Az áramvonalak
Ha figyelembe vesszük, hogy a gázok viszonylag könnyű összenyomhatósága ellenére a közönséges sebességgel áramló gázok gyakorlatilag nem mutatnak összenyomódást, a folyadékok és gázok áramlása együtt tárgyalható.
A folyadékok áramlását úgy tehetjük láthatóvá, hogy mozgó folyadék felszínére krétaport szórunk. Az áramló folyadék magával ragadja a krétaport, amelynek pályái jellegzetes fonalszerű rajzolatot mutatnak.
Látványos kísérlet végezhető el a Pohl-féle áramlási készülékkel, amelynek egyik tartályából víz, másik tartályából megfestett víz folyik ki egy-egy fésűfogszerű, egymáshoz képest eltolt lyuksoron keresztül. Ha az áramlás elég lassú, az egymás mellett folyó, különböző színű folyadékoszlopok nem keverednek egymással az előző kísérlet fonalszerű képét mutatva.
Az így kialakuló képződményeket áramfonalaknak vagy áramvonalaknak nevezzük.
Az áramvonalakból az áramló folyadék sebességére lehet következtetni. Az áramvonal adott pontjában rajzolt érintő megadja az ott áthaladó részecske sebességének irányát.
Egyenletes keresztmetszetű áramlási térben az áramvonalak párhuzamosak. Ha akadályokat helyezünk az áramlási térbe, ez a kép megváltozik, de a kialakult új áramvonalrendszer időben állandó képet mutathat, ha az áramlás nem túlságosan gyors.
A stacionárius áramlás
Az olyan áramlást, amelynek áramvonalai időben nem változnak, stacionárius (állandósult) áramlásnak nevezzük, amit szoktak vonalas vagy fonalas áramlásnak is hívni.
A kontinuitási törvény
Az áramlásokat vizsgálva azt tapasztaljuk, hogy az akadályok mellett az áramvonalak sűrűsödnek, miközben ugyanitt a folyadék áramlása felgyorsul.
Ez abból következik, hogy stacionárius áramlásnál - a folyadékok összenyomhatatlansága miatt - kisebb keresztmetszeten kell ugyanolyan térfogatmennyiségnek átfolynia. Ez pedig gyorsabb áthaladási sebességet követel meg. Ez az áramló folyadékok egyik fontos törvénye, amelyet kontinuitási (folytonossági) törvénynek nevezünk.
Összenyomhatatlan folyadékok stacionárius áramlásakor az áramlási cső keresztmetszete és az áramlás sebessége egymással fordítottan arányos.