A súrlódás az egyik legizgalmasabb jelenség a mechanikában. Csúszós talajon, például jégen, alig tudunk járni, a kerekeken guruló járművek nem nagyon képesek elindulni. Ugyanakkor a személyautó, menet közben az elégetett üzemanyagnak átlagosan 20%-át a különböző súrlódások leküzdésére fordítja.
A nehéz ruhásszekrényt még arrébb tolni is szinte lehetetlen, a síelő ugyanakkor szinte akadály nélkül siklik le a havas domboldalon.
Tegyünk vízszintes asztalra egy viszonylag súlyos hasáb alakú testet, és erőmérőnkkel húzzuk vízszintesen egyre nagyobb erővel! A húzóerőt egy bizonyos mértékig növelve a test nem mozdul el, tehát egy azzal ellentétes irányú, egyenlő nagyságú erő is hat rá. Ez a nyugalmi vagy tapadási súrlódási erő, amely mindig akkor lép fel, amikor két test egymáshoz képest elmozdulni igyekszik.
A tapadási súrlódási erő a felület síkjában, a testre ható többi erőtől függő irányban hat, nagysága pedig zérus és egy maximális érték között akármennyi lehet a húzóerőtől függően.
Végezzünk kísérleteket arra nézve, hogy mi befolyásolja a tapadási súrlódási erő maximumát!
Tegyünk vízszintes asztalra egy viszonylag súlyos, hasáb alakú testet, és mérjük meg a tapadási súrlódási erő maximumát! Ezután növeljük az asztalra ható nyomóerőt úgy, hogy két vagy három egyforma hasábot próbálunk elmozdítani! Azt tapasztaljuk, hogy ehhez kétszer, háromszor akkora erőre van szükség. Tehát a tapadási súrlódási erő maximuma egyenesen arányos a nyomóerővel!
Végezzük el a kísérletsorozatot úgy, hogy hasábokat üveglapon húzzuk! Természetesen ebben az esetben is tapasztalhatjuk az egyenes arányosságot a nyomóerő és a tapadási súrlódási erő maximuma között, de a számadatok mások lesznek. A súrlódási erő értékét befolyásolja a felületek anyagi minősége.
Próbáljunk elmozgatni az asztalon egyetlen hasábot úgy, hogy változtatjuk a hasáb asztallal érintkező felületét! Azt tapasztaljuk, hogy ebben az esetben jó közelítéssel mindig azonos nagyságú erőre van szükség. Tehát a tapadási súrlódási erő maximuma nem függ az érintkező felületek nagyságától.
Azt a fizikai mennyiséget, amely megmutatja, hogy a tapadási súrlódási erő maximuma hányszorosa a felületeket összenyomó erőnek, tapadási súrlódási együtthatónak nevezzük. Jele: μ0. Mértékegysége nincs, mivel a tapadási súrlódási együttható egy viszonyszám.
A tapadási súrlódási együttható függ az érintkező felületek anyagi minőségétől.
A tapadási súrlódási erő nagyon fontos szerepet játszik a kerekeken gördülő járművek előrehaladásában. Ugyanis a tisztán, kipörgés nélkül guruló kerék talajjal érintkező pontját a tapadási súrlódási erő tolja előre, enélkül a kerék egyhelyben forogna, a jármű nem tudna elindulni sem.