A nyugalom és az egyensúly fogalma
Tisztázzuk azt, hogy mit jelent a nyugalom és az egyensúly fogalma a fizikában. A nyugalom jelentése az, hogy a test sebessége nulla. A nulla sebesség viszont nem jelenti azt, hogy annyi is marad. Gondoljunk a következő szófordulatra: "…a test nyugalomból indulva..."! Ezzel azt akarjuk kifejezni, hogy a test sebessége kezdetben nulla volt, de a gyorsulása nem, hiszen elindul, tehát változik a sebessége. Pl. a szabadon eső test az elejtés pillanatában nyugalomban van, mert a sebessége nulla. Azonban van gyorsulása, mert a ráható erők eredője nullától különbözik. Ugyanezt mondhatjuk el a függőlegesen fölfelé hajított test mozgásállapotáról a legfölső pontban. Általánosan a nyugalom azt jelenti, hogy a test sebessége nulla, de a gyorsulása nem feltétlenül az. Ahhoz, hogy egy test egyensúlyban legyen, a gyorsulásának kell nullának lenni. Az egyensúly definíciójából az is következik, hogy a test sebessége egyensúlyban különbözhet nullától. Mivel gyorsulása nulla, mozgásállapota biztosan nem változik meg, tehát sebessége bármilyen állandó érték lehet.
Nyugalom
Egy test nyugalomban van, ha sebessége zérus.
Egyensúly
Egy test egyensúlyban van, ha gyorsulása zérus.
A dinamika alaptörvénye
Egy testre ható erők eredője egyenlő a test tömegének és gyorsulásának szorzatával. Ez az összefüggés a dinamika alaptörvénye.
Pontszerű test egyensúlya
A dinamika alaptörvényéből és az egyensúly fogalmának meghatározásából következik, hogy egy pontszerű test akkor van egyensúlyban, ha a testre ható erők eredője zérus.
.
Mozgásegyenlet
Ha a dinamika alaptörvényébe beírjuk az eredő erőt, akkor azt mondjuk, hogy felírjuk a test mozgásegyenletét.