (1018), peta (1015), tera (1012), giga (109), mega (106), kilo (103), milli (10-3), mikro (10-6), nano (10-9), piko (10-12), femto (10-15), atto (10-18), zepto (10-21), yocto (10-24). Korlátozva használhatók még: hekto (102), deka (101), deci (10-1), centi (10-2).
emelési munka
Egy m tömegű test h magasságba történő emelésekor a gravitációs erő ellenében W=m*g*h munkát kell végezni, ahol g a gravitációs gyorsulás. Ez az emelési munka.
emelő
Az emelő tengely körül elfordítható rúd, egyszerű gép.
Eötvös-inga
A gravitációs mező inhomogenitásait kimutató eszköz, egy torziós szálon függő vízszintes rúd, melynek végein lévő azonos tömegekre különböző nagyságú erő hat, ha különböző a gravitációs tér erőssége. Ennek következtében a rúd elfordul. Az eszközt geofizikai kutatásokra használják, a kőolajkutatásban máig alapeszköz. Felszín alatti különböző sűrűségű kőzetek elhelyezkedése mutatható ki vele.
erők eredője
A testet érő összes erőhatás vektori összege.
erőpár
Párhuzamos hatásvonalú, ellentétes irányú, egyenlő nagyságú két erőt erőpárnak nevezünk.
erőtörvény
A testre ható erőt az erőhatást kifejtő környezet fizikai jellemzőivel adja meg: pl. rugalmas, gravitációs, elektromos erőtörvényről beszélhetünk.
esési idő
A függőlegesen felfelé hajított test pályájának legfölső pontjában egy pillanatra megáll. Ezután úgy mozog, mintha ebből a magasságból szabadon esne. A szabadon eső test által megtett út, és a maximális emelkedési magasság segítségével meghatározható.
exponenciális
Az exponenciális függvény az egyik legfontosabb függvény a matematikában. Szokásos jelölése ex vagy exp(x), ahol e egy matematikai állandó, a természetes alapú logaritmus alapja, értéke körülbelül 2,718281828, és Euler-féle számnak is szokták hívni. Alapvető jelentőséggel bír mind a matematika elméletében, mind a mérnöki, pénzügyi, közgazdaságtani stb. alkalmazásokban.
felhang
Az összetett hangnak az alaphangnál magasabb frekvenciájú komponense.
folyadék halmazállapot
A halmazállapotok egyike, melyben az anyag felveszi a tartóedény alakját.
forgatónyomaték
Az erő forgásállapot változtató hatását jellemző mennyiség (M). Annak az erőnek van forgató hatása, melynek hatásvonala nem megy át a forgástengelyen és nem párhuzamos vele. A forgatónyomaték az erő és az erőkar szorzata: M=F*k, ahol az erőkar (k) a forgástengely és az erő hatásvonalának távolsága. Előjeles mennyiség, a forgató hatás irányának megfelelően pozitív, ha az óramutató járásával ellenkező irányba forgat, negatív ellenkező esetben.
forgómozgás
Merev test olyan mozgása, melynél a test pontjai egy meghatározott egyenesre, a forgástengelyre merőleges síkban körmozgást végeznek.
forgómozgás alapegyenlete
Egy forgómozgást végző test szöggyorsulása egyenesen arányos a testre ható forgatónyomatékkal.
geocentrikus elmélet
A bolygómozgások értelmezésében a Földet a mindenség középpontjába állító elmélet.
geostacionárius pálya
Mesterséges holdak olyan Föld körüli pályája, amikor a hold keringési ideje és a Föld tengely körüli forgási sebessége megegyezik. Ezek a műholdak mindig a Föld ugyanazon pontja felett találhatóak. Általában távközlésre, meteorológiai megfigyelésekre használják őket.
görbe vonalú mozgás
Olyan mozgás mely során a test sebességének iránya változik.
gyorsítási munka
A testen végzett gyorsítási munka növeli a test mozgási energiáját: W=m*a*s=1/2*m*v2, ahol m a test tömege, a a test gyorsulása, míg s az utat jelöli.
gyorsulás-idő grafikon
Egy test mozgásának a(t) függvényét megadó görbe.
