Hanginterferencia, lebegés
A hanghullámok is interferálnak. Szólaltassunk meg egy hangvillát, majd forgassuk körbe hossztengelye körül a fülünk közelében. A hang hol elhalkul, hol felerősödik. A jelenség nyilván az interferenciával magyarázható. A hangvilla két szára által keltett hullámok bizonyos irányokban erősítik, más irányokban gyengítik egymást.
Szólaltassunk meg egyszerre két, egymástól kissé eltérő frekvenciájú hangvillát! Ha külön-külön szólnak, talán észre sem vesszük a különbséget a kettő között. Egyszerre megszólaltatva azonban jellegzetes lüktető hangot hallunk. Ez a lebegés jelensége. A két hangvilla által kibocsátott hang periodikusan erősíti, illetve gyengíti egymást. A két hang összegének oszcilloszkópos grafikonja jellegzetes, lüktető amplitúdójú grafikon.
A hanghullám elhajlása
Ha kinyitjuk az osztályterem ajtaját, meghalljuk a folyosón beszélgető társaink hangját akkor is, ha történetesen nem látjuk őket. A beszéd hullámhossza ugyanabba a nagyságrendbe esik, mint az ajtó mérete, így a hang belépve az ajtón, behatol az árnyéktérbe, elhajlik.
Azt is tapasztalhattuk már, hogy ha zenét hallunk kiszűrődni egy ajtó mögül, akkor a mélyebb hangokat sokkal jobban halljuk, mint a magasabbakat. Ennek az az oka, hogy a magasabb hang kisebb hullámhosszú, ezért csak kisebb nagyságú rések esetén hajlik el.