A Pascal-féle vízi buzogány
Ha egy edényben lévő folyadék felszínére dugattyú segítségével nyomóerőt fejtünk ki, akkor ennek hatása az edény minden falának minden pontján azonos mértékben jelentkezik. Ennek kimutatására használatos eszköz a Pascal-féle vízi buzogány, ami apró lyukakkal ellátott lombik, amelynek szárában dugattyú mozoghat. Ha a lombikot teleszívjuk vízzel, majd a kádból kiemelve a dugattyút benyomjuk, a víz minden lyukon egyenlő mértékben áramlik kifelé.
Felfújt léggömb összenyomása
Fújjunk fel egy léggömböt, és kössük be a száját! Ezután két kezünkben tartva egyik kezünk ujjaival óvatosan nyomjuk össze! A másik kezünket bárhová is helyezzük rajta, érezzük, hogy valahol benyomódott a felülete. Ez azt jelenti, hogy a léggömb felületére ható külső erő hatása a benne lévő levegő által mindenhol érezhető.
Pascal-törvény
Zárt térben lévő folyadékban vagy gázban a külső erő okozta nyomás minden irányban gyengítetlenül tovaterjed. Ez Pascal törvénye.
Hidraulikus emelő
Igen elterjedtek az úgynevezett hidraulikus eszközök(sajtó, emelő), amelyek működése a Pascal-törvényen alapul. A szerkezetek általában három tartályból állnak. Példánkban tegyük fel, hogy ezek a tartályok egymás mellett helyezkednek el! Szelepek segítségével megoldható, hogy a bal oldali tartályból csak a középső, a középső tartályból csak a jobb oldali tartályba áramolhat folyadék. Ha a középső tartályhoz csatlakozó kisebbik dugattyút elkezdjük nyomni, a szelep nyílása miatt a középső (nyomóhenger) és a jobb oldali tartály (munkahenger) közös térfogattal rendelkezik. Ha a nyomóhenger A1 felületére F1 erőt kifejtve p1 nyomást hozunk létre, akkor ez a munkahengernél is jelentkezik.
A dugattyúknál ható erők nagysága közötti kapcsolatot a két helyen fellépő nyomások egyenlőségéből kapjuk:
p1=p2, . Amiből átrendezés után a nagyobb felületű dugattyúra ható erő:
Látható, hogy amennyiben A2 lényegesen nagyobb, mint A1, akkor az F2 erő is lényegesen nagyobb lesz F1-nél. A hidraulikus gépekkel erőkifejtésünk nagyságát megsokszorozhatjuk.
A Pascal-törvény és az energiamegmaradás
Tekintsünk egy folyadékkal töltött edényt, amelyhez két különböző keresztmetszetű, dugattyúval lezárt cső csatlakozik! Mozgassuk az A1 keresztmetszetű dugattyút F 1 erővel lassan s 1 úton. Ennek hatására az A 2 keresztmetszetű dugattyút a folyadék valamilyen F 2 erővel s 2 úton mozdítja el. A lassú mozgatás miatt a folyadék mozgási energiájának változása elhanyagolható, így a munkatétel szerint az általunk végzett munka egyenlő a folyadék által elvégzett munkával:
.
A folyadék összenyomhatatlanságából következik, hogy
.
Az első egyenletet osztva a másodikkal, az
egyenletet kapjuk, ami a két hengernél lévő nyomás:
.
Ez az egyenlet éppen a Pascal-törvény.