hang magasság
A hang magasságát a hanghullám frekvenciája adja meg. Minél nagyobb a frekvencia, annál magasabb a hang.
hang színezet
A hangot alkotó felharmónikusok intenzitás aránya adja a hang színezetét.
hangrobbanás
Akkor következik be, ha a hangforrás sebessége eléri a hang terjedési sebességét. A feltorlódott hanghullámok energiája egyetlen robbanásszerű jelenségben oszlik szét a térben.
határszög
Azt a beesési szöget, amelyhez 90°-os törési szög tartozik, határszögnek nevezzük. Csak akkor beszélhetünk határszögről, ha a fény optikailag sűrűbb közegből ritkább közegbe lép át.
hatás-ellenhatás törvénye
(Newton III.törvénye) Két test kölcsönhatásakor mindkét test erővel hat a másikra, ezek az erők egyenlő nagyságúak és ellentétes irányúak. A két erőt erőnek és ellenerőnek nevezzük.
hatásfok
Azt a fizikai mennyiséget, amelyik megadja, hogy a befektetett összes energia vagy munka mekkora része alakul át számunkra hasznos energiává, hatásfoknak nevezzük.
hatásvonal
Egy erő hatásvonalának azt az egyenest nevezzük, amely mentén az erő kifejti a hatását. Az erő hatásvonala átmegy az erő támadáspontján és párhuzamos az erő vektorával.
helyvektor
Azt a vektort, amely a vonatkoztatási rendszer origójából egy test helyére mutat, helyvektornak nevezzük. A helyvektor jelölése: r.
helyzeti energia
A földfelszíntől h magasságban lévő m tömegű test helyzeti energiája: E=m*g*h. A helyzeti energia a munkával egyenlő, amit a gravitációs mező ellenében kell végezni, miközben az m tömegű testet h magasságba emeljük.
hengerkerék
A hengerkerék két állócsiga, amely közös tengelyre van szerelve. Az elnevezése onnan származik, hogy a terhet (G) rendszerint a kisebb sugarú (r) csigához, a hengerhez rögzítjük, míg az erőt (F) a nagyobb sugarú (R) csiga, a kerék kerületén fejtjük ki.
hidraulika
Összenyomhatatlan folyadékok mechanikáját a mérnöki gyakorlat igényeinek megfelelően tárgyaló tudományág.
hidrosztatikai paradoxon
A hidrosztatikai paradoxon egy kísérlet, amelyben különböző súlyú folyadékok egy mérlegen azonos súlyúnak tűnnek. A paradoxon feloldása az, hogy a hidrosztatikai nyomás nem függ a folyadék mennyiségétől, csak a sűrűségétől és a mélységtől vagy magasságtól.
hipotézis
Bizonyítás nélküli állítás (alapfeltevés, axióma), mely egy elmélet alapjául szolgál.
homlokfelület
Testek mozgása során sebességének irányába eső vetülete. Áramló közegben a testre ható közegellenállás egyenesen arányos vele.
Hooke-törvény
Valamely huzal megnyúlása egyenesen arányos a húzóerővel és a huzal hosszával, továbbá fordítottan arányos a keresztmetszeti felület nagyságával. Δl=F*l/E*A. A Hooke-törvény alakja a relatív megnyúlással és belső feszültséggel kifejezve: σ=ε*E.
hullám terjedési sebesség
A hullámhossz és a periódusidő hányadosa: c=l/T.
hullámfront
Felületi hullámok esetében az azonos fázisban lévő pontok a hullámkeltés helye körül valamely vonalon helyezkednek el. Pontszerű hullámforrás esetében ezek a vonalak koncentrikus körök, hosszú éllel keltett egyenes hullámok esetén ezek a vonalak egyenesek. Az egymás melletti, azonos fázisban mozgó pontok együtt úgynevezett hullámfrontot alkotnak.
hullámhossz
A hullámmozgás esetén két szomszédos hullámhegy távolságát hullámhossznak nevezzük.
hullámszuperpozíció
A hullámtér adott pontjának amplitúdója a pontba érkező hullámok által keltett kitérések összege.
húros hangszer
Olyan hangeszköz, ami különböző vastagságú és feszítettségű húrok segítségével kelt hangot.
