Példák különböző egyensúlyi állapotokra
A vízszintes talajra helyezett lapos doboz azon a helyen marad ahová tettük, és nem fog elmozdulni vagy fölborulni. Amennyiben valamelyik keskeny oldalára állítjuk, akkor aránylag kis lökés hatására is fölbillen, és a legnagyobb felületű lapján fog elhelyezkedni. Az állólámpák talpa nagy felületű és nagy tömegű, mert így biztosabban állnak. Ha valaki mégis meglök egyet, akkor az nem feltétlenül borul föl, hanem megbillen, majd visszaáll eredeti helyzetébe. Nagytakarításkor a polcról leszedett könyveket egymásra pakoljuk, de egy idő után újabb oszlopot kezdünk, mert a túl magasra rakott könyvek billegnek, és könnyen feldőlnek. Egy ceruzát elég könnyű a kihegyezetlen végén megállítani, de nem kell nagyon megbillenteni ahhoz, hogy fölboruljon. A ceruzát a hegyén szinte lehetetlen megállítani, és ha sikerül is, a legkisebb lökés is fölborítja. Ugyanilyen reménytelen - bár nem lehetetlen - egy labdán egy másikat megállítani. Ha mégis sikerül, akkor a legkisebb rázkódás következtében a fölső legurul. Valószínű mindenki hintázott már egyszer-egyszer valamilyen széken. Ekkor a szék két lábán billeg az illető úgy, hogy hátra vagy előredönti magát, majd székestől visszabillen. Egyesek néha túlzottan hátradőlnek, aminek elég veszélyes hanyattesés a következménye. A keljfeljancsi az eddigi példáktól abban különbözik, hogy akármennyire is kibillentjük egyensúlyi helyzetéből, mindig talpraáll, és előbb-utóbb eredeti helyzetében kerül nyugalomba.
A fölsorolt példákban a testek egyensúlyban vannak, de az egyes esetek nagyon különböznek egymástól. A lapos doboz, a széken hintázó személy vagy a keljfeljancsi egyensúlyi helyzete jóval biztosabb, mint a hegyén kiegyensúlyozott ceruza vagy az egymáson megállított labdák. Bizonytalannak érezzük a magasra rakott könyvkupac helyzetét is, de nem annyira, mint a hegyén álló ceruzáét.
Stabil egyensúlyi helyzet
Biztos vagy stabilis az az egyensúlyi helyzet, amelyből ha kimozdítjuk a testet, majd magára hagyjuk, az visszatér eredeti helyzetébe.
Labilis egyensúlyi helyzet
Bizonytalan vagy labilis az az egyensúlyi helyzet, amelyből ha bármilyen kis mértékben kimozdítjuk a testet majd magára hagyjuk, a test nem tér vissza eredeti helyzetébe, hanem a kimozdítás irányába tovább mozogva új egyensúlyi helyzetet foglal el.
Közömbös egyensúlyi helyzet
Közömbös vagy indifferens az az egyensúlyi helyzet, amelyből ha kimozdítjuk a testet majd magára hagyjuk, a test a kimozdítás helyzetében marad egyensúlyban.
Metastabil egyensúlyi helyzet
Metastabilis egyensúlyi helyzetről beszélünk, ha az egyensúlyi helyzet csak kis kitérítés esetén ad biztos egyensúlyi helyzet, nagyobb kitérés esetén a test helyzete már labilis.