Egyszerű gép
Az egyszerű gépek olyan eszközök, amelyek segítségével megváltoztathatjuk az erő irányát, támadáspontját, segítségükkel erőkifejtésünket megsokszorozhatjuk.
Megállapodás az egyszerű gépek erőtörvényeinek felírásához
Általában az egyszerű gépek használata közben testeket mozgatunk, a fizikában egyszerűbb azokat az eseteket leírnunk, amikor az egyszerű gép segítségével ezeket a testeket egyensúlyban tartjuk. Az így kapott eredmények azután érvényesek lesznek a test egyenletes mozgatása esetén is.
Emelő
Az emelő tengely körül elfordítható rúd.
Egyoldalú emelő
Egyoldalú emelőről beszélünk, ha a teher és az erő az emelő ugyanazon oldalán van a tengelyhez képest.
Kétoldalú emelő
Kétoldalú emelőről beszélünk, ha a teher és az erő az emelő különböző oldalán található.
Emelők egyensúlya
Számítsuk ki, hogy emelő használata esetén mekkora erőkifejtésre van szükség!
Az egyoldalú és kétoldalú emelő esetén is teljesül, hogy a teher által létrehozott G erő és az emelőt használó személy által kifejtett F erő ellentétes irányba forgatnának. Egyensúly esetén forgatónyomatékaik nagyságának meg kell egyezni, ezért igaz a következő egyenlet:
ahol a teher által kifejtett erő erőkarja (ezt szokás teherkarnak is nevezni), pedig az F erő erőkarja. Az egyenletből kifejezve az erőt az:
eredményt kapjuk. A végeredményből látható, hogy a
arány szabja meg a használó által kifejtendő erő nagyságát. Amennyiben sokszorosa -nek, úgy a kifejtett erő töredéke lehet a teher súlyának.
Emelők használata a gyakorlatban
Az emelő elvén működnek a fogók, ollók, az autóban a pedálok, a kézifék karja, a mérlegek.
Az emelők használatának korlátot szab, hogy segítségükkel csak kis távolságra lehet a testeket fölemelni vagy elmozdítani.