impulzusnyomaték (perdület)
A merev test tehetetlenségi nyomatékának és szögsebességének szorzata a test impulzusnyomatéka, vagy perdülete. Jele: N. SI mértékegysége: kg*m2/s.
impulzus-tétel
Egy rendszer impulzusát a rá ható külső erők eredője képes megváltoztatni.
inerciarendszer
Az olyan vonatkoztatási rendszereket, amelyekben a magára hagyott, más testek hatásától mentes tárgy sebessége sem nagyság, sem irány szerint nem változik, tehát teljesül a tehetetlenség törvénye, inerciarendszereknek nevezzük.
interferencia
A koherens hullámok szuperpozíciója során létrejövő jelenséget interferenciának nevezzük. Az interferencia következtében egy időben állandó hullámkép alakul ki az adott hullámtérben.
kényszererő
Azokat az erőhatásokat, amelyek egy testet meghatározott pályán történő mozgásra kényszerítenek, kényszererőknek nevezzük.
kényszerfeltétel
Azoknak a felületeknek vagy görbéknek a matematikai egyenletei, melyeken az anyagi pontnak mozognia kell.
Kepler II. törvénye
Kepler II.törvénye (a felületi törvény): a Naptól egy bolygóhoz húzott vezérsugár egyenlő idők alatt egyenlő területeket súrol.
koherens hullámok
Azokat a hullámokat, melyek interferenciára képesek, koherens hullámoknak nevezzük. Két vagy több hullám akkor tekinthető koherensnek, ha forrásaik azonos fázisban rezegnek.
kohéziós erő
Egy anyag részecskéi között fellépő vonzóerőt kohéziós erőnek nevezzük.
konszonanciakritérium
Abszolút konszonáns az oktáv (2:1), teljes konszonanciát mutat a kvint (3:2) és a kvart (4:3). Közepesen konszonáns a nagy terc (5:4) és a nagy szext (5:3), tökéletlen konszonanciát mutat a kis terc (6:5) és a kis szext (8:5).
kontinuitási törvény
Adott áramlási cső bármely keresztmetszetén időegység alatt áthaladó folyadékmennyiség állandó. Ez a folytonossági (kontinuitási) törvény.
konzervatív erő
Egy erőhatást akkor nevezünk konzervatívnak, ha egy zárt görbe mentén végzett munkája zérus.
Közömbös egyensúlyi helyzet
Közömbös vagy indifferens az az egyensúlyi helyzet, amelyből ha kimozdítjuk a testet majd magára hagyjuk, a test a kimozdítás helyzetében marad egyensúlyban.
labilis egyensúlyi helyzet
Bizonytalan vagy labilis az az egyensúlyi helyzet, amelyből ha bármilyen kis mértékben kimozdítjuk a testet majd magára hagyjuk, a test nem tér vissza erdeti helyzetébe, hanem a kimozdítás irányába tovább mozogva új egyensúlyi helyzetet foglal el.
lebegés
Közel azonos frekvenciájú rezgés összegzésekor fellépő lassan változó amplitúdójú periódikus jelenség. Hangforrások esetén lüktető hangot hallunk, melynek oka a lebegésnél kialakuló csomópontok és duzzadóhelyek térbeli és időbeli változása. Más megközelítésben folyadékba helyezett vele azonos átlagsűrűségű test közeghez viszonyított mozdulatlansága.
légnyomás
A levegő súlyából származó nyomást nevezzük légnyomásnak.
Mach-kúp
Ha a hullámforrás sebessége nagyobb, mint a hullámok terjedési sebessége, akkor a hullámkeltőtől V alakú (térben adott nyílásszögű kúp) egyenes hullámfront alakul ki. Ezt nevezzük Mach-kúpnak. Technikai eszközt is jelent, melyet repülőgépek orrára szerelve, segítségével szabályozni lehetett az orr előtti lökéshullámot.
mágneses kölcsönhatás
Azok a kölcsönhatások, melyek mágneses dipólusok között, elektromosan töltött test és mágneses mező, vagy mágneses mezők között jönnek létre.
