Kiterjedt testre ható erők összegzése
A pontszerű testek esetén nem okoz gondot az erők összegzése, hiszen azok mindig ugyanabban a pontban hatnak. A kiterjedt testekre ható erők, viszont a test különböző pontjaiban fejthetik ki hatásukat, ezért közvetlenül nem összegezhetők.
Ha egy kiterjedt testre két, egymással nem párhuzamos hatásvonalú erő hat, akkor a következőképpen járhatunk el. Toljuk el mindkét erőt hatásvonalaik metszéspontjába! Ezt megtehetjük, mert az erők hatásvonalaik mentén eltolhatók. Így a két erő közös kezdőpontba kerül, tehát az összegzés a vektorok összeadási szabályai szerint elvégezhető. Adódhatnak olyan esetek, hogy az eredő erő támadáspontja a testen kívülre kerül. Ez nem okoz problémát, mert az eredő erőre is igaz, hogy hatásvonala mentén eltolható, tehát eltolhatjuk úgy, hogy támadáspontja a testre kerüljön.
Erők összegzése több erő esetén
Amennyiben nem csak két erő hat a testre, az összegzést úgy tudjuk elvégezni, hogy az erőket párosával összeadjuk, majd az így kapott eredőkkel folytatjuk az összegzést egészen addig, míg meg nem kapjuk az eredő erőt.