manométer
Nyomásméró, folyadék, gázok és gőzök nyomásának mérésére szolgál. Legtöbb esetben ismert sűrűségű folyadékot tartalmazó U alakú cső, melynek egyik szára a mérendő nyomású térhez csatlakozik.
mechanikai munka
Minden olyan testen végzett munka, mely megváltoztatja a test mechanikai energiáját.
mechanikai rezgés
Mechanikai kölcsönhatás következtében bekövetkező rezgőmozgás.
mérés
Valamely mennyiség mértékszámának meghatározása mértékegységével való közvetlen vagy közvetett összehasonlítás alapján.
merev test
Az olyan kiterjedt testet, amelynél teljesül, hogy a test bármely két pontjának a távolsága a jelenség folyamán nem változik, merev testnek nevezzük.
mértékegység jele
A mértékegységek jelét kis vagy nagy kezdőbetűvel írjuk aszerint, hogy a jel közszóból vagy személynévből származik: m (= méter), km (= kilométer); N (= newton), K (= kelvin); stb.
mesterséges hold
Föld körüli pályára állított ember alkotta szerkezet.
Metastabil egyensúlyi helyzet
Metastabilis egyensúlyi helyzetről beszélünk, ha az egyensúlyi helyzet tehát csak kis kitérítés esetén ad biztos egyensúlyi helyzetet, nagyobb kitérés esetén a test helyzete már labilis.
Mikola-cső
Hosszú egyenes lezárt, folyadékkal majdnem tele lévő cső, melyben a buborék egyenes vonalú egyenletes mozgást végez.
nedvesítő folyadék
Nedvesítő folyadék esetén, ha szilárd anyagra folyadékot csepegtetünk, akkor az egyenletes réteg alakjában bevonja a felületet. Ez akkor következik be, ha a folyadék és a szilárd test részecskéi között jóval nagyobb a vonzóerő (adhéziós erő), mint a folyadék részecskéi között fellépő (kohéziós) erő. Ha csak kismértékben tér el a kettő egymástól, akkor szétterül a folyadék, de réteget nem alkot.
newton
(1643-1727), angol fizikus, matematikus, csillagász. A differenciál és integrálszámítás elméletének megalkotója. A fény színeinek vizsgálata, a klasszikus fizika mozgástörvényei és a gravitációs törvény fűződik a nevéhez.
Newton I. törvénye
Minden test megtartja mozgásállapotát, azaz nyugalomban marad vagy az éppen meglevő sebességével egyenes vonalú, egyenletes mozgással halad egészen addig, amíg valamilyen erőhatás a testet mozgásállapotának megváltoztatására nem kényszeríti.
Newton III. törvénye
Két test kölcsönhatásakor mindkét test erővel hat a másikra, ezek az erők egyenlő nagyságúak és ellentétes irányúak. A két erőt erőnek és ellenerőnek nevezzük.Newton III. törvényének további elnevezései: erő-ellenerő törvénye, hatás-ellenhatás törvénye.
nyelvsíp
A levegő befújáskor a légkamrába kerül, ahol a levegő útját egy rugalmas fémből készült nyelv zárja el, ami rezgésbe jön. A légáram ismétlődő megszakításokkal jut a csőbe, ahol sűrűsödéseket és ritkulásokat hoz létre. A keletkező hang magassága a nyelv és a légoszlop sajátfrekvenciájától függ.
nyomóerő
Érintkező testek között kölcsönösen ható, az érintkezési felületre merőleges, felületi erő.
örvények
Folytonosnak tekintett anyag összefüggő részeinek forgó mozgása.
pascal
A nyomás mértékegysége, 1Pa a nyomás, ha 1 m2 felületre 1N erő hat.
Pascal-féle vízibuzogány
A folyadékokban egyenletesen tovaterjedő nyomás bemutatására szolgáló eszköz. A folyadékot tartalmazó dugattyúval elzárt lombikban a folyadék felszínére a dugattyúval kifejtett nyomóerő hatása a folyadék minden pontján jelentkezik. Ez úgy válik szemléletessé, ha a lombik falán több kis nyílás van, melyeket papírral ragasztanak be. A megnövekvő nyomás átszakítja a a papírt.
Pascal-törvény
Zárt térben lévő folyadékban a külső erő okozta nyomás minden irányban gyengítetlenül továbbterjed. Ez a Pascal-törvény.
perdületmegmaradás
A perdülettételből következik egy újabb, nagyon fontos természettörvény, a perdületmegmaradás törvénye: ha egy testre ható forgatónyomatékok összege zérus, a test perdülete nem változik meg, tehát a perdület állandó.
perdület-tétel
Egy test perdületét külső forgatónyomatékok változtathatják meg. A forgatónyomatékok eredője egyenlő a perdület időegységre eső megváltozásával: M=Delta N/Delta t.
periodikus mozgás
Olyan mozgás, mely során a test egy idő után ugyanabbba az állapotba kerül.
periódusidő
Periódikus mozgások esetén az egy periódus megtételéhez, megvalósulásához szükséges idő.
pillanatnyi teljesítmény
P(t) függvény adott pillanathoz tartozó értéke. Váltakozó áram esetén a következő képen értelmezhetjük pillanatnyi teljesítményt: P=Umax*sin(w*t)*Imax*sin(w*t).
Pohl-féle áramlási készülék
A folyadékokban lévő áramfonalak szemléltetésére alkalmas eszköz.
polarizáció
Nem poláros hullámok polárossá alakítása. Vonalmenti hullámok esetén pl. gumikötél egyik végét rögzítve keltsünk transzverzális hullámokat úgy, hogy előtte a kötélre keskeny rést tartalmazó deszkalapot fűzünk! Akárhogyan is mozgatjuk a kötél végét, a rés után csak olyan hullámokkal találkozhatunk, amely a terjedési irány és a rés által kijelölt síkban található. A rés tehát a sokféle síkú transzverzális hullám közül kiválaszt egyet. A jelenséget polarizációnak nevezzük, a hullámot pedig lineárisan polarizált hullámnak hívjuk. Elektromágneses hullámokat is polarizálhatunk.
relatív megnyúlás
Rugalmas nyújtás esetén a Δl megnyúlás és az l eredeti hossz hányadosát relatív megnyúlásnak nevezzük és ε-nal jelöljük: ε=Δl/l, Mint a képletből is látható, a relatív megnyúlás egy mértékegység nélküli viszonyszám.
rezonancia katasztrófa
A rezgési amplitúdó jelentős mértékű megnövekedése, minek következtében a rezgést végző rendszer tönkre mehet, megsemmisülhet. Akkor következik be, ha a gerjesztő frekvencia megközelíti a test sajátfrekvenciáját.
rugalmas alakváltozás
Ha egy testre erő hat, akkor alakja kisebb-nagyobb mértékben megváltozik. Az alakváltozás nagysága függ a test anyagától, méretétől, alakjától és a ráható erő nagyságától. Amennyiben az erőhatás az adott testre nézve nem túl nagy, megszűnése után a test visszanyeri eredeti alakját. Ilyen esetben rugalmas alakváltozásról beszélünk.
rugalmas energia
Deformálható testek rugalmas alakváltozásakor a külső erők munkája a test rugalmas energiáját növeli. Rugó esetén a rugalmas energia a rugó megnyúlásától és a rugó erősségétől függ: Er=1/2*k*l2
rugalmasság határa
Valamely huzal vagy rúd megnyújtásakor, összenyomásakor az erő növelésével az alakváltozás előbb-utóbb rugalmatlanná válik. Létezik egy olyan erő, amelynél kisebb erő hatására az alakváltozás még rugalmas, de nagyobb erő esetén már rugalmatlan. Ennek az erőnek és az eredeti keresztmetszetnek a hányadosát a rugalmasság határának nevezzük.
rugalmatlan alakváltozás
Ha egy testre erő hat, akkor alakja kisebb-nagyobb mértékben megváltozik. Az alakváltozás nagysága függ a test anyagától, méretétől, alakjától és a ráható erő nagyságától. Amennyiben az erőhatás az adott testre nézve, nagyobb egy bizonyos értéknél, megszűnése után a test nem nyeri vissza eredeti alakját. Ilyen esetben rugalmatlan alakváltozásról beszélünk.
rugóállandó
Azt a fizikai mennyiséget, amely megmutatja, hogy mekkora erő szükséges egy rugó egységnyi megnyújtásához, rugóállandónak nevezzük. Jele: D. SI mértékegysége: N/m .
rugóerő
Rugó összenyomásakor vagy megnyújtásakor fellépő, a hosszváltozással ellentétes irányú és vele egyenesen arányos nagyságú erő: F=-D*Delta l, ahol D a rugóra jellemző állandó.
saját frekvencia
A hinta, az inga, egy hangvilla vagy bármi más, ami rezgésre képes, saját rezgési ütemmel, úgynevezett sajátfrekvenciával rendelkezik.Ha egy testnek lökést adunk, sajátrezgést fog végezni, ha nem kap folyamatosan lökéseket, a rezgések lecsengenek.
SI mértékrendszer
A Nemzetközi Mértékegységrendszer (Systeme International d’Unites, rövidítve SI) egy olyan nemzetközi megállapodásokon alapuló mértékrendszer, amely 7 alapmennyiségből, 2 kiegészítő mennyiségből és az ezekből származtatott mennyiségekből áll. A rendszert az Általános Súly-és Mértékügyi Értekezlet hagyta jóvá 1960-ban, Magyarországon a használata 1980-tól kötelező.
skalár mennyiség
Azokat a fizikai mennyiségeket, amelyeket a nagyságuk (mérőszám és mértékegység) egyértelműen meghatároz, skalár mennyiségeknek nevezzük.
stacionárius áramlás
Az olyan áramlást, amelynek áramvonalai időben nem változnak, stacionárius (állandósult) áramlásnak nevezzük, amit szoktak vonalas vagy fonalas áramlásnak is hívni.
súly
Egy test súlya az az erő, amellyel a test a felfüggesztését húzza vagy az alátámasztását nyomja. A súly jele: G.
szabadesés
A Föld felszínének közelében magára hagyott testek esését, ahol a testen csak a Föld gravitációs hatása érvényesül – más hatások elhanyagolhatóak, szabadesésnek nevezzük.
szakítószilárdság
Valamely huzal vagy rúd elszakításához szükséges erőnek és az eredeti keresztmetszetnek a hányadosát az anyag szakítószilárdságának nevezzük. Értéke a huzal anyagi minőségétől függ. Mértékegysége: Pa, pascal.
származtatott mennyiségek
Adott mértékrendszerben célszerűen kiválasztott alapmennyiségek felhasználásával előálló további mennyiségek.
szilárd halmazállapot
Az anyag kristályszerkezetű, vagy amorf állapota.
szögelfordulás
Körmozgás során a vezérsugár elfordul. Azt a szöget, amivel a vezérsugár elfordul szögelfordulásnak nevezzük. A szögelfordulás jele: α vagy Δα, mértékegysége az Si mértékrendszerben radián.
szögsebesség
Az egyenletes körmozgás esetén a vezérsugár szögelfordulásának és a szögelfordulás idejének hányadosát szögsebességnek nevezzük. Jele: ω (ómega). ω=Δα/Δt Mértékegysége a szögelfordulás és az idő mértékegységének a hányadosa. Mivel a szög mértékegység nélküli szám, ezért a szögsebesség mértékegysége az SI mértékrendszerben:1/s .
szöggyorsulás
A β=Δω/Δt hányadost szöggyorsulásnak nevezzük. Δω a szögsebesség megváltozása, Δt a megváltozás időtartama. A szöggyorsulás azt mutatja meg, hogy milyen gyorsan változik a szögsebesség. A definíció alapján a mértékegysége az SI mértékrendszerben: [β]=[Δω]/[Δt]=1/s2 .
szuperpozíció-elv
Ha egy testre egyszerre több erő hat, akkor ezek együttes hatása megegyezik az erők eredőjének hatásával. Rezgések, hullámok összegzésére is használt elv.
tapadási súrlódás
Két egymással érintkező test kölcsönös elmozdításakor nagyobb erőhatásra van szükség, mint a felületek elmozdulásakor. Ennek oka a felületek között ható tapadási súrlódás. A tapadási súrlódási erő nagysága és iránya olyan, hogy kiegyenlítse az elmozdulást létrehozni igyekvő erőhatást.
tehetetlen tömeg
A testek tehetetlenségét meghatározó fizikai mennyiséget a testek tehetetlen tömegének vagy röviden tömegnek nevezzük. A tömeg az SI mértékrendszer alapmennyisége, jele m. A tömeg mértékegysége az SI mértékrendszerben a kilogramm, jele: kg.
tehetetlenség
Minden test jellemezhető a tehetetlenség tulajdonsággal. Newton-axiómai értelmében a tehetetlenség annyit jelent, hogy minden test igyekszik ellenállni mozgásállapotát megváltoztatni szándékozó hatásnak. A tehetetlenség mértéke a tehetetlen tömeg.
teljesítmény
A teljesítmény a munka és az elvégzéséhez szükséges idő hányadosa. Jele: P. Képlete: P=W/t, ahol W a munkát, a t pedig az időt jelöli. A teljesítmény mértékegysége az SI mértékrendszerben a watt. Jele: W.
terjedési irány
A hullámok kiindulópontjából a végpontjuk felé mutató irány.
Torricelli-kísérlet
Egyik végén zárt üvegcsövet színültig töltünk higannyal. Ezután a cső szabad végét befogva, nyílásával lefelé, függőlegesen, egy higanyt tartalmazó tálba állítjuk úgy, hogy nyílása a higanyfelszín alatt legyen. A nyílást szabaddá téve a higany egy része kifolyik a csőből, de valamennyi benne marad. A csőben maradó higanyoszlop magassága általában 74–78 centiméter közötti.
tökéletesen rugalmatlan ütközés
Tökéletesen rugalmatlan ütközés esetén csak a lendület a megmaradó mennyiség, a mozgási energia nem. Ütközés után a két test közös sebességgel halad tovább.
tömegpont
Abban az esetben, ha egy test méretei elhanyagolhatóak a jelenség leírásakor fellépő többi mérethez képest, akkor tömegpontról (anyagi pontról) beszélünk. Ebben az idealizációs eljárásban tehát a test kiterjedésétől eltekintünk és egy azzal megegyező tömegű ponttal azonosítjuk.
törési szög
A megtört fénysugárnak a beesési merőlegessel bezárt szögét, törési szögnek nevezzük.
törvény
A fizikai megismerés során az egyes jelenségek puszta leírásán túl, az ezek közötti kapcsolatok, törvényszerűségek felderítése a cél. Egy megfigyelés, kísérlet eredménye lehet kvalitatív jellegű megállapítás, de fizikai mérések alapján kvantitatív összefüggést igyekszünk megállapítani, amely matematikailag legtöbbször egyenlet vagy esetleg grafikon alakjában adható meg, és fizikai törvénynek nevezzük.
transzverzális hullám
Transzverzális hullámról beszélünk akkor, ha az egyes részecskék mozgásának iránya a hullám terjedési irányára merőleges.
vízszintes hajítás
A gravitációs gyorsulás irányára merőleges kezdősebességű hajítás.
vonatkoztatási pont
A mozgás leírásán azt értjük, hogy minden pillanatban megadjuk a test helyét egy másik testhez viszonyítva. Ez a másik test, amelyhez a többi test helyét viszonyítjuk, a vonatkoztatási pont.
watt
A watt a teljesítmény mértékegysége az SI mértékrendszerben. Jele: W. Egy másodperc alatt végzett egy joule munka egyenlő egy watt teljesítménnyel.
Young-modulusz
A Young-modulusz a szilárd testek anyagi minőségére jellemző nyújtással kapcsolatos rugalmassági állandója. Jele: E. A Young-modulus megmutatja, hogy egységnyi hosszúságú és keresztmetszetű huzal egységnyi megnyújtásához mekkora erőt kell kifejteni.
Képlete: E=l*F/(Delta l*A), ahol l a huzal eredeti hossza, a Delta l a megnyúlt hossz, az F a nyújtáshoz szükséges erő, míg az A a huzal keresztmetszete. A Young-modulus mértékegysége az SI mértékrendszerben a N/m2.
zárt síp
Mindkét végén zárt levegőoszlop